Doğum korkularımız:(

Dikiş olayından çok korkuyorum, normal doğurayım çatır çatır bağıra çağıra ama doğunca bütün acılar geçsin, hiç de dikişe gerek kalmasın istiyorum.

dikiş olayı fena yaaa:18: sözü bile insanı geriyor. ama normal doğumda da dikiş var.
doktorum gebenin ilk doğumuysa ve şekli de normal doğumsa,
kesi olmadan doğum gerçekleştirmek imkansız gibi bi şey dedi. vajinayla makat arasındaki boşluğa bebeğin çıkısını sağlamak için kesi atılıyor yani.
atılmasza kendisi yırtılıyormuş ve oradaki bağlar öyle olunca çok zor iyileşiyormuş. o yüzden doktor kesi atmak zorundayız diyor.
eee, kesi yapınca doğumdan sonra onu da dikiyor düşün seeen:18::18::18:

alemsin kız cena:))inşallah benı sezeryana alın diye bağırmayız:))

amin:KK9:

kızlar bende doğumdan değilde dikişten korkuyorum.normalde cok içi kıyılan bir insanım.öyle birine bişey yapılırken bakamam içim gider.bütün bunlar bi yana bide ben evliliğimde vajinusmus yasadım tedavi gördüm kurtuldum o bile bian olsun gelmiyo aklıma.catı muayenesi,sancı,doğum hepsi tamamda o dikiş ne olacak bilmiyorum nasıl bir yürek bu hemsirelerdeki?acıyı zaten hissetmiyosun diyolar ama bilmem belki o mutlulukla battı balık yan gider hesabı umrumda olmaz inşallah:18:
rabbim hepimizi tek avazda kurtarsın

2009 temmuz annesiyim. normal dogum yaptım. asla korkmayın derim ben. korktuguyla imtihan olunuyor insanlar. nefes tekniklerini ciddiye alın. inanılmaz faydası var. ben bir kez bile bagırma fırsatı bulamadan dogum yaptım nefes teknikleriyle. bir de bol bol dua edin tabii.. hepinizi rabbim saglıkla sıhhatle kurtarsın..:KK34:

kızlar ben ağustos annesiyim,yazdıklarınızı okuyunca deneyimlerimi paylaşayım istedim,normal doğumda oluşan o kesiyi ve dikişi hiç hissetmiyorsunuz bile,zaten doğum olunca kuş gibi hafifliyosunuz,kesiymiş,dikişmiş hiç umurunuzda bile olmuyor,sonraki günlerde de bir problem olmadan normal yaşantınıza devam edebiliyorsunuz.

Herkese slm,
Ben de 2010 temmuz annesiyim ve normal doğum yaptım.Herkese tavsiyem en sağlıklısı adı üstünde normal tabi herşey yolundaysa.
Diğeri zaten ameliyat.Tabi biraz acı olacak ama abartılacak kadar değil asla.Ben suni sancı verilerek doğurdum bir de düşünün buna gerek kalmazsa daha da kolay olacaktır.Size tavsiyem kafanızda kurmayın Allah'tan daima hayırlısını dileyin.Bol bol dua edin doğum anında da.Allah sağlıklı bebekler versin en önemlisi.Doğum birkaç saatlik bir olay ve gelip geçiyor.Allah bebeklerinizi kucağınızda göstersin.

Epüdral normal doğum düşünen var mı? Normal olucaksa epüdral en az acılısı. Hatta bazıları hiç acı olmadığını söylüyo.

dikiş olayı fena yaaa:18: sözü bile insanı geriyor. ama normal doğumda da dikiş var.
doktorum gebenin ilk doğumuysa ve şekli de normal doğumsa,
kesi olmadan doğum gerçekleştirmek imkansız gibi bi şey dedi. vajinayla makat arasındaki boşluğa bebeğin çıkısını sağlamak için kesi atılıyor yani.
atılmasza kendisi yırtılıyormuş ve oradaki bağlar öyle olunca çok zor iyileşiyormuş. o yüzden doktor kesi atmak zorundayız diyor.
eee, kesi yapınca doğumdan sonra onu da dikiyor düşün seeen:18::18::18:

