sarı kantaronun yağını nasıl çıkartırım?

nillduru

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Mayıs 2012
109
1
merhaba kızlar.
nette araştırma yaptım fakat tam olarak bir bilgi elde edemedim. sarı kantaronun yağını nasıl çıkartabilirim?
şimdiden teşekkürler...

Canım önce bir yanlışı düzelteyim :)sarı kantoronun yağını çıkaramazsın ama sarı kantoron yağı yapabilirsin :)Nereden mi biliyorum?Çünkü ben bunu yıllardır yaparım ve her deva bir yağdır kullanmadığım yer yok gibidir.Şimdi geleyim nasıl yapacağına önce sarı kantaronu alıyorsun akan suyun altında yıkıyorsun öyle maydonoz yıkar gibi değil biraz su aksın üstünden yeter tozu gitsin yani....sonra bir mutfak makası ile 4-5 cm uzunlukta dalları dahil kavanoza doğruyorsun üstünü iyi zeytinyağı ile dolduruyorsun üstünü örtüpserin bir yerde bekletiyorsun ben gölgeye koyarım (mutfak dolabının içine buzdolabı değil)rengi dönene kadar (kırmızı olacak) beklet ben 3-4 hafta bekletirim sonra süzgeçten geçir otu çöpü süzülsün kalan yağı temiz kavanoza koy üstünü zeytinyağı ile tamamla...oldu bitti işte bu yağ bekledikçe değer kazanır 4-5 sene sonra en değerli olduğu zamandır.yanık için birebirdir hemoroide inanılmaz iyi gelir ülsere çaredir ben yüzüme bile sürerim ve herkes cildime bayılır saçıma sürerim et benlerini düşürdüğünüde duydum ama ben tecrübe etmedim sadece duydum :)hazır satılanların çoğu çiçekyağı ile yapılmadır onlar ev yapımı kadar şifalı olmaz sanırım zeytinyağı süper bir şifa kaynağı...

bu yag mükemmel bir şeydir kainat eczanesinin bize sundugu büyük nimet yaz gelirken bizim buraların dağlarında yetişir toplarız tutam tutam ayırır gölgede kuruturuz ve kışın içeriz .bogaz iltihabından idrar yolu iltihabına yüksek ateşten vajinal mantara kadar bir çok hastalıga birebir iyi gelir .ben bu otu tanıyalı 5 yıl oluyor evet 5 senedir antibiyotik içmedim
kuruttugum otu tencereye koyar kaynatırım .yagınıda kantaronun sarı çiçekli bölgeleri ağırlıklı olarak kavanoza bolca koyarım üzerine saf zeytinyagını doldurur güneşte yaklaşık bir ay bekletirim ve onun içindeki çiçekleri hiç çıkarmam zaten dibine çöküyor kulanacağım kadarını minik krem kutularına süzerek kullanırım .oğlumun pişiğine kullanırım saç sprey şişelerine koyar diplerine sıkar bekletirim dökülmeyi engelliyor.yüzüme sürerim geceleri yatarken .kaşıntım oldugu zaman aşağı tarafımda ona kullanırım .şimdiye kadar lazım olmadı allaha şükür ama bu yagı en çok yanıklarda kullanırlar ve kanaması durmayan yaralarda .ben bu bilgileri bizim mahallemizde yaşlı bir amca varondan öğrendim onada bu bilgiler babasından miras kalmış dededen gelme yani o amca nın bir odası var adını sayamadıgım bir sürü tohum ot yag şimdikinin deyimiyle amca alternatif tıp uzmanı diyebilirim hep hastaları gelir ve birine şaht olmuştum .gögüs kanseri 30 lu yaşında bir kız gelmişti doktorlar hastalık çok ilerlediği kanserin kemiğine kadar işlediğini söylemişlerdi .ona dedim ki burda ne arıyorsun doktora gitsene bana cevabı şuydu hastanede aylarca kaldım kemoterapi görmekten harap oldum ve her gecen gün bir arkadaşımı kaybettim hastanede ben orada ölmek istemiyorum .bana inanmayabilirsiniz bu bayan 3 ay orda kaldı amca ona değişik ilaçlara yaptı içirdi hastalıktan şişmiş olan memesine sıcak lapalar yaptı bişeyleri ezdi oraya bağladı .kız aylar sonra doktora gittiğinde hastalık durmuştu hemen gögsü alındı .bu olaya 5 yıl oluyo bayan hala hayatta .ben bu kantaronu amcadan öğrendim yagının yapılışını kaynatılıp içilişini .herkesede tavsiye ederim elinizin altında olsun bozulmada yıllarca kalsın dolapta

merhaba kızlar.
nette araştırma yaptım fakat tam olarak bir bilgi elde edemedim. sarı kantaronun yağını nasıl çıkartabilirim?
şimdiden teşekkürler...

Zeytin yağında bekletiyorsunuz. Güneşte bekletirseniz mide hastalıklarında gölgede bekletirseniz ağrı giderici olarak kullanılıyor. Ben kırmızı kantaronu bu şekilde yapıyorum. sarısı da aynı sanırım.

bitkilerin yağını çıkartmak ekstraksiyon düzeneği gerektirir evde çok zor yani. Zeytinyağında bekletmek akıllıca

X