Ev ıslerı ıle bası dertte olan hanımlar buyurun topigime

En Sevmediginiz Ev Isi

• Ankete Katılan
    3.010
17 Aralık 2011
29.255
37.328
:KK16:Evet hanimlar, bir-birimize yardimci olmak amaciyla hem de ev islerinde motive olmak icin bu topigi acmak istedim:KK16:
siz de benim gibi bi turlu pc basindan ayrilip ev isi yapamiyosaniz :KK1:ve ya coluk cocuk ev isi derken 24 saat size yetmiyorsa
buyrun buraya:KK42::KK42::KK42:
ev isleri:
1.utu
2.bulasik
3.ev supurmek
4.silmek
5.camasir
6.toz almak
7.hali
8.yemek

ve daha ismini yazmadigim bi cok is:KK43::KK43::KK43:
bunlari daha eglenceli hale getire biliriz:KK9::KK9::KK9:
mesela takim halinde bahar temizligi yapa biliriz
ve ya bu gunluk islerimizi sirayla yazariz sonra her kes birlikte yemek yapar arkasindan evi supurur tabi bunlar rapor edilir
ya da geliriz kizlar bu gun su su islerim var ama su kadar da zamanim var deriz ve o kisiye islerini bolmesinde yardimci oluruz hep beraber

siz de benimle birlikte varsaniz buyurun:KK42::KK42::KK42::KK42::KK42::KK42:

Peki yemek,yemek ev isi degil mi derseniz buyrun sizi burdan alalim
http://www.kadinlarkulubu.com/yemek...rinnn-in-dunya-mutfagi-9734-azeriturkrus.html
Sayfa 229 230 da isimize yariyacak bazi videolar var
:KK34:
Topigimin caliskan hatunlarinin sizlere onerileri
pratik bilgiler
1.camlari aynalari sampuanli suyla silip durulayin kuru bezle ovmaniza gerek yok
2.avizeleri de ayni sekilde sampuanli suyla silin ama bu sefer durulamadan kuru bezle ustunden gecin
3.beyaz camasirlari yikarken icine 1 kalip beyaz sabun atin bembeyaz olucaktir
4.halilari koltuklari ister arap sabunuyla isterse de aspirin beyaz sabun kir coz karisimiyla silin tertemiz oluyo
5.perdeleri daha az sicaklikta yikarsaniz utulemenize gerek kalmaz
6.yag lekesi dusmus kiyafetlerinizin leke kismini bulasik deterjaniyla yikayin
7.siyah kiyafetlerinizi yikarken sampuanla yikarsaniz beyazlamaz

1.yesillikleri yikayip gazete kagidinin uzerine sererek suyunu cekmesini bekleyin sonra baska bi gazete kagidina sararak buzdolabinda haftalarca temiz bi sekilde saklaya bilirsiniz
her seferinde yikamaniza gerek yok
2.keke kurabiyeye pastaya ve diger her turlu tatlilar icin posete gerektigi kadar un karbonat vanilya seker ve diger kuru gidalari dokup agzini kapayarak istediginiz kadar beklete bilirsiniz
gerektiginde sutunu yumurtasini ve s ilave edip firina atmaniz sadece 5 dakikanizi alir
3.sogani yemeklik dograyip kavanoza koyup agzini kapayin gerektiginde cikarip kullanin
4.patatesleri ister kizartmalik ister yemeklik dograyip kavanozda suyun icinde her gun suyunun degistirilmesi sartiyla buzdolabinda muhafiza ede bilirsiniz
5.buzdolabindaki kotu kokular icin kucuk bir dilim ekmek yeterli
6.firindaki balik kokusu icinse 1 dilim ekmegi firinda kizartin tum kokuyu kendine cekecek

1.soğan için......:yaklaşık 1 kilosoğanı tavada çok az bir yağla kısık ateşte kavurup tamamen öldüğünde kavanoza koyup üstünü geçcek kadarda yağ koyarsak yaklaşık 1 ay dayanır heryemek yapışta 1-2 yemek kaşığı yağlı soğanlı karışımdan koyabiliriz böylece soğan doğramak,soğanı sotelemkle vakit kaybolmaz ısıtmak yeterlidir istenirse salçalıda denenbilir ama her yemekte salça gerekmediğinden ben salça kullanmıorum:) bu şekilde soğan acımaz,sulanmaz,tadında hiçbi değişiklik olmaz kullanım süresi 1 aydır:)

2 maydonoz..... için maydonozun bağı hiç çözülmez küçük bi leğende sirkeli su hazırlnır yaklaşık bir tatlı kaşığı sirke 1,5 litre soğuk su maydonoz bu suda 2-3 saat bekletilir güzelce yıkanır süzülmesi için kenara konur 15 dakika sonra şöyle bi sirkelenir kavanoza sapları alta gelcek şekilde konulur iyce kavanoza sokulur haifif su damlacıkları olcak üstünde onların kalması lazım üstünede kavanozun kapağı değil!!! streç film gerilir hava almıcak şekilde kapatılır böylece 10 gün yemyeşil kalır yapraklarda kalan damlacıklar maydonozun saplarını besler sterç filmde hava aldrımadığı için maydonozlar yeyeşil kalır

