Bebek Beslenmesi Gazlı bebekler için kimyon çayı tarifi-

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

alirem

elifim..
Kayıtlı Üye
2 Mayıs 2012
463
7
Gazlı bebeği olanlar...yarım çay kaşıgı kimyon ve küp şekerin dörtte birini cezvede kaynatın..süzgeçle süzdükten sonra ılıtıp 2 çay kaşıgı verebiliriniz. Ve akabinde emzirin.. Yada mamasını verin emziren annelerde içebilir....

emziren anneler yediğiniz bütün herşeye kimyon eekleyin tadı kötü olmuyor ve emin olun cok faydası oluyor. bebeğiniz daha sakin ve gazı daha az oluyor. gazlı bir bebek annesi olarak kesinlikle tavsiye ediyorum

emziren anneler yediğiniz bütün herşeye kimyon eekleyin tadı kötü olmuyor ve emin olun cok faydası oluyor. bebeğiniz daha sakin ve gazı daha az oluyor. gazlı bir bebek annesi olarak kesinlikle tavsiye ediyorum

evet gerçekten işe yarıyor pırt pırtlar geliveriyor:)) bu arada ben günlük 2 kaşıktan fazla vermiyorum da versem bi zararı olurmu acaba ??

ilk 4 ay ciddi gaz sorunu yaşayan biz, kimyonla yatar kimyonla kalkar olduk :) mucize gibi birşey bu... hem bebeğime verdim hem kendim yedim, içtim. Şuan 6 aylık olduk gaz sorunumuz kalmadı ama ben hala hergün 1 çay kaşığı kimyon içiyorum ve yiyeceklerimin çoğuna koyuyorum.

benim kızımda 3 ay sürdü gaz sancıları. kimyon falan hak getire....hiç fayda etmedi. biogaia çözdü bizim gazı....kimyon yiye yiye bi hal olan ben, şuan kimyondan tiksiniyorum:KK43: biogaia yı bırakıcam artık ama çok KORKUYORUMMMM..ya gene başlarsa gaz sancıları...

benim kızımda 3 ay sürdü gaz sancıları. kimyon falan hak getire....hiç fayda etmedi. biogaia çözdü bizim gazı....kimyon yiye yiye bi hal olan ben, şuan kimyondan tiksiniyorum:KK43: biogaia yı bırakıcam artık ama çok KORKUYORUMMMM..ya gene başlarsa gaz sancıları...

ben biogaia kullandım hiçte memnun kalmadım metsil om-x zinco hepsini kullandım hiç birşey fayda etmedi kimyonu deniycem ama korkuyorum bebeğim 4 ayına yeni girdi

Aynen cnm bizim gaz sorunu bıogaia ile çözüldü senin bebiş kaç haftalık oldu benım 9 haftalık kullanmaya devam ediyorum

Aynen cnm bizim gaz sorunu bıogaia ile çözüldü senin bebiş kaç haftalık oldu benım 9 haftalık kullanmaya devam ediyorum

artık hafta değil, ay sayıyoruz:) 4 aylık olduk...2 şişe biogaia kullandıktan sonra gaz maz kalmadı...umarım sizlerin de en kısa zamanda biter gaz sancıları....

ben nurse harveys veriyorum azda olsa faydası var.ama bu kımyon çayına nekadar su koymak gerekıyor?

Bende emzirdiğim dönemlerde gazlı bir bebeğim olduğu için içtiğim suda önce 1 çay kaşığı kimyon yiyip üzerine su içiyordum ve çok da faydasını gördüm..

Merhaba;
bebeğim şuan 6 aylık ve ben 1 aylıkken colinox adlı gaz damlasını doktorumuzun tavsiyesi ile kullandım fakat işe yaramadı. sonra 2 aylıkken biogaia kullanmaya başladım ve 5 aylık olana kadar da kullandım her şey damlayı doktorun bebek artık 5 aylık artık damlayı bırakın demesiyle başa döndü biogaia yı kullandığım sürede herşey yolundaydı gece 9 da yatar sabah 5 e kadar deliksiz uyurdu gündüz uykuları sorunsuzdu. ne zaman damlayı bıraktık gün içinde mızmızlanan geceleri saat başı uyanan bir bebeğe dönüştü. ilk aylarımıza geri döndük nerdeyse:KK43: çok moralim bozuk damlaya tekrar başlamayı düşünüyorum ama tereddütlüyüm ne zamana kadar kullanacağım ki zaten:KK43: yarın 6. ay muayenesi var doktora gideceğiz doktora soracağım ne yapayım diye .. siz böyle şeyler yaşadınız mı? deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim. herkese gazsız ağrısız sızısız günler...

