İnsan kendini neden sevmez ki ?

balim32

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2007
46
2
36
Gerçekten aklım almıyor.

Aynaya bakıp ”Çok iğrencim” nasıl der bir insan?

Bizi misafir eden bedenimize bunları söylemeye ne hakkımız var?

Yıllardır yaşıyoruz yıllarca daha yaşayacağız.

Ve bedenimiz bizim ihtiyacımız olan herşeyi sağlamaya çalışıyor.

Nasıl bir mantıkla ona kıyıp ”iğrencim” diyebiliyoruz?

Sen

Beni yıllardır misafir eden

Yıllarca daha misafir edecek

Beni somutlaştıran

Aldığım her darbenin acısını benimle çeken

O ”çok büyük zevk” denilen tüm zevkleri yaşamamızı sağlayan

Bana ihtiyaç duyduğum herşeyi yapabilme imkanını sağlayan bedenim

İĞ-RENÇ-SİN!

Nasıl denir bu?

Bedenimiz bize yani misafir ettiği ruhlara hayran!

Çünkü herşey bizim elimizde.

Bedenimizin olan herşeyi değiştirmek bile.

Ve bedenimiz tüm bu sihri hayranlıkla izliyor.

Bir bakıyor ki sarı saçlı olmuş.

Bir bakıyor kızıl.

Hayran kalıyor.

”Tanrım ne müthiş bir ruhu misafir ediyorum.Sihirbaz gibi…” diyor.

En büyük hayranımıza nasıl ”iğrençsin” deriz?

Kırılmaz mı?

Hiç mi üzülmez?

…

Tüm bunların yanında bizim bedenimize ne kadar ihtiyacımız varsa onun da bize o kadar ihtiyacı var.

Aslında anlatmaya çalıştığım şeyi tam olarak kelimelere dökemiyorum.

Demek istediğim şey…

Her insan cinsiyetine bakmaksızın annedir.

Tam olarak bu.

Karnını doyurduğumuz temizlediğimiz üşütmesin diye sıkıca giydirdiğimiz bir bedenimiz var.

Anne ve bebek ilişkisi.

Anne bebeğine yemek yedirir bebeğin karnı doyar ve anne kendisi de doymuş kadar rahatlar.

Biz bedenimize yemek yediririz ; o bizim karnımızı doyurur…

Biz bedenimize su içiririz ; o bizim susuzluğumuzu giderir.

Biz gözlerimizi kapatırız ; o bizi uyutur dinlendirir.

…

Başka bir benzetme yapacak olursak bedenimiz bizim en yakın arkadaşımız.

Başımıza birşey geldiğinde birilerine arayıp haber veriyoruz.

İlk haber verdiğimiz kişiye ”İlk senin haberin oldu” demek çok yanlış değil mi?

Oysa herşeyden ilk haberi olan bedenimiz.

Tüm sırlarımızı bizimle birlikte saklayan

Kırdığımız insanların görünüşümüze ettiği her lafı suçu olmamasına rağmen taşıyan

Evden üşendiğimiz için 5 dakika geç çıkmamız sonucunda yağmur atında yürümek zorunda kaldığımızda bizim hatamız yüzünden ıslanan

ve bizim için bir sürü şeye katlanıp bize küsmeyen bedenimize saygı duymamız çok mu zor?

Bedenimiz bizden başka kimsesi olmayan bir bebek…

Ve biz ona her dakika ondan ne kadar nefret ettiğimizi söyleyip duruyoruz.

Oysa o bize muhtaç.

Oysa o bizi çok seviyor.

Ona söylememiz gereken iki kelimelik bir cümle yok mu?

Yalnızca iki kelime…

Bize hiçbir şey kaybettirmeyecek iki kelime…

Seni

seviyorum…

Kendimi çok seviyorum.Bunu burda dillendirince de tepki alıyorum. :// İnsanın kendini sevmesinin,beğenmesinin kime ne zararı olabilir ki?Güzel yazı.

