Dukan Diyeti

Editor

Edidir Edi
İçerik Editörü
12 Temmuz 2006
1.251
2.974
Dukan diyeti hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu diyeti yapan üyerimiz ile paylaşın, öğrenin...

Dukan diyetini kim geliştirdi ? Dukan nasıl bir diyet türüdür? Neden bu kadar popüler oldu? Dukan hızlı kilo verdiren bir diyet mi? Dukan diyeti ile bir haftada kaç kilo verilebilir? Diyet programı kaç kilo vermeyi hedefler? Herkes bu kiloları kolaylıkla verebilir mi? Herkes Dukan diyeti yapabilir mi? Hangi kilodakiler Dukan diyeti yapabilir? Kimler bu diyeti tercih etmemeli? Ne tür sağlık sorunları olanlar Dukan diyeti yapmamalı? Dukan diyeti hangi aşamalardan oluşur? Dukan diyetinde ne zaman kilo vermeye başlanır? Kilo koruma evresi ne zaman başlar? Dukan diyeti ne kadar sürer? Dukan diyetinde besinleri hangi yöntemlerle pişirmeliyiz? Dukan diyetinden sonra kilolar geri kazanılır mı? Uzun vadede ne tür riskleri olur? Yetersiz protein alımı ve egzersiz kas kaybına neden olabilir mi? Dukan diyeti yaparken istenmeyen etkilerle karşılaşmamak için nelere dikkat etmeliyiz? Dukan diyetinin son aşaması verilen kiloların korunmasını mı hedefler? Dukan diyeti ile verdiğimiz kiloları korumak için neler yapmalıyız ?

- Dukan diyeti nasıl yapılır?
- Dukan diyeti nedir?
- Dukan diyetinin aşamaları nelerdir?
- Dukan diyeti kimler için uygundur?
- Dukan diyetinin sakıncalı yanları var mı?
- Dukan diyetiyle verilen kilolar nasıl korunur?

Dukan Diyeti en hızlı sonuç alınan diyetlerden bir tanesi. Böyle olunca da çoğu kişi aç kalmadan, hızlı kilo vermek amacıyla hevesle diyete başlayıp kendilerini diyetten soğutacak çeşitli hatalar yapabiliyorlar.

Bana sorulan sorulardan, paylaşılan sorunlardan ve internetteki diğer dukan sayfalarından çıkardığım sonuçlara göre yapılan hataları toparlamaya çalıştım.

1.KİTABI OKUMADAN DİYETE BAŞLAMAK:

Bana göre yapılan en büyük hata bu.Dukan Diyeti şimdiye dek ortaya çıkmış tüm diyetlerden daha komplike ve çeşitli aşamalardan oluştuğundan uzun vadede sonuç sağlayan bir metod.

Bu diyet hakkında bilgi sahibi olmadan uygulamak imkansız.İnternette araştırdığınızda verilen bilgiler yüzeysel ve çoğunlukla eksik veya yanlış.Bu şekilde bu diyete başladığınızda verim almanız mümkün olmadığı gibi uygulaması da çok zor gelecektir.

O nedenle bu diyetten maksimum fayda sağlamanın ve başlamadan once motive olmanın tek ama tek yolu kitabı sindirerek okumak,anlamak ve eğer kişiye uygunsa diyete başlamaya karar vermek.Kitap tüm diyet boyu size eşlik edecek ve evre evre giderken sürekli dönüp bakacağınız bir kaynak olacak.

2.HAZIR OLMADAN DİYETE BAŞLAMAK:

Bu aslında tüm diyetler için geçerli bence.Diyete başlamak için kendinizi psikolojik olarak hazırlamanın yanısıra hazır olması gereken ayrıca pek çok etken de bulunuyor.

Örneğin önünüzde sizi sabote edebilecek tatil,bayram,düğün gibi çeşitli değişik yiyecekle karşılaşmanızı gerektirecek sosyal zamanlar varsa ve kendinize hakim olamayıp zorlanacağınızı düşünüyorsanız bu diyete başlamamalısınız.Ya da meyvelere çok düşkünseniz ve yaz meyveleri size baştan çıkaracaksa diyeti sonbahara ertelemek daha mantıklı olacaktır.