3. kırmızı lahana.... salatalar için kullandığımız kırmızı lahanayı rendeleyebiliosak rendeyle zor geliosa tamamını 5-6 seferde robottan geçirip bi kavanoza koyarız 1 litrelik kavanoz için miktar ağzından 3 parmak aşağıda kalana kadar lahana konabilir kavanoza sonra üstüne 1 çay bardağı sirke konulur kalanıda suyla üstünü geçecek kadar doldurulur... salata yaptıgımızda kavanozdan kaşıkla ne kadar istiosak yıkamadan salataya koyarız nefis bi tat ve renk verir kullanım süresi 3 aydır yanlız suyu azaldıkça üstüne su eklenir yoksa üst bölgesinin rengi değişir... bu şekilde kırmızı lahanayla salata yaparken uğraşmaya gerek kalmaz ve lezzetine inanamıcaksınız ben bi tane büyücek bi lahana almıştım1.5 ay önce 2 litrelik kavanoz çıktı 1 tanesi bitti geenlerde 1 tanesi daha duruo :)))) bendekiler geçen sene 3 ay içinde bittikleri için 3 aydan fazla dayanırmı bilemiorum ama 3 ay kesinlikle dayanıyo:))) denenmiştir.... bi nevi turşu kuruoruz gibide düşünebiliriz...bunun bir tarifide var sarımsaklı yoğurda 5 kaşık yogurda 1.5 kaşık bu lahanadan kullanılırsa ve üstüde maydonoz yada dereotuyla süslenirse çok lezzetli ve 2 dakikada yapılmış bi meze elde edilir....ben hemen her misafirde yaparım sarımsak tarifide aşağıda

4. sarımsak..... sarımsakla her yemekte uğraşmak istemiosak sarımsakları diş diş suyup havan varsa havanda ezip yoksa sarımsak rendesinde redeleyip oda yoksa robottan geçirip oda yoksa rendenin en küçük gözünde rendeleyip bi kavanoza koyup üstüne tuz serpip üstünüde bir parmak geçicek kadar havayla teması kesilsin diye yağ doldurup varsa zeytinyağı daha iyi olur ama yoksa yada azsa ayçiçek yağıda olur ben yarıyarıya kullanıorum kavanozu doludurursak sarımsaklar bu şekilde 4 ay dayanıyo:) benim 2.5 ay önce yaptıgım sarımsaklar hala duruo bundan bi önceki yarım kilo sarımsak 4 ay dayanmıştı daha fazla dayanırmı bilmiorum ama 4 ayda hiçbirşey olmamıştı... yoğurtta kullanıldıgında yağ hiçbi şekilde tadını bozmuyo hatta farkedilmiyo bile kesinlikle tavsiye ederim.... denenmiştir isteyene hepsinin tek tek resminide çekip gösterebilirim....:)hatta sarımsağın üstündeki yağı salatalara mercimek köfretisne kısıra kullanırsak lezzet katmış oluruz ağza sarımsak taneleri gelmeden saklatalara sarımsak taı vermiş oluruz...

5. diyelim ki mercimek çorbası yapıoruz hazır ocakta yanıyoken iki katı kadar yapıp bir litrelik kavanoza yarısını doldurup kaynar haldeyken , kapağını sımsıkı kapatıp ters çevirip bir gün beklioruz kapak içeri göçüp konserve çorbamız tuttuysa buzdolabında en az 2 ay beklio ben 2 ay denedim fakat daha fazlası olurmu bilemiorum benim denediğim yoğurt çorbasıydı tadında en ufak bi değişiklik yoktu sadece naneli yağını koymadan konserveledim tencereye koyup ısıtıp üstüne yağ yaptım hepsi bu:) bu yöntem hertürlü çorbada içinde et ürünü olmayan,pataes yemeği,ıspanak yemeği yapılabilir ben semizotu yemeğinde denemiştim tadi ilk günki gibiydi....

6. nane,toz biber...........yemeklere her defasında sos yapmak istemiosak 1 bardağı sıvı yağa 2
yemek kaşığı nane koyup hafif kızdırıp altını kapatıoruz sonra bunu küçük bi cam kavanoza alıoruz çorbaya yemeklere buzdolabından çıkarıp üstüne ilave edioruz,başka bi versiyonuda 1 su bardağı yağa 1.5 yemek kaşığı toz biber ben nanelisini değil fakat toz bibelisini yapıorum daha lezzetli geldiği için kesinlikle bozulmuyo 1 seneye kadar kullanılabilir miktar artırılabilir ben 2 su bardağı yaptım 3 ay yedik çok pratik sadece kullanmadan önce kaşıkla kavanozun altında biriken biberleri karıştırmak lazım:) biberler dibe çöküo makarnada yogurtlu mezelerde çorbalarda çok kullandım bu sosu:) denenmiştir.....:)

