bebeğimin saçları!!!

suuucum

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
8 Mart 2012
491
4
kızlar merhaba,suan bebeğim 4 aylık olmak üzere,doğdugu zaman saclı doğdu,gür ve simsiyahtı (maaşaallah) ama sacları dökülmeye başladı,acayıp dökülüyor,kucağıma yatırıyorum üzerim komple tüy oluyor,kendı boynu üstü bası ağzı gözü heryeri saççç,parmaklarının arası ,hatta elını ağzına götürüyor,süreklı sac yutuyor:KK43: tepesi dökülüyor ,arkası gene gür ve uzun,şimdi bebeğimin saclarını sıfıra vurdurayım mı??? kararsız kaldım,erken mı? ve ne zaman cıkar tekrar? kıyamıyorum cok guzel sacları var,kız olunca bırde cok seker duruyor,ama boyle heryerının kıl olmasınada dayanamıyorum! sizce ne yapmalıyım?

Bunun hormonal bir şey olduğunu okumuştum. Doğumdan önce sizden gelen hormonların doğumdan sonra dengelenmesi sonucu saçlar dökülür, seyrekleşir ve bir süre sonra tekrar kendi saçları çıkar. 6-7 aylık olana kadar bekleyin, yeni saçları çıkmazsa doktora bir hormon testi yaptırırsınız. Çok telaşlanmayın, anormal bir durum değil.

Bunun hormonal bir şey olduğunu okumuştum. Doğumdan önce sizden gelen hormonların doğumdan sonra dengelenmesi sonucu saçlar dökülür, seyrekleşir ve bir süre sonra tekrar kendi saçları çıkar. 6-7 aylık olana kadar bekleyin, yeni saçları çıkmazsa doktora bir hormon testi yaptırırsınız. Çok telaşlanmayın, anormal bir durum değil.

tesekkur ederım,bebegımın sacları tekrardan cıkıyor diplerden belli,fakat aşırı bır dökülme var,bu yuzden sıfıra vurdurma konusunda kararsız kaldım,cünkü aşırı dökülüyor ağıznın ıcıne saclar gırıyor,kestırsem bıngıldağına fılan zararı olur mu?

canım niye telas ediyorsun ki,cok normal bu,cogu bebegın sacları dokulur,hele ki saclı dogduysa.Benim kızım dcok saclı dogdu ve 6-7 aylık olana kdara da sureklı dokuldu,7 aylıkken resmen kel adamlar gibiydi :)) tepe parlak yanlarda ince ve uzun saclar ,cok komik gorunuyordu gercekten ama ben hic bir sey yapmadım,sıfıra vurdurmaya ben sahsen cesaret edemezdim henuz cok kucuk annesi.

canım niye telas ediyorsun ki,cok normal bu,cogu bebegın sacları dokulur,hele ki saclı dogduysa.Benim kızım dcok saclı dogdu ve 6-7 aylık olana kdara da sureklı dokuldu,7 aylıkken resmen kel adamlar gibiydi :)) tepe parlak yanlarda ince ve uzun saclar ,cok komik gorunuyordu gercekten ama ben hic bir sey yapmadım,sıfıra vurdurmaya ben sahsen cesaret edemezdim henuz cok kucuk annesi.

evet cok kücük sağlık ocagındakı ebeye sordum; sıfıra vurdurabılırsın dedi,sonucta dökülecek ve tekrar cıkacak,ama aşırı dökülme var kıl yutuyor bu yuzden rahatsızım

Çocuğunuz saçlarını yutabilir. Bence saçını kestirin. Hem daha güzel çıkar hemde şimdi sağlık açısından iyi olur. Saç felan olmaz çocuğun etrafında

Çocuğunuz saçlarını yutabilir. Bence saçını kestirin. Hem daha güzel çıkar hemde şimdi sağlık açısından iyi olur. Saç felan olmaz çocuğun etrafında

haklısınız... ilk bebişim kıyamıyorum kestırmeye:) ama bu dökülme canımı sıkıyor

haklısınız... ilk bebişim kıyamıyorum kestırmeye:) ama bu dökülme canımı sıkıyor

Ama onda kıyamıcak birşey yok ki. Benim eltilerim mesela 4 5 aylıkken bebekleri makinaya vurduyorlar sonra çok daha sağlıklı çıkıyor saçları

kızlar aklıma geldi okuyunca yeni doğan bebeğin sacları kesilir tartılır kızsa gümüş erkekse altın hesaplamasını bilmiyorum ama verilirmiş ya sizler biliyor musunuz? nedir nasıldır nasıl hesaplanır ??

