Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası bakıcılarımız neler yapıyor ve ne kadar ücret veriyorsunuz burda paylasalım

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
bakıcı eğer benim evimde çalışıyorsa, benim tuvaletimi kullanıyor, benim yemeklerimi yiyor,benim halılarımda geziyor, benim koltuklarımda oturuyorsa, kimse kusura bakmasın kardeşim, benim evimi de kendi evi belleyecek, günlük temzlik bakımını yapacak. ne demek ' siz hizmetçi mi arıyorsunuz bakıcı mı?' o arkadaş çok merak ediyorsa söyliyim hem hizmetçi arıyorum hem bakıcı. parasını da gönlüne göre veririm, hizmetimi alırım, beğenmeyen gider, kimse silah zoruyla çalıştırılmıyor.
biri de demiş bakıcı akşam kendi evine gidince orada da temizlik,çamaşır uğraşacak işveren rahat tv izleyecek.bakıcı akşam evine gidince ne yapacak orası beni ilgilendirmez.
bana ilk görüşmeye gelen kabus gibi bir kadındı. ' şimdiye kadar bir bardak bile yıkamadım' dedi pişkinlikle, hemen kapıyı gösterdim. iş yapmam diyen kadın emin olun, çocuğunuza da bakmaz. bir kreşte gördüm, kreşin müdürü mutfakta aşçıya yardım için yaprak dolması sarıyordu. bu bakıcı ne büyük adammış, fakülte mezunu okul öncesi öğretmeninin yaptığı işe burun kıvıracak?!..
ben de hizmet sektöründeyim. dolayısıyla hizmetçi'yim. gece bir telefonla yatağımdan kalkar,ağlayan bebeğimi ardımda bırakır, hastaneye giderim, hiç de rahatsız olmam. hastalar da benim bebeğimdir çünkü..bazen doğuma giderim, bazen kanamalı hastaya giderim..giderken de hiç demem benim mesai saatim değil, nöbetçi kimse o baksın..hani o iş veren kadın gelince hemen evine gitmek için hazırlanan bakıcılara bu lafım...ne büyük sorumluluk duygunuz , ne yüce vicdanınız varmış!..
ilkel kadıncık 3-5 kuruşu görünce iş kadını moduna girip ' bre temizlige hıç garışmem' der. varsın garişmasın. biri gider, biri gelir, vakit gelince de velet kreşe gider..tüm ilkel bakımlardan sıyrılarak............

sizin gibi mukemmel modern kadının temizliğini ilkel bır kadın yapmamalı zaten yapamazda ne anlarkı

artık işten gelince kendınız yaparsınız

Lütfen kurduğumuz cümlelere, kullandığımız sözcüklere dikkat edelim, alınteri, emek sarf eden insanlara biraz olsun saygı lütfen.

Öncelikle bakıcı kelimesinden hiç hoşlanmadığımı ancak burda mecburen kullandığımı belirtmek isterim... Canımızdan öteyi emanet ettiğimiz insanlarla ilgili konuşuyoruz. Farklı üsluplar elbette olacak ancak temelde her mesleğin ve her insanın saygıyı ve anlayışı hakettiğini düşünüyorum... Bakıcıyla ilgili problem yaşamamak için bence yapılması gereken en önemli şey şartları ve isteklerimizi baştan belirleyip sonradan eklemeler yapmamak... Benim ikizim olduğu için açıkçası çok fazla iş beklentim olmadı sadece ve sadece akşam eve geldiğimde onları temiz, karnı tok ve mutlu görmek istiyorum dedim ve maşallah çoğunlukla böylede oluyor... Ben kendi yapamadığımı karşımdakinden bekleyemem... Evet akşam iş yapabiliyorum ama eğer kızlarım uyanıksa ya babaları ilgileniyor oda yoksa ihmal edilerek işler bitiyor... Peki bunu bakıcıdan beklemek ne kadar mantıklı ? Bu insandan hem çocukalrımla ilgilen her işlerini yap hem evim temiz derli toplu olsun, tuvaletim hijyenik banyom temiz olsun, yemeğim hazır olsun beklentisi çok ütopik geliyor... Evet kadın bunları yapar ama çocuğu ihmal ederek... Ben bakıcımdan sadece kızlar uyurken yapabileceği işeleri istiyorum oda sadece ütü... Benim kızlarım sabah geç uyanıyor o sırada ütüyü yapabiliyor ve bulaşık makinesini boşaltıyor o kadar.... Gece kızlar uyuduktan sonra ben evi toplarım ona toplu bırakırım oda bana derli toplu bırakır. Temizliğe haftada yarım gün başkası geliyor. Ben akşam eve gidince yemek yapıyorum .... Bakıcıma hatırı sayılır bir para ödüyorum kızlarımda 3 yaşında şu an daha fazla beklentim olabilir ama başta ne konuştuysak öyle gidecek... Burda karşılıklı iyi niyet ve anlayışta çok önemli.... Mesela bugün sadece kendisinden ıspanakları suya bastırmasını istemişti o yemeğini pişirmişti... yani olay bundan ibaret.... karşılılı o iletişimi sağlayabilirseniz zamanla herşey rayına oturur diye düşünüyorum... Kızlarımın sosyal ve zeka gelişmleride bence gayet iyi..şimdilik kreşe vermeyide düşünmüyorum.... Ama tabiki bu tek çocuk olur çocuğun uykusu uzundur oyalaması kolaydır bir takım işleri baştan konuşarak beklemek çok doğal ama bunlar bence temizlik v. s . olmamalı... Yanlış anlaşılmasın ama benim doğrum çocuğuma bakan kadına tuvalet temizletmem.....sen kendin temizleyince oluyor diyenlerde olabilir ama o bakıcıdan çok benim veya temizliğe gelen kadının işidir çocuğuma bakan kadının değil....

