Babamın borç para istemesi?

ay canım ya, benim baba paracı da:) annem insaflıdır yine o konuda, yani yerden göğe kadar haklısın, çok üzüldüm sana, paranı geri alamadın tabi. Tabi dedigin gibi insan evlatlar arasındaki ayrıma ve bu düşüncesizliğe üzülüyor. Olsun aman ya güzel güzel bebişlerimiz olsun inşallah birlikte tavuklu makarna yiyelim:))) Rabbim sağlık versin, çok şükür meslek nasip etmiş de istiyorlar..

öyle cnm ya..ama şimdi bi annemlere yakına gitme ihtimalimiz oldu..şu an durdurduk çünkü güvenemiyorum o konuda aileme..çok iyilerdir ama huylu vazgeçmez yine ayrım yaparlar gözümün önünde olursa dayanamam gibi geliyor..inşallah biz öyle olmayalım yaa...çünkü annem de annesinden ayrım görmüş mesela hem de onunki bayagı belli..:KK50:

bir de bi arkadaş var ayda 2000 tl den fazla babasının kredisini ödüyor..eşi de rahatsız bundan ama bişey demiyor..öylelerini görünce de ben bişey yapmamışım diyorum..anne baba sonuçta..

Bu konu tam benlik babama bileziklerimi verdim annem bana çok kızdı ama kıyamadım aileme..Sonra ne mi oldu ? tam 4 sene sonra ödeyebildi geriye ama istediğim vakitler babam alttan alttan laf vuruyordu..İsteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü kara misali..

Tabi eşim hiçbirşey demedi bu süreç içinde..Ama ben çok rahatsız oluyordum..Borcumuz çoktu bundan 1 sene evveli bitmez dediğim dağ kadar bir borcu devirdik hamdolsun şimdi bitirdik istemelerine gerek kalmadan yardım etmeye ugraşıyorum arada bir..En son kardeşimin dershanesi için gönderdim ama babama arada bir konusurken ev alacagız birikim yapmamız lazım elimizde para kalmıyor diyerek mesaj veriyorum..N'apayım mecburum.

sende yılların birikimi var canım.yaşadığn eksikleri hep içine atmışsın ve bunlar küçükte olsa hayatında sorun haline gelmiş.bence annen babnda olsa kendini ezdirme vefasız bi evlatta ol demiyorum tabi.ama bence sen bi psikoloğa git içini dök rahatlarsın emin ol çünkü sen bunu kendi içinde halledebilseydin zaten sorun olmazdı demekki kendin tek başına atlamıyorsun bence yardım al kendini yıpratma rabbim inşaallah sana hayırlı bi evlat nasip etsin biz evlatlar böyleyiz hep anamızdan babamızdan gördüklerimizi yada görmediklerimizi beynimize not alır ben böyle olamacağım bunu yapmayacağım deriz kendimden biliyorum allah yardımcın olsun canım ama kimsenin seni üzmesine izin verme hayat çok kısa bazen seni annen babn bile anlamıyor....

İlk cocuklar acemiliktir kac yasindasin bilmiyorum ama ebeveynlerde zaman gectikce onceki hatalarini gorebiliyorlar belki sizde yaptiklari hatalari kucugede yapmak istemiyorlar olabilir.gosterememisler olabilir ben sizide sevdiklerini dusunuyorum evlaat ah o evlat sevgisi varya hicbir sevgiyle es tutulamaz eminim sizide seviyorlardir.siz onlarin size verdigi emekleri ne zaman evlat sahibi olursaniz o zaman anlayacaksiniz ve onlarin degerini hicbir seyle olcemeyeceginizide ister sirtinizda alin tasiyin haklarini odeyemezsiniz para dedigin ne ki yasamak icin arac amac degil butun varligim feda olsun anama babama.

