normal doğumdan korkuyorum

bende 25 haftalık hamileyim ve hep sezeryan düşünüyordum
şimdi bu olay cıkınc aacıkcası korkmaya başladım nasıl olur normal olursa

gerçi bende çift rahim var çift rahimlerde normal oluyormu tam olarak konuşmadım doktorumla yarın gidince sorucam

ama bende sezeryan olsun istiyorum

deli gibi korkanlardan biri olarak yalnız olmadığıma sevindim
ben de çok korkuyorum yaaaaa normal doğum demek hayatın bitmesi demek gibi geliyor bana o kadar kötü olaylar dinledim ki :KK43::

kızlar bende sezeryan istiyorum ama bu seferde narkozdan korkuyorum ya uyanamazsam diye:KK43:(((((( bu çocuk nasıl doğucak ben bilmiyorum :KK17:

son günlerde ki bu sezeryan'ın yasaklanacağı söylentileri beni çok kastı ( ancak zorunluluk halinde yapılabilecekmiş ) daha çocuk düşünmüyorum ama normal doğumdan da çok korkuyorum. normal doğum yapan bi kaç kişiden dinlediklerim ben ürküttü normal doğum sırasında büyük abdestini kaçıran bi çok kişi duydum öyle bi duruma düşmekten ya da normal doğum olduğunda çocuk çıkmayınca vajinanın kesilmesinden korkuyorum.

Merhaba, ben bebeğimi normal doğrudum. Açıkcası doğum ile ilgili birçok video seyretmeme rağmen içimde bir korku oluşturmadım. Yüzyıllardan beri kadınların hepsi normal doğuruyor ve tek doğum şekli de zaten budur. Bence de keyfe keder sezeryan yapılmamalıdır. Ameliyat sırasında kesip biçiliyorsunuz, umarım kimse sezaryen olmak zorunda kalmaz. Öncelikle bilgi vermek isterim ki doğum öncesi "lavman" yapılıyor. En utandığım şeylerden biriydi bu ama iş o noktaya geldiğinde hiç de öyle olmadığını gördüm. Sonuçta size gelip yardım edenlerin hepsi kadın ve içiniz bir nebzede olsa rahatlıyor artı bebeğinize kavuşma isteği-düşüncesi olumsuz her fikri aklınızdan uzaklaşmasına sebep oluyor. Bahsettiğiniz arkadaş sanırım lavman yaptırtmamış ve bu durum yaşanmış. (lavman yaptırtsa da belki yaşanabilme ihtimali vardır bilemiyorum) Lavman ile beraber sonda da takıp idrarı boşaltıyorlar. Ben epidural kullandığım için çok rahattım ve çok da rahat bir doğum yaptım. Keşke herkese nasip olsa... Bahsettiğiniz kesiğe de epizyotomi deniyor ve hemen hemen her doğumda yapıyorlar maksat vajina çıkışını rahatlatmak. Bunu yapmadıkları zaman yırtılma olasılığı var ki o zaman da düzgün dikemiyorlar. Epidural kullandığımdan acısını hiç hissetmedim. Lütfen kendinizi şimdiden bu şekilde dolduruşa getirmeyin. Sizin ne gibi duruma düştüğünüz kimseyi ilgilendirmez artı kimse de sizi ayıplamaz. Emin olun doğumhanede ki her insan sizin ve bebeğinizin sağlığını düşünür (istisnalar kaideyi bozmuyor tabi).

Normal dogumla 2 tane cocuk dogurdum. Ben normal dogumdan cok sezeryandan korkuyorum aslinda.Cunki normal dogumda sadece bir kac saat agri cekiyorsun,ama sezeryanlla dogumda tikis agrilari bir kac haftaya iyilesiyor.Ben birinci cocugumu dogururken (normal dogum) belden epidural iynesi yaptilar,iyne yapildigi zaman biraz acitiyor bir kac saniyeliyine,kipirdamamamak gerekiyor bu iyneyi yaparken.Ama var ya,epidural gibisi yok.Epidural yapmaya geldiklerinde sancidan agliyordum.Epidural yapdilar,bes dakika gecmemis,hic bir agri hissetmedim.Belden asagisi uyumustu.Doktor bana bacagini kipirdata bilirmisin dedi,kipirdatamadim:KK9:.Epidural etki ediyormu diye kontrol ediyordu.Ikinci cocugumda sancilarin baslamasiyla dogus arasinda cok bir zaman gecmedi ve agridan yerimde duramiyordum.Epidural yapilirken kipirdamamak gerekdigi icin epidural yapmadilar,artik doguruyorsun dediler.Ama nasil bir agri,anlatamam,olucem zannetdim :KK70: Insallah ucuncu cocukta ikincideki hatayi yapmam,sancilar baslar baslamaz hastaneye giderim,gec kalmamak icin.Aslinda oglumda gec kalmamin sebebide ayri bir komik olay.Birinci cocugumun sancilari baslamasiyla dogurmam arasinda tam 35 saat gecti,sakin yalnis anlamayin,dogusumun uzun surmesinin epiduralle kesinlikle bir ilgisi yok,birinci cocukta oluyor bazen boyle. Epidural yaptiklari icin agri hissetmiyordum,uyuyordum hatta bazen :KK70: Ikinci cocugumda ise sancilarin baslamasiyla dogus arasinda sadece 4 saat gecti. Oyle cabuk olduki rahim agzi acikligiya,dogusumun baslamasi,doktor bile sasirmisdi.Adeta,boyle hizli doguslar 3-cu 4-cu cocukda oluyor dedi.