ah yorumum yanlış anlaşıldı.birilerini incittiysem veya sinirlendirdiysem çok üzgünüm. çocuk bakıcısı düzgün ailelere muhtac, aileler de en azından 0-2 yaş çocuk bakımı için güvenilir bakıcılara muhtac.biri diğerinden üstün olmayan iki grup arasında polemik oluşturmak değil niyetim..ben modern kadın değilim( fırsatım olsa evde geleneksel anne olurum), çocuğumun bakıcısı da ilkel kadıncık değil..ilkel kadıncık hayatı basit- tekdüze algılayan anlamındaydı. bu kişi anne de olabilir, çocuğunun bakıcısı da. yani meslekten bağımsız bir niteleme. örneğin sadece çocuk bakarım diyor ama çocuğun çamaşırını yıkamak, yemeğini hazırlamak da bunun bir parçası - bunu kabul etmiyor. çoğu anne çocuğunun herşeyini akşamdan hazırlıyor. ben bakıcının arkasından bardağını, tabağını , çıkardığı giysileri toplayacağım-bunu istemiyorum.ayrıca çocuğumun bakıcısına asla cam-kapı sildirmedim. sanki ben hakaret etmişim gibi üstüne alınan insanlar ben hizmetçi miyim deyip hizmetçi 'yi küçümsediklerini fark etmiyor. hizmet etmek en mühim mesele. suya sabuna dokunmak yani..benim yerime çocuğuma annelik eden kadını niye küçümseyeyim ki,annelik :-)insan yetiştirmek) bir insanın yapabileceği en büyük meslek zaten..hem özgüveni tam olan adam birkaç satır yazıya neden tav olsun öyle değil mi ama..
zaten çocuğa bakarken hangi ev işi yapılabilir.basit-gündelik işler..onu evime gelen misafir bile 2. gün yapıyorsa evimi benden çok kullananacak kişi neden yapamasın?...

Arkadaşlar benı bugün bır kişi arada istanbul pendıkte 11 00 21.00 arası 8 yasındakı cocuğuna bakacak bayan arıyor..ilgılenenler için tel verıyorum..bana uymadı ....05325541539

merhaba arkadaşlar sizinle düşüncelerimi paylaşmak istedim...

ben yurtdışında çocuk eğitmenliği okudum. türkiyeye kesin dönüş yaptım kısa bir süre önce.
neredeyse 50ye yakın anaokulları ıle gorusme yaptım ve kısa süre calıstım. tam anlamıyla ülkem adına hayal kırıklıgına ugradıgımı soylemek ıstıyorum.
eğıtım anlayısı o kadar yoz o kadar ezbere dayalı kı bunu okul oncesı kurumlarda gormek benı daha da cok üzdü.
en köklü kurumların bıle sadece adı var bunu ogrendım.

zaten okul öncesı cocukları ÖĞrenci olarak kayıt ettırmekle baslıyor bence yanlıs. cocuklar oyunlarla degıl kagıtta yazan yazılarla bıseylerı ogrenmeye zorlanıyorlar. onların yaslarına hayal dunyalarına ogretmenler ınmıyorlar kı cocuklar kendılerını ıfade etsınler.