7.kaşar peyniri.............. ilk alındıgında küp küp dogruorum ben aldıgımda 1 kiloluk alıorum 1 kiloyu küp küp dograyıp 3'e ayırıorum 2 sini buzluga koyyorum 1 ini buzdolabına ,buzdolabındaki bitince buzluktakini bi gece önce çıkarıorum buzdolabına koyyorum bi gecede buzdolabında çözülüo zaten böylece küflenmeden peynir yiyebiliorum tadında en ufak değişiklik olmuyo kahvaltıdada her defasında kaşarı doğramak zorunda kalmıorum ama püf noktası şu buzdolabındada buzluk poşetinde kalcak yoksa kurur ve küflenir... aynı şeyi sucuk salam sosis içinde yapabiliriz yanlız dograyıp koyarsak daha pratik olur... biz normalde salam yemeyiz sadece kahvaltıya misafir geldiğinde ben bi baton salam aldım 7-8 er dilimler halinde poşetledim kahvaltıya misafir gelcende bi gece önceden bi poşet çıkarıorum tazecik yiyolar:)

8.limonsuyu..........aldığımız limonları fazlaysa ve limonlar bozulmak üzereyse diilse bile pratiklik açısından ben kocişe yaptırıorum genelde ..... hepsini önce bi kapta sıcak suda 10 dakka bekletiorum limon ister sulu ister kuru olsun .... hepsini sıktırıp kavanoza koyup kapağınıda streç filmle kapatıorum

Iste bahar temizligi listelerimiz:KK16:

https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/bahar-temizligi-liste1.616065/
https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/bahar-temizligi-liste-2.616249/
https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/bahar-temizligi-liste-3.616754/
https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/bahar-temizligi-liste-4.618079/
https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/bahar-temizligi-liste-6.618081/
temizlik_g_n_.jpg

Son düzenleme:
hosgeldin esmerimsin :KK3:

evet yemek tarifleri harika olur :KK16:

hem evlenmeyi düsünüyoruz hemde yemek yapamiyoruz :KK1: annen hic demiyor mu yemek yapmayi ögren diye sana?

hosgeldin esmerimsin :KK3:

evet yemek tarifleri harika olur :KK16:

hem evlenmeyi düsünüyoruz hemde yemek yapamiyoruz :KK1: annen hic demiyor mu yemek yapmayi ögren diye sana?

demez mi hatta kafama kac kere terlık yedım, hem elin oglanının pesınden ayrılmıyon bız cıddıyız dıye ortalıkta dolasıyon hemde elınden hıc bır ıs gelmıyor dıyor :KK70: kac kere dedı gel kızım ben yemek yaparken bak, bırdahakı sefere sen yaparsın ben sana bakarım..hatalarını gösterırım..

1kere denedık de dayak yıyordum becersıksız mutfagamı ne hale getırdın dıye köpürdü o günden berı pek yanasmıyom, kendım ögrencem dedm o isteyken bırseyler yapaym dıyorum ama bır bakmısım aksam olmus :KK53:

demez mi hatta kafama kac kere terlık yedım, hem elin oglanının pesınden ayrılmıyon bız cıddıyız dıye ortalıkta dolasıyon hemde elınden hıc bır ıs gelmıyor dıyor :KK70: kac kere dedı gel kızım ben yemek yaparken bak, bırdahakı sefere sen yaparsın ben sana bakarım..hatalarını gösterırım..

1kere denedık de dayak yıyordum becersıksız mutfagamı ne hale getırdın dıye köpürdü o günden berı pek yanasmıyom, kendım ögrencem dedm o isteyken bırseyler yapaym dıyorum ama bır bakmısım aksam olmus :KK53:

aynen kuzu bende öyle annem yanimdayken beceriksizin teki oluyorum ama yalnizken bi yemek yapiyorum söylemesi ayip annem soruyor gercekten senmi yaptin diye :KK1:

annen yokken yap bence birazda olsa dene :KK34:

merhaba kızlar ben yeni evliyim daha 1 ay oldu ev işleri ve iş yorucu oluyo tabii.evime baya bi özen göstermeye çabalıyorum ama bu seferde kendime ve eşime vakit ayıramıyorum gibi geliyo. bu heryer derli toplu, tozsuz olsun takıntım geçer di mi? şuan böyle olmam normal di mi?
bu arada başlık bence de süper ve yemek tarifleri fikri de süper ama sanırım o başka bi başlıkta daha süper olur :)

hosgeldin cnm :KK3:

hayirli olsun öncelikle :KK9:

ben evli degilim ama arkadaslardan duydugum kadariyla normal ev isini ve normal isi yetistirememen.
esin ev islerinde yardim eediyorsa ikinizede zaman ayirabilirsiniz tabi.

hoşbuldum canım :KK3:
temizliğe ben karıştırmıyorum pek ama bişey yapmasını istediğim zaman yapıyo sağolsun.
bu arada darısı başına o zaman :)

X