Babamın borç para istemesi?

mahrempinhan

Üye
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2012
17
0
Merhaba arkadaşlar, öncelikle açtığım konu hassas bir konu. Lütfen normal bir aile yaşantısı olan anne babası tarafından yük olarak görülmeyen ömrü hayatı boyunca kendini baba evinde maddi bir külfet gibi hissetmemiş olanlar beni yargılamadan önce düşünsün.
Erkek kardeşimin düğünü var babam 1500 tl borç istedi, 1000 gönderdim.(Tabi borç demedi kendisi, geri verecek değil) Sorun bu değil. Çok şükür çalışıyorum Rabbim meslek nasip etmiş. Ama beni üzen biz borçla harçla evlendik, nişanım düğün gibi oldu mekan kirasını bile ben ödedim, tabi ailemin yardımı olmadı değil oldu. Annem babam çalışıyor bi evleri var arabaları var. Ama her ziyarete gittiğimde kardeşlerim dahil beni para istenecek bir araç gibi görüyorlar para istedikten sonra tınlamıyorlar.Bizim salon takımımız bile yok 2 yılda birikim bile yapamadık ama hala ben yolunacak kazım.. Yani ne bileyim zaten bekarken evde hep para kavgası vardı, bi harçlık istemeye utanırdım bi kıyafet alınırken kıyametler kopardı. En çok ben ezildim, paramız olduğu halde bu kadar yıprattılar bizi. Bunların yarattığı psikolojik sorunları üstümden atamıyorum annemleri ziyaret etmek zerre kadar içimden gelmiyor. Bilmiyorum arkadaşlar ya, anne babana kendini yük gibi hissetmek öyle zor ki.. Bebek istiyorum ama yaşadığım sıkıntılar yüzünden ergenlikten beri adet düzensizliği pko var, Rabbim kolay vermiş bizimkilere diyorum. Dağınık oldu kusura bakmayın, bir evladım olsa onu karşılıksız sevdiğimi her fırsatta söylesem öpsem koklasam, onun bana olduğundan çok benim ona ihtiyacım olduğunu her fırsatta belli etsem, karşılıksız sevmeyi öğrensem, bir evladım olsa gözünden akan tek bir damlada yanında olsam bağrıma bassam, Rabbimin emanetini en güzel şekilde yetiştirsem.. Çok üzgünüm kırgınım kaç gece ağlayarak uyudum kaç gece yalnız kaldım kaç gece evdeki bütün sorunların kaynağının ben olduğumu düşündüm.. Evlada hazır değilmiş ki annem, kendini anne gibi görmemiş. Rakip gibi çekişti benimle.. Bir evladım olsa, onu karşılıksız sevsem bu kırgınlıkların hepsini unutsam..

Son düzenleme:
Sorun başlıkta yazdığın mı, yoksa evlat hasretin mi tam anlamadım.... Zira babanın borç istemesinden çok, çocuk sahibi olmakla ilgili düşüncelerini yazmışsın.... Neyse ilk soruna gelince, içinden gelmiyor ise, kimse kolundan tutup götürmüyor ya seni? gitme o halde.. kullanıldığını düşünüyorsan, buna eminsen destekte de bulunma, harçlık da verme..Ancak ben kullanıldığını düşünmüyorum.. kardeşe harçlık verildiği zaman, eteğinde dolaşmaları gerekmez.. Benim de ablamdan harçlık aldığım zamanlar oldu, teşekkür etmem yeterliydi... Bence sen bazı şeylere çok içerlenmişsin o yüzden böyle düşünüyorsun.. Tabi yaşadıklarını sen daha iyi bilirsin.. ikinci sorun için de, inşallah Rabbim sana sağlıklı bir evlat nasip eder, hayatına ışık olur, mutluluklarına yoldaş...:KK31:

baskaları senı anlamasada ben senı cok ıyı anlıyorum canım,senı boyle evlat hasretıne ıten ,aılenden goremedıgın evlat sevgısı,bazı aılelerde neden boyle oluyor anlamadım ,cok kardesmısınız bılmıyorum, bundanmı? genelde cunku 3 4 ve fazlası cocukta, boyle durumlar gordum. para mevzusuna gelınce, sende elınden geldıgınce kardesın ıcın yardım et ,kendını kasmadan, fakat iş muameleye gelınce adamına gore muamele et.