amin:KK9:

ben de normal doğum yağmış biri olarak fikrimi söliyim size çok zor unutulmyacak kadar acısı olsa ikinciye hamile kalmazdım ayrıca dikişlerde en önemlisi adı bile korkutucu olan kesi de hiç bir şey anlamıyosunuz siz zaten sancıda ağrıların en büyüğünü yaşıyosunuz :)

kesi dikiş çok basit şeyler

Bekarlığımdan bu yana normal doğum istemişimdir hemde gözü kara bi şekilde epiduralsiz...elbette acı olacaktır kolay olmayacak hele ki bu küçücük yerden bebek nasıl çıkcak diye düşünmeden edemiyorum :KK52: :KK1: ama benim asıl korkum bu kadar normal doğumu hayal etmiş ve istemişken son anda bir aksilik olurda sezeryan olmak zorunda kalırsam diye:18::18: elbette her şeyin başı sağlık Allah hepimize hayırlı doğumlar nasip etsin:KK16::KK16:

ben henüz bekarım ama annemin küçük kardeşime doğumundan hatırladığım, hamileliğinde ve doğuma giderken hep İnşirah suresini okumuştu, bir arkadaşının tavsiyesiyle, en kolay geçen doğumunun o olduğunu söyler hep annem.. Zaten mealinde de yükü üzerinden almak, güçlükleri kolaylaştırmaktan bahsediliyor.. Size de faydası olur inşallah.. :)

Bu korkularimizin temeli zatdn oyle dogum hikayelrini pat pat okumak, acip videolari izlemek.. Annem soyluyor bunu. Abimi dogurmaya giderken o kadar mutluymus ki dogurcam simdi diye :) hic haberi yokmus tabi basina geleceklerden..
Ben sabahlari normal dogurcam diyorum gece olunca yok yok sezeryanla diyorum..
Bakalim napcazz? Ama inanilmaz korkuyorum. :KK43:

Allah yardimcimiz olsunn

şuanda nişanlıyım evlendikten sonra hemen çocuk istiyorum bende normal doğumdan inanaılmaz derecede korkan biriyim vee heralde catalda kalırım ölürüm giderim.çekemem o ağrıyı sancıyı dsyanamm diye düşünüyürum.normal doğum yapanlar ve norrmal doğum yapmak isteyen ler bunlar için çabalayan bütün annelere anne adaylarına HELAL olsun diyorum ve ibret ediyorum.yengem 2. doğumu çok zor oldu ve şuanda bel ağrısından ölüoo desem yeridr zedelenmiş doğumda...ve bana derki sen yapamazsın der çok zorr dayanamzsın der.ve bende yapamıyacağım galbaa.yaa ordakii ağrının bi tarifi olsaa nasıl tarif edersnz.nasıl bi ağrıdırr bu çok merak ediyrmmm..

Ya kizlar gulmeyin ama ben cok ciddi igne korkusu olan birisiyim. Yani kan tahlilinde bile cocuk gibi agliyorum. Elimde degil. O yuzden dogumla ilgili en cok dusundugum ya serum takarlarsa, kesi yaparlarsa, bide dikmeden yada kesmeden once uyusturmak icin igne yaparlarsa :)))) Zaten dikis olayini soylememe gerek bile yok heralde :)) Biliyorum cok komik ama bunlar beni acayip korkutuyo... Bol bol dua edicez artik.. Allah yardimcimiz olsun... :18::18::18:

:18::18::18::18::18::18::18::18::18::KK14::KK14::KK14::KK14::KK14::KK14::KK14::KK14::KK17::84::84::84::84::84:

Bilmem Anlatabildim mi ? :KK14:

daha once baska bir topic te dogum hikayemi anlatmistim

benden cok kimse dogumdan korkmazdi sanirim herkes ayy evladimi biran once kucagima alayim diye her gecen gun sevinirdi..ben depresyona girerdim hay doguma 5 ay kaldi hay 4,5 ay kaldi diye..ben raziyim 2 sene hamile olarak kalayim evladim karnimda kalsin hic sikayet etmem diyordum..