Cok güzel bir paylasim... :KK71:
Ben de bazen ruh halime göre yanilgiya düsebiliyorum. Bazen kendimi dünya güzeli hissederken bazen "ne kadar igrencim, böö, kim bakar ki suratima benim" diyebiliyorum. Halbuki ben herkes gibi her zaman güzelim, sadece o anki ruh halim yüzüme yansidigi icin cirkin bulabiliyorum kendimi.
Ama ne zaman bedenen eksigi oldugu halde hayata sImsIki bagli birini görsem iste o zaman daha iyi anliyorum bedenimin ne kadar mükemmel ve eksiksiz oldugunu.

Dünyadaki güzellikleri görebilecegim gözlerim var.
Rüzgarda savuracagim saclarim var.
Güzel resimler cizebilecegim ellerim var.
Sevdigimi doya doya öpebilecegim dudaklarim var.
Dogayi icime ceke ceke koklayacagim burnum var.
........
...... :KK16:

Daha ne isterim ki... :KK76:

Kendimi çok seviyorum.Bunu burda dillendirince de tepki alıyorum. :// İnsanın kendini sevmesinin,beğenmesinin kime ne zararı olabilir ki?Güzel yazı.
Kendini sevdigin icin degil, kendi bedenini baska bedenlerden üstün görüp baskalarini sirf ellerinde olmayan sebeplerden dolayi yerdigin icin tepki aliyorsun sen! Buraya gelip ego tatmini yapip kaciyorsun ama baska insanlari ne kadar yaraladiginin farkinda bile degilsin..

Ben de kendimi seviyorum, ben tepki aliyor muyum? Ben de ilgili topikte aldigim iltifatlari paylasiyorum ben tepki aliyor muyum?

Seni artik bilen biliyor. Zamaninda nasil ortaligi karistirdigini, insanlari sirf dis görünüsleri yüzünden nasil yerdigini, buraya gelip nasil ego tatmini yaptigini bilmeyen yok. Boy veya kilo ile ilgili bir konu olsun hemen basliyorsun kendini övüp karsi tarafi yermeye. Baskasinin fizigiyle ilgili sorununu kullanip egonu tatmin ediyorsun. Buna editörler ve Kazen de dahil bir cok kisi sahit. Bir de gelip burada masum rolü yapma.

Kilolu ve kisa boylu insanlara yer baklasi diyen biri ne kadar masum olabilir ki? Bu kendini sevmek, kendini begenmekse eger ben bir daha kendimi sevmeyecegim!

http://www.kadinlarkulubu.com/bastan-yaratin/402557-normal-zayiflik-yoksa-fazlasi.html

Alintiladigim yazinla artik siniri astin. Yaptiklarina ragmen hala baskalarinin seni kiskandigini, cekemedigini o yüzden b.k attigini düsünüyorsun ve bunu cekinmeden burada paylasiyorsun. Bir cogumuz seni görmedik etmedik. Ne fizigini biliriz ne yüzünü. Hala anlamiyorum, ne bu "kiskaniyorlar, cekemiyorlar" tripleri?
Kendimden örnek vereyim; ben kiskanc biri olsam 1.81 boyundaki manken gibi olan biricik arkadasimi kiskanirdim. Kiskanc olsam cam gibi gözleri olan, yüzü de en az gözleri kadar güzel olan kk editörü(bilen bilir) biricik arkadasimi kiskanirdim!

Görmedigim etmedigim birini kiskanacak kadar kompleksli, sizofren, hasta ruhlu biri degilim. Sitedeki arkadaslarimin da böyle olmadiklarini düsünüyorum. Sana gösterdikleri tepkinin cekememezlikle ilgisi yok, bunu anlaman gerekir.
Buradan kimsenin seni kiskanmadigini, sadece davranislarindan ve hakarete varan yorumlarindan hoslanmadiklari icin tepki gösterdiklerini cikarabilmissindir umarim.

Evet insanin kendini sevmesinin kimseye zarari yok ama kendini begenmislik edip baskalarini yermesinin cok kisiye zarari var.
Ve evet güzel yazi ama üzgünüm sana hic uymamis. Kendinizi sevin diyor, kalp kirin demiyor!

Lütfen artik öz elestiri yapip ceki düzen ver kendine ve insanlari kirmaktan vazgec. O zaman inan bana göründügünden daha güzel bir insan olacaksin...