Benim bebeğim 25 günlüktü.emdikten sonra gazını ağzından hayatta çıkarmadı bu yüzden çok gazlıdı.sürekli morarır derecede ağlıyordu damlalar filan fayda etmedi.çaresiz internetten okuduğum şeyi yaptım.sütüme biraz kimyon kattım sadece 3 gün 3 kaşık olacak şekilde verdim.evet faydası oldu bebeğim pıtır pıtır gazını yaptı ama gel gelelim kakasını yapmamaya başladı.neredeyse bir hafta yapmadı hergün yapması gerekirken.ıkınıyo sıkılıyo yapmıyo.doktora götürdük ne dese!! bişey bu çocuğun BAĞIRSAKLARINI FELÇ ETMİŞ dedi.kendime o kadar kızdım ki.el kadar bebek.cahilliğim ve başımda danışacak bir büyüğüm olmadığından dolayı bebeği ne hale getirdim.sonra fitil bağırsak şurubu,damlalar el kadar çocuğa uyguladık.şimdi 1 aylık hala kakasını yapamıyor.yani diyorum ki anneler kulaktan dolma bilgileri uygulamayın.bırakın ağlasın,saflaşıp uyumasından iyidir.bu dönem geçici nasılsa .sabredin derim..

merhaba,

Yenidoğan bebeklerde gaz sanısını gidermek için aşağıda paylaştığım iki linki inceleyebilirsiniz. İlk linkte gazı azaltmak ve hafifletmek için kullanılabilecek ürünler ve ilaçlar tanıtılmış. İkinci linkte evde kolayca uygulayabileceğiniz gaz masajı ve egzersiz videosu mevcut.

Bebeklerde gaz sancısını gidermek için öneriler

Yeni doğan bebeğin gaz sorunu anne ve babaların korkulu rüyasıdır. Biraz araştırılınca sayısız yöntem ve ilaç içerisinde kaybolduğunuzu hissedersiniz. Üstelik bebeğinizin gazı azalmamıştır ve son gücüyle ağlamaya devam ediyordur.

Evet yeni doğan bebeğinizin en büyük problemi sindirim sisteminin gelişimine bağlı gaz sancılarıdır. Henüz sindirim sistemi yeterince gelişmeyen bebekler gazlarını çıkarmakta zorlanırlar. Bunun sonucu olarak bebeğinizde ağlama nöbetleri ve sizin içinse uykusuz geceler başlar. Anne ve baba olmanın heyecanı bir anda üzüntü, yorgunluk ve hayal kırıklığına dönüşür. Yeni anne ve babalara tavsiyemiz her ne kadar başarması güç olsa da üzülmemeleri yönünde olacak. Bebeğiniz sizin ruh halinizi hisseder ve kaygılı aileler bebeğin daha da husuruz olmasına sebep olur. Nitekim hemen her yeni doğan bebek bu sorunla karşılaşır. Bazen yaşanan bu durum gaz dışında çözümü basit bir problem de olabilir. Onun için şu yazımızı da göz atmanızı tavsiye ederiz; “Bebeklerde burun tıkanıklığı ve temizliği“

Tabii bebeğinizin gaz sancılarını azaltmak için sadece ona mutluymuş gibi gözükmeniz yetmeyecektir. Bebeğinizin gaz sancısını hafifletmek için önce şu yazımızda detaylandırılan egzersizleri denemenizi tavsiye ederiz; “Bebeklerde gaz sancısını gidermek için masaj ve egzersiz“.

Masaj ve egzersizlerin faydasını çok göremediyseniz bir de şunları denemenizde fayda var; “Bebeklerde gaz sancısına iphone uygulaması” – “Bebeklerde Ağlamaya En İyi İlaç – Beyaz Gürültü“