Örneğin ben eylülde diyete başlamayı seçtiğimde hayatımdaki şu faktörlerin düzene girmesini bekledim.Önümüz bayramdı ve sonrasında okullar açılacaktı.Bayram ziyaretleri esnasında ve 8 yaşındaki kızım tüm gün yanımda abur-cubur atıştırırken nefsimi zorlayacağıma diyete tüm bunlardan sonra başlamayı seçtim.Bunun diyeti uygulamada çok faydalı olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca yapılması gereken hazırlıklardan biri de evdeki tüm gereksiz yiyeceklerden kurtulup,evrelerde yemeniz gereken besinleri birkaç gün önceden temin etmek.

Ve tabi ki çevrenizi ve ailenizi de diyete başlayacağınız gün konusunda haberdar edip desteklerini istemek çok önemli.

3.YETERLİ YEMEMEK VE AÇLIK HİSSİ:

İnsanlar kalori hesabı yapılan ve çoğu kez aç kalınan diyetlere alışık olduklarından,Dukan diyetinde istediğin kadar yeme fikrine alışamıyor.Kilo vermek için aç kalmak gerekliliği bir yanlış anlamadan ibaret.Bu yüzden diyete yeni başlayan bazıları porsiyonlarını kısarak kendilerini diyette hissetme eğiliminde oluyorlar.Oysa ki kilo vermek için kendinizi aç hissetmeniz gerekmiyor.Dukan diyetinde aç olduğunuzu hissettiğiniz her zaman yiyebilirsiniz.Yeter ki izinli yiyeceklerden olsun.

4.YİYECEKLERE ÇEŞİTLİLİK KATMAMAK:

Dukan’a ilk başlandığında izinli ve yasak yiyecekleri sürekli kontrol etmek için sık sık kitaba başvurulur.Listeleri kafada oturtmak ve izinli besinleri biraraya getirip çeşitli kombinasyonlar yaratabilmek neredeyse 1-2 hafta alır. Bazı kişiler yeni şeyler denemektense bildikleri güvenli listeyi takip etmek isterler.Bunun sonucunda yemek saatleri zamanla sıkıcı hale gelebilir.Diyeti eğlenceli ve yapılabilir hale getirmek için izinli gıdalarla değişik tatlar üretip,sofrayı çeşitlendirmek gerekir.

Benim de sorunum tam olarak buydu.Atak evresinin listesini ilk okuduğumda ‘Bu kadarcık mı?’ diye düşündüğümü hatırlıyorum.Ama hemen akabinde aklımda çeşitli fikirler oluşmaya başlamıştı bile.Özellikle benim için tatlısız bir kaç gün geçirmek mümkün olmadığından ilk uydurduğum yiyecekler tatlandırıcıyla yapılan tatlılardı.

5.SÜREKLİ TARTILMAK:

Dukan diyetinde özellikle atak evresinde kilo verme hızı çok yüksektir.Bu da sürekli tartı üzerinde düşen kiloları gördükçe motive olmayı sağlar.Fakat gün geçtikçe bu hız azalır.Sabah heyecan verici şekilde az gösteren tartı akşamüstü fazla gösterebilir.Bir gün kilo vermiş görünürken ertesi gün almış çıkabilir.

Özellikle atak evresinden seyir evresine geçişte ilk birkaç gün kilo almış çıkabilirsiniz.Bu vücudunuzun direnç göstermeye başladığının belirtisidir.Hemen motivasyonu bozup eski düzeninize dönmeyin.Kararlı davrandığınızda kiloların yavaş yavaş gittiğini göreceksiniz.

Haftada 1 kere tartılmak ,kilo değişimini takip açısından en verimli yoldur.

6.KAÇAMAKLARI ABARTMAK:

Diyet esnasında kaçamak yapmak çok kolaydır.Birileri size bir kurabiye ikram eder ve ancak yedikten sonra ne yaptığınızın farkına varırsınız.

Bir çikolatadan ne çıkar deyip yerseniz ve gerçekten de kilo almazsanız kaçamakları zamanla arttırmanız mümkündür.Fakat sonrasında kilo vermeniz mutlaka duracaktır.

Kitapta söylenen bir şey çok önemli.Diyor ki:Bu diyette yapacağınız ufak bir kaçamak şişkin bir balona iğne batırmaya benzer.Tüm emeklerinizi bir anda yokedebilirsiniz.

