Bebek Beslenmesi kendi sütümden yoğurt yaptım yada yapmaya çalıştım :)

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Nimet07 ve anne sütü ile yoğurt yapmak isteyen arkadaşlar deneyin oluyor. Bugün nihayet oğlum ilk anne sütünden yoğurdunu yedi:emir_bebek: geçen yaptığım gibi kıvamlıydı, biraz sıvı puding gibi, dolaba koymadan yedirdim, tabi 100 ml lik yapmıştım benim ki 5-6 kaşık anca yedi ama yedi:emir_bebek: zaten ek gıdaları o kadar yiyor en fazla. Bir daha yaparsam daha az ölçekte yapacağım. Ancak biraz zahmetli yahu, bir standartımız yok,dün yine yapmıştım tutmamıştı, bugün kısmet oldu sonunda:KK16:

tebriklerrr :KK9: ben denemelere ara vermek zorunda kaldım çünkü sütüm azaldı :KK5: ama tekrar sağma şasım olursa deneyeceğim..bebeğinin yemesine de ayrıca çok sevindim :KK56: bebeklerimiz için bir şey denemek ve başarmak nasıl mutluluk kaynağı oluyor ama :KK19:

İlk defa duyup şaşıranlar kervanındanım bende.. Biraz baktımda birçok doktorda artık öneriyormuş.

Yakında giderek yaygınlaşır.

Helal olsun, bebeğiniz için faydalı olabileceğini düşündüğünüz için çabalıyorsunuz.

Ayrıca bebeğin içebileceği birşey nasıl iğrenç olabilir ki ? Dünya'da en eşsiz gıda.

İğrenç olduğunu düşündüğüm bir yiyeceği bebeğime asla vermem.
Tadını bilmekte bilinçli olma gayretinden geçer.

Üniversite hastanelerinin bu konuda araştırması var mı acaba, yoksa bile başlamalılar bence.

....

Tam anlamadım tarifinizi, cahilliğime verin.. Mayadan kastiniz nedir ? Önceden yaptığınız yoğurttan mı ?
Daha ayrıntılı yazar mısınız ?
Benim bebeğim yok ama bir arkadaşımla deneyeceğim inşaallah.

İnternetten tarife baktım ama sizin ki en azından denenmiş tarif.

teşekkürler arkadaşım..bende sütümle ne yapabilirim diye araştırırken karşılaştım bu fikirle ve bende şaşırdım ilk duyduğumda ama bir çok arkadaşımız gibi önyargılı yaklaşıp bunların entel dantel olduğunu düşünmedim,denemeye koyuldum..
bebeğin olmadığı halde olaylara bu derece ilgiyle yaklaşmandan dolayı ayrıca seni tebrik ederim :) :nazar:
bencede araştırılmalı ve yaygınlaştırılmalı çünkü sütü fazla olan birçok annenin sütü heba oluyordur..

tüm arkadaşlara yaptığı yorumlar için teşekkürler..en bu yorumlar yazılmadan çıkmıştım ve yoğurdu bebeğime yedirmedim,kıvamı çok sıvı olduğu için içime sinmedi..kendi sütünün tadına bakmakta ne var anlayamadım,bebeğimin nasıl bir tad alacağına bakmadan direk hiçbirşeyi veremem kaldı ki yaptığım yoğurttan emin olmak için tabiki tadına bakacağım,kendi sütüm diye tadına tuzuna bakmadan yedireyem mi? Bebeğini emdir yoğurt yapana kadar demişssiniz emin olun ilginç gelecek belki ama bunu bende düşündüm ve yeterince emdiriyorum yavrumu ama sütüm bazen ağrı yapıyor göğsümde ve sağmak zorunda kalıyorum,zaten bebeğim emiyor bunuda içemeyeceğine göre inek sütü vermektense denemek istedim..benim yüzümden 1 yaş daha yaşlananlardan da özür dilerim..

sana katılıyorum canım,benim eve bıraktığım süte gerek kalmadı ben gelince benden emdi,dökmek istemiyorum o sütü,eskiden döküyodm sürekli yanında ben vardım,hatta boşa gitmesin diye kış günleri sağdığım sütümü ılık ılık kafaya dikip içtiğim oldu,sonuçta sürekli dökünce insanın içi sızlıyo,şimdi işe başladım mecburen 1 fincan da olsa ek gıda veriyom,ben de yoğurt ve peyniri duyunca düşündüm yapmayı,minik kapaklı çaydanlıkta yapacam bakalım tutturabilecekmiyim,peynir tarifini de öğrendim,onu 6. aydan sonra yaparım heralde yeni alışyoz kaşığa,biberon almıyoz,tadı güzelse verriz bebişlerimize,ben cuma-cumart. günü sağdıklarmdan 1 bardak kadar yoğurt yapmayı düşünüyom,yiyeceği 1 fincen,3 gün yer onu diye düşünüyom,bakalım beğenirse,süt banyosuna gelince kafasını yüzünü sütle yıkadığım çok olmuştur:KK1::KK1::KK1:

tebriklerrr :KK9: ben denemelere ara vermek zorunda kaldım çünkü sütüm azaldı :KK5: ama tekrar sağma şasım olursa deneyeceğim..bebeğinin yemesine de ayrıca çok sevindim :KK56: bebeklerimiz için bir şey denemek ve başarmak nasıl mutluluk kaynağı oluyor ama :KK19:

canım teşekkür ederim, aynen dediğin gibi acayip mutlu oluyorum. Bu arada sütünün azalmasına üzüldüm ama merak etme dikkat edersen eskisi gibi olur, dalgalanmalar bende de oluyor. Dut kurusunu al, biraz sütle kaynat az şeker koy ve hergün ye, 4. gün etkisini görüyorsun, öptüm seni üzülme sakın geçecek...

İlk defa duyup şaşıranlar kervanındanım bende.. Biraz baktımda birçok doktorda artık öneriyormuş.

Yakında giderek yaygınlaşır.

Helal olsun, bebeğiniz için faydalı olabileceğini düşündüğünüz için çabalıyorsunuz.

Ayrıca bebeğin içebileceği birşey nasıl iğrenç olabilir ki ? Dünya'da en eşsiz gıda.

İğrenç olduğunu düşündüğüm bir yiyeceği bebeğime asla vermem.
Tadını bilmekte bilinçli olma gayretinden geçer.

Üniversite hastanelerinin bu konuda araştırması var mı acaba, yoksa bile başlamalılar bence.

....

Tam anlamadım tarifinizi, cahilliğime verin.. Mayadan kastiniz nedir ? Önceden yaptığınız yoğurttan mı ?
Daha ayrıntılı yazar mısınız ?
Benim bebeğim yok ama bir arkadaşımla deneyeceğim inşaallah.

İnternetten tarife baktım ama sizin ki en azından denenmiş tarif.

maya dan kasıtım inek sütünden yapılmış yoğurt tan alınmış numune:) sonrakileri oluşan anne sütü yoğurdundan aldım ama su gibi oldu ben de her seferinde inek sütü yoğurdundan aldığım maya ile deniyorum, ama dediğim gibi bir standart yok hergün yapıyorum 50 ml lik bir tutuyor bir tutmuyor, derin dondurucudan süt çıkartıp yapıyorum ondan olabilir diye düşünüyorum.Bu arada pozitif mesajın ve ilgin için teşekkürler...

benim o kadar sütüm yok enüz,anca emziriyorum ama ben de tadına baktım sütümün,parmağıma damlatıp,şekerli ve güzel bir tadı var bence :16

2 sinde de tutmadı vazgeçtim ben taze taze muhallebi yapıp yedircem en iyisi,vaz geçtim yoğurt işinden

canım teşekkür ederim, aynen dediğin gibi acayip mutlu oluyorum. Bu arada sütünün azalmasına üzüldüm ama merak etme dikkat edersen eskisi gibi olur, dalgalanmalar bende de oluyor. Dut kurusunu al, biraz sütle kaynat az şeker koy ve hergün ye, 4. gün etkisini görüyorsun, öptüm seni üzülme sakın geçecek...
evet canım bende dalgalanma çok oluyor..özellikle yorulduğumda..ve şu aralar miniğimde diş sıkıntısı var acayip beni de onuda çok zorluyor ama şimdilik ona kadar yetiyor sütüm daha da azalırsa dut kurusunu denerim..teşekkürler..
2 sinde de tutmadı vazgeçtim ben taze taze muhallebi yapıp yedircem en iyisi,vaz geçtim yoğurt işinden
canım 6. ayda peyniri falan tekrar denemeye calışırsan sonucu bildirirsen seviniriz :KK16:

Ben konuyu yeni gördüm ve ben de bir yaşıma daha girdim. Ama anne sütünden yoğurt yapma konusunda değil, bunun bilinmemesine de değil şaşkınlığım. Sadece bebeği için en iyisini isteyen annelerin denemelerine, sırf daha önceden kendi akıllarına gelmeyenlerin verdiği kırıcı tepkiler konusunda bir yaşıma daha girdim. Ben anne sütüyle yoğurt yapıyorum, sulu oluyor, ayran gibi veriyorum. Muhallebisi için pirinç ununu pişirip ılıttıktan sonra ezilmiş muz ve pekmezle birlikte sağılmış sütümden katıyorum. Kahvaltısı için kullandığım ekmek vs.yi ıslatmak için kullanıyorum. Bebeğim süt emmiyor mu? Her zamankinden çok hem de. Ek gıdaya başladık başlayalı su yerine süt emiyor, suya alıştıramadım henüz. Yine de ne kadar çok yerde kullansam kardır diyorum ben. Tebrik ederim arkadaşım, araştırıp en iyisini yapmaya çalıştığın için. Ayrıca burada ısıtmak derken ocağa koyup ısıtmaktan bahsetmemişsin. Ben de çalışırken annem, 24 saat için sağılmış olan sütümü kızıma verirken sıcak su dolu kaba bireronunu koyup ılıtarak veriyo. Bu konuda çok hassasım. İki ay bebeğim emmedi, sadece sağarak ve sadece kendi sütümle besledim. Sonra mucize gibi bir anda kızım emmeye başladı ve ben o zamana kadar anne sütüyle ilgili pek çok bilgiyle donanmış olarak buldum kendimi. Yoğurt yapımında kullanmak da bunlardan biri. Günlük sütle de mayalıyorum. İkisini de seviyor Nehir. Önyargılarımızı aşalım lütfen.

Boşa gitmesini istemediğiniz fazla sütünüz varsa süt annelik yapabilirsiniz hanımlar. Derin dondurucuda biriktirdiğiniz sütlerinizi sütü olmayan annalere verebilirsiniz. İnternette bununla ilgili bi paylaşım sitesi yapılmış. Çok hayırlı bi durum. Bağış yapmak isterseniz, ya da sütünüz yoksa ve süt arıyosanız bu site üzerinden işlem yapabiliyosunuz.

Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsunlar | MarkaAnne

Ben konuyu yeni gördüm ve ben de bir yaşıma daha girdim. Ama anne sütünden yoğurt yapma konusunda değil, bunun bilinmemesine de değil şaşkınlığım. Sadece bebeği için en iyisini isteyen annelerin denemelerine, sırf daha önceden kendi akıllarına gelmeyenlerin verdiği kırıcı tepkiler konusunda bir yaşıma daha girdim. Ben anne sütüyle yoğurt yapıyorum, sulu oluyor, ayran gibi veriyorum. Muhallebisi için pirinç ununu pişirip ılıttıktan sonra ezilmiş muz ve pekmezle birlikte sağılmış sütümden katıyorum. Kahvaltısı için kullandığım ekmek vs.yi ıslatmak için kullanıyorum. Bebeğim süt emmiyor mu? Her zamankinden çok hem de. Ek gıdaya başladık başlayalı su yerine süt emiyor, suya alıştıramadım henüz. Yine de ne kadar çok yerde kullansam kardır diyorum ben. Tebrik ederim arkadaşım, araştırıp en iyisini yapmaya çalıştığın için. Ayrıca burada ısıtmak derken ocağa koyup ısıtmaktan bahsetmemişsin. Ben de çalışırken annem, 24 saat için sağılmış olan sütümü kızıma verirken sıcak su dolu kaba bireronunu koyup ılıtarak veriyo. Bu konuda çok hassasım. İki ay bebeğim emmedi, sadece sağarak ve sadece kendi sütümle besledim. Sonra mucize gibi bir anda kızım emmeye başladı ve ben o zamana kadar anne sütüyle ilgili pek çok bilgiyle donanmış olarak buldum kendimi. Yoğurt yapımında kullanmak da bunlardan biri. Günlük sütle de mayalıyorum. İkisini de seviyor Nehir. Önyargılarımızı aşalım lütfen.

Çok teşekkür ederim..Bebeğinin 1 ay sonra emmesi gerçekten mucize gibi,neden bilmiyorum ama okurken tüylerim diken diken oldu :)
Bende senin gibi düşündüğüm için yoğurt denedim ama artık çok fazla deneyemiyorum 2 haftada 1 deniyorum onuda ilk tutturduğum gibi yapamadım bidaha :KK50:
Dediğin gibi patates püresine, muhallebisine neye koyabilirsem ne kadar çıkarabilirsem koyuyorum çünkü damlası bile çok önemli..

X