Bebek Beslenmesi 8 aylık bebek için kahvaltı önerileriniz

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

seydaogretmen

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Ekim 2010
155
3
arkadaşlar merhaba.oğlum için farklı kahvaltı tarifleri arıyorum.daha önce hero baby pekmezli peynirli ile karışım bir kahvaltı hazırlıyodum ama 2 gündür onu yemek istemiyor.neler yapabilirim yardımcı olur musunuz?

Ben mama yerine daha besleyici şeyleri tercih ediyorum açıkçası...
Kahvaltı için karışım iyi oluyor.Mesela 5-6 adet bebe bisküvisi,1 yumurta sarısı,1 çay kaşığı labne peyniri,yarım çay kaşığı tereyağ,yarım muz,1 ceviz içi,1 tatlı kaşığı tahin ve pekmezden oluşan bi karışım.Hem besleyicilik değeri yüksek ,hem de doyurucu.
Muz yerine kuru incir,kuru üzüm yada kayısı da blenderdan geçirilerek dönüşümlü verilebilir.
İkinci bi seçenek olarak da bebişine mıhlama yapabilirsin bebekler genelde seviyor her ne kadar benim oğlum iştahsız olsa da ...
Az tereyağında 1 yemek kaşığı kadar mısır ununu kavur sütle yumurta sarısını(1 yaşını geçince tüm yumurtayı) karıştır sonra mısır ununa ekleyip kıvamı çok katı olmayana kadar pişir.En sonpiştikten sonra labne peyniri ekleyip yedirebilirsin de.Bebeğin daha 8 aylık olduğu için süt yerine devam sütü kullanılabilir

Ben mama yerine daha besleyici şeyleri tercih ediyorum açıkçası...
Kahvaltı için karışım iyi oluyor.Mesela 5-6 adet bebe bisküvisi,1 yumurta sarısı,1 çay kaşığı labne peyniri,yarım çay kaşığı tereyağ,yarım muz,1 ceviz içi,1 tatlı kaşığı tahin ve pekmezden oluşan bi karışım.Hem besleyicilik değeri yüksek ,hem de doyurucu.
Muz yerine kuru incir,kuru üzüm yada kayısı da blenderdan geçirilerek dönüşümlü verilebilir.
İkinci bi seçenek olarak da bebişine mıhlama yapabilirsin bebekler genelde seviyor her ne kadar benim oğlum iştahsız olsa da ...
Az tereyağında 1 yemek kaşığı kadar mısır ununu kavur sütle yumurta sarısını(1 yaşını geçince tüm yumurtayı) karıştır sonra mısır ununa ekleyip kıvamı çok katı olmayana kadar pişir.En sonpiştikten sonra labne peyniri ekleyip yedirebilirsin de.Bebeğin daha 8 aylık olduğu için süt yerine devam sütü kullanılabilir

cevabın için teşekkür ederim verdiğin tarifleri mutlaka denicem...

Bebişlerin kahvaltıda yediklerini 7. aydan sonra karıştırmayın deniyor.benim bebiş de 8 aylık olacak.ben ayrı ayrı veriyorum. yumurta,tuzsuz beyaz peynir veya labne, az ekmek içi ıhlamur.bu kadar.yumurta ağzına yapışıyor yutsun diye arkasından ıhlamur veya su veriyorum.
sizler diğer öğünlerde neler veriyosunuz?

Bebişlerin kahvaltıda yediklerini 7. aydan sonra karıştırmayın deniyor.benim bebiş de 8 aylık olacak.ben ayrı ayrı veriyorum. yumurta,tuzsuz beyaz peynir veya labne, az ekmek içi ıhlamur.bu kadar.yumurta ağzına yapışıyor yutsun diye arkasından ıhlamur veya su veriyorum.
sizler diğer öğünlerde neler veriyosunuz?

elbette en güzeli ayrı vermek ama ne kadar verilmeli miktar olarak bilemediğim için birlikte veriyorum.benim bebeğim emmiyor o yüzden devam sütü kullanıyorum.gün içinde devam sütü ile muhallebi,sebze püresi ya da şehriye çorbası gibi tavuk suyuna falan bir çorba,meyve veya yoğurt ve devam sütü veriyorum.pek iştahlı sayılmaz ama yinede hiç şaşmadan herşeyi vermeye çalışırım...

ufalanmış tam buğday ekmeği + 1 ç.k. labne + rafadan yumurta sarısı + 1er adet ceviz/badem/fındık (rendelenmiş)
Ekmeği taze meyva suyu yada sıcak su ile ıslatıp yumuşatıyorum. Ihlamurda iyi fikir.
Ekmek yerine bazen aptamilin kaşık mamasına katıyorum bunları, yumurtayıda ayrı veriyorum bazen tadına alışsın diye
Ama tavsiyem ceviz -baden -fındık mutlaka en azından birini rendeleyip katın yiyeceklerine beyin gelişimi için çok faydalı :KK66:

Benim oğlum 8 aylık kahvaltıda onu hiç zorlamadan sıkmadan birşeyler vermeye çalışıyorum...sonuçta ilk tattığı şeyleri reddetmesi tükürmesi çok normal hemen bırakıyorum ..birkaç denemeden sonra yiyor...
ben kahvaltıda peynir+1 tatlı kaşığı pekmez+evde yaptığım bebe bisküvisinden 2 tane+bazen kayısı suyu ile yediriyorum
aradan yarım saat geçtikten sonra kuru kayısılı irmikli pirinç unlu muhallebi yapıyorum bazende kayısı yerine muz katıyorum..

1- Muhallebili kahvaltı: sulandırılmış süt ile muhallebiyi pişiriyorum. İçine yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı tereyağı, labne, ceviz+kabak çekirdeği, erik marmelatı veya reçel suyu, 1 yada 2 ölçek mama

2- Mıhlamalı kahvaltı: tereyağında tam buğday ununu kavurdum. İçine sulandırılmış süt döktüm. Biraz cıvık şekilde oluyor. İçine yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı tereyağı, labne, ceviz+kabak çekirdeği, erik marmelatı veya reçel suyu veya pekmez, 1 yada 2 ölçek mama

3- Hoşaflı kahvaltı: kuru kayısı, kuru üzüm, kuru erik vs. haşlanır. Robottan çekilir. Marmelat kıvamındaki hoşafa yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı tereyağı, labne, ceviz+kabak çekirdeği, 1 yada 2 ölçek mama, erik marmelatı veya reçel suyu veya pekmez ekledim.

X