çocuklar hayal ederek,gözlemleyerek,keşf ederek öğrenirler. malesef ben bunu gıttıgım okullarda goremedım. cocuklar sandalyelerıne oturtulup ,,cocugum suraya yumurta cız,, dıyıp ders bıtmıs oluyor. ben cok üzüldügüm ıcın yazıyorum bunları.

bu arada bahsettıgım yerler ozel okullar devlette nasıldır bılemem.
ve bende artık okulda ıs bakmayı bıraktım cunku ben gercekten egıtımcı olmak ıstıyorum cocuklara ıyı bır sıstemde ıyı bır gelecek hazırlamk en buyuk hedefım.

bu yuzden evde cocuk egıtmenlıgı yapmaya karar verdım. en azından aılelerle daha ıyı bır ıletısımde olabılecegımız cocuga bıre bır bır egıtım verılmesının bu ülkede daha ıyı olduguna ınanıyorumEn Büyük TÜRKİYE

Merhaba benim biri 3 yaşında biri de 8 aylık iki kızım var. Halkalıda güzel manzaralı 4+1 bir evde oturuyoruz. Ben çalışmıyorum. Ev işlerini (cam, ütü temizlik, yemek) yapabilecek ve çocukların bakımında anneye destek olacak güvenilir birini arıyoruz. haftanın 5 günü saat 10.00-20.00 arası çalışabilecek birini arıyoruz.

merabalar... 750tl ye bir bakıcı buldum ama sizce ücret nasıl? bi akrabamızın tanıdığı bir kadın... en fazla 750 verebilirim demiştim o da direk 750 demiş kadına... ben de bişey diyemedim... haftaiçi 07.30 akşam 18.30-19.00 arasında çalışacak... ev işi vs. istemiyorum. sadece çocuğa bak yeter dedim... direk birebir görüşmedik daha... işe başlamama da 1,5 - 2 ay var... bayrampaşadan birini bulsaydım ulaşımı da daha kolay olurdu ama bakalım... hem ücret de ona göre değişirdi yol parası vermeyeceği için... ama bu da tanıdık sayılır...

fiyat gayet iyi diyebilirim haftada 60 saate yakın çalışacak 750tl.benimki de 4 gün 8:30-15:30 çalışacak/toplam 28 saat:350tlye anlaştık.komşum sayılır yol ücreti de yok.1 hafta geldi yardımcı olarak maşallah çok çalışkan çıktı,aşçıbaşılık ve ufak temizlik yaptı,yani cam balkon dolap içleri hariç,4 gün için 90tl verdim.tabi uzun süren kahvaltı ve öğle yemeklerimiz de oluyor üstüne tatlı dondurma faslı.temizlikçi gibi her işi yapıp üstüne 20 kadar ütü yapsa 70tl burda.benimki gayet uyguna geldi.hak yemek gibi görünüyor ama devamlı işlerde fiyat aşağı çekilir.günde 70den hesaplasan 1 milyarı geçer değil mi.

Yukarıda bazı arkadaşlarımızın yorumları üzücü gerçekten.Bizler çalışanlarımız konusunda ne yazık ki sınırlarımızı çizemiyoruz. Para veriyoruz diye çalışan olduğunu unutmasın, her işi yapsın, istediğimiz saatte gelsin, istediğimiz saatte gitsin istiyoruz. Bunların hepsine yapamayınca da, aileden biri gibi davranmıyor diyoruz. Sabahları 5 dakika gecikse kızıyoruz ;ama akşamları 15- 20 dakika geç çıkmasında sakınca görmüyoruz. Onun da bir ailesi ve evi olduğunu unutuyor, mümkün olduğunca enerjisini ve vaktini bizim evimizde harcasın istiyoruz. Gerisi beni ilgilendirmez diyoruz. SAYGI duymuyoruz. Patronluk taslayoruz, aile gibi görmeyince kızıyoruz. Aileden biri olarak görmediğimiz, parasını verdiğimiz için her şeyi yaptıracağımızı sandığımız bir zihniyetle yaşıyorsak, ne çocuğunuzu, ne evinizi emanet edip gidemeyiz. Karşımızdakinin de bir insan olduğunu unutmamalı, her şeye dört dörtlük yetişemeyeceğini bilmeli, sihirli değnekle dolaşamayacağını unutmamalıyız. Biz çalışan annelerin ortak kaygısı, çocuklarının iyi bakılması, sevgi ve güven içinde büyümesi, evde yokluğunun mümkün olduğunca hissettirilmemesidir. Ama gerçekten bir aile ortamı ve bir anne şefkati bekliyorsak da, ilk yapmamız gereken şey, bakıcımızı AİLEDEN BİRİ gibi görmektir. Egolardan sıyrılmalı ve merhametli, adil olmalıyız. Ben böyle düşünüyorum.

mrb arkadaşlar ben balıkesirde oturuyorum mayısın sonunda iş başı yapıcam bebeğime bakacak birini arıorum yardımcı olurmusunuz:)

X