Unutmamak gereken nokta, her gaz sancısı kolik değildir. Bebeklerin 5’te 1’i kolik sorunu yaşar. Tıbbi olarak bu duruma infantil kolik denir. Kolik bir hastalık değil bir sancı şeklidir. Bir bebeğin kolik olarak kabul edilebilmesi için sancıların sık tekrarlanan periyotlarla oluşması gerekir. Çoğunlukla ilk 3 ay, bazı durumlarda 6 ay sonra sindirime bağlı sancılar geçer. Bunun yanında başvuracağınız yardımcı yöntemler de olacaktır. Bu durumda olan aileler doktorlarından aldıkları “gaz sancıları normaldir kafanıza takmayın” telkinlerinden sonra çoğunlukla internetten çözüm yolları aramaya başlarlar. Esas kafa karışıklığı da bu noktada başlar. Herkes farklı bir ilaç veya yöntem önermektedir. Peki hangisi denenmelidir? Şu veya bu yöntemin bebeğinize zararı var mıdır? Ananelerimizden kalan eski yöntemler işe yarar mı? Yoksa modern ilaçlara mı yönelmek gerekir?

Yeni doğan gazı nasıl çıkartılır?
Eğer bu durum içerisinde olan bir ebeveynseniz bu soruların tek bir doğru cevabı olmadığını bildiğinize eminiz. Kullanabileceğiniz yöntemler ve ilaçlar konusunda kafa karışıklıklarını gidermek adına bir liste hazırladık. Buna bir internet derlemesi de diyebilirsiniz. Listeyi incelerken aklınızda bulunması gereken en önemli nokta şu olmalı: listede yazılan hiçbir yöntem sizin bebeğinize iyi gelmeyebilir. Bazen ne yazık ki bebeğinizin sindirim sisteminin gelişmesini beklemekten başka çareniz yok. Yine de hala denemedikleriniz varsa aşağıda bir göz atın deriz.

BioGaia
İçerisinde bağırsak bakterileri bulunan organik bir ilaç. Bu bakteriler her insanın bağırsaklarında bulunan ve sindirimine yardımcı olan organik canlılar. Küçük bir şişe içerisinde satılıyor. Kapağı açıldıktan sonra oda sıcaklığında yaklaşık 1 ay boyunca kullanabiliyorsunuz. Canlı organizma barındırdığı için 1 aydan sonra kullanmanız tavsiye edilmiyor. Günde 3 defa kullanabilirsiniz. Fiyatı yaklaşık 35 TL civarında.

Sab Simplex

Piyadaki en meşhur gaz ilacı olarak biliniyor. Sanıyoruz son yıllarda annelik veya babalık duygusunu tatmış herkes bu ilacı biliyordur. İlacın özelliği sütün içinde bulunan hava kabarcıklarını tamamen fiziksel olarak bir araya getirmesi. Bu sayede bu küçük hava kabarcıkları birleşip büyük bir gaz bulutu oluşturuyor. Bebeğin bunu çıkarması daha kolay oluyor. İlacın bir diğer özelliği ise kana karışmaması ve idrar ile tamamen atılması. Günde 3 sefer 7’şer damla olacak şekilde bebeğe veriliyor. Genellikle aç karnına verilmesi tavsiye ediliyor. Fiyatı 30TL civarında.

Nurse Harvey’s

Tamamen bitkisel bir şurup. Hazmı kolaylaştırıyor. Günde 3 defa çay kaşığı dozunda verilmesi tavsiye ediliyor. Diğerlerine göre büyükçe bir şişesi var. Fiyatı 18-20 TL civarında.

Zinco
İçeriğinde doğal anason, rezene, badem ve kekik yağı bulunan bitkisel bir üründür. Günde 3 defa 4 damla olacak şekilde kullanılması önerilmektedir. 30ml’lik şişelerde satılır. Fiyatı yaklaşık 15 TL civarında.

Metsil
Sindirim kanalında aşırı gazın yarattığı ağrılı durumların tedavisinde kullanılır. Özellikle yeni doğanlarda ve süt çocuklarında emzirmeye ya da biberonla beslenmeye bağlı olarak gelişen gaz şikayetlerinin giderilmesinde etkilidir. Günde 4 defa 8 damla şeklinde verilmesi önerilmektedir. Fiyatı 5TL civarında.

Acı Elma Yağı

Aktarlardan bulunabilir. İlaç değildir. Adaçayı yağı olarak da bilinir. Bebeğin gazını giderebilmek için ayaklarına ve karın bölgesine masaj yapılır. Her bir ayağa 1 damla dökülmesi yeterlidir. Günde 2-3 defadan fazla kullanmak cilt açısından sakıncalı olabilir. Keskin bir kokusu vardır. Küçük bir şişesi (20 ml) yaklaşık 25 TL civarındadır.