Ama yine de herhangi bir kaçamaktan sonra pes edeceğinize aldığınız ekstra kaloriyi harcayarak bunu tolere etme yoluna gitmelisiniz.Diyeti bırakmak ve daha sonra devam etmeyi düşünmek vücuda zarar verecektir.Çünkü bu diyeti hayat boyu yalnızca 2 kez uygulayabilirsiniz diyor Dr.dukan. Zaten gerektiği şekilde tüm evreleri uyguladığınızda hayat boyu kilo problem yaşamayacaksınız.Fakat yarım bırakılıp yeniden başlandığı her sefer vücudun kilo verme direncini düşürdüğünden zayıflama hızı düşecektir.

7.BOL SU TÜKETMEMEK:

Dukan diyeti bol protein alımı gerektiren bir diyet.Proteinler vücutta tamamen parçalanmazlar ve ürik asit gibi bazı atıklar bırakırlar.Bu atıkların böbreklerden atılması için vücut suya ihtiyaç duyar.Bu yüzden günde en az 1,5 lt suyu mutlaka tüketin.

8.YULAF KEPEĞİNİ ÖNEMSEMEMEK:

Türkiye’de gerçek yulaf kepeğini bulmak oldukça zahmetli. Fakat yulaf kepeği olmadan bu diyetten azami faydayı sağlamak oldukça güç.

Yulaf kepeği dr.dukan’ın diyetinde ilk başlarda yer almamış. Fakat diyet yapanların karbonhidrat isteği gitgide artınca ne yapabilirim diye araştırmaya başlamış.

Tesadüfen bir kardiyoloji konferansında yulaf kepeğinin kolestrol ve diyabet üzerindeki etkilerini keşfetmiş.Hastaları üzerinde uyguladıktan sonra sonuçlardan çok memnun kalınca diyete eklemeye karar vermiş.

Yulaf kepeğini diğer karbonhidratlardan ayıran en önemli 2 özelliği,

*Hacminin 25 katından fazla suyu emer ve midede şişerek doygunluk hissi yaratır.

*Yapışkan yapısı sayesinde besinlerin kendisine yapışmasını sağlar ve kana geçişlerini önelyerek vücuttan atılmasını sağlar.

Üstelik lezzetli olduğundan diyet süresince çeşitli krepler,galetalar,ekmekler ve hatta kekler yapmamıza olanak sağlar ki bu da diyeti uygulamada kolaylık sağlar.

$Dukan_Diyeti_1.jpg

$Dukan_Diyeti_1_ceviri.jpg

$Dukan_Diyeti_2_ceviri.jpg

arkadaşlar ben daha öncesinde dukan diyetini denemiş biri olarak kendi deneyimlerimi aktarmayı bir borç bildiğim icin yazıyorum. ben neler yaşadığımı anlatayım siz ister yapın ister yapmayın kendi kararınız. ben bu diyeti yapmadan önce defalarca diyet yaptım ama hic biri bu kadar zorlamadı beni. cok fazla kilomda yoktu aslında ama bir türlü veremiyordum. şok bir etkiyle veririm kurtulurum dedim. kitabı satır satır okudum. internet sitesinden takip ettim, tarifler öğrendim. ıyy düşündükce midem kalkıyor. 4-5 ay kadar devam ettim. ilk zamanlar haftada bir gün sadece protein alip ömür boyu fit kalma fikri cok kolay gibi geliyordu. helede ilk evrelerde. ama böyle olmuyor tabiki. ben tüm evreleri yaptım. siz korumaya gecince bile o kilolar gelmeye başlıyor hop bir önceki aşamaya dönüyorsunuz. en nihayetinde bir kac hafta üst üste kacıyor gidiyor ve sonrasında yapamaz oluyorsunuz. hani ramazandayken kışın birer gün oruc tutar kazaları bitiririm ne var dersinizde o kış gelince zor gelir ya öyle işte. benim serüvenimde tez yazmam gerekti öyle aman aman yumulmadım yemeklere dikkat ettim ama yinede o kilolar misliyle geri geldi. bırakalı 1 yıl oldu ama hayatımda görmediğim kilolara cıktım. 62 kilo ile başlamıştım. 56 kiloya indim dukanla, şu an 68 kiloyum. ve bu kiloya vücudum cıkmıyordu ama bedeniniz bir sünger gibi oluyor ne verirse cekiyor ve anlamıyorsunuz bir anda artmış, tüm metabolizmam mahvoldu. önceleri biraz dikkat etsem hemen kilo veriyordum simdi vücudum direniyor. ayrıca o dönemde en cok özlediğim sabahları ekmek yemekti.sinir yapıyor depresyon yapıyor uzun süre devam ederseniz böbreklerde taş yapıyormuş Allahtan böyle bir şey yaşamadım. ama depresyonu sonuna kadar yaşadım. gün icinde sürekli sinirliydim. simdi diyetisyene gidiyorum bakalım sonuc alacakmıyım ama bir düzen kuruyor iste. dukandan sonra diyet kelimesinden bile nefret eder oldum. zaten 6-7 ay et yiyemedim midem sindirmedi. ben bu diyeti yaptığım icin pişmanım buna sabrettiğime bile inanamıyorum. cok zorlayıcı. ben kendi serüvenimi anlattım. keşke bırakan arkadaşlar o zaman yorum yazsaydı. ama tabi o gün o kafayla pek önem vermezdim. hepinize sağlık dilerim.

