Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Kuzucuğu ilk defa kreşe başlayacak anneler buraya toplanalım....

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
oğlumu perşembe günü gideceği yuvaya götürdüm ama bağırmaktan helak oldu içeri girmek istemedi,oradaki kadınlar akşam üzeri oyun parkına çıkardığım zaman getirmemi söylediler bende o zaman götürdüm biraz oyunlarına katılır gibi oldu fakat sonra yine bağırmaya başladı çok sevdiği salıncaktan bile korktu herşeyden korkuyor ne yapacağım bilemiyorum bana göndermekte kararlı olun sakın geri adım atmayın yoksa hayatta gitmez dediler ama ne yapacağımı şaşırdım,belki okulu sever diye sırt çantası falan aldım bakalım ne kadar etki edecek ama ben oğulmdan hiç emin değilim kara kara düşünüyorum bakalım ne olacak,çokta küçük değil 4 yaşında artık hayırlısı bakalım:KK5:

arkadaşlar ben de 3,5 yaşındaki kızımı özel anaokuluna verdim.geçen hafta pazartesi başladı.ama ilk 2 gün sabah saat 8:30 akşamüzeri 17:00 de aldım.ama 3. gün öğle yemeğinden sonra aradı öğretmeni,karnı ağrıyomuş gittim aldım dr.a götürdüm.çocukta bir mide bulantısı kusma...psikolojikmiş.daha sonra psikoloğa danıştım.şimdiye kadar hep ben birebir ilgilendiğim için ,birden hem de bütün gün okulda bırakmam yanlışmış.perşembe ve cuma gitmedi zaten.bakalım yarın tekrar gidicez.ama yarın sabah gidicez kahvaltı yapmak istemediğini söylüyor kahvaltı ya katılmayacak.2-3 saat kalıcak ,bu sırada ben de bekliyeceğim orda.ve alıp çıkıcam.psikolog 1 ay gibi bir süreye yayın alışma dönemini dedi.bu hafta hep 3-4 saat kalıcak okulda.sonraki hafta sabahtan öğle yemeğine kadar kalıcak.sonraki hafta uyku saatine kadar ve en son da akşamüzeri 17:00 ye kadar.bakalım bu programı uygulayacağız.inşallah alışma dönemini sağ salim atlatır.normal düzene geçeriz kazasız belasız.yani kızlar çocuklarımızın davranışları kreşe gitmek istememeleri ya da ilk günler isteyip sonradan ağlamaları,bizden ayrılmak istememeleri çok ama çok doğalmış.inşallah kuzucuklarımız bir an önce okullarına alışıp bizi de üzmezler.

merhaba hanımlar oğlum 4 kasımda 4 yaşını bitirecek bulunduğumuz semtte bir anaokuluna başlayacak pazartesi günü gecenyıl kreşle ilgili bir deneyim yaşadık kreş hayatı 3 gün sürdü çok ağladı benden ayrılmak istemedi okulda kalsa bile arkadaşları ile pekbir arada durmak istememiş tabi aradan 1 yıl geçti 1 yaş büyüdü Aslında benim korkum benden ayrılamaması değil o konuda taviz vermeyeceğim karalıyım fakat yine aynı şeyi yaparsa hiçbir faliyete katılamk istemeyip arkadaşlarını reddederse bilmiyorum şimdilik pek hevesli okula gidecek diye

canım bence kararlı davran ve bir uzmandan yardım al.

oğlumu perşembe günü gideceği yuvaya götürdüm ama bağırmaktan helak oldu içeri girmek istemedi,oradaki kadınlar akşam üzeri oyun parkına çıkardığım zaman getirmemi söylediler bende o zaman götürdüm biraz oyunlarına katılır gibi oldu fakat sonra yine bağırmaya başladı çok sevdiği salıncaktan bile korktu herşeyden korkuyor ne yapacağım bilemiyorum bana göndermekte kararlı olun sakın geri adım atmayın yoksa hayatta gitmez dediler ama ne yapacağımı şaşırdım,belki okulu sever diye sırt çantası falan aldım bakalım ne kadar etki edecek ama ben oğulmdan hiç emin değilim kara kara düşünüyorum bakalım ne olacak,çokta küçük değil 4 yaşında artık hayırlısı bakalım:KK5:

geri adım atmayın!!!

