Kız İsteme isteme ve söz olacak, sözde neler yapılıyor?

mavi2

Guru
Kayıtlı Üye
14 Nisan 2010
514
66
kızlar 1 hafta sonra isteme ve söz bir arada olacak çok heyecanlıyım ve işin kötüsü hiç bir şey bilmiyorum :KK43:( burdan okuduğum kadarıyla ama kafam çok karıştı..şimdi onlar gelirken söz bohçası getirecekler bizimde bir şey vermemiz gerekiyor mu hani mendil havlu tarzı yada bohça tarzı gibi şeyler mahçup olmakta istemiyorum :KK43: annemde biizmkilerde bu konuda pek bir şey bilmiyorlar :KK43: bizde herhangi bir şey verme olmaz kız veriyoruz diyorlar ama ben yinede ufak çapta bir hatıra tarzı bir şeyler alsam uygun olur mu ve ne alınır :KK43: ? bunun dışında ilk etapta çikolata dağıtılıyormuş bu çikolata acaba onların getirdiği çikolata mı yoksa bizim önceden alıp hazırlamamız mı gerekir ? bir kaç ay sonra nişanda yapacağız nasip olursa... sözde pasta kesililiyor mu ? yemek olmuyor galiba sözde ? kek börek sarma tarzı şeyler yapıcaz çayın yanında uygun olur mu yoksa yemek mi yapılır ? birde bazı arkadaşlar kadeh falan yazmış o ne anlama geliyor ? kısaca sözde neler yapılyor biri anlatır yardımcı olursa çok makbule geçer çok sevinirim şimdiden çok saolun....

Son düzenleme:
her yörenin adeti farklı diye bilirim ama bende olanları söyleyeyim hemen.
önce kahve dağıtırsın. isteme falan biter eğer kız verilirse onların getirdiği çikolatayı açar dağıtırsın zaten babanda kızım çikolatayı aç der yani kızı verdik manasında.. sonra işte yüzüğü takacaksanız takarsınız (bizde takılmadı hemen) annem gün gibi poğaca börek falan yapmıştı çayla birlikte oturduk muhabbet ederken yendi.. bide söz bohçası değilde nişan bohçası yapılır bildiiğim gelin damat ve kaynanalar eşliğinde çarşıya çıkılır bohça yapılır (artık süslü sandıklar var bohça yerine daha şık duruyor) nişan bohçasıda nişnada getirilir.. benim bildiklerim böyle sen kaynananla bi daha konuş istersen tam öğren

Bizimde mayıs sonu gibi olucak inşallah , söz bohçası diye birşey yok o nişanda olur ,bn mesela mendil yerine vercegim hediyeleri konu açtım buradan bakabilirsin
http://www.kadinlarkulubu.com/soz-k...misafirlerimiz-icin-hazirlanan-hediyeler.html
önce kahveler içilir kız istenir ondan sonra yüzükler takılır sorada çikolata dagıtılır bizde ,çikolatayı erkek istemeye gelirken getirir çiçekle beraber sen onu dagıtırsın bizde sözde pasta kesilir onuda biz yaptırıcaz kız tarafı olarak işte yanındada atıştırmalıklar olucak

çok teşekkür ederim kızlar verdiğiniz bilgiler için peki tanışmaya geldiklerinde kolonya ve çikolata bir tuttum o zaman şimdi öyle olmayacak dimi ? geldiklerinde kolonya çikolata tutmıycam galiba ? istendikten sonra kahve içildikten sonra sadece çikolata tutucam değil mi ?

herkese çok teşekkür ederim arkadaşlar isteme söz bir arada oldu her şey çok güzel geçti ama dedikleri gibi hiç bir şey planlı olmuyor,önceden yapılan plan programa uymuyor ama güzel oldu.. bu evreyi atlattım sıra nişan kısmına geldi bir kaç ay sonra :)) söz isteme konusunda tecrübeli olduğum için yardımcı olmaya hazırım diğer sözlenecek arkadaşlara :):nazar:

Kızlar ben de isteme ve sözü bir arada düşünüyorum,erkek tarafı 4 saatlik yoldan gelecek nişanı da mı sıkıştırsak diyoruz ama çok mu abartmış oluruz? birinci gün isteme olsa ertesi gün söz nişan bir arada olur mu zaten evde yapmayı düşünüyoruz amaç yüzük takmak ama nişan nasıl olur herşey ne zaman yetişir onu bilemiyorum.. annesi babası yaşlı.. tekrar git gel olmasın dedik.. Bu arada henüz ne zaman gelecekleri hiç belli değil sadece o zamana kadar fikir alayım dedim..

