Bebek Beslenmesi Anne sütünün bebeğe dokunması...

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

angel25

Evli Mutlu Hamile :))))))
Kayıtlı Üye
27 Mayıs 2007
959
5
41
slm arkadaşlar ben malesef bebeğimi 40 ına kadar zor emzirdim bu yüzden kendimi hep yetersiz hissediyorum piskolojim çok bozuldu ama yapıcak bişey yok..şöyleki ben bebeğimi her emzirmeye başladığımda yavrum kıvrım kıvrım kıvranıyodu ağlamaktan gece gündüz gaz sancısından uyku uyuyamadı..yediklerime çok dikkat ettim ama olmadı süt peynir yoğurt ve bakliyatsız yedim yine aynı..bebeğimi kendi elimle acı çektirdim resmen emse bi türlü emmese bi türlü doktora sordum kolitdir dedi ama mama yediğinde öyle bişey yoktu çünkü sütüm az gelir diye en başından beri hem süt hem mama şeklinde gitmiştik..anlamıyorum kimsenin bebeğinde böyle bir etki olmadımı süt emince coşuyodu emzirme aralığını tek sefere çektim sadece sabahları 1 kere emzirdim yine aynı bütün bir gün kıvranarak ve ağlayarak geçirdi..bukadar stresin içinde sütüm tamamen kesildi ve tekrar bi doktor buldum gittim oda mamaylada sancı olur dedi sütün yaramamış kilosuda az mamaya başlıcaksın mecburen dedi..3 haftadır sadece mama veriyorum uykusu düzene girdi ağlama krizi geçti karınağrısı yok mamaylada büyüyolar ama insanın içinde hepbi burukluk oluyomuş...
anne sütünün bebeğe zarar verdiğini duyan bilen varmı birtek benimmi başıma geldi acaba..

sakın üzülme.bende 2 yavrumu doya doya emziremedim.6-7 ay zor emzirebildim.heleki ikinci bebeğim şuan 10 aylık sütüm doyurmadığı için sarılık oldu ve doğum kilosunun çok altına düşmüştü.ilk oğlumu mamayla besledim die içime hep dert olmuştu bu sefer vermeyeceğim dedim ama yavrumu hasta ettim.kilo verdi sarılık oldu aç kaldı.napalım bizdeki süt yaramıyormuş.annelikk sadece emzirmek değildir bunu unutma sakın.psikolojini etrafındaki insanlarda bozar.ben bunları fazlasıyla yaşadım.çok acımasız insanlar.sütü olan hangi anne yavrusundan esirgerki?bu bir mecburiyet açmı kalsın yavrularımız?inek sütümü verelim?yada hemen ek gıdayamı başlayalım?mecburuz doyurmaya..sen sadece yavruna odaklan.bende kendimi çok yıprattım sanki zehir veriyomuşum gibi davranıyolardı çevremdekiler.bi türlü anlamak istemiyolardı.yaa nasıl olmaz sütün diolardı ama yoktu.olsa pompayla çekince gelmezmi?yada emince açlıktan ağlarmıydı?bazıalrı anneliği sadece emzirmekten olduğunu zannediyor.kimselere taviz verme laf etmelerinede müsade etme sakın.sen iyi olucaksınki yavrunda mutlu bir bebek olsun.benim büyük oğlum 6 yaşında.çok kuvettli bünyesi var maşşallah allah a şükür.üst kattaki komşum 2 yıl emzirdi oğlunu.ama bünyesi çok zayıf kendide öle.koca kış ben 1 kere hastaneye gittiysem onlar ayda 2 kere gittiler.bunu neden söledim;bana aman bağoşıklık sistemi zayıf olucak aman sağlıklı olamıcak die çok konuşuyolardı buna o komşumda dahil.rabbim nazardan saklasın.belkki onunda sütü yaramıyodu??hiç kendine eziyet etme çünkü başka yapacak bişeyin yok.