Etrafimda bir cok arkadas var ya annesini ya babasini kaybetmis onlarda bana ders oluyor keske hayattayken sunuda yapavilseydim bunuda yapabilseydim diye en yakinimiz bizi dunyaya getiren anne ve babalarimizin kiymetini bilip kaybettikten sonra basimizi taslara vurmayalim hersey gelir yerini bulur anne baba bir tane baska yok.

vermek istemiyorsan verme,yok dersin zorunda değilsin zaten gönülsüz verdiğin paranın kimseye hayrı,bereketi olmaz..Allahım hepimizi kimseye muhtaç etmesin..Allahım iç huzurunuzun ve eşinle mutluluğunun bozulmasına izin vermesin ve en kısa zamanda bebeğini kucağına almanı nasip etsin..

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar, bazı arkadaşlar sormuş sorunun ne diye, her ikisi de işte. Hem bebek hormon tedavisi hem de bu para olayı. Anneme söyledim çok kızdı, üzüldü bi daha da verme dedi. Anne ben parayı geri istemiyorum zaten ama eşimden çekiniyorum gözüne batacak dedim, en azından bundan sonra dikkat etsin. Ben zaten çok takıntılı bi insanım sinirden stresten adet düzenim hep bozuktur. Bir de parayı isteyene veririm dert etmem de, kendime de bile bişey alsam para gittiği zaman çok üzülürüm sanki benden bi parça gitmiş gibi:)Bu da yetişme tarzından kaynaklanıyor galiba, psikolojik bir rahatsızlık olsa gerek. Hani ben eksiliyormuşum gibi hissediyorum o kadar çalışıyorum zorlanıyorum birikim yapamıyorum diye düşünüyorum. Tabi düşününce bunlar basit şeyler, sağlıktan önemli değil hiçbir şey. Ama insan takılıyor işte hele ben taktıkça takıyorum battıkça batıyorum.

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar, bazı arkadaşlar sormuş sorunun ne diye, her ikisi de işte. Hem bebek hormon tedavisi hem de bu para olayı. Anneme söyledim çok kızdı, üzüldü bi daha da verme dedi. Anne ben parayı geri istemiyorum zaten ama eşimden çekiniyorum gözüne batacak dedim, en azından bundan sonra dikkat etsin. Ben zaten çok takıntılı bi insanım sinirden stresten adet düzenim hep bozuktur. Bir de parayı isteyene veririm dert etmem de, kendime de bile bişey alsam para gittiği zaman çok üzülürüm sanki benden bi parça gitmiş gibi:)Bu da yetişme tarzından kaynaklanıyor galiba, psikolojik bir rahatsızlık olsa gerek. Hani ben eksiliyormuşum gibi hissediyorum o kadar çalışıyorum zorlanıyorum birikim yapamıyorum diye düşünüyorum. Tabi düşününce bunlar basit şeyler, sağlıktan önemli değil hiçbir şey. Ama insan takılıyor işte hele ben taktıkça takıyorum battıkça batıyorum.

stresten hormonlarında bozuluyor dikkat etmelisin kendıne...valla para öyle bir şey ki veriptemi kötü ol vermeyiptemi

stresten hormonlarında bozuluyor dikkat etmelisin kendıne...valla para öyle bir şey ki veriptemi kötü ol vermeyiptemi

Malım seni vereyim de mi kötü olayım, vermeyeyim de mi kötü olayım? Bundan sonra vermeyip kötü olayım, hayatta hep istemeden yaptığım şeylerden pişman oldum. Bundan sonra istemediğim şeyleri yapmayacağım inşallah.

Peki kızkardeşime düğün için ne takayım arkadaşlar, bilezik kaç gr olmalı sizce 10 gr az mı? Anneme diyorum az gibi davranıyor da, 5 gr neyine yetmiyorsa artık:)) Bu arada kendi düğünümde ben alıp annemlere vermiştim o zaman az filan dememişlerdi:)))