Paraya tapan o kadar çok insan varki araç değilde amaç olarak görülmekte artık malesef
Canım madem nefsine ağır geliyor yapma o zaman kardeşlerine harçlık verme
Ki ben olsam asla böyle düşünmem kullanılıyorum sömürülüyorum vs gibi
Tabi herkesin yaşadığı kendine
Çocuk konusunu anlayabiliyorum
Ailenden gördüğün şeyi kendi evladına uygulamak istemediğini belirtmişsin
Bende evlat hasreti çeken biri olaraktan Allah yardımcın olsun diyorum
Rabbim herkese hayırlı sağlıklı evlatlar nasip eylesin

Teşekkür ederim arkadaşlar cevaplarınız için, beni anlamışsınız. İlaç tedavisi görüyorum fazla sinirlerim bozuldu ve yıprandı. Dağınık dağınık saçma sapan yazmışım. Tabi ki çok şükür Rabbim aileme sağlık versin. Ne yazık ki bir evlat olarak sevilmeyi hissedemedim ama onlar açısından düşününce onların yaşamı da kolay olmamış diyorum vs vs. Tabi yaşadığım şeylerin az bi kısmını yazdım, bazen böyle öfkeleniyorum, üzülüyorum, ağlıyorum. Sonra da geçti zannediyorum işte, ama hep biyerlerde duruyor. Güzel dilekleriniz için de teşekkürler, Rabbim sizlere de hayırlı sağlıklı evlatlar nasip etsin

baskaları senı anlamasada ben senı cok ıyı anlıyorum canım,senı boyle evlat hasretıne ıten ,aılenden goremedıgın evlat sevgısı,bazı aılelerde neden boyle oluyor anlamadım ,cok kardesmısınız bılmıyorum, bundanmı? genelde cunku 3 4 ve fazlası cocukta, boyle durumlar gordum. para mevzusuna gelınce, sende elınden geldıgınce kardesın ıcın yardım et ,kendını kasmadan, fakat iş muameleye gelınce adamına gore muamele et.

4 kardeşiz ama küçüğe nasıl davrandıklarını görseniz tam bir pedagog gibiler:)) Tabi ki kardeşlerimi çok seviyorum hele küçüğü ben büyüttüm annem çalışıyordu, ama insanın içi acımıyor değil hani madem bu kadar çocuk psikolojisini biliyordunuz da bizim psikolojimizin hayatımızın niye içine s.çtınız diyemiyorum işte:))

Öncelikle Allah insallah size saglikli guzel bir evlat verir.
Yasadiklariniz gercekten zor ama gecmis gecmiste kalsin.
Anne ve Babaniza sayginizi eksik etmeyin ama kendinizide kullandirtmayin.
Sürekli onlarin eskiden yaptiklarini dusunurseniz, istemeden AH etmis
Olursunuz ve bu onlar icin de kotu.

Öncelikle Allah insallah size saglikli guzel bir evlat verir.
Yasadiklariniz gercekten zor ama gecmis gecmiste kalsin.
Anne ve Babaniza sayginizi eksik etmeyin ama kendinizide kullandirtmayin.
Sürekli onlarin eskiden yaptiklarini dusunurseniz, istemeden AH etmis
Olursunuz ve bu onlar icin de kotu.

teşekkür ederim canım ya, ama insan üzülüyor kızkardeşim çalışmıyor ama ev alacaklar onun herşeyini yapıyor benim bi dünya eksiğim var kızım ihtiyacınız var mıyı geç benden para alma derdinde, o da evlat ben de. Ne bileyim üzgünüm işte..

teşekkür ederim canım ya, ama insan üzülüyor kızkardeşim çalışmıyor ama ev alacaklar onun herşeyini yapıyor benim bi dünya eksiğim var kızım ihtiyacınız var mıyı geç benden para alma derdinde, o da evlat ben de. Ne bileyim üzgünüm işte..

bekarken yardım etmişsindir,doğaldır
ama artık evlisin 1000 tlnin hesabı büyük ailen de olsa bence.bu kadar üzülecektin vermeyebilirdin canım.
ailen rahat sanırım.kızımdır alırım vermem onun parası benim param gibi.
ki anladığım kadarıyla durumları kötü değil.sana aman aman bişi yapılmamış kardeşine ev alınıyor.
bazı anne babalar dengeyi niyeyse kuramıyorlar!

annemin haberi olsa babama çok kızar, söylemedim. Bi de düğün için 10 gr bilezik almayı düşünüyorum kızkardeşime 1000 tl de o. Kardeş sonuçta çeyrek takamam ya. Bi de kendimi suçluyorum üstüne ne biçim evladım diye, evlendim hala huzurum kaçıyor anlayacağınız, bi beklentim yok beni bi rahat bıraksalar bi de bebişim olsa:'( Zaten bu bebek tedavisi bile çok yıpratıcı inşallah daha ağır tedavilere gerek kalmadan bizim de bi bebişimiz olur, aslında düşüncesizlikler insanı yoruyor, ben gerçekten muhtaç olduklarını bilsem bütün paramı verir kuru ekmek yerim gocunmam ama kazın ayağı öyle değil.