sakın üzülme.bende 2 yavrumu doya doya emziremedim.6-7 ay zor emzirebildim.heleki ikinci bebeğim şuan 10 aylık sütüm doyurmadığı için sarılık oldu ve doğum kilosunun çok altına düşmüştü.ilk oğlumu mamayla besledim die içime hep dert olmuştu bu sefer vermeyeceğim dedim ama yavrumu hasta ettim.kilo verdi sarılık oldu aç kaldı.napalım bizdeki süt yaramıyormuş.annelikk sadece emzirmek değildir bunu unutma sakın.psikolojini etrafındaki insanlarda bozar.ben bunları fazlasıyla yaşadım.çok acımasız insanlar.sütü olan hangi anne yavrusundan esirgerki?bu bir mecburiyet açmı kalsın yavrularımız?inek sütümü verelim?yada hemen ek gıdayamı başlayalım?mecburuz doyurmaya..sen sadece yavruna odaklan.bende kendimi çok yıprattım sanki zehir veriyomuşum gibi davranıyolardı çevremdekiler.bi türlü anlamak istemiyolardı.yaa nasıl olmaz sütün diolardı ama yoktu.olsa pompayla çekince gelmezmi?yada emince açlıktan ağlarmıydı?bazıalrı anneliği sadece emzirmekten olduğunu zannediyor.kimselere taviz verme laf etmelerinede müsade etme sakın.sen iyi olucaksınki yavrunda mutlu bir bebek olsun.benim büyük oğlum 6 yaşında.çok kuvettli bünyesi var maşşallah allah a şükür.üst kattaki komşum 2 yıl emzirdi oğlunu.ama bünyesi çok zayıf kendide öle.koca kış ben 1 kere hastaneye gittiysem onlar ayda 2 kere gittiler.bunu neden söledim;bana aman bağoşıklık sistemi zayıf olucak aman sağlıklı olamıcak die çok konuşuyolardı buna o komşumda dahil.rabbim nazardan saklasın.belkki onunda sütü yaramıyodu??hiç kendine eziyet etme çünkü başka yapacak bişeyin yok.

saol cnm inan insanın canı yanıyoken etrafındakilerin eleştirileri dahada çok yakıyo..yok biberon verme sütü keser dediler kızım sütümden acı çekmeseydi hem biberonla mamayıda memeyide alıcaktı eminim..inan bugün denedim azcık süt var diye sevindim emsin istedim bir damlada olsa yine kıvrandı arkasından emdiği sütü kustu v:KK43:(
benim merak ettiğim sütünü verince sizinde bebekleriniz kıvranıp bütüngün sancı çekiyomu ağlama krizleri oluyo mu,, geceleri sabahki emdiği sütün etkisi geçmemiş oluyo uyurken kasılıyo inliyo tuhaf sesler çıkarıyo uyku uyumuyodu..sütüm doyurucu değil belki ama bu diğer etki ney anlamış değilim sanki zehir veriyorum gibi..

Merhaba.Benimde benzer sorunum var.Bebeğim şu an 3 aylık. 3700 gr ve 52 cm doğdu.Sütüm hemen gelmediği için emzirmeye çalışsamda kaşıkla mama takviyesi de yaptım.Birinci ayın sonunda kontrolde 600gr aldığını görünce mama takviyesine devam ettim ama ısrarlada her saat emzirdim.İkinci ayın sonunda 1kg almıştı.Yine ısrarla emzirerek ve mama takviyesine devam ettim.3 gün önce kontrole götürdüm,boyu 64cm olmuş ama sadece 400gr alabilmiş:KK43:Birde kakası hep cıvık, toparlanamadı bir türlü.3 aylık olmasına rağmen 5500gr:KK43:Benim sütüm yaramıyor sanırım, anne sütü çok faydalı diyor herkes ama bebeğimi besleyemedikten sonra nasıl faydalı olacak.Bende emzirmeyi bırakıp tamamen mamaya geçmeyi düşünüyorum.Ne yaptım ne yedimse sütümü arttıramadım. Mama vermediğimde 2 saatte bir acıkıyor 3 aylık olmasına rağmen:KK43:Allah hepimizin evlatlarına sağlıklı ve mutlu uzun ömürler versin inşallah, annelerine de besleyici ve doyurucu bol sütler...

Merhaba.Benimde benzer sorunum var.Bebeğim şu an 3 aylık. 3700 gr ve 52 cm doğdu.Sütüm hemen gelmediği için emzirmeye çalışsamda kaşıkla mama takviyesi de yaptım.Birinci ayın sonunda kontrolde 600gr aldığını görünce mama takviyesine devam ettim ama ısrarlada her saat emzirdim.İkinci ayın sonunda 1kg almıştı.Yine ısrarla emzirerek ve mama takviyesine devam ettim.3 gün önce kontrole götürdüm,boyu 64cm olmuş ama sadece 400gr alabilmiş:KK43:Birde kakası hep cıvık, toparlanamadı bir türlü.3 aylık olmasına rağmen 5500gr:KK43:Benim sütüm yaramıyor sanırım, anne sütü çok faydalı diyor herkes ama bebeğimi besleyemedikten sonra nasıl faydalı olacak.Bende emzirmeyi bırakıp tamamen mamaya geçmeyi düşünüyorum.Ne yaptım ne yedimse sütümü arttıramadım. Mama vermediğimde 2 saatte bir acıkıyor 3 aylık olmasına rağmen:KK43:Allah hepimizin evlatlarına sağlıklı ve mutlu uzun ömürler versin inşallah, annelerine de besleyici ve doyurucu bol sütler...

anne sutunun yaraması demek kılo yapması demek degıldır..
mama da versenız emzırsenız de 2 saate bır acıkması zaten gereken bırsey..mama uzun sure tok tutar dıye bısey yok...
3 aylık bır bebegın kakası zaten sulu cıvık olur...butun bunlar cok normal yanı...ek gıdaya gecene kadar yada tamamen mamayla besleyene kadar da kakası sulu olur... sutunuz oldugu surece damla damlada gelse once emzırın sonra mama ıcerse ıcırın ...