kızlar aklıma geldi okuyunca yeni doğan bebeğin sacları kesilir tartılır kızsa gümüş erkekse altın hesaplamasını bilmiyorum ama verilirmiş ya sizler biliyor musunuz? nedir nasıldır nasıl hesaplanır ??

bunu gecenlerde birisi söyledi,anlamı nedır acaba?bende merak edıyorum???

bunuda yenı duydum bıraz anlamsız geldı bana

merhaba canım eğer kestirmemişsen kestirmenin tam zamanı çünkü bende kızımın saçlarını 4 aylıkken makineye vurmuştum.........şimdi daha düzgün ve sağlıklı çıktı.........bu arada ben kızımın saçını kestirdiğimde altın değilde karşılığında ihtiyaç sahibi birine para vermiştim.....bazıları anlamsız olduğunu düşünüyor ama bu olay sünnettir

Son düzenleme:
merhaba canım eğer kestirmemişsen kestirmenin tam zamanı çünkü bende kızımın saçlarını 4 aylıkken makineye vurmuştum.........şimdi daha düzgün ve sağlıklı çıktı.........bu arada ben kızımın saçını kestirdiğimde altın değilde karşılığında ihtiyaç sahibi birine para vermiştim.....bazıları anlamsız olduğunu düşünüyor ama bu olay sünnettir

evet canım düşünüyorum şu sıralar,az önce banyo yaptırdım boynu vucudu heryerı kıl,sünnet oldugunu bende duydum,nasıl hesaplanıyor pekı??

evet canım düşünüyorum şu sıralar,az önce banyo yaptırdım boynu vucudu heryerı kıl,sünnet oldugunu bende duydum,nasıl hesaplanıyor pekı??

hesaplaması gr oluyor saçın gr mı kadar altın veya para ben tartamadığım için 1 buçuk yıl önce 50 lira vermiştim

Bizde de böyle bir sorun var sadece üstler uzuyor diğer yerler çok seyrek nedenini bilen gar mı?

Eklentiler

• image.jpg
    image.jpg
    96,8 KB · Görüntüleme: 441

Soru
Çocuğun saçının ağırlığı kadar sadaka vermenin mantığı nedir?

Cvp;
Hz. Ali’den gelen bir rivayet göre, Hz. Hasan doğarken, Peygamberimiz (a.s.m) ona akika olarak bir koyun kesti. Sonra Hz. Fatıma’ya da: “Başını tıraş et ve saçının ağırlığı kadar gümüş tasadduk et” diye buyurdu. Saçı tarttığında onun bir dirhem civarında olduğunu gördü. (bk. Tirmîzî, Edahî 20). Hakim, benzer bir rivayeti Hz. Hüseyin için söz konusu etmiştir. (Müstedrek, 4/237)

Dihlevî bu tasadduku, çocuğun, cenin halinden bebeklik haline geçmesi gibi son derece mühim bir nimete şükrân borcunun ifâdesi olarak değerlendirir. (Huccetullah, 2/728)

Ayrıca, diyebiliriz ki, hadiste söz konusu edilen “saç”ı akika kurbanı ile birlikte değerlendirdiğimiz zaman bunun “şahsa özel” bir sadaka olduğu anlaşılır. Yani bir yandan yeni doğan çocuk nimetine karşılık, Allah için bir akika kurbanı keserken, bir yandan da çocuğun “başının sadakası” olarak -hadiste eziyet şeklinde adlandırılan- çocuğun saçını kesmek ve ağırlığınca gümüş veya altın sadaka vermek de özel bir anlam ifade etmektedir. Demek ki, akika kurbanı, çocuğu lütfeden Allah’a karşı bir şükran, kesilen saçının ağırlığı kadar gümüş veya altın sadaka etmek ise, çocuğun kaza ve belalardan korunması için -başının sadakası diliyle- Allah’a yapılan fiilî bir duanın ifadesidir.

Alıntıdır..

X