Rezene Çayı

Humana ve Milupa’nın çayları piyasada en çok önerilenler. Emziren annenin günde 2-3 defa içmesi önerilir. Ayrıca bu markların ürünleri yeni doğanlar dahil bebeklerde de kullanılabilir. Önerilen doz bir çay kaşığıdır. Her ne kadar annenin yedikleri ve içtiklerinin anne sütüne geçtiğine dair bilimsel bir ispat olmasa da bebeklerine vermekten çekinen anneler, çayı kendileri içebilirler. Hazımsılığı ve gaz sancıları giderdiği düşünülmektedir. Fiyatı 13-15 TL civarında.

Saf Zeytinyağı

Özellike kakasını yapmakta zorlanan bebekler için önerilir. Küçük bir çay kaşığı verilebilir. Bu sayede sindirim sistemi yumuşar ve bebek daha rahat kakasını yapabilir. Bu tip durumlar dışında çok fazla kullanılmaması önerilir.

Fitil
Yine kaka yapma sorunu olan bebekler için kullanılabilir. Bir fitilin yarısının kullanılması tavsiye edilir. Doktora danışmadan ve fazla kullanılması kullanılması önerilmez. Çok kullanılması durumunda boşaltım sisteminde tembelliğe yol açma riski doğabilir.

Muskat

Kullanan ve memnun kalan bir çok anne baba yorumuna rastlasak da, hakkında çok fazla olumlu ve olumsuz yorumlar olduğu için bu baharatı önermiyoruz. Yine de karar sizin.

Bebeklerde Gaz Sancısını Gidermek için Masaj ve Egzersiz

Bebeğinizin gaz sancısını hafifletmek için bir ihtimal daha var. Gaz masajı ve egzersiz! Henüz denemediyseniz yazıyı okuyun ve videoyu muhakkak izleyin.

Bilindiği gibi yeni doğan bebeklerde oluşan gaz sancılarının en büyük nedenlerinden biri bebeklerin hareket kabiliyetlerinin azlığıdır. Hareket edemeyen bebeğin vücudunun içerisinde gaz birikimi meydana gelir. Kendi başına ıkınma vs. gibi güç gerektirecek işleri de yapamadığı için oluşan bu gaz bebeği rahatsız, aileyi huzursuz eder.

Bu noktada devreye (her yolu deneyeceklerine emin olduğumuz) anne veya babanın girerek bebeğe gaz masajı yapması çok faydalı olabilir. Özellikle aşağıda izleyeceğiniz videoda detaylı olarak anlatımı yapılan hareketleri uyguladığınızda bebeğinizin gaz çıkarmasına ve rahatlamasına büyük ölçüde yardımcı olabilirsiniz.

Masaj yöntemi sorununuzu tamamen çözmeyebilir ama en azından sorunu bir miktar azaltacağına emin olabilirsiniz. Nitekim bebeğiniz büyüdükçe ve hareket kabiliyeti arttıkça bu zor günler geride kalacak.Sabretmeniz gereken süre çoğunlukla (eğer bebeğinizde kolik yoksa) 4-6 ay arasıdır.

Anne ve babalara son tavsiye;
Biraz dişinizi sıkın ve birbirinize destek olmayı sakın unutmayın. Bebeğin en önemli ilacının mutlu bir aile olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kimyon bizde çok işe yaramıştı,denemekte fayda var.

Bende tohum kimyon anason ve rezeneyi karıştırıp içiorum,çok şükür hem sütüm çoğalıyor hem de kızımda hiç gaz sancısı oluşmadı

Tane kimyon rezene ve anasonu karıştırıp bi kavanoza koymuştum,iki tatlı kaşığı karışımı kaynamış suyla demleyip 3-4 dk bekliyorum sonra içiyorum:)

Biogaia yi nasil biraktiniz acaba. Gaz sancisi basa dondu mu. Bende baslicam ama korkuyorum sizin gibi :KK43:(

ben biogaia kullandım hiçte memnun kalmadım metsil om-x zinco hepsini kullandım hiç birşey fayda etmedi kimyonu deniycem ama korkuyorum bebeğim 4 ayına yeni girdi

ilk başlarda bende korkuyordum ama doktor arkadaşımın tavsiyesi üzerine humana kimyonlu rezene çayı kullanmaya başladım biogaia tarzı şeyler pek doğal gelmmiyor bana bu çayı denemeni tavsiye ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
X