Kendini sevdigin icin degil, kendi bedenini baska bedenlerden üstün görüp baskalarini sirf ellerinde olmayan sebeplerden dolayi yerdigin icin tepki aliyorsun sen! Buraya gelip ego tatmini yapip kaciyorsun ama baska insanlari ne kadar yaraladiginin farkinda bile degilsin..

Ben de kendimi seviyorum, ben tepki aliyor muyum? Ben de ilgili topikte aldigim iltifatlari paylasiyorum ben tepki aliyor muyum?

Seni artik bilen biliyor. Zamaninda nasil ortaligi karistirdigini, insanlari sirf dis görünüsleri yüzünden nasil yerdigini, buraya gelip nasil ego tatmini yaptigini bilmeyen yok. Boy veya kilo ile ilgili bir konu olsun hemen basliyorsun kendini övüp karsi tarafi yermeye. Baskasinin fizigiyle ilgili sorununu kullanip egonu tatmin ediyorsun. Buna editörler ve Kazen de dahil bir cok kisi sahit. Bir de gelip burada masum rolü yapma.

Kilolu ve kisa boylu insanlara yer baklasi diyen biri ne kadar masum olabilir ki? Bu kendini sevmek, kendini begenmekse eger ben bir daha kendimi sevmeyecegim!

http://www.kadinlarkulubu.com/bastan-yaratin/402557-normal-zayiflik-yoksa-fazlasi.html

Alintiladigim yazinla artik siniri astin. Yaptiklarina ragmen hala baskalarinin seni kiskandigini, cekemedigini o yüzden b.k attigini düsünüyorsun ve bunu cekinmeden burada paylasiyorsun. Bir cogumuz seni görmedik etmedik. Ne fizigini biliriz ne yüzünü. Hala anlamiyorum, ne bu "kiskaniyorlar, cekemiyorlar" tripleri?
Kendimden örnek vereyim; ben kiskanc biri olsam 1.81 boyundaki manken gibi olan biricik arkadasimi kiskanirdim. Kiskanc olsam cam gibi gözleri olan, yüzü de en az gözleri kadar güzel olan kk editörü(bilen bilir) biricik arkadasimi kiskanirdim!

Görmedigim etmedigim birini kiskanacak kadar kompleksli, sizofren, hasta ruhlu biri degilim. Sitedeki arkadaslarimin da böyle olmadiklarini düsünüyorum. Sana gösterdikleri tepkinin cekememezlikle ilgisi yok, bunu anlaman gerekir.
Buradan kimsenin seni kiskanmadigini, sadece davranislarindan ve hakarete varan yorumlarindan hoslanmadiklari icin tepki gösterdiklerini cikarabilmissindir umarim.

Evet insanin kendini sevmesinin kimseye zarari yok ama kendini begenmislik edip baskalarini yermesinin cok kisiye zarari var.
Ve evet güzel yazi ama üzgünüm sana hic uymamis. Kendinizi sevin diyor, kalp kirin demiyor!

Lütfen artik öz elestiri yapip ceki düzen ver kendine ve insanlari kirmaktan vazgec. O zaman inan bana göründügünden daha güzel bir insan olacaksin...

katılıyorum her kelimesine...

Hay ağzını öpiyim hayatım ya.
Ben de birşeyler eklemek istiyorum..

Sayın lirik güzel, hayatımda sizin kadar kendini beğenmiş, egosu tavan yapmış, aşağılık kompleksine sahip bir insan daha görmedim.
1 konuda değil 2 konuda değil her konuda kendinizi övüp diğer insanları aşağılıyorsunuz.
Daha çok şey söylerdimde, konuşmaya değmicek bir insansınız.
Üzgünüm.
" Gerçekler acıdır "

Ve son olarak; Yüzünüz, fiziğiniz güzel olabilir ama sizin dış güzelliğiniz iç güzelliğinizi kirletmiş :KK66:

Hay ağzını öpiyim hayatım ya.
Ben de birşeyler eklemek istiyorum..

