annemin, eşimin yanında patavatsızlığı

orkide_m

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2011
1.237
18
merhabalar kızlar, çok canım sıkkın, nedenide annemin eşimin yanındaki patavatsızlığı yüzünden..
Ya bende bir şey vardır, hani kol kırılır, yen içinde kalır şeklinde…hiç sevmem ailevi şeylerimi eşimle paylaşmaktan, çünkü eşimde bana tek şey anlatmaz,bende ona anlatmam…insan ailesiyle küserde barışırda..
Eşimle hafta sonu memlekete gittik…..1. gün gayet iyiydik falan, gezdik tozduk..Pazar günü kahvaltı yaptık,teyzem geldi o ara, mutfakta annemle dedikoduya başladılar…annem bayan kuzenlerin birini yabancıbir arabadan cıkarken gördüm diye lafa basladı…bizi görmemezliğe geldi diye anlatıyor.. teyzemde agzını bozdu, tabi halanın kı……. ayrılmazsın,bak kızıda seni görmemezliğe falan geldi diye konusuyor,ama konusmasında genelde sesli, öyle fısıldaşma falanda değil… bende uyardım, sessiz olun,içerde akif var diyorum,o arada annemede sen ne diye konu açıyorsun,teyzemin biliyorsun huyunu, konuşucaz seninle dedim… sonra teyzem gitti, ardından eşim dışarıdayken ben annemle tartıştım,neden konu açıyorsun içerde eşim var, benim aile sırlarımdan neden haberi olsun, teyzemin huyunu biliyorsun bu ortam konu açılacak bir ortam değil dedim vss…. Tabi oda bana saydırıyor…
Derken biz yemege gidecektik hep beraber
, annem imalı bir şekilde ben gelmiyorum diyor tabi eşim neden diye soruyor,dediği laf aleve kızdım ondan… ben bi sinirlendim akiff gelmezse gelmesin biz çıkıyoruz dedim….
Dışarı çıktık
eşimle, müsayit oldugum bir an , annemi aradım … biz yemege gidecez birazdan sende gel diyorum… bana verdiği cevap cehenneme kadar git… tabi ben cok bozuldum ama eşime belli etmiyorum…..gelmiyor annem dedim..
Eşimde bana soruyor noldu ne gecti annenle aranızda..
bende bişey yok sabah teyzemle dedikodu yapacaklardı, bende üztüme vazife olmadan onlara engel olmak isteyince öyle oldu dedim.
Ananemler çok yakın, arabada onların garajında, çünkü annemlerin evinin önünde hiç boş yer olmuyor, arabayı oraya parkettik..neyse sürekli eşime diyorki akif oğlum o arabayı getir, boş yer var,oraya parket
,malzemeleri arabaya koyarken rahatlık olur, belki 3, 5 kere söyledi aynı şeyi…. Bende arabayı getir bari dedim, gitti arabayı tam getirecek.. bizim parkedeceimiz yere başka bir araba parketmiş….açtım telefon boşuna arabayı getirme dedim…
Kapattım telefonu..bşladım anneme, sen niye karışıyorsun, sanane arabanın yerinden, seninle çocukların anlaşamıyor, bide damada direktif veriyorsun, kimsenin hoşuna gitmez senin bu yaptıgının falan dedim…bana böyle yapacaksan bir daha bu eve gelme dedi annem…
eşim geldi,annem söyleniyor, bu yaptıklarını unutmayacam,ödetecem diyor… bende çıldırdım noluyo yaa falan dedim…eşimde alev sakin ol, ne bu agresiflik…noldu??
annemde diyorki sen gittin araba parkedecek yer doldu diye benimle kavga etti….