kitabi almadım alamadım henüz bulamadım pendikte oturuyorum kredi kartın limiti olmadıgı icinde sipariş veremedim..
Bu Atak evresinde nasil sınırsız protein oluyor kızlar? sinirsiz proteine rağmen nasil kilo veriliyor? :S sınırsız protein cok fazla kalori olmazmı? hmm :S birde Atak evresinde ilk 5 gün 3 kilo fln verilior dior nasil oluyor kızlar bu kadar protein daha dorusu kaloriyle?

kitabi almadım alamadım henüz bulamadım pendikte oturuyorum kredi kartın limiti olmadıgı icinde sipariş veremedim..
Bu Atak evresinde nasil sınırsız protein oluyor kızlar? sinirsiz proteine rağmen nasil kilo veriliyor? :S sınırsız protein cok fazla kalori olmazmı? hmm :S birde Atak evresinde ilk 5 gün 3 kilo fln verilior dior nasil oluyor kızlar bu kadar protein daha dorusu kaloriyle?

Protein kalori demek değil ki :) sınırsız protein var evet yani istediğin kadar süt yumurta yoğurt kırmızı et tavuk balık yiyebiliyorsun. Ama beraberinde üç şartı da getiriyor. Yağ yok! Şeker yok! Karbonhidrat yani unlu mamüller ekmek nişastalı ürünler yok! meyve yok! yiyeceğin o sınırsız et tavuk balık süt vs. yağsız olmalı %10 dan fazla yağı olmamalı. Bu kadar yağsız protein yiyip de atak evresinde motive edici kilo verilmesinin nedeni ise şöyle vücut proteini yakmak için daha fazla enerji harcıyor. Atak evresinde sadece protein yediğin için vücudun enerji harcıyor bol bol ve böylece kilo verimine hemen başlayıp motive oluyorsun. Seyir evresine geçince sebzede yiyebilirsin. Tabi yine yağsız. Az tuzla.

Kitabı okuyup bu diyeti baya araştırdım ikna olup başladım. Başlamak için bu çok önemli hayatından şekeri yağı ve ekmeği çıkarmayı göze almalısın :KK31:

Protein kalori demek değil ki :) sınırsız protein var evet yani istediğin kadar süt yumurta yoğurt kırmızı et tavuk balık yiyebiliyorsun. Ama beraberinde üç şartı da getiriyor. Yağ yok! Şeker yok! Karbonhidrat yani unlu mamüller ekmek nişastalı ürünler yok! meyve yok! yiyeceğin o sınırsız et tavuk balık süt vs. yağsız olmalı %10 dan fazla yağı olmamalı. Bu kadar yağsız protein yiyip de atak evresinde motive edici kilo verilmesinin nedeni ise şöyle vücut proteini yakmak için daha fazla enerji harcıyor. Atak evresinde sadece protein yediğin için vücudun enerji harcıyor bol bol ve böylece kilo verimine hemen başlayıp motive oluyorsun. Seyir evresine geçince sebzede yiyebilirsin. Tabi yine yağsız. Az tuzla.