Merhaba arkadaşlar, öncelikle açtığım konu hassas bir konu. Lütfen normal bir aile yaşantısı olan anne babası tarafından yük olarak görülmeyen ömrü hayatı boyunca kendini baba evinde maddi bir külfet gibi hissetmemiş olanlar beni yargılamadan önce düşünsün.
Erkek kardeşimin düğünü var babam 1500 tl borç istedi, 1000 gönderdim.(Tabi borç demedi kendisi, geri verecek değil) Sorun bu değil. Çok şükür çalışıyorum Rabbim meslek nasip etmiş. Ama beni üzen biz borçla harçla evlendik, nişanım düğün gibi oldu mekan kirasını bile ben ödedim, tabi ailemin yardımı olmadı değil oldu. Annem babam çalışıyor bi evleri var arabaları var. Ama her ziyarete gittiğimde kardeşlerim dahil beni para istenecek bir araç gibi görüyorlar para istedikten sonra tınlamıyorlar.Bizim salon takımımız bile yok 2 yılda birikim bile yapamadık ama hala ben yolunacak kazım.. Yani ne bileyim zaten bekarken evde hep para kavgası vardı, bi harçlık istemeye utanırdım bi kıyafet alınırken kıyametler kopardı. En çok ben ezildim, paramız olduğu halde bu kadar yıprattılar bizi. Bunların yarattığı psikolojik sorunları üstümden atamıyorum annemleri ziyaret etmek zerre kadar içimden gelmiyor. Bilmiyorum arkadaşlar ya, anne babana kendini yük gibi hissetmek öyle zor ki.. Bebek istiyorum ama yaşadığım sıkıntılar yüzünden ergenlikten beri adet düzensizliği pko var, Rabbim kolay vermiş bizimkilere diyorum. Dağınık oldu kusura bakmayın, bir evladım olsa onu karşılıksız sevdiğimi her fırsatta söylesem öpsem koklasam, onun bana olduğundan çok benim ona ihtiyacım olduğunu her fırsatta belli etsem, karşılıksız sevmeyi öğrensem, bir evladım olsa gözünden akan tek bir damlada yanında olsam bağrıma bassam, Rabbimin emanetini en güzel şekilde yetiştirsem.. Çok üzgünüm kırgınım kaç gece ağlayarak uyudum kaç gece yalnız kaldım kaç gece evdeki bütün sorunların kaynağının ben olduğumu düşündüm.. Evlada hazır değilmiş ki annem, kendini anne gibi görmemiş. Rakip gibi çekişti benimle.. Bir evladım olsa, onu karşılıksız sevsem bu kırgınlıkların hepsini unutsam..

istemedigin hic bir seyi yapmayin önce kendinizi dinleyin siz vicdaninizla birde kendinizle kavga ediyorsunuz vicdaniniz agir basinca kendinize kiziyorsunuz
nerden biliyorsun dersen bende ayni siz gibiydim yillarca ailem almaciyizya burda para cok sandilar yok deyilcede inanmadilar vicdanimla kendimle kavga ettim
25 yil olsada para olmasada ailem diye yolladim olmayinca yaratim gecen annem ne dedi biliyormusunuz sen bize ne yaptinnnn
hic bir sey demedim allah bilsin ben gene yaparim onlar benim canlarim baska kimsem yokki ama simdiki insanlari izine gittikce gördüm izinden sogudum sadece
beni para olarak görüyorlar ne koparirsak kar sayiyorlarrr buranin durumunuda anlatiyorummm ama yokkk ayni kafaaa
onlar sizin aileniz kendinizi ezdirmeden isteyerek yardim yapin istemiyorsaniz hayir diyin size kizacak deyilleryaaaaaaaa

istemedigin hic bir seyi yapmayin önce kendinizi dinleyin siz vicdaninizla birde kendinizle kavga ediyorsunuz vicdaniniz agir basinca kendinize kiziyorsunuz
nerden biliyorsun dersen bende ayni siz gibiydim yillarca ailem almaciyizya burda para cok sandilar yok deyilcede inanmadilar vicdanimla kendimle kavga ettim
25 yil olsada para olmasada ailem diye yolladim olmayinca yaratim gecen annem ne dedi biliyormusunuz sen bize ne yaptinnnn
hic bir sey demedim allah bilsin ben gene yaparim onlar benim canlarim baska kimsem yokki ama simdiki insanlari izine gittikce gördüm izinden sogudum sadece
beni para olarak görüyorlar ne koparirsak kar sayiyorlarrr buranin durumunuda anlatiyorummm ama yokkk ayni kafaaa
onlar sizin aileniz kendinizi ezdirmeden isteyerek yardim yapin istemiyorsaniz hayir diyin size kizacak deyilleryaaaaaaaa

Ne diyeyim çok haklısınız, Allah yardımcınız olsun daha çok versin size inşallah. Balık bilmezse Halık bilir demişler, boşverin.