annem diğer kızkardeşimlede kavgalı oldugunu söyledi bir ara, eşimde nedenini falan soruyor……

ya sinir oldum ya…. Sen da damada niye belli edyorsun kızınla kavga ettigini, niye söylüyorsun….beni eşimin yanında tersleyerek niye agresif leştiriyorsun….adam diyeceki bu kendi annesiyle bile kavga ediyor, içinden diyeceki eşiyle kavgalı, çocuklarıyla kavgalı ne geçimsiz bir aileler…
eşim kendi ailevi sorunlarını bana hiç anlatmaz, bende ona anlatmam, ama ona niye böyle bir şeyi malzemeyi veriyor,eşim kullanmasa bile ya sen beni eşimin yanında yüceltmen gerekirken düşman gibi bide kafa sallıyor annem ya..2 günlğüne gittim, burnumdan getirdi Annem.eşimde akşam diyorki annenle aranı düzelttinmi, bende bi sinir oldum, napacaksın canım , bu senimi gerdi dedim gülerek...
çok kırgınım anneme, kaç gündür telefonda açmadım, pis inatımdır açmamda… ama beni üzen eşimin yanında beni rezil etmek istemesi, 60 yaşındasın, eşinle ayrılmışssın ne diye ailevi şeylerini damadın yanında belli ediyorsunya..

Kusuruma bakmayın yanlış yorumlamak istemem ama bence burdaki asıl sorun eşinizin bunlara şahit olması değil.
Ben de bunları yaşasam, ben de eşimin bilmesini istemem tamam haklısınız, ama madem annenizin huyunu biliyorsunuz, keşke siz de onun üstüne bu kadar gitmeseydiniz.
Ayrıca eşinizin, annenizle barışıp barışmadığınızı sorduğunda verdiğiniz tepki de yanlış bence..
Sanki eşiniz sürekli sizin açığınızı arıyor gibi anlatmışsınız, evlilikte eşler birbirine destek olurlar,açık aramazlar..
Eşiniz anlatmıyor olabilir,siz de anlatmıyorsunuz zaten, fakat farkındaysanız siz gerildikçe birşeyleri kapatmak için ortam daha da fazla geriliyor.
Biraz rahat davranmanızı tavsşye ediyorum

ya annem yaşadıklarından dolayı çok sert bi karakter oldu, e tabi bendede sertlik var.....ama bu kadar uzatılmaz yani.... ayıptır yani... birde eşimin yanında çocuk gibi azarlamasına ben çok kızdım...
eşim açıklarımı yakalama derdinde değil ama ailesiyle gecen tek bir kötü şeyi bile bana anlatmıyorken benim babamla, kardeşlerimle , annemle olan ilişkimi merak edip sorması hoşuma gitmiyor, o yüzden öyle söyledimki bir daha sormasın

biraz fazla tepki vermişsiniz sanırım..
yani annenizin arabayı buraya getir demesinde bence birşey yok sizin iyiliğinizi düşünmüş sonuçta yer kalmamışsa da bu kadar tepki vermeniz gereksiz bence..:26:
ben anneme bunları asla söylemem..

Evet esinizin yaninda annenizle yasadiginiz seyler hos degil fakat ben sizinde davranislarinizda agrasiflik gördüm.
Esiniz annenizle durumu sorunca verdiginiz " bu senimi gerdi" cevabida cok kaba ve sert.
Annenizin huyunu biliyorsunuz madem neden daha yumsak ve tatli dili tercih etmiyorsunuz.
Yada sizde tatli dilli, yumsak olamiyorsunuz neden annenize kalmaya gidiyorsunuz.
Annenizi elestiriyorsunuz ama sizde cok agrasifsiniz.
Bence biraz daha sakin olun özellikle esinize karsi.

Son düzenleme:
gitmeden annenin huyları hakkında eşini azıcık uyarsaydın. biz onu böyle kabul ettik deseydin keşke...

inan daha faydalı olurdu. sende gergin olmazdın.

etki tepkiyi doğurmuş. haklısın ama HER DOĞRU, DOĞRU OLMUYOR...

eşin annenle aranı düzelttin mi dediğinde, anneler ve çocukları hem birbirlerine kızarlar hemde severler diye bir cümle kursan daha güzel olurdu.

olayların eşinizin yanında cereyan etmesi hoş değil haklısınız,annenizde yaşlı başlı insan mazur görün...arabayı getirme konusuna gelince;yer dolduysa annenizin şuçu değilki,sizin rahatınız için getirmesini söyledi belkide kadıncağız...fani dünya böyle ufak tefek şeyler için birbirinizi kırmayın,arayın bence,hoşunuza gitmeyen tavırlarını sakince konuşun,sonra üzülmeyin