Kızlar ben de isteme ve sözü bir arada düşünüyorum,erkek tarafı 4 saatlik yoldan gelecek nişanı da mı sıkıştırsak diyoruz ama çok mu abartmış oluruz? birinci gün isteme olsa ertesi gün söz nişan bir arada olur mu zaten evde yapmayı düşünüyoruz amaç yüzük takmak ama nişan nasıl olur herşey ne zaman yetişir onu bilemiyorum.. annesi babası yaşlı.. tekrar git gel olmasın dedik.. Bu arada henüz ne zaman gelecekleri hiç belli değil sadece o zamana kadar fikir alayım dedim..

olur neden olmasın bizde öyle yapcaz aynı gün yapcaz hemde ..söz yüzügü yerine alyans alırsınız olur biter :)

bizim sözle nişan arasında 4 gün olmuştu. o 4 gün boyunca alışveriş ve hazırlık yaptık. nişan bohçasını getirdiler nişan günü.bizimki de düğünden önce gidecek.yazın hazırlayacam ben.isteme günü aşkım tek taşımı takmıştı söz yüzüğü olarak.nişanda da alyans ve set takıldı.ay ne güzeldiiii...

Arkadaşlar merhaba. bugün kayıt oldum buraya. hafta sonu beni istemeye gelecekler ve aileler arasında söz takılacak. erkek arkadaşım bana evlenme teklif edince zaten tek taş takmıştı. isteme günü onu takacak tekrar değil mi? peki kız tarafı olarak biz ona yüzük takıcaz mı? herkes farklı bişi söylüyor. birde ailesi kayseriden gelecek. nişanı bir iki ay sonraq yapmayı planlıyoruz. ikram olarak annem dolma saracak kurabiye falan yapıcaz. söz pastası da olsun istiyorum. burdan okuduğuma göre kız tarafı alıyormuş onu. o zaman biz pastayı yaptıracaz doğru mu? ok heyecanlıyım. lütfen yardımcı oluunnnnn :KK43:

Arkadaşlar merhaba. bugün kayıt oldum buraya. hafta sonu beni istemeye gelecekler ve aileler arasında söz takılacak. erkek arkadaşım bana evlenme teklif edince zaten tek taş takmıştı. isteme günü onu takacak tekrar değil mi? peki kız tarafı olarak biz ona yüzük takıcaz mı? herkes farklı bişi söylüyor. birde ailesi kayseriden gelecek. nişanı bir iki ay sonraq yapmayı planlıyoruz. ikram olarak annem dolma saracak kurabiye falan yapıcaz. söz pastası da olsun istiyorum. burdan okuduğuma göre kız tarafı alıyormuş onu. o zaman biz pastayı yaptıracaz doğru mu? ok heyecanlıyım. lütfen yardımcı oluunnnnn :KK43:

Canım yani yöreden yöreye aileden aileye takılacak değişiyor. ama kız tarafı sözde bişey takmaz bu kesin :)
Pasta konusuna falan gelince zaten evinize misafir geliyolar ikramınızı normal şarttada hazırlıcaksınız e pastanda biraz özel oluversin nolucak ? Yani en fazla onlarda gelirken bi tane getiri verir zaten tatlın yenmicek anladığım kadarıyla ama tatlın yeniyorsa onu erkek tarafı getirir. sen bence bunu bir erkek arkadışınla konuş tatlı nişanda olmaz önce olur.