arkadaşlar ben de 3,5 yaşındaki kızımı özel anaokuluna verdim.geçen hafta pazartesi başladı.ama ilk 2 gün sabah saat 8:30 akşamüzeri 17:00 de aldım.ama 3. gün öğle yemeğinden sonra aradı öğretmeni,karnı ağrıyomuş gittim aldım dr.a götürdüm.çocukta bir mide bulantısı kusma...psikolojikmiş.daha sonra psikoloğa danıştım.şimdiye kadar hep ben birebir ilgilendiğim için ,birden hem de bütün gün okulda bırakmam yanlışmış.perşembe ve cuma gitmedi zaten.bakalım yarın tekrar gidicez.ama yarın sabah gidicez kahvaltı yapmak istemediğini söylüyor kahvaltı ya katılmayacak.2-3 saat kalıcak ,bu sırada ben de bekliyeceğim orda.ve alıp çıkıcam.psikolog 1 ay gibi bir süreye yayın alışma dönemini dedi.bu hafta hep 3-4 saat kalıcak okulda.sonraki hafta sabahtan öğle yemeğine kadar kalıcak.sonraki hafta uyku saatine kadar ve en son da akşamüzeri 17:00 ye kadar.bakalım bu programı uygulayacağız.inşallah alışma dönemini sağ salim atlatır.normal düzene geçeriz kazasız belasız.yani kızlar çocuklarımızın davranışları kreşe gitmek istememeleri ya da ilk günler isteyip sonradan ağlamaları,bizden ayrılmak istememeleri çok ama çok doğalmış.inşallah kuzucuklarımız bir an önce okullarına alışıp bizi de üzmezler.

canım mutlaka alışma süreci geçirmeniz gerekiyor biz 1 hafta alışma süreci yaşadık. birdenbire ortam değişimi çok zor olur ufaklık için.

canım sen değirmendere masal kreşe gönderiyorsun dimi
bende kızımı yankıya gönderiyorum
hatta yankıya vermeden önce masalla konuşmaya gittiğimizde baska elvin yoksa eger kapıda karsılasmış olabiliriz kızınla ama babası (sanırım) almaya gelmişti

bu arada bizde 380 kres +100 servis vericez ama ilk ay 100 tl temizlik + 50tl tiyatro ücreti verdik
bize liste hazırladılar kedimiz aldık ihtiyaclarını oda 250 civarı tuttu

evet canım tek elvin benimki :)) yankı bize sanki daha yüksek bir ücret söylemişti arada bu kadar fark yoktu. dikkat et pazarlıkçı olmasınlar. Bizim içimize masal sindi orayı tercih ettik umarım hepimiz için en hayırlısı olur :)

oğlum gecen hafta kreşe başladı o kadar da sorun yaşamadık ama aglamaları oldu tabii..en kötüsü oğlum hastaladı..cok uzgunum daha 1hafta olmadı dogru duzgun 2 ,3 saatlık gıdıyor alıyorum..gece gece hastane hastane dolaşdık ılaclar yazıldı bır suru...bana da bulaşdı napıcam vazmı gecesem cok uzgunum

canım biraz toparlayın ya da ne uygunu doktorun görüşünü alın.

ya ben kızımı yazdırdım, ama çok kararsızım hala..

napıcam ben ya.... gönderemeyecek miyim nedir? kıyamıyorum bi türlü....
alla alla... saçmalıyorum ama, elimde dğeil.

kaç aylık kızın?

slm kızlar bu konu ıyı olmus burdada fıkır paylasmak guzel 2009 hazıran dogumlu 40 aylık oluyo yanı

simdiye kadar bakıcıdaydı 3.5 aylıktan berı bakıcıda:KK14::KK14::KK14:

2 bakıcı degıstırdık tasınmadan dolayı

zamn zamn gıtmak ıstemezdı bakıcıya son zamnlar bneımle olkula gelmekıstedı bu nedenle bu sene krese verelımdedık bakıcıyla sıkılıyordu zaten

kızım cok ısteklı cok sevıyor okulu bı kac kez gıttık bugunde gıdelımmı dıyor öğretmenı cok tatlı bı bayan tercıh edılen bırı

yarı özel bır anaokulu 185 tl aylık 65 tlde kırtasıye en basta bır ılcedeyım 2 özel 2 yarıözel 2de devlet anaokulu var bunu begendık

ınsalh ıyı olur ılk gun toplantı var sonrakı gunler annanesı goturcek beklıycek orda terkedılmıslık duygusu olmasın dıye 1 haftammız böle gececek

cok tedırgınm

hayırlısı olsun :)

hayırlısı olsun benim kızımda 35 aylık eger şimdiden heveslıyse ilk günlerde de sorun yasatmaz umarım benim kızım 2 gün gitti ben de cok tedirgindim basta
sadece benim orda olmayacagım fikrine zor alıştı ama biz 1 aydan beri konusuyoruz kızımla bu olayı
şimdi bugun neden okul yok diye soruyordu umarım hep böyle devam eder
sizin kızınızda alısır umarım bir an önce
injşallah her sabah mız mız mız...

selam kızlar
bugün tatideyiz güya ama sabah kalktığıüından beri bugün tatil di mi okula gitmiycez di mi tekrar tekrar aman allahım kafayı yiycektim. kendi kendine bizim yanımızda hep bunu soruyo sonra da hiç gitmiycez bi daha okula diyor onay bekliyor bizden ben pazaryesi gidicez diyince basıyo yaygarayı.susunca tekrar okula gitmiycez di mi bozuk plak gibi eminim yarın da böyle geçicek pazartesi ilk günkü gibi çok heralde

bizimki de :) en kolay dapte olduğu kavramn tatil oldu :KK52:

benim oğlum seneye başlayacak ama bakıcı deneyimimiz var 4 aylıktan beri hani birebir bana bağımşı değil şimdi babaannede okula hevesli inş sorun çıkmaz