hayretler içindeyim...
emen bir bebeğin 2 saatte bir emmek istemesinden daha doğal ne olabilir ki...doymuyorsa tabiki mama takviyesi yapılır ama bu sebeple emzirmeyi bırakmayı anlayamadım...
11 aylık olacağız hala emmesinin saati yok bizde oğlumun belki saatlik emer belki yarım saatte..emmek istemesi sadece aç olduğunu göstermiyor çünkü...
konu sahibine gelince..bahsettiğiniz konu laktoz intoleransı..böyle bi konu var malesef,bunu da en iyi anne deneyerek anlıyor..

hayretler içindeyim...
emen bir bebeğin 2 saatte bir emmek istemesinden daha doğal ne olabilir ki...doymuyorsa tabiki mama takviyesi yapılır ama bu sebeple emzirmeyi bırakmayı anlayamadım...
11 aylık olacağız hala emmesinin saati yok bizde oğlumun belki saatlik emer belki yarım saatte..emmek istemesi sadece aç olduğunu göstermiyor çünkü...
konu sahibine gelince..bahsettiğiniz konu laktoz intoleransı..böyle bi konu var malesef,bunu da en iyi anne deneyerek anlıyor..

keşke bende emzirebilseydim çok araştırmadan deneme yanılma yoluyla sütten kaynaklandığını tespit ettim ve öyle sütü kestim ama hergün içimde o eksiklikle güne başlıyorum bebeğime annelik yapamadım gibi geliyo :KK43:((( çok üzücü bişey..ben 40ı çıktıktan sonra tamamen bıraktım sütü devam etsemiydim diye içim içimi de yiyor..laktoz bize tamamen uyuyor daha emerken başlıyodu bağırsakları gurulduyodu..
sütü bikaç haftadır kestim göğüslerim artık yumuşak ve bomboş sıkınca damla şeklinde çıkıyo sadece..bukadar aradan sonra tekrar emzirsem süt gelirmi bende 4. aya kadar süte devam etsemiydim diye kafama takıldı..

anne sutunun yaraması demek kılo yapması demek degıldır..
mama da versenız emzırsenız de 2 saate bır acıkması zaten gereken bırsey..mama uzun sure tok tutar dıye bısey yok...
3 aylık bır bebegın kakası zaten sulu cıvık olur...butun bunlar cok normal yanı...ek gıdaya gecene kadar yada tamamen mamayla besleyene kadar da kakası sulu olur... sutunuz oldugu surece damla damlada gelse once emzırın sonra mama ıcerse ıcırın ...

Uğraşıyorum ama bu ay 400gr alınca çok moralim bozuldu.Zaten önce emziriyorum sonrada kaşıkla mama veriyorum.Kakayı çok katı beklemiyorum ama fazla sulu gibi geliyor.Mesajınız için sağolun,moral verdiniz,emzirme çabalarıma devam edeceğim:)Birde 3 aylık bebekler 4-5 saatte bir acıkır diye biliyordum,benimki doymayıp 2 saatte bir acıkıyor diye düşünüyordum.

hayretler içindeyim...

saat başı emmek istese yine emzireceğim ama bu ay sadece 400 gr alınca doymadığı ve bebeğimi aç bırakıyorum hissine kapıldım.İlk bebeğimde göğüslerim yara olmuştu ona rağmen ısrarla emzirdim ama 3800gr doğan bebek 1,5 aylık olduğunda 3500gr olmuştu.Yine aynı şey olacak diye korkuyorum.Bu sefer yara sorunum olmadı çok şükür.cevabınız ve moral verdiğiniz için çok teşekkürler ayrıca.

canım moralin hiç bozulmasın. emzirebilmek tabii ki çok özel, önemli. ama bir çok nedenden anne sütüne duyarlı bebekler var.. "süt anne" kavramı bu yüzden çıkmış zaten...şimdilerde bu uygulama unutulduğu için bu kadar mama artışı var sanırım. kimseye güvenemiyorsun çünkü...

unutma, Peygamberimiz bile 2 yaşına kadar süt annesi Halime annemizin yanında büyümüş... kötü bir şey olsa Allah onun kendi annesine süt nasip ederdi...

hayretler içindeyim...

sık emzirmeyi ben de sorun sanıyordum...normalmiş.. bırakalım emsin ya.. süt olduktan sonra...benimki beni emzik yerine kullanıyor belli ki ama olsun.

sık emzirmeyi ben de sorun sanıyordum...normalmiş.. bırakalım emsin ya.. süt olduktan sonra...benimki beni emzik yerine kullanıyor belli ki ama olsun.

cevabınız ve moral verdiğiniz için çok teşekkürler, sütüm oldukça emzirmeye devam edeceğim, emzirmeden sonrada kaşıkla mama takviyesine devam:)

X