Kitabı okuyup bu diyeti baya araştırdım ikna olup başladım. Başlamak için bu çok önemli hayatından şekeri yağı ve ekmeği çıkarmayı göze almalısın :KK31:

beni aydınlatiğiniz icin c ok tsk ederm ya kafam cok karışmıştı.. peki bu yedikce verilicek kilo dogru mu? yoksa abartımı ? bence sınırsdızet tavukda olsa migdeyi tıka basa doyurunca gene kilo alınmazmı yagsızda olsa :S

beni aydınlatiğiniz icin c ok tsk ederm ya kafam cok karışmıştı.. peki bu yedikce verilicek kilo dogru mu? yoksa abartımı ? bence sınırsdızet tavukda olsa migdeyi tıka basa doyurunca gene kilo alınmazmı yagsızda olsa :S

Zaten belli bir süre sonra miden sınırsız tavuk falan istemiyo ki :KK9: Ben bu diyeti yapan biri olarak şöyle anlatayım: doyana kadar yedim hiç aç kalmadım. Ama kilo da verdim. Kurallara uyduğum için ben de bi sorun olmadı bilmiyorum bol bol yiyip proteinden kilo alan var mı :44:

Merhaba forumda yeniyim herkese merhaba diyerek cevabıma geceyim. Protein ile beslenerek yag ve karbonhidrat almıyoruz bu da demek oluyorki vucudumuza yaga dönüşecek birsey girmiyor. vucut direk olarak depoladıgı yaglardan harcama yapıyor.

bencebu dıyetı denemeyın bır hafta yaptım artık et yemekten mıdem kalkıyordu azmedemedım ve bıraktım 72 kgde baslamıstım bır haftada ancak 69-70 dustum ancak yarıda bırakınca anıden 76 oldum gozlerım fırlıcaktı yerınden ama kıtapta bunu belırtıyordu yarıda bırakırsanız kılo alırsınız dıye yanı benımhatam tamamen cok ıradelı olabıleceksenız yapın ama rısk almayın bence zayıflayım derken duba olmayın kızlar benım gıbı:KK43:

ablacım 15 kilo demişsin hayırlı olsun darısı başıma ama nasıl bir liste uyguladın kaç gün uyguladın neler yaptın zahmet olmzasa yazarmısın bir fikir edinmek istiyorum lütfen.

ben de dukan ile 15 kilo verdim Allah'a şükürler olsun şimdi 59.3 üm ama son zamanlarda çok ağır gidiyor kilolar, sizin temponuz nedir?

Arkadaşlar merhaba, tekrar başladığım için dukan sayfasına yazmadan geçemedim ,
Ben düğünümden önce başladım 2-3 ay kala sonra 40 - 45 gün içinde 14 kilo verdim , dukanla ilgili önemli olduğunu düşündüğüm bir kaç şey paylaşayım ;

- dukanı yapacak olan insan çok iradeli olmalı bence bunun nedeni dukanın zor olmasından değil, dukanın sınırlarının çok belirgin olmasından kaynaklı, çünkü dukanda çok güzel kilo verirken bir anda izinsiz yiyeceklerden bir gram bile hatta bir prinç tanesi ya da bir yudum meyve suyu bile kocaman büyük emeklerle şişirdiğiniz bir balona iğne batırmak gibi bişey... Kitapta da geçer bu..

- dukanda sebze ve etten başka bişey yok , dolayısıyla zırt pırt, şekerli yağlı şeyleri soru olarak acaba bozar mı diye sorup durmak yerine kafanızdan silmeniz en mantıklısı olacaktır.

- dukanın en önemli özelliği istikrar tabiki yani yapılabiliyorsa 4 evreyi de uygulamak gerekiyor 1. Çok güzel kilo verdiğiniz dolayısıyla hem daha sıkı hem de daha mutlu geçireceğiniz evre 3-7 gün arasında değişiyor ve ne kadar bol protein ve kaçamaksız devam edilirse o kadar hızlı kilo veriliyor , ( mesela dün başladığım 2 günüm dolmadı ama - 1.4 gösteriyor tartım ) 2. Daha uzun süren ve 1. Evreye göre daha yavaş kilo verilen dönem bu da kişiden şiye değişiklik gösteren 1- 8 ay civarında ( bu evrede yiyecek izinleri artıyor ama bu evrede de kaçamağa yer yok) bu evrenin sonunda zaten istediğiniz kiloya ulaşmışsınız demektir. Çoğu kişi bu evrenin sonunda bırakıyor çünkü ben şuna bağlıyorum normal yaşantımıza dönmemize çok az kalıyor ve kaçamakların sınırını kaçırıyoruzzz

- bence dukanın en önemli özelliği vücuttaki yağ oranını düşürmesi ve verdiğiniz her 5 kiloda 8-10 kilo vermiş bir görünüme sahip olmanız bu insanı acayip motive ediyor..