Uzun lafin kisasi,kesinlikle normal dogumu secin.Ve tabiki belden epidural anestezi yapmalarini isteyin.Hic bir sey hissetmeyeceksiniz,hatta kesik attiklarini bile.Aksine agrilar sizi yormadigi icin guzzelce ikina bileceksiniz.

Son düzenleme:
Normal dogumla 2 tane cocuk dogurdum. Ben normal dogumdan cok sezeryandan korkuyorum aslinda.Cunki normal dogumda sadece bir kac saat agri cekiyorsun,ama sezeryanlla dogumda tikis agrilari bir kac haftaya iyilesiyor.Ben birinci cocugumu dogururken (normal dogum) belden epidural iynesi yaptilar,iyne yapildigi zaman biraz acitiyor bir kac saniyeliyine,kipirdamamamak gerekiyor bu iyneyi yaparken.Ama var ya,epidural gibisi yok.Epidural yapmaya geldiklerinde sancidan agliyordum.Epidural yapdilar,bes dakika gecmemis,hic bir agri hissetmedim.Belden asagisi uyumustu.Doktor bana bacagini kipirdata bilirmisin dedi,kipirdatamadim:KK9:.Epidural etki ediyormu diye kontrol ediyordu.Ikinci cocugumda sancilarin baslamasiyla dogus arasinda cok bir zaman gecmedi ve agridan yerimde duramiyordum.Epidural yapilirken kipirdamamak gerekdigi icin epidural yapmadilar,artik doguruyorsun dediler.Ama nasil bir agri,anlatamam,olucem zannetdim :KK70: Insallah ucuncu cocukta ikincideki hatayi yapmam,sancilar baslar baslamaz hastaneye giderim,gec kalmamak icin.Aslinda oglumda gec kalmamin sebebide ayri bir komik olay.Birinci cocugumun sancilari baslamasiyla dogurmam arasinda tam 35 saat gecti,sakin yalnis anlamayin,dogusumun uzun surmesinin epiduralle kesinlikle bir ilgisi yok,birinci cocukta oluyor bazen boyle. Epidural yaptiklari icin agri hissetmiyordum,uyuyordum hatta bazen :KK70: Ikinci cocugumda ise sancilarin baslamasiyla dogus arasinda sadece 4 saat gecti. Oyle cabuk olduki rahim agzi acikligiya,dogusumun baslamasi,doktor bile sasirmisdi.Adeta,boyle hizli doguslar 3-cu 4-cu cocukda oluyor dedi.

Uzun lafin kisasi,kesinlikle normal dogumu secin.Ve tabiki belden epidural anestezi yapmalarini isteyin.Hic bir sey hissetmeyeceksiniz,hatta kesik attiklarini bile.Aksine agrilar sizi yormadigi icin guzzelce ikina bileceksiniz.

Ben de normal dogum + epidural yaptim o yuzden neredeyse hiç agri hissetmedim
Ve ben de normal dogumdan çok sezeryandan korkuyorum !
Fakat sezeryanda normal doguma gore bebek fazla incinmiyor..
Eger bir gun 2. bir çocugum olursa senin tecrubenden faydalanip hemen hastaneye gidicem
Dogum sancilarini kaldiramam bayilirim ben
Epidural sart !

Zaten o sancilar oyle ki hastaneyi ayaga kaldirdim artik herkes biran once dogursa da kurtulsak diyordu kesin..
Epidural'in etkisi geçmeye basladikça yeniden veriyorlardi ve sirf kadin 5 dk gecikti diye kiyameti kopardim ki agri yeni yeni basliyordu ama iste korkuyordum...

Ben de normal dogum + epidural yaptim o yuzden neredeyse hiç agri hissetmedim
Ve ben de normal dogumdan çok sezeryandan korkuyorum !
Fakat sezeryanda normal doguma gore bebek fazla incinmiyor..
Eger bir gun 2. bir çocugum olursa senin tecrubenden faydalanip hemen hastaneye gidicem
Dogum sancilarini kaldiramam bayilirim ben
Epidural sart !

Zaten o sancilar oyle ki hastaneyi ayaga kaldirdim artik herkes biran once dogursa da kurtulsak diyordu kesin..
Epidural'in etkisi geçmeye basladikça yeniden veriyorlardi ve sirf kadin 5 dk gecikti diye kiyameti kopardim ki agri yeni yeni basliyordu ama iste korkuyordum...

Ben yurtdisinda yasiyorum,bana epidural verilirken biri bitmek uzereyken hemen yenisini veriyorlardi,onun icin de ben epiduralden sonra hic agri hissetmedim,hatta makasla vagina girisine kesik attiginda bile agri falan hissetmedim.

Son düzenleme:

:) bi an benim yazimmi diye teredute du$tum ilk cumlelerinde, kim yazmi$ diye iyice bakdim :))
harfine virgulune katiliyorum yazilarinin
bende yurt di$indayim, iki çocugumuda epiduralle dogurdum
kilolari 4 eyakin ve 4 du hemde :) hiç zorlanmadim :KK17:

:) bi an benim yazimmi diye teredute du$tum ilk cumlelerinde, kim yazmi$ diye iyice bakdim :))
harfine virgulune katiliyorum yazilarinin
bende yurt di$indayim, iki çocugumuda epiduralle dogurdum
kilolari 4 eyakin ve 4 du hemde :) hiç zorlanmadim :KK17:

Benim cocuklarimin da kilolari 4-e yakindi :KK9: Sen nerede yasiyorsun?

Son düzenleme:
X