evet canım tek elvin benimki :)) yankı bize sanki daha yüksek bir ücret söylemişti arada bu kadar fark yoktu. dikkat et pazarlıkçı olmasınlar. Bizim içimize masal sindi orayı tercih ettik umarım hepimiz için en hayırlısı olur :)

o zaman cok tatlı bi kızın var masallah
bu fiyatlar yarım gün için bu arada öglen 11 akşam 17.30 arası
ben masalla konusmaya gittiğimde 17 eylüle kadar servis yok okullar kapandıgında da servis biter dediler yarı dönemde de yaz tatili için de benim evim uzak masala sürekli götürüp getirmek sorun olurdu
bugun de ilk defa servisle geldi eve artık böyle bu abi alıp okula götürecek eve getirecek ben gelip almayacağım dedim tamam dedi ama bakalım yarın nolcak orada da sorun yasamazsak bu iş tamamdır:KK76:

oğlum gecen hafta kreşe başladı o kadar da sorun yaşamadık ama aglamaları oldu tabii..en kötüsü oğlum hastaladı..cok uzgunum daha 1hafta olmadı dogru duzgun 2 ,3 saatlık gıdıyor alıyorum..gece gece hastane hastane dolaşdık ılaclar yazıldı bır suru...bana da bulaşdı napıcam vazmı gecesem cok uzgunum

Kreşe giden çocuklar gerçekten çok sık hastalanır. Birbilerinden farklı mikroplar kaparlar. İlk 2 sene zorlanınca oğlumun doktoru grip aşısı yaptırmamızı önerdi. Hakkaten bu seneyi daha makul , ateşsiz , bronşit olmadan ve tonla antibiyotik içmeden atlattık. Özellikle çalışan ve çocuğu kreşe giden annelere şiddetle grip aşısını tavsiye ederim. Bu sene ben de grip aşısı yaptırmayı düşünüyorum.Malum annelere hasta olmak yasak.

merhaba hanımlar oğlum 4 kasımda 4 yaşını bitirecek bulunduğumuz semtte bir anaokuluna başlayacak pazartesi günü gecenyıl kreşle ilgili bir deneyim yaşadık kreş hayatı 3 gün sürdü çok ağladı benden ayrılmak istemedi okulda kalsa bile arkadaşları ile pekbir arada durmak istememiş tabi aradan 1 yıl geçti 1 yaş büyüdü Aslında benim korkum benden ayrılamaması değil o konuda taviz vermeyeceğim karalıyım fakat yine aynı şeyi yaparsa hiçbir faliyete katılamk istemeyip arkadaşlarını reddederse bilmiyorum şimdilik pek hevesli okula gidecek diye

İlk gün oğlum su bile içmemişti. Kreş çok çok önemli. Uyguladıkları program . Öğretmenleri . Yönetim anlayışları.

Mesela şu an oğlumun gittiği anaokulunda günlük program var. Sınıf öğretmenleri sabit. Davranış öğretmeni 1 saat onlarla çalışıyor. Öfke kontrolü , özür dilemek , paylaşmak vb. konularda çocuklarla çalışıyor. Kuran dersi 1 saat harfleri öğrendiler. her gün bir ayet okuyorlar. İngilizce öğretmenleri farklı. İsimlerini söylemeyi öğrenerek başladılar. Spor öğretmenleri farklı. Yıl sonu gösterilerinde yapacakları etkinlikleri tüm yıl günde 1 saat çalışıyorlar. Bilgisayar da paintte resim yapıyorlar yarım saat. Servis saati gelince beklerken bir de sabah kahvaltıdan önce çizgifilm izliyorlar. Bahçede oyun saatleri var. Kapalı alanda serbest oynuyorlar.

Bir önceki kreşte tek öğretmen ve bir stajyer vardı.

Bu yeni okulumuzda içim daha rahat çünkü 15 çocuğun tüm gün yükü tek öğretmene kalmıyor. Dönüşümlü olarak farklı öğretmenlerle farklı etkinlikler yapıyorlar. Mesela ingilizce öğretmenleri geldiğinde çok seviniyorlarmış.

Kreşi , olanaklarını , yönetim şeklini araştırmak önemli.

Servis dahil 600 veriyoruz.

bugün okuldaki ilk günümüzü yaşadık okulun bahçesinden gidik ve oğlum hayır gitmeyeceğim diyerek ağlamaya başladı allahtan bebeklik arkadaşı ile aynı sınıftalar onun yüzüsuyu hürmetine ağlamamız bitti birlikte sınıfa girdik tabi beni bırakmadı anne sen yanımda kal dedi ve sürekli beni kontrol etti oradaki oyuncaklarla falan oynadı okulunu çok beyenmiş öyle dedi fakat ben yanında kalacakmışım çok eğlendi bugün ama çok endişeliydi arkadaşı olmadan sınıfa adımını bile atmaz eminim bakalım yarın neler olacak 1 hafta boyunca 1 saat gidilecek okulun programı bu inşallah alışır diyorum