bak herkes nasil dogurmus diyorlardi...bir kulagimdan giriyor oburunden cikiyordu..kiz kardesim ilk cocugunu 18.de dogurdu ben 28 de..:)) kucucuk cocuk korkmadi sen korkuyon diyordu anam.. hee o saf hic dogum cd si video su seyretmemis körlemesine gitti doguma diyordum ...bi de yalvariyordu bir an once dogursun diye ben de insaAllah 9 ay 10 gun bekler bebegim diyordum ..

sezeryan icin yirttim kendimi yok anam dediler almanya da istege bagli sezeryan yok..is basa dustu ...limon ve karpuz tabiri tek favorimdi o ara..hamileligim oyle rahatti ki ne mide bulantisi ne mide yanmasi , ne agirlik hic bir sey ben boyle mutluyum tutacam kendimi dogurmayacagim dedigim bile oluyordu ..bana akli dengesi yerinde degilmis gibi bakanlar da oldu o sirada...

ama Allah in takdiri evladim kuzucugum dogum pozisyonu almadi ..popo rahimde de kafa yukarda oturdu kaldi..ben 1-0 one gectim ..ne ugrastilar akupunkturlar egzersizler yok dönmedi akilli kizim ..annesini cok severde..ama inanin sezeryan icin cocugun donmemesi gerektigini bilmiyordum

bilsem ilk aydan yatakta yatar kalkmaz donmemesi icin elimden geleni yapardim kendiliginden oldu... son iki ayim kizimla konustugum tek sey annem sakin donme bak ben rahatim sen rahatsin ..zaten kafa ustu yatsan nasil rahat edeceksin..biz dunyada amuda kalkmak diyoruz bu duruma gercekten rahatsiz edeci..

dogum randevusu almaya gittigimde kizimin dogumuna 1 ay vardi .. o gun ben korkudan titredim sezeryan normal dogum korkuyom iste ama yine de sezeryan sanki biraz daha az aci verecekmis gibi geliyor...randevuyu aldigim gun evde suyum geldi.. korkudan 1 ay once dogum basladi.. hastaneye gittik kese yirtilmamis delinmis sabaha sezeryana alacagiz dediler

ve ben butun gece dogum sancisi cektim..aklimdaki agri sanci kavramina cok uymuyordu ben daglari gokleri yirtacak gibi olacagini bekliyordum.. nasil dayanilir diyordum..ama inanin oyle degil..zaten korku ile insan anlayamiyor.. o sanci geliyor ve insanin dinlenmesi icin biraz zaman verip yine gidiyor

epidural anestesi de igne vuruyorlar ya o sirada insanin cani cok yaniyormus demislerdi.. ben ondan da korkuyordum.. titriyordum korkudan anestezi uzmani lutfen kendinize hakim olmak zorundasiniz titremeyin dedikce ben daha da cok titriyordum

ama inanin o da anlatilan kadar zor degilmis yani 8 ayim cocugu nasil doguracagim korkusu ile zehir olmustu sadece 28 dakika da bitti..sonrasinda biraz sanci agri oluyor ama dayanilmayacak gibi degil

hem dogum sancisi cekmis hem de sezeryan yaptirmis biri olarak derim ki : korkunuza hak veriyorum ... dayanilmayacak bir aci degil ..benim agri merkezim cok dusuktur ben dayandiktan sonra herkes dayanabilir...

hamileligin tadini cikarin... kiz kardesimin kesigi ve dikisleri vardi ama o ani hic hissetmedigini anlatiyor kasilmalar ile zaten resmen igne vurup uyusturulmus gibi oluyor ...hic farkina bile varamiyormus insan..kiz kardesim de yalan soyleyecek degil ya...

ahh ahh benim korkumda sezaryen. bildiğin ameliyat işte genel veya epidural anestezi ikisindende çok korkuyorum :KK43: allahım hayırlısı neyse öyle yapayım diyorum hangisi bebeğim ve benim için daha sağlıklı geçicekse öyle olsun