Canım yani yöreden yöreye aileden aileye takılacak değişiyor. ama kız tarafı sözde bişey takmaz bu kesin :)
Pasta konusuna falan gelince zaten evinize misafir geliyolar ikramınızı normal şarttada hazırlıcaksınız e pastanda biraz özel oluversin nolucak ? Yani en fazla onlarda gelirken bi tane getiri verir zaten tatlın yenmicek anladığım kadarıyla ama tatlın yeniyorsa onu erkek tarafı getirir. sen bence bunu bir erkek arkadışınla konuş tatlı nişanda olmaz önce olur.

Merhaba, geç gördüm yazdıklarını. Fikirlerin için teşekkür ederim. Sözümüz oldu, çok da güzel oldu :) Bu kadar telaşa gerek yokmuş şimdi anlıyorum. Sözlüme ince söz yüzüklerinden aldım ve isteme günü tepsi ile yüzükler geldi. Kurdelamız kesildi, şerbetler içildi.. Beni verdiler :KK17: Bir aya kadar da nişanım yapılacak Allah kısmet ederse. Sonrasında da asker yolu beklicem :'(

Allah herkesin gönlüne göre versin.. Tatlı telaşlar bunlar.. :nazar:

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım ve acil yardıma ihtiyacım var :KK43:
Haftaya istemeye gelecekler ve sevgili kaynana adayım annemi arayıp iste gününde damat içinde yüzük alacaksınız demiş benim bildiğim oysa birtek geline tek taş takılır we nişanda bir alyans daha alınacağını belirtmişler böyle birşey warmı sizcee

Haftaya istemeye gelecekler ve sevgili kaynana adayım annemi arayıp iste gününde damat içinde yüzük alacaksınız demiş benim bildiğim oysa birtek geline tek taş takılır we nişanda bir alyans daha alınacağını belirtmişler böyle birşey warmı sizcee
İsteme gününde erkeğe yüzük mü :26:
Hiç öyle birşey duymadım,bu hafta sonu benide istemeye geliyorlar erkek arkadaşım evlenme teklifinde tek taş yüzük taktı ama istemede onu takmak istemiyorum söz nişan bir arada yapıldıgı icin 1 ay sonra artık .Erkeğin alyansı da o zaman alınır benim bildigim.

Son düzenleme:
İsteme gününde erkeğe yüzük mü :26:
Hiç öyle birşey duymadım,bu hafta sonu benide istemeye geliyorlar erkek arkadaşım evlenme teklifinde tek taş yüzük taktı ama istemede onu takmak istemiyorum söz nişan bir arada yapıldıgı icin 1 ay sonra artık .Erkeğin alyansı da o zaman alınır benim bildigim.

Bende aslında sizin bildiğiniz gibi biliyorum ama hem sözde hemde nişanda alyans alacakmışız damada

Bende aslında sizin bildiğiniz gibi biliyorum ama hem sözde hemde nişanda alyans alacakmışız damada

Hiç duymadım valla ,gerçi yöreden yöreye değişir ama madem öyle aranızda anlaşıp orta yolu bulursunuz ..
Şimdden tebrikler.. :KK34:

bazı yerlerde erkğe serçe parmağına takması içinde yüzük oluyo sözde takılıyo buda

kıza sözde tek taş erkeğe serçe parmağına bir yüzük takılı tam adını bilmiyorum ama öyle bişey takıldığını biliyorum herkez yapmıyo tabi bunu

benim hiç sözüm bile olmadı eşimi alilesi geldi hem tanışma hem söz hem nişan aynı gün içinde oldu eşim erzurumdan istanbula geldi hersey 1 günde oldu gittiler sonrada düğün bu işlerde pln olmuyo ya tutmuyo evdeki hesap çarşıya uymyo ne anladın dersenız hıc bısey ama nıhayetınde evlendık gıttı sıkıntı yapmayın kendınızı yıpratmayın ne kadar planlarsanız planlayın hersey buyuklerın ıstedıgı gıbı oluyo he fazlada tavız vermeyın sonra altından kalkılmıyo. tecrübeyle sabittir.:KK17:

X