Sayın lirik güzel, hayatımda sizin kadar kendini beğenmiş, egosu tavan yapmış, aşağılık kompleksine sahip bir insan daha görmedim.
1 konuda değil 2 konuda değil her konuda kendinizi övüp diğer insanları aşağılıyorsunuz.
Daha çok şey söylerdimde, konuşmaya değmicek bir insansınız.
Üzgünüm.
" Gerçekler acıdır "

Ve son olarak; Yüzünüz, fiziğiniz güzel olabilir ama sizin dış güzelliğiniz iç güzelliğinizi kirletmiş :KK66:

:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

yazıya ba-yıl-dımmmmm :) çok güzel bi yazı canım :) cidden bizim bebegımız bedenlerımız :)
zaten insanın kendi yeyip içtiği bile sadaka hükmüne geçer biliyrosun yani islam dini de bu konuda
bedenimizin emanet oldugunu ve ona iyi bakmamız gerektiğini tembıhlemiştir :)

Gerçekten aklım almıyor.

Aynaya bakıp ”Çok iğrencim” nasıl der bir insan?

Bizi misafir eden bedenimize bunları söylemeye ne hakkımız var?

Yıllardır yaşıyoruz yıllarca daha yaşayacağız.

Ve bedenimiz bizim ihtiyacımız olan herşeyi sağlamaya çalışıyor.

Nasıl bir mantıkla ona kıyıp ”iğrencim” diyebiliyoruz?

Sen

Beni yıllardır misafir eden

Yıllarca daha misafir edecek

Beni somutlaştıran

Aldığım her darbenin acısını benimle çeken

O ”çok büyük zevk” denilen tüm zevkleri yaşamamızı sağlayan

Bana ihtiyaç duyduğum herşeyi yapabilme imkanını sağlayan bedenim

İĞ-RENÇ-SİN!

Nasıl denir bu?

Bedenimiz bize yani misafir ettiği ruhlara hayran!

Çünkü herşey bizim elimizde.

Bedenimizin olan herşeyi değiştirmek bile.

Ve bedenimiz tüm bu sihri hayranlıkla izliyor.

Bir bakıyor ki sarı saçlı olmuş.

Bir bakıyor kızıl.

Hayran kalıyor.

”Tanrım ne müthiş bir ruhu misafir ediyorum.Sihirbaz gibi…” diyor.

En büyük hayranımıza nasıl ”iğrençsin” deriz?

Kırılmaz mı?

Hiç mi üzülmez?

…

Tüm bunların yanında bizim bedenimize ne kadar ihtiyacımız varsa onun da bize o kadar ihtiyacı var.

Aslında anlatmaya çalıştığım şeyi tam olarak kelimelere dökemiyorum.

Demek istediğim şey…

Her insan cinsiyetine bakmaksızın annedir.

Tam olarak bu.

Karnını doyurduğumuz temizlediğimiz üşütmesin diye sıkıca giydirdiğimiz bir bedenimiz var.

Anne ve bebek ilişkisi.

Anne bebeğine yemek yedirir bebeğin karnı doyar ve anne kendisi de doymuş kadar rahatlar.

Biz bedenimize yemek yediririz ; o bizim karnımızı doyurur…

Biz bedenimize su içiririz ; o bizim susuzluğumuzu giderir.

Biz gözlerimizi kapatırız ; o bizi uyutur dinlendirir.

…

Başka bir benzetme yapacak olursak bedenimiz bizim en yakın arkadaşımız.

Başımıza birşey geldiğinde birilerine arayıp haber veriyoruz.

İlk haber verdiğimiz kişiye ”İlk senin haberin oldu” demek çok yanlış değil mi?

Oysa herşeyden ilk haberi olan bedenimiz.

Tüm sırlarımızı bizimle birlikte saklayan

Kırdığımız insanların görünüşümüze ettiği her lafı suçu olmamasına rağmen taşıyan

Evden üşendiğimiz için 5 dakika geç çıkmamız sonucunda yağmur atında yürümek zorunda kaldığımızda bizim hatamız yüzünden ıslanan

ve bizim için bir sürü şeye katlanıp bize küsmeyen bedenimize saygı duymamız çok mu zor?

Bedenimiz bizden başka kimsesi olmayan bir bebek…

Ve biz ona her dakika ondan ne kadar nefret ettiğimizi söyleyip duruyoruz.

Oysa o bize muhtaç.

Oysa o bizi çok seviyor.

Ona söylememiz gereken iki kelimelik bir cümle yok mu?

Yalnızca iki kelime…

Bize hiçbir şey kaybettirmeyecek iki kelime…

Seni

seviyorum…

X