merhaba anneler benim oğlum 24 aylık çalışan bir anneyim ve 2 aylıkta bir kızım var annemben işe başladığımda ikisine birden bakamıyacak kreşe verme kararı aldık kreş seçerken nelere dikkat ettiniz paylaşırmısınız

merhaba anneler benim oğlum 24 aylık çalışan bir anneyim ve 2 aylıkta bir kızım var annemben işe başladığımda ikisine birden bakamıyacak kreşe verme kararı aldık kreş seçerken nelere dikkat ettiniz paylaşırmısınız

cnm herseyden önce çocugunun orda mutlu olması çok önemli.çünkü bunlar daha oyun çocuğu.güleryüzlü,genç ve sabırlı bir öğretmeni olmasına dikkat et derim.öğretmen çok önemli bence .genç diyorum çünkü daha fazla çocuklara eğilip daha fazla tahammüllü oluyorlar gibi geliyor bana .okulun sağlam ve yeterli sayıda öğretmeni olmasına sınıf sayısına,ve veli ile iletişimlerine dikkat etmeni tavsiye ederim.kızım başlayalı 1 hafta oldu.ilk hafta 2 gün gitti.3.gün rahatsızlandı psikolojik mide bulantıları falan yaşadı.4 ve 5. gün gitmedi ben de sıkmadım.dün tekrar gittik ve ısrarla seni özlüyorum ben gitmek istemiyorum diye çok ağladı.orda bekledim öglene kadar zor dayandı.bu sırada okulun müdür,psikolog ve öğretmenleri ile görüşme yaptık hepimizz biraraya gelip.çocuğumu anlattım huyunu suyunu tek tek dinlediler ve notlarını aldılar.beraber kordineli olarak çalışıcaz ve siz bize evdeki herhangi farklı veya kreşe başladıktan sonra değişen huyları ve hareketlerini de her an arayıp bildirebilirsiniz dediler.bugün tekrar gittik ve baya bir gelişme vardı.hiç ağlamadı.sıkmadım yine öğlene kadar orda kaldı sonra aldım ve eğlendiğini anlattı.çok mutlu oldum.bir gün içinde ağlayan bana sarılıp bırakmayan gidelim evimize diye tutturan kızım gitti yerine daha ılımlı ,eğlendiğini söyleyen çocuk geldi.bir de okul öğretmenleri ve yönetimiyle işbirliği içinde olabileceğin,tecrübeli ve mutlaka çocuk sahibi olan,bu tecrübeler başından geçmiş insanlar olsun o zaman o kadar anlayışlı ve içten oluyorlarki hem çocuğa hemde veliye karşı.çünkü çok iyi anlıyolar bizleri bu dönemleri kendileri de zamanında yaşadıkları için.her an arayıp,ulaşabileceğin bir öğretmen ve yönetim tercih et derim ben sana arkadaşım.inşallah kuzucuğunun en mutlu olacağı yeri bulursun.hersey gönlünce olsun....

karagözlü ben bu olayı yaz dönemi gittiğimiz oyun grubunda yaşadım.ilk başta hiçbişee katılmadı.hiçbir faliyete hiçbir oyuna.kızımın bu davranışları beni çok üzdü ve korkuttu ,hiç mi katılmıcak oynamıcak diye.gittiğim merkezin kurucusu psikologtu.konuştuğumuzda bana üzerine gidip oyunlara katılsana hadi sende gel gibi kızımı çağırıp,davet etmeyeceklerini ve kendi haline bırakacaklarını,ilk başta hiç katılmasa kendini ortamdan soyutlasa bile sonradan kendisi katılmak isteyeceğini söyledi.gidiyorduk hiç ilgilenmiyolardı.hiç çağırmıyolardı.sadece istersen gelip bize katılabılırsın sen de diolardı.o da katılmıyodu .bu böyle 4gün sürdü.daha sonra kendisi oyunlara katılmaya kendısı oyun oynamak ıstemeye basladı.kendı halıne bıraktılar ve sıkmadılar yanı ve herkes oynarken kızımın heves edıp oynamasını sagladılar ve sonucta su an hala bazen gıderız.başı çekiyor,öğretmenlere sarılmalar,diğer çocukları sıraya sokmalar falan...yani başta reddetse de çocuklar tek baslarına kalmaya ve oyuna fazla dayanamıyolar.şimdi tüm gün gittiği kreşi başladı.ortam değişince baska bı okul baska ortam şimdi yine zorluk yaşıyoruz ama geçer inşallah

işte korktugum basıma geliyor hiç sorunsuz giden cocuk senaryolar yazıp gitmicem diye mızmızlanmaya basladı
dün akşam bana bugün arkadasım ayagıyla vurdu dedi nerene vurdu annecim deyince basıma deyip alnını gösterdi baktım hiçbir iz yok içim rahat etmedi aradım ögretmenini tabi gözümüzden kaçmış olabilir direkt cocuk yalan söylüyor diyemem ama 3 ögretmendik bugun baslarında dedi sınıf 8 kişilik bu arada farketmemiş olsak bile ihya bunu bana söylemeyecek cocuk değil ama daha dikkatli oluruz dedi
anlaşılan bizimki yazıyor gitmemek için daha önce kuzenimin cocugundan tokat yeyince zayıf noktamı da biliyor kullanıyor
cok agladı diyemem ama mızmız gitmicem ben sen de gelsen yanımda otursan demeler basladı
umarım krizler yasamayız