Bir de beni dinle o zaman: Ailem iki kez bankadan para çektirtti bana geri öderiz diye.. tek kuruşunu ödemediler. yaklaşık 30 bin tl para ödedim bankaya.. düğünümde tek kuruş yardım yapmadılar her şeyi ben yaptım. onların düğünde üstüne başına giyeceğini bile ben aldım. bir küçük altın dahi takamadılar durumları olmadığından... bir anne baba bir çeyrek altın parası da mı bulamazdı düğünde kızını mahçup etmemek için.. okadar çok şeey içimde kaldı ki.. halen üzülüyorum aklıma geldikçe... hep onlar öncelikli, onların ihtiyaçları, onların borçları... ben 55 bin tl borçla evlendim.sırtıma bu yükü yüklediler... şimdi hamileyim... babam arayıp hayırlı olsun bile demedi... oldum olası duygularını hiç paylaşmazdı bizimle.. ama hamileyken insanın daha bir zoruna gidiyor...ben aramazsam annem arayıp hiç sormuyor hamilelik nasıl gidiyor diye. uzak bir şehirde yaşıyorum ailemden. elin insanları bile daha çok soruyor halimi hatrımı... ve ben ağlıyorummm.... bu kadar sevgisizliğe ilgisizliğe....

Bir de beni dinle o zaman: Ailem iki kez bankadan para çektirtti bana geri öderiz diye.. tek kuruşunu ödemediler. yaklaşık 30 bin tl para ödedim bankaya.. düğünümde tek kuruş yardım yapmadılar her şeyi ben yaptım. onların düğünde üstüne başına giyeceğini bile ben aldım. bir küçük altın dahi takamadılar durumları olmadığından... bir anne baba bir çeyrek altın parası da mı bulamazdı düğünde kızını mahçup etmemek için.. okadar çok şeey içimde kaldı ki.. halen üzülüyorum aklıma geldikçe... hep onlar öncelikli, onların ihtiyaçları, onların borçları... ben 55 bin tl borçla evlendim.sırtıma bu yükü yüklediler... şimdi hamileyim... babam arayıp hayırlı olsun bile demedi... oldum olası duygularını hiç paylaşmazdı bizimle.. ama hamileyken insanın daha bir zoruna gidiyor...ben aramazsam annem arayıp hiç sormuyor hamilelik nasıl gidiyor diye. uzak bir şehirde yaşıyorum ailemden. elin insanları bile daha çok soruyor halimi hatrımı... ve ben ağlıyorummm.... bu kadar sevgisizliğe ilgisizliğe....

Cnm benim takma kafana..gerçekten üzücüymüş ama artık kendi ailene odaklan..uzaktalarmış zaten üzülsen de eşin üzülür ancak haberleri bile olmuyor..en azından için rahat bundan sonra da birşey yapmadığında söyleyecek lafın var..

Canım benim ya ne diyeceğimi bilemedim inan ki çok üzüldüm. Allah yardımcın olsun. Bak Rabbim sana bir evlat nasip etmiş, o küçücük can sen ne hissedersen onu senden kat kat fazla hissediyor korkuyor. Evladına bunu yapma, dua et. Eşinin ailesini anne baba bil, el diye düşünme sakın. Yedi kat yabancılar bazen insanı ailesinden daha çok düşünüyor. Farzet ki kendi ailen yabancı eşinin ailesi kendi anne baban. İçini ferah tut, Rabbim yaptığın iyiliklerin karşılığını versin inşallah. Allahım evine yuvana huzur mutluluk nasip etsin, eşin de o kötü alışkanlığından tamamen vazgeçer inşallah. Umarım herşey gönlünce olur..

Son düzenleme:
X