Benim sezeryan olacağım %90 belli çünkü önceden sezeryan benzeri myom ameliyatı oldum ama rahim dışındaydı rahim kesilmedi yinede karnım dikişli, bebek kilolu kafası 2 hafta ilerde, hiç aşağıda inmedi ayaklar göğüs altımda, bide ben afedersiniz ilişkide bile kasılan bi insanım bebeği nasıl çıkarırım bilemiyorum hee daha önce sancım gelirde akşam haberlerde görmüşsünüzdür o kadın gibi giderken pırt diye çıkıverirse o başka (bıraktılar kaldırımda gittiler yaa tövbe yarabbimm:KK53:)

Doğum sancısı hakkında hiçbi bilgim yok annem sabahtan akşama kadar bağırmış sonunda beni sezeryanla almışlar gece yarısı ve dediği sancı çok kötü sezeryan bişey değil -ki 25 sene önce dikişte yok kancalarla tutturma var ona rağmen sezeryanı yeğliyo ve bana normal doğurma diyo. Annem 2ay öncede anal fissür ameliyatı oldu makatta yırtık yani ve 3-5 dikiş 1,5 ayda zor geçti çünkü hassas yer ve sürekli çalışıyo:KK1: Normal doğumdada kesilceği kesin bişe artık çatala bindiğiniz gibi kesiyi yapıyolar ve wcye gitceksiniz, ped kullancaksınız bide sıcaklara denk gelcek terlicek falan geçmesi zor olur gibi geliyo bana amaaaaa annem ameliyat olduğunda doğumla aynı kattaydık meraktan gezdim 3 tane doğum vardı 3üde normal ve çoluk çocuk hepsi biri yolda doğurmuş kendi arabalarında ambulansla karşılaşmışlar göbeğini ambulansta kesmişler o derece yani hepside ee biraz acı oldu tabi ama sorun değil dediler:KK52: Ben ameliyat olduğumda normal doğum yapanlarsa aksine çok kötü durumdaydılar. Başka bi komşuysa kaynanama doğurcam diyodum o ebe getirene kadar ben doğuruveriyodum demişti tek başına:KK9: Sanırım bünye meselesi ve hiçbiriniz o an gelmeden bilemezsiniz.

Ben önceden ameliyat olduğumdan doğrusu sezeryanda çok iyi diyemem rahimde kesiliyo bide dahada acılı olsa gerek aslında acı derken uyanırken başlıyo bi sızlama yanma hani eliniz kesilir ya onun şiddetlisi sonra iğne vuruyolar etki edene kadar ve ayılana kadar 1-2 saat acıyo diye söylendim ben ama çırpıncak gibi değil yani regl acısı gibi kayınvalidem hiç kötü olmadın şaşırdım der hep çok canım tatlı çünkü:KK1: Bide ilk ameliyatımdı korkuyodum dikişler gerildikçe açılcak sanıyodum sonra yatarken hiçbişe yok kalkarken biraz acıyo o da 2. gün daha kolaylaşıyo tek sorun eski hale dönmek 15 günü buluyo özellikle yatarken kalkmak sinirden ağlıyodum çünkü yalnız kalıncak gibi değil illa biri tutmalı normal doğumda böyle olunmuyo.

epidural hakkında bi bilgim yok daha iyi diyende var daha kötü diyende ama benim olduğum ilçede sadece devlet hastanesi uyguluyo epidurali o da sezeryanda ama ben devlete gitmem kötü durumda çünkü ne dr.da hayır var ne hijyen açısından kendi dr.umuda seviyorum özelde olcam ama ordada epidural yok uyucam uyancam kısmetse tek korkum uyanırken olan acı yalnız sonda daha acı verici gelmişti bana:18:

Kısacası bu bebişler biz istesekte içerde kalamıcaklar bi şekilde doğcaklar normal doğumda doğum öncesi çekilen çekiliyo sonra bitiyo dikişlerin çokluğuna bağlı ama daha çabuk ayaklanıyolar galiba, sezeryanda ise doğurduktan sonra başlıyo o da 15 güne artık eski haline dönülüyo ikisindede acı var anne olmak kolay değil yeterki sağlıkla doğsunlar...

X