Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Kuzucuğu ilk defa kreşe başlayacak anneler buraya toplanalım....

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları

cerenora

Balı kaymağı fazla kaçmış
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2008
2.510
81
Merhaba şu anda 26 aylık bir kızım var. Eylül ayında kreşe başlayacak ama kayıtlar başladığı ve kontenjan sınırlı olduğu için kaydını yaptırdık. beni aldı bir korku nasıl olacak nasıl gidecek. neler alınacak? nevresimi yatağı?

benim durumumda olan anneler duygularımızı, çözüm önerilerimizi burada paylaşabiliriz diye düşündüm, ne dersiniz?:KK9:

merhaba,bende çok kararsız kaldım bu kreş konusuna kızım 36 aylık şuan yani tam 3 yaşında eylülde 39 aylık olacak ama kreşe versemmi vermesemmi birsürü soru işareti...babaanne ve annaanne dönüşümlü bakıyolar ama çok mızmız oldu bu aralar herkesi çok yoruyor.onlara yük olmasını istem,iiyorum zaten iki tarafta sağlık açısından rahatsız:KK43: bir yandan güvenemiyorum hep el bebek gül bebek yetişti.yemeklerini kendi yemiyor aç kalırmı ? öylen uykusunda çişe kaldırmazlarsa yatağına kaçırırmı? ağlarmı (ağlayınca krize giriyor)mutlu olurmu yoksa mutsuz bir hayat onu mu bekliyor ...ooofff birsürü şey .yoksa düzene mi girer gibi olumlu da düşünmek lazım ama gerçekten çok zor .küçük oldukları için sanırım bu kadar dert ediyoruz ama fikirlerinize benim de ihtiyacım var.

merhaba,bende çok kararsız kaldım bu kreş konusuna kızım 36 aylık şuan yani tam 3 yaşında eylülde 39 aylık olacak ama kreşe versemmi vermesemmi birsürü soru işareti...babaanne ve annaanne dönüşümlü bakıyolar ama çok mızmız oldu bu aralar herkesi çok yoruyor.onlara yük olmasını istem,iiyorum zaten iki tarafta sağlık açısından rahatsız:KK43: bir yandan güvenemiyorum hep el bebek gül bebek yetişti.yemeklerini kendi yemiyor aç kalırmı ? öylen uykusunda çişe kaldırmazlarsa yatağına kaçırırmı? ağlarmı (ağlayınca krize giriyor)mutlu olurmu yoksa mutsuz bir hayat onu mu bekliyor ...ooofff birsürü şey .yoksa düzene mi girer gibi olumlu da düşünmek lazım ama gerçekten çok zor .küçük oldukları için sanırım bu kadar dert ediyoruz ama fikirlerinize benim de ihtiyacım var.

en sonunda aynı durumda olduğumuz biri :)
bence senin endişelenmene gerek yok. tam kreş yaşında. bir anneanne bir babaanne çok yıpratıcı bir süreç ve bence çocuk için de sağlıklı değil. biz 2 yıl dayandık ama .çok yorulduk artık. benim kreşe çocuk gönderen pek çok arkadaşım evde yemedikleri yemekleri kreşte yediklerini söylüyorlar.ama tabii ki kontrolü elden bırakmamak lazım. sene başında ben kreş istemiyorum diyen bir arkadaşımı bugün gördüm. çocuk evde çok sıkıldığı çin o da kreşe yazdırmış. bence sosyalleşmeleri açısından ve bilişsel gelişimleri açısında da çok faydalı olacak.

kızım 28 aylık... bir haftadır kreşe gidiyor... evdeki yalnızlığına ve oyun arkadaşı istemesine dayanamayıp bir günde kreşe vermeye karar verdim. ertesi gün kreşteydi.ilk gün çok kolay geçti. ikinci gün de öyle sayılır...üçüncü günden sonra kızım sıkılmaya başladı sanırım kreşe giderken ağlıyor, arkadaşlarını görür görmez oyuna dalıyordu.ayına göre az konuşan kızımın dili açılmaya başladı.daha önceleri hemen her konuda ben,imle zıtlaşan kızım tam bir melek oldu... kapıdan girerken boynuma sarılması mutlulukların en büyüğü...böyle olacağını bilsemdaha önce verirdim...hiç düşünmeyin bence... sosyalleşmesi, enerjisini boşaltması ve özgüveni için kreş şart...

kızım 28 aylık... bir haftadır kreşe gidiyor... evdeki yalnızlığına ve oyun arkadaşı istemesine dayanamayıp bir günde kreşe vermeye karar verdim. ertesi gün kreşteydi.ilk gün çok kolay geçti. ikinci gün de öyle sayılır...üçüncü günden sonra kızım sıkılmaya başladı sanırım kreşe giderken ağlıyor, arkadaşlarını görür görmez oyuna dalıyordu.ayına göre az konuşan kızımın dili açılmaya başladı.daha önceleri hemen her konuda ben,imle zıtlaşan kızım tam bir melek oldu... kapıdan girerken boynuma sarılması mutlulukların en büyüğü...böyle olacağını bilsemdaha önce verirdim...hiç düşünmeyin bence... sosyalleşmesi, enerjisini boşaltması ve özgüveni için kreş şart...

kuzucuğuna maaşallah tebrik ediyorum her ikinizi de...
beni kızım ağustosta başlayacak bayramdan sonra ben de 1 eylülde işe başlayacağım. 9-10 günlük bir alışma süreci yaşayacağız. beni de en çok korkutan bu süreç ama daha önce yaşayan arkadaşlardan aldığım fikre göre dayanıklık olursak kararlılıkla bu dönemi sağ sağlim atlatabiliriz.