selamlar
bugün de ağlayarak gittik okula ben bu hafta boşum o yüzden öğle yemeğinden sonra alırım dedim.arkadaşım da oğlunu getirdi bugün ilk defa ama oğlu sınıfa girmemiş bile okulda beklemişler neyse ağlarken bırakınca arkadaşımı aradım sormak için maşallah çok iyi dedi hiç endişelenme senden sonra sustu dedi.almaya gittiğimde de iyiydi. uyku zamanı ya da sonrasına kaldığı için ağlıyor bizimki yoksa öğlene kadar olsa gayet mutlu ama maalesef 17.30- 18.00 den önce çıkamam inş. uzun süre kalmaya da alışır.
eveet kızlar bizimki hiç alışmıycak gibiydi ama 2. haftamız şimdilik iyi inş. sizinkiler de alışır . ama hala yemek yemiyor

bugün ikinci haftamızın ikinci günüydü ,gitgide kötüye gidiyoruz...hala ağlamalari krizler halinde,aç susuz yaşıyor ve en ürkütücüsü bugün bakıcı annenin kucağındayken''kurtar beni'' diye bağırıyordu ben giderken:KK43:
her yolu denedim saatlerce konuşuyorum sakinken..sert yapmadan gitmelisin dedim ı ıh..:KK19:kendi haline bıraktım yakınmalarını duymazdan geldim ı ıh..bana çok bağımlı kızımççilk yıl ücretsiz izin almış,ve iki yaşına kadar emzirmiştim kızımı..bir arkadaşım bu kadar uzun süre emzirmenin ve birebir ilginin sonucu olduğğunu söyledi:KK14:
napacağımı bilemiyorum..fakat 39 neredeyse 40 aylık yavrumu da bakıcıyla bırakmak bir eğitimci olarak bana pek akıl karı gelmiyor...fazla direnç gösteriyor benim kızım..bir de bir arkadaşın da belirttiği gibi yazıyor..beni dövüyorlar,su vermiyorlar,çişi tuvalate değil altına yaptıyorlar:KK52:..yazıyor da yazıyoor...

bu sabah kalktık okula gideceğiz diye mutlu görünüyordu giderken problem çıkarmadı okul bahçesinden içeriye girdik anne okulum diye sevindi okulun parkında oynamak istediğini söyledi lproblem yok nezaman çocukları içeriye almaya başladılar benimki böğürmeye başladı anneeeeee sende geeeeel neyese sınıftaydık yine beraber boyama yaptılar bizimki gayet güzel boyadı günde kalem tutuşu bile değişti valla etkinliklere katıldı ama ben sınıfta gözünün öünde olucam birara sınıftan çıkayım dedim izin vermedi neyse sözde anlaştık bakalım benim kapı önünde beklememe izin verecekmiş yarın görücem

kreşli kuzucukların anneleri ne güzel kaynatmaya başladık maaşallah. okullar açıldıkça daha da kalabalıklaşıyoruz. tüm sorunlarımızı paylaşarak yalnız olmadığımızı görceğiz ve daha kolay atlatacağız umuyorum.

benim ilk tecrübem şu oldu ki bu süreç ilk başlarda günden güne kötüye gidiyormuş gibi başlıyor ilk güğn çok güzel osnra senaryolar mızmızlıklar başlıyor. okuladaki psikologlardan da yardım alarak kararlı davranacağız. bu bağımlılık psikolojisinden kurtulmaları gerekiyor. şimdi çile çekiyoruz ama inşallah gerçek okula başladıklarında çok daha kolay adapte olacaklar. geçenlerde bir uzman psikolog da kreşe giden çocukların eğitin hayatına 1-0 önde başladıklarını söyledi :)

o zaman cok tatlı bi kızın var masallah
bu fiyatlar yarım gün için bu arada öglen 11 akşam 17.30 arası
ben masalla konusmaya gittiğimde 17 eylüle kadar servis yok okullar kapandıgında da servis biter dediler yarı dönemde de yaz tatili için de benim evim uzak masala sürekli götürüp getirmek sorun olurdu
bugun de ilk defa servisle geldi eve artık böyle bu abi alıp okula götürecek eve getirecek ben gelip almayacağım dedim tamam dedi ama bakalım yarın nolcak orada da sorun yasamazsak bu iş tamamdır:KK76:
işte korktugum basıma geliyor hiç sorunsuz giden cocuk senaryolar yazıp gitmicem diye mızmızlanmaya basladı
dün akşam bana bugün arkadasım ayagıyla vurdu dedi nerene vurdu annecim deyince basıma deyip alnını gösterdi baktım hiçbir iz yok içim rahat etmedi aradım ögretmenini tabi gözümüzden kaçmış olabilir direkt cocuk yalan söylüyor diyemem ama 3 ögretmendik bugun baslarında dedi sınıf 8 kişilik bu arada farketmemiş olsak bile ihya bunu bana söylemeyecek cocuk değil ama daha dikkatli oluruz dedi
anlaşılan bizimki yazıyor gitmemek için daha önce kuzenimin cocugundan tokat yeyince zayıf noktamı da biliyor kullanıyor
cok agladı diyemem ama mızmız gitmicem ben sen de gelsen yanımda otursan demeler basladı
umarım krizler yasamayız

çok sağol canım :)) Allah hepimizin çocuklarını korusun.

yarım gün fiyatı normal. ne bileyim benim konuştuğum ilk şey o oldu. pazarlıktan hiç haz etmiyorum.

ben de tam çok acele etme diyecektim. asıl cümbüş yeni başlıyor.