Son düzenleme:
bazı aileleri anlamak çok zor farkında olmuyorlar mıdır nedir resmen evlat ayrımı var :KK47: yazık değil mi sana ne kadar ailende olsa takdir görmemek insanın zoruna gider ilişkinide koparıp atamazsın. kendini yıpratma bazı şeyleri kılıfına uydurarark yap evlisin üstelik Allah sana güzel güzel evlatlar verir inşallah

bazı aileleri anlamak çok zor farkında olmuyorlar mıdır nedir resmen evlat ayrımı var :KK47: yazık değil mi sana ne kadar ailende olsa takdir görmemek insanın zoruna gider ilişkinide koparıp atamazsın. kendini yıpratma bazı şeyleri kılıfına uydurarark yap evlisin üstelik Allah sana güzel güzel evlatlar verir inşallah

sağol canım benim dualarınıza öyle ihtiyacım var ki, çok şükür Rabbime eşim iyi bi insan. Eşimin ailesi hep vermeye çalışır, bizimkiler almaya. Eşime de haksızlık yapmak istemiyorum, o hayatta bana en çok değer veren ve seven varlık:'( Ama ben böyle kafaya takarak onu da üzüyorum. Belli annelik iyileştirir beni, belki ben kendi evladımı severek yetiştirsem iyileşirim..

sağol canım benim dualarınıza öyle ihtiyacım var ki, çok şükür Rabbime eşim iyi bi insan. Eşimin ailesi hep vermeye çalışır, bizimkiler almaya. Eşime de haksızlık yapmak istemiyorum, o hayatta bana en çok değer veren ve seven varlık:'( Ama ben böyle kafaya takarak onu da üzüyorum. Belli annelik iyileştirir beni, belki ben kendi evladımı severek yetiştirsem iyileşirim..

çok sevindim senin adın. Kafana takıp eşini,ailesini en önemliside kendini üzme mutlu yuvanın tadını çıkar. Bebek konusundada acele etme hayırlı zamanda Rabbim versin inşallah

Cnm hani ara ara böyle düşünüp kızıyorum demişsin ya..bende de oluyor bazen..biz bayanlar biliyorsun hormonlarımız bir iniyor bir çıkıyor..özellikle nişanlıyken abime ettiğim 3-4 binlik bir yardım vardı ki-zoraki oldu çünkü ben de nişanlıydım..hala aklıma geldikçe annemlere kızıyorum..anneme o zaman dediğimde iyi peki babana söyleyim de geri versin en yakın zamanda diye duygu sömürüsü yapmıştı..benm derdim para değil ki ayrım..neymiş o erkekmiş..şimdi düzelttik arayı şükür..inşallah ben evlatlarıma yapmam böyle bir ayrım..ama bil ki anne baba da hangi evladını şımartıyorsa ondan çekiyor vesselam..:KK50:

Cnm hani ara ara böyle düşünüp kızıyorum demişsin ya..bende de oluyor bazen..biz bayanlar biliyorsun hormonlarımız bir iniyor bir çıkıyor..özellikle nişanlıyken abime ettiğim 3-4 binlik bir yardım vardı ki-zoraki oldu çünkü ben de nişanlıydım..hala aklıma geldikçe annemlere kızıyorum..anneme o zaman dediğimde iyi peki babana söyleyim de geri versin en yakın zamanda diye duygu sömürüsü yapmıştı..benm derdim para değil ki ayrım..neymiş o erkekmiş..şimdi düzelttik arayı şükür..inşallah ben evlatlarıma yapmam böyle bir ayrım..ama bil ki anne baba da hangi evladını şımartıyorsa ondan çekiyor vesselam..:KK50:

canım benim ya, ah o erkek olayı yok mu? Karışma o erkek, karışma sen büyüksün.. Seni çok iyi anlıyorum yüksek bi meblağ keşke borç olarak verseydin, böyle içimise sinmeyince hayrını da görmezler ki, para yardımı gönüllü yapılacak birşey. Ne diyeyim inş. bizler hayırlı anne baba oluruz.

