Bebek Beslenmesi 6 aylık Ek Gıda Listesi Örneği

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

lacheen

kötü söz sahi kimindir?
Kayıtlı Üye
8 Mayıs 2012
408
8
Altı Aylık Ek Gıda Listemiz

Doktorumuzun bize verdiği listeyi paylaşmak istedim:

Sabah 8-9:00 anne sütü+Kahvaltı:
90 ml su + 2 ölçek mamaya 4-5 bebe bisküvisi ,1 kibrit kutusu beyaz peynir (akşamdan suda bekletilmiş) 1 tatlı kaşığı dut pekmezi.(bize dut pekmezini şiddetle tavsiye etti)

12-12:30 anne Sütü
Sebze çorbası (çay kaşığının ucuyla çok az tuz + tereyağı)Doktor bebeklere 6. aydan sonra tuz verilebileceğini ve kalbine çok faydalı olacağını savundu,siz tercihen buna itimat etmiyorsanız vermeyebilirsiniz.Tereyağını beyin gelişimi için tavsiye etti.Tercihen saf zeytinyağıda kullanabilirsiniz.

16:30 anne sütü+yoğurt (Evde yapılmış ya da tercihen danone - babymix)

18:00 meyva suyu 50 ml

20:00 anne sütü + (muhallebi ya da sütlaç)

22-23 ya da 24:00 anne sütü​

Yavrularınızı sağlıkla büyütmeniz dileğiyle :KK16:

arkadaşım bana bu liste 6 aylık bi bebek için çok geldi,karnını bu kadar şeyle doyurursan emmeyi bırakır diye düşünüyorum,çünkü yakın bi arkadaşım aynı şeyi yaptı bebekte emmeyi bıraktı,ne biliyim bana çok fazla geldi liste,bide suyu falan ölçüylemi vercez 90 ml su falan tuhaf geldi,kimse yanlış anlamasın ama ben annelerimizin düzenine göre büyütüyorum bebeğimi,şuan 5 aylık meyve sularından 2-3 çay kaşığı severse biraz daha fazla tattırmaya başladım,çünkü alışsınki 6 aylık oldugunda çorba içebilsin,listen aslında fazla değil ama yoğun geldi bana,hani sürekli bişeyler vermek ister gibi,biz yiğenime 6 aylıkken çorba,bebe bisküvisi,meyve sularından,yoğurt verirdik aynı sendeki gibi ama hani hep üstüste değil,demek istediğimi anlamışsındır umarım,terayağ ve tuz konusuna tamamen katılıyorum,bencede az da olsa verilmeli

arkadaşım bana bu liste 6 aylık bi bebek için çok geldi,karnını bu kadar şeyle doyurursan emmeyi bırakır diye düşünüyorum,çünkü yakın bi arkadaşım aynı şeyi yaptı bebekte emmeyi bıraktı,ne biliyim bana çok fazla geldi liste,bide suyu falan ölçüylemi vercez 90 ml su falan tuhaf geldi,kimse yanlış anlamasın ama ben annelerimizin düzenine göre büyütüyorum bebeğimi,şuan 5 aylık meyve sularından 2-3 çay kaşığı severse biraz daha fazla tattırmaya başladım,çünkü alışsınki 6 aylık oldugunda çorba içebilsin,listen aslında fazla değil ama yoğun geldi bana,hani sürekli bişeyler vermek ister gibi,biz yiğenime 6 aylıkken çorba,bebe bisküvisi,meyve sularından,yoğurt verirdik aynı sendeki gibi ama hani hep üstüste değil,demek istediğimi anlamışsındır umarım,terayağ ve tuz konusuna tamamen katılıyorum,bencede az da olsa verilmeli

90 ml su değil, devam maması ölçeği suyu.Bizim takviyemiz var.
Bütün öğünlerden önce mutlaka anne sütü.Ben bir sorun yaşamadım...
Önce emiyor, sonra aldığı kadar hepsini bitiremiyor zaten:)
Bu bir uzmanın öngördüğü liste, sizin gönlünüz nasıl rahat edecekse öyle yapın tabi ki.

Son düzenleme:
Yazmış olduğun listeği okuyunca kafam karıştı bana verilen beslenme listesi çok azmış.bebeğim 6 aylık ek besine geçeli 1 hafta oldu bizde kahvaltı yok sabah anne sütü öğlen meyve püresi ve anne sütü ikindi yoğurt yada sebze çorbası akşam su muhallebisi tuz tereyağ gibi besinler yok listemde vermem gerekiyormu acaba 😔😔 yardım edin lütfen çok acemilik çekiyorum napıcam bilmiyorum

ben bebeyime ek gıdaya başlıyacğm önce nasıl vermemi önerirsiniz ebe anlatmadı pek yardıum edn olurmu

muhallebi verdim buğün çiçibe içinde 2 tane 1 tat kşığı nisaşta ve bir bardak suyla cay brdağı acaba akşama ne versem yeterlimi ki

Ben 4 aylık oğluma sebze ve meyveleri tattırmaya başladım. 3 yada 4 kaşıkcık veriyorum. Elma suyu favorisi :) listeyi sevdim ama bence de fazla gibi yahu.

Arkadaslar benim bebegim 16 aylik oldu masallah.bakin arkadaslarimdan biliyorum bu kadar kucuj bebege bu kadar ek besin verilirse bie muddet sonra sutu reddedecek ben sabah kahvalti ve oglen sebze corbasi veriyordum bazende meyve diger zamanlar hep sut.ztn gunluk iku cay bardaginu gecmesin diyorlar ek gidasi ustelik kesinkikle yemeklerine tuz katmayin bir yasina kadar cok sakincali ilk defa duydum tuz onerildigini karacigeri bozuyor acin arastirin netten yada baska doktorlara sorun

X