Kreşe giden çocuklar gerçekten çok sık hastalanır. Birbilerinden farklı mikroplar kaparlar. İlk 2 sene zorlanınca oğlumun doktoru grip aşısı yaptırmamızı önerdi. Hakkaten bu seneyi daha makul , ateşsiz , bronşit olmadan ve tonla antibiyotik içmeden atlattık. Özellikle çalışan ve çocuğu kreşe giden annelere şiddetle grip aşısını tavsiye ederim. Bu sene ben de grip aşısı yaptırmayı düşünüyorum.Malum annelere hasta olmak yasak.

bizim doktorumuz da kızım alerjik bünyeli olduğu için özellikle istedi aşı. eylül ayında yaptıracağız.

İlk gün oğlum su bile içmemişti. Kreş çok çok önemli. Uyguladıkları program . Öğretmenleri . Yönetim anlayışları.

Mesela şu an oğlumun gittiği anaokulunda günlük program var. Sınıf öğretmenleri sabit. Davranış öğretmeni 1 saat onlarla çalışıyor. Öfke kontrolü , özür dilemek , paylaşmak vb. konularda çocuklarla çalışıyor. Kuran dersi 1 saat harfleri öğrendiler. her gün bir ayet okuyorlar. İngilizce öğretmenleri farklı. İsimlerini söylemeyi öğrenerek başladılar. Spor öğretmenleri farklı. Yıl sonu gösterilerinde yapacakları etkinlikleri tüm yıl günde 1 saat çalışıyorlar. Bilgisayar da paintte resim yapıyorlar yarım saat. Servis saati gelince beklerken bir de sabah kahvaltıdan önce çizgifilm izliyorlar. Bahçede oyun saatleri var. Kapalı alanda serbest oynuyorlar.

Bir önceki kreşte tek öğretmen ve bir stajyer vardı.

Bu yeni okulumuzda içim daha rahat çünkü 15 çocuğun tüm gün yükü tek öğretmene kalmıyor. Dönüşümlü olarak farklı öğretmenlerle farklı etkinlikler yapıyorlar. Mesela ingilizce öğretmenleri geldiğinde çok seviniyorlarmış.

Kreşi , olanaklarını , yönetim şeklini araştırmak önemli.

Servis dahil 600 veriyoruz.

bizim de programa göre işleniyor dersler. bir sınıfta 3 öğretmen var. oyunları tekerlemeleri eve vermeleri de çok güzel biz de akşam oynuyoruz elvin çok mutlu oluyor.

bugün okuldaki ilk günümüzü yaşadık okulun bahçesinden gidik ve oğlum hayır gitmeyeceğim diyerek ağlamaya başladı allahtan bebeklik arkadaşı ile aynı sınıftalar onun yüzüsuyu hürmetine ağlamamız bitti birlikte sınıfa girdik tabi beni bırakmadı anne sen yanımda kal dedi ve sürekli beni kontrol etti oradaki oyuncaklarla falan oynadı okulunu çok beyenmiş öyle dedi fakat ben yanında kalacakmışım çok eğlendi bugün ama çok endişeliydi arkadaşı olmadan sınıfa adımını bile atmaz eminim bakalım yarın neler olacak 1 hafta boyunca 1 saat gidilecek okulun programı bu inşallah alışır diyorum

sakin ol arkadaşım çok normal bir süreç ve her şey geçecek inşallah. sadece kararlı ol.

canım sayfaları bir oku arkadaşlar güzel kriterler yazdılar çok faydalanırsın.
bence en önemlileri temizlik, binanın fiziki durumu (nem var mı iyi ısınıyor mu, uyku odaları mutfakları nasıl) menüleri (hazır yiyecek mi? kızartma var mı? varsa kötü diyetisyen onaylı mı?) öğretmenler kaç tane eğitim durumları ne? ve daha önce gönderen annelerin tecrübeleri.

herkese merhabalar..
1 saattir yazdıklarınızı okuyorum.Çünkü yazılanlara yaklaşık 5 gün sonra bende bir şeyler eklemeye başlayacağım.
42 aylık(2009 mart ) doğumlu kızımı, anneanne, babaanne, bakıcı ve ben dörtgeni ile bu aylara kadar getirdik.Ve haftaya kreşe başlayacak yarım gün.
Bir yorumcu arkadaş yazmış "1 an olsun ayrılmışlığımız olmadı" diye..Ne güzel, ne şanslı bir anne ve bebek..Benim kızım 1 haftalıkken başladı annesinden ayrılmaya.Bu yüzden işten arta kalan zamanlarında her ama her saniyesini bebeğine adayan onu oyun delisi yapan bir annesi oldu telafi çabası nedeni ile..Belki de bu yüzden(annesi olmayınca olmuyor, oluncada tam kıvamında oluyor ) annesine aşırı bağlı ama annesiz de yaşamaya alışmak zorunda kalan ve üstelik de balık burcu hassas mı hassas bir prensesim var..
Yazılanları okuyunca hep şunu geçirdim aklımdan; Nedir bu?? Sistem yani..Kendim de çalışan bir annenin çocuğuyum.2 yaşından 3 yaşıma kadar annemi görmemişim bile.Öncesi ve sonrasında kreşler, bakıcılar,okullar..Ve nihayet bende bir anneyim ve yaşadığım tüm telaşları çocuğuma yaşatma çabasındayım şu aralar.Ve buna "çocuğun sosyalleşme gereği" adını koyuyorum..Oysa bu avuntu gibi geliyor çoğu zaman..Zira kıyamıyorum,kıyamıyorum.. Bahsettiğiniz o ağlamalar, anne beni bırakmamalar...Bir insan,üstelik çaresiz bir melek bu kadar yalvartılmamalı gibi geliyor..Ama mecburiyet işte biliyorum..Öfkem sisteme..Eski zamanlar geyiği yapıyorum hep içimden..Sokakta sosyalleşen çocuklar, onları evlerinin camlarından takip eden ve evin işini yüklenmiş anneler..Doğru olan buymuş sanırım..Herneyse..Sistem oturmuş ilerliyorken mecbur ona uyacağız ve bizde başlıyoruz okul maceramıza..Herkes ve özellikle minik meleklerimiz öncelikle Allahıma emanet..Allah korkusu olan, iyi insanlarla karşılaştırsın hepsini...

Çocuğunuzu kreşe ne zaman gönderebilirsiniz?

Aileden ilk ayrılış olan kreş dönemi, çocukların gelecekteki hayatlarının şekillendirilmesinde de büyük önem taşıyor. Ailelerin kreş dönemi ile ilgili merak ettikleri tüm soruları Uzman Psikolg Çağla Tuğba Dortluoğlu cevapladı.

İdeal kreşe başlatma yaşı nedir? 1,5 -2 yaşında da çocuklar kreşe verilebilir mi? Bu durum çocuk üzerinde olumsuz bir etki yaratır mı?

Çocuk eğer fiziksel ve ruhsal olarak hazır ise 2 yaştan itibaren kreşe başlanabilir. Ancak birden bire uzun süreli olarak değil oyun grubuyla eğitime başlayıp kademeli olarak süreyi artırmak çocuğun alışma sürecini kolaylaştırır. Alışma süreci ne kadar sağlıklı olursa ilkokula başladığında aile ve çocuk o kadar rahat edebilir. Bazen anneler; bakıcı bulamadığı için ya da şartlar bunu gerektirdiği için çocuğu daha erken okula başlatabiliyor. Bu pek çok çocukta travmatik etki yaratabiliyor. Ancak bazı okullarda 18 aylık çocuklar için anneli gruplar (oyun grupları) olabiliyor. Bu da çocuğun sosyalleşmesi için faydalı olabilecek bir alternatif. Tabii ki bu seçenek çalışan anneler için uygun olmayacaktır.

Çocuğun kreşe hazır olduğunun işaretleri nelerdir? Her çocuk için başlama yaşı aynı mıdır?

Çocuklar apartmanlarda büyüdükleri için sosyalleşme ihtiyacı duyuyorlar. Anneler, bakıcılar ya da babaanne-anneanne çocuğu parka götürdüğünde tepkilerini gözlemleyebilir. Çocuğun davranışlarını gözlemleyerek hazır olduğu anlaşılabilir. Bu noktada emin olunamıyorsa da biz uzman görüşüne başvurulabilir. Anneden ayrılmaya tamamen hazır oldukları yaş 3tür. Ancak sosyalleşebilmeleri, paylaşmayı, kuralları öğrenebilmekleri için daha erken başlanabilir. Her çocuk için bu yaş değişmektedir.

Aileler kreş seçerken nelere dikkat etmelidir?

Okul seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, binanın güzelliği ve sosyal faaliyetlerden ziyade öğretmenin doğru seçilmesi. Çünkü çocuğunuz ilk okul deneyimini seçtiğiniz öğretmenle eğitim görecek. Veli-öğretmen iletişimine açık bir öğretmen mi, alandaki tecrübesi nasıl bunlar önemli kriterler. Öğretmenin hangi materyalleri kullandığı, nasıl bir eğitim yöntemi izlediği, görsel öğrenmeye önem verip vermediği de dikkat edilmesi gereken diğer hususlardan. Ayrıca kurumun temizliği, yemeklerin nasıl piştiği önemli kriterlerden biri.

Bunların dışında okul idaresinin iletişimi konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor. Öğretmen ve idare dışında, okulun çocuğun evine yakın olması da tercih nedeni. Öğretmen, idare kriterleri sağlandıktan sonra da sosyal faaliyetleri araştırarak çocuğunuz için doğru okula karar verme sürecini tamamlayabilirsiniz. Türkiye şartlarında devlet okullarında dikkat edilmesi zor olsa da bir diğer önemli nokta ise; sınıf mevcudu. Eğer şartlarınız uygunsa sınıf mevcudu çok kalabalık olmayan bir sınıfta çocuğunuzun eğitim görmesini sağlayın.

Özellikle 2-3 yaş arasındaki çocukların tüm gün kreşte olmalarının psikolojik açıdan bir sakıncası var mıdır?

2 yaşında bir çocuğun tüm gün kreşte kalması onun için zor olabilir. Ancak oyun grubuyla başlanıp önce yarım güne sonrasında tam güne çıkarılan bir alışma dönemi sonrasında çocuk buna hazır ise şartlar değiştirilebilir. Bu durumda annenin ya da bakım veren kişinin çocuktan ayrılmaya hazır olup olmaması da önemli bir faktör. Çünkü ayrılamayan çocuk gibi görünse de ayrılmayan çoğunlukla anneler oluyor.

Çocuğun kreşe gitmek istememesi, annesinden ağlayarak ayrılması durumunda ailenin tutumu ne olmalıdır?

Okula başlamadan önce okulun nasıl bir yer olduğu konusunda sağlıklı bilgiler doğru şekilde verilirse; alışma süreci düzgün şekilde gerçekleştirilirse böyle bir ihtimal çoğunlukla gerçekleşmez. Ancak belli bir süre sonra kurallar ve rutinden sıkılan çocuk ağlayarak ebeveyni kullanmak istemeyebilir. Bu durumda ebeveynin kararlı olması ve tutarlı davranması önem taşımaktadır. Bir kere pes ederse ardından yeniden çocuğu alıştırmak oldukça güçleşir.

Normal kabul edilen belli bir alışma süresi var mıdır? Bu süre aşıldığında ve çocuk halen kreşe-gitmek istemediğinde bir uzmandan yardım almak gerekir mi?

Alışma süresi çocuktan çocuğa değişiyor. Doğru şekilde uygulanan bir alışma süreci 1 hafta-10 gün arasında tamamlanır. Ancak uzun süren tatiller sonrası gerilemeler de görülebilir. Çocuk alışmadığında yada ağladığında değil bu süreçte bağlanma sorunu ve ebeveyn ilişkilerinde sorun var ise; bir uzmandan destek almak faydalı olacaktır.

her gün yeni bişey çıkartıyor bizimki dün aldım gayet iyiydi eve geldik yatana kadar (abartmıyorum) yastığımı çarşafımı okuldan alalım orda bırakmayalım diyor tamam diyoruz bi daha aradan 5 dakika geçmiyor peş peşe sonra çantamı götürmiycem alırlar matarasını çıkarıp su bile içmiyor allahım nerden çoktı bu eşyaya düşkünlük .neyse akşam yattık gece kalkmış yanımıza gelmiş yastığımızı alcaz bırakmıycaz di mi sabah kalktı gidene kadar yemiycem uyumuycam sen gelcen alcan dimi sürekli bunları söylüyor ağlaya ağlaya gitti ama çok sinirlendim bağırdım o kadar bunalttı ki bi ara kalpten gidicem zannettim neyse okula bırakıp çıktım arkamdan feryat figan ağlıyodu. hayır dün iyiyidi noldu birden inş. susmuştur

eveet bende bu gruba dahıl oldum guzel anneler:))) pazartesı ıtıbarıyle 20 aylık kızım yarım gun kres-oyun grubuna basladı.. ızmırde ıslek bır caddede apartmanda yasıyoruz.. yazları hersey daha kolay haftanın 3-4 gununu yazlıkta gecırıyoruz denız bahce kosup oynuyor... ama kısın hersey daha zor alısverıs merkezlerıne tıkılıp kalıyoruz.. cevremızde cok sık gorusebıldıgımız cok fazla cocukta yok.. tum gun evde kızımla basbasa olunca belırlı bır saat sonra ona yeterlı olamadıgımı hıssedıyorum.. bu sebeplerden dolayı, hem yasıtlarıyla oynasın enerjısını atsın, tam anlamıyla apartman cocugu olmasın dıye kızımı krese baslattım.. 17 aylıkken 1 aylık denememız olmustu ve hıcte mutlu olmamıstı yarı bırakmıstık.. bu hafta tekrar basladık.. arkamdan aglıyor:KK43: bu benı ınanılmaz etkılıyor.. bırde calısan anne degılım yanı krese gondermek gıbı bır mecburıyetım olmadıgı halde goturuyor olmak sanırım benı daha mutsuz edıyor.. okuldakı ogretmenlerı normal aglaması dıyor ama anne yuregı :KK43: acaba cokmu acele edıyorum dıye dusunuyorum bazen...bakalım bızım maceramız nasıl olucak

X