Kişisel gelişim kitapları okuyorum, tasavvuf kitapları okuyorum, dua ediyorum ama aileme karşı öfkemi yenemiyorum. Ne tavsiye edersiniz arkadaşlar, ne yapmam gerek geçmişin bana zarar vermemesi için. 26 şaşındayım ama hala bazen, geceleri yatağında ağlayan o yalnız sevgisiz çocuktan ibaret olduğumu düşünüyorum. Psikoterapiste de gittim şimdi ilçedeyim imkanım yok ama bi faydası olmamıştı..

canım benim ya, ah o erkek olayı yok mu? Karışma o erkek, karışma sen büyüksün.. Seni çok iyi anlıyorum yüksek bi meblağ keşke borç olarak verseydin, böyle içimise sinmeyince hayrını da görmezler ki, para yardımı gönüllü yapılacak birşey. Ne diyeyim inş. bizler hayırlı anne baba oluruz.

anneme söylediğim zaman işte anne ben de nişanlıyım ben kendime harcamak istiyorum vs. 3-4 binin lafını ediyorsun para seni ne kadar değiştirdi demişti..:KK53:üstelik bu sadece beyaz eşyaları için ödediğim miktar bir de bana senn yerine güne girdim deyip ayda 200 tl gönder ben birikince sana çeyiz vs alcam demişti..ben de annecim masraf etmesin diye yollamıştım..onlar da çıkınca abime gitti..:KK50:o da toplamda vardır 1800 filan..çünkü birinciyi ona verine göndermemeye başlamıştım..anlıyorum borçları vardı ama benimki de el oğlu..beni mahcup ettiler ona karşı..gerçi eşim evlenene kadar ailesine bir araba parası ödemiş..borçlarına vs..bana diycek bişeyi yok ama unutulmuyor işte..

Kişisel gelişim kitapları okuyorum, tasavvuf kitapları okuyorum, dua ediyorum ama aileme karşı öfkemi yenemiyorum. Ne tavsiye edersiniz arkadaşlar, ne yapmam gerek geçmişin bana zarar vermemesi için. 26 şaşındayım ama hala bazen, geceleri yatağında ağlayan o yalnız sevgisiz çocuktan ibaret olduğumu düşünüyorum. Psikoterapiste de gittim şimdi ilçedeyim imkanım yok ama bi faydası olmamıştı..

cnm benm ya bizimkilere bu düğün olayına kadar beni hiç ncitmemişlerdi..onu da söyleyim de üstümde kalmasın..ama seninkiler ya hakkaten çok ayrım yapmış yada sen bu ara çok hassassın ve aklına hep olumsuz şeyler geliyor..senn için yaptıkları olumlu şeyleri düşünmeye çalış..öyle babalar anneler var ki çocuğunu bırakıp gidiyor..yada yiyecek yemek getirmiyor kendi içki alemlerinde tüketiyor..böyle insanları düşünerek onları daha iyi görmeye çalış..ben de verdim ama diyorum okuttular o kadar vs..kendi boğazlarından kesip bana harçlık gönderdiler..

anneme söylediğim zaman işte anne ben de nişanlıyım ben kendime harcamak istiyorum vs. 3-4 binin lafını ediyorsun para seni ne kadar değiştirdi demişti..:KK53:üstelik bu sadece beyaz eşyaları için ödediğim miktar bir de bana senn yerine güne girdim deyip ayda 200 tl gönder ben birikince sana çeyiz vs alcam demişti..ben de annecim masraf etmesin diye yollamıştım..onlar da çıkınca abime gitti..:KK50:o da toplamda vardır 1800 filan..çünkü birinciyi ona verine göndermemeye başlamıştım..anlıyorum borçları vardı ama benimki de el oğlu..beni mahcup ettiler ona karşı..gerçi eşim evlenene kadar ailesine bir araba parası ödemiş..borçlarına vs..bana diycek bişeyi yok ama unutulmuyor işte..

ay canım ya, benim baba paracı da:) annem insaflıdır yine o konuda, yani yerden göğe kadar haklısın, çok üzüldüm sana, paranı geri alamadın tabi. Tabi dedigin gibi insan evlatlar arasındaki ayrıma ve bu düşüncesizliğe üzülüyor. Olsun aman ya güzel güzel bebişlerimiz olsun inşallah birlikte tavuklu makarna yiyelim:))) Rabbim sağlık versin, çok şükür meslek nasip etmiş de istiyorlar..

bir de abimin düğününden sonra herşeyi biz yaptık kız tarafı hiç bişey yapmadı diye övünüyorlardı...eşimin ailesi de çok birşey yapmadı bize ama hadi yapsaydı..benim için de onlar öyle diyecekti belki..:KK50:

X