Arkadaşlar gördükçe yazarım sorularınız da olursa ama ben dukanla 14 kilo vermiş bir insan olarak söyleyebilirim ki , kilo problemi olan herkes dukan yapmalı sağlığı da el veriyorsa tabi...

Alacağınız sonuçlar sizi mutsuz bir kadından musssmutluuuu bir kadına çevirecek ....

:KK16:

Su anda kilom 60, olmak istedigim kilo 55
Sizce bu diyeti 5 gun uygulayıp bıraksam bir yararı olur mu, ya da bırakınca
daha fazla kilo alır mıyım?
Bilgilendirirseniz cok sevinirim :)

arkadaşlar ben daha öncesinde dukan diyetini denemiş biri olarak kendi deneyimlerimi aktarmayı bir borç bildiğim icin yazıyorum. ben neler yaşadığımı anlatayım siz ister yapın ister yapmayın kendi kararınız. ben bu diyeti yapmadan önce defalarca diyet yaptım ama hic biri bu kadar zorlamadı beni. cok fazla kilomda yoktu aslında ama bir türlü veremiyordum. şok bir etkiyle veririm kurtulurum dedim. kitabı satır satır okudum. internet sitesinden takip ettim, tarifler öğrendim. ıyy düşündükce midem kalkıyor. 4-5 ay kadar devam ettim. ilk zamanlar haftada bir gün sadece protein alip ömür boyu fit kalma fikri cok kolay gibi geliyordu. helede ilk evrelerde. ama böyle olmuyor tabiki. ben tüm evreleri yaptım. siz korumaya gecince bile o kilolar gelmeye başlıyor hop bir önceki aşamaya dönüyorsunuz. en nihayetinde bir kac hafta üst üste kacıyor gidiyor ve sonrasında yapamaz oluyorsunuz. hani ramazandayken kışın birer gün oruc tutar kazaları bitiririm ne var dersinizde o kış gelince zor gelir ya öyle işte. benim serüvenimde tez yazmam gerekti öyle aman aman yumulmadım yemeklere dikkat ettim ama yinede o kilolar misliyle geri geldi. bırakalı 1 yıl oldu ama hayatımda görmediğim kilolara cıktım. 62 kilo ile başlamıştım. 56 kiloya indim dukanla, şu an 68 kiloyum. ve bu kiloya vücudum cıkmıyordu ama bedeniniz bir sünger gibi oluyor ne verirse cekiyor ve anlamıyorsunuz bir anda artmış, tüm metabolizmam mahvoldu. önceleri biraz dikkat etsem hemen kilo veriyordum simdi vücudum direniyor. ayrıca o dönemde en cok özlediğim sabahları ekmek yemekti.sinir yapıyor depresyon yapıyor uzun süre devam ederseniz böbreklerde taş yapıyormuş Allahtan böyle bir şey yaşamadım. ama depresyonu sonuna kadar yaşadım. gün icinde sürekli sinirliydim. simdi diyetisyene gidiyorum bakalım sonuc alacakmıyım ama bir düzen kuruyor iste. dukandan sonra diyet kelimesinden bile nefret eder oldum. zaten 6-7 ay et yiyemedim midem sindirmedi. ben bu diyeti yaptığım icin pişmanım buna sabrettiğime bile inanamıyorum. cok zorlayıcı. ben kendi serüvenimi anlattım. keşke bırakan arkadaşlar o zaman yorum yazsaydı. ama tabi o gün o kafayla pek önem vermezdim. hepinize sağlık dilerim.

uyardığın için teşekkürler sağolasın
bana zaten hiç mantıklı gelmiyor
ben onu bunu bilmem arkadaşlar benim bildiğim herşeyden yicez az az yicez
tabakları küçültcez o kadar çikolata tatlılarıda hayatımızdan çıkardıkmı tamamdır.

X