Bence sıkıntı annenizde değil.Siz annenizi çocuğunuz gibi azarlıyorsunuz.Kayınvalidenize bu tavırlarla davranabilir misiniz?Bırak gelmezse gelmesin diyip evden çıkıp gittiğinizde o annenin ne kadar kırıldığını düşünün.Kaldı ki altı üstü 2 gün.2 günde anneniz sizi ne kadar rahatsız edebilri.Ne kadar karışabilir ki.Huyuna gidin.Güzel konuşun.Hiçbirşey kaybetmezsiniz.Siz annenize nasıl davranırsanır yarın çocuklarınız size aynı şekilde davranacak.Bu yaptıklarınızı evladınız size yapsın isterseniz ben haksız olduğumu kabul edip sizden özür dileyeyim

Bende istemem ailemle ilgili bir şeye (olumsuz) eşimin şahit olmasını ama olmuşsa da sorun etmem sonuçta eşim yedi kat yabancı değil ya. O yüzden boşverin sıkmayın canınızı

annenize agresif davranmışsınız,tamam eşinizin yanında ailevi meselelerin konuşulmasını istemiyorsunuz haklısınız da ama annenize biraz fazla yüklenmişsiniz.benimde annem eşime kızar gittiğimde falan ama ben bişey söylemem kırılmasın diye.kırmamak lazım ya yaşlı insanlar hassas oluyor

Kusura bakmayın da burada agresif olan da ters olan da sizsiniz..Yazdıklarınızdan bu sonuç çıkıyor. Annenizle teyzeniz kendi aralarında konuşmuşlar, siz sanki direk eşinize anlatmışlar gibi tepki vermişsiniz.. Eşiniz içerdeymiş, konuşulanları duysa bile önemli değil boşver diye geçiştirirsiniz, bu kadar büyütmenin ne anlamı var.. Anladığım kadarıyla annenizle anlaşamıyorsunuz ama ne olursa olsun büyüğünüze hele ki annenize bu agresif tavırlarınızı çok yanlış buldum.. Kadın ne yapması geektiğini sizden öğrenecek değil..Belki biraz sert oldu ama annelerine böyle davrananlara çok kızıyorum..Büyük ihtimalle yaşınz çok genç, cahilliğinize veriyorum..

Kaç yıllık evlisin bilemiyorum ama yeni evli olduğunu düşünüyorum.

Herşeyden önce artık kocanın da aileden biri olduğunu kabullenmelisin; istesen de istemesen de yıllar içinde ailenin iyi, kötü pek çok durumuna şahit olacak.

Kendini bu şekilde harap etme.

Acaba bir gün başıma kakar mı düşüncesine kapılma; zaten onun mayası bozuksa seni üzmek için bir bahane bulacaktır. Yok değilse seninle artık bir bütün olduğunu görüp her durumda yanında olacak.

Annene de haksızlık etme; kocanın yanında her zamankinden farklı biri olmasını bekleme.

ya kızlar geçen sene annem kayınvalideme, babamla, abimin eşiyle zamanında geçirmiş oldugu kötü şeyleri anlatmıştı, bide anlattım diye bana söyleyince
yahu anne sen niye anlattın ona, şimdi onu kullanacak, evirip çevirecek dedim...
nitekim sonra eşimden duydum, kaynanam herşeyi anlatmış ama nasıl,
yavrummm akifimmmm onların gelini oğlunu anasından ayırmış, sen sen ol gözünü aççç,,bak bu gelin kısmı böyledir. bi sürü saçma sapan laf.... malzeme bulduya kullandı sonuna kadar. en son kayınvalidemle şiddetli bir kavga oldugunda bana 'sizin gelinin yaptıgını bizemi yapacaksın' dedi...
yani sorun annemin benim sonuna kadar hassas oldugum konuda rahat olması....
bir kere annem cüzdanından abimin resmini gösteriyor eşime.... lise çaglarından...
eşimde diyorki yeni resmi yokmu, annemde ben oğluma çok kızgınım ondan yeni resmini almadım diyor.sonra konuları anlatıyor... bende ya anne sen niye öyle söylüyorsun akife deki oğlumun yeni resmi yok de geç... sen niye konu açıyorsun diyorum...
yani sorun annemin herşeye ne var onda, ne var söyledigimde eşin duyarsa duysun rahatlığı..

Son düzenleme:
bence sen haklısın canım...

annen hem gereksiz dedikodu yapmış teyzenle hem de kapris yapmış..

insanın kocası ne kadar iyi de olsa yarın bir gün bambaşka bir olayda "zaten senin ailen de şöyle şöyle.." diye lafı çarpabiliyor.

herşey herkesin yanında konuşulmaz.. katılıyorum...

aileden bile olsa gereksiz konulara girmemek lazım

ya kızlar geçen sene annem kayınvalideme, babamla, abimin eşiyle zamanında geçirmiş oldugu kötü şeyleri anlatmıştı, bide anlattım diye bana söyleyince
yahu anne sen niye anlattın ona, şimdi onu kullanacak, evirip çevirecek dedim...
nitekim sonra eşimden duydum, kaynanam herşeyi anlatmış ama nasıl,
yavrummm akifimmmm onların gelini oğlunu anasından ayırmış, sen sen ol gözünü aççç,,bak bu gelin kısmı böyledir. bi sürü saçma sapan laf.... malzeme bulduya kullandı sonuna kadar. en son kayınvalidemle şiddetli bir kavga oldugunda bana 'sizin gelinin yaptıgını bizemi yapacaksın' dedi...
yani sorun annemin benim sonuna kadar hassas oldugum konuda rahat olması....
bir kere annem cüzdanından abimin resmini gösteriyor eşime.... lise çaglarından...
eşimde diyorki yeni resmi yokmu, annemde ben oğluma çok kızgınım ondan yeni resmini almadım diyor.sonra konuları anlatıyor... bende ya anne sen niye öyle söylüyorsun akife deki oğlumun yeni resmi yok de geç... sen niye konu açıyorsun diyorum...
yani sorun annemin herşeye ne var onda, ne var söyledigimde eşin duyarsa duysun rahatlığı..

aslında bu bir çok insan için çok güzel birşey ne güzel eşinizi yabancı olarak görmüyor onu seviyor anneniz..
zaten uzaksınız annenize kalbini kırmayın derim..

kayınvalidem ben onlarda yeni evliyken kalıyorken 5 çocugunu etrafına almış 'gelinin yanında birbirinizle sıkı fıkı olun, sakın sır vermeyin ' diyipte bu kadar kurnaz olupta
benim annemin saflığı , rahatlığı beni geriyor....

kayınvalidem ben onlarda yeni evliyken kalıyorken 5 çocugunu etrafına almış 'gelinin yanında birbirinizle sıkı fıkı olun, sakın sır vermeyin ' diyipte bu kadar kurnaz olupta
benim annemin saflığı , rahatlığı beni geriyor....

kayınvalidenin yaptığı da hakikaten abartılı birşey...

ikisinin ortasını bulmak lazım

valla okuduklarımdan anladığım kadarıyla bütün bu abartmalar bu agreseflikler senin yüzünden gelişmiş.sen çıkıpta mutfakta annene sesini yükseltmesen anneni kırmasan durumlar böyle olmazdı.ve belkide eşin içerden hiçbirey duymayacaktı.ve annenler susun falan diyeceğine mutfağın kapısını kapatsaydın.yada gidip eşinle sohbet edip dikkatini çekseydin.ayrıca araba olayında anneni kırmanda çok kötü olmuş.annen olmasa bile 60 yaşındaki bir insana ses yükseltmek üstelikte suçu yokken çok çok ayıp olmuş.çocuk sahibi değilsin galiba eğer öyle olsaydın annene sesini yükseltmezdin.kaldıki eşin duysan ne olacak yani kıyametmi kopacak.benim eşim annemle sohbet etmeye bayılır.annemde eşimle ve annem herşeyini abimlerle bile paylaşamadığı şeyleri bile eşimle paylaşır.onların bu denli güzel anlaştıklarını görünce çok mutlu oluyorum.bence anneni arayıp özür dile.dünyada bir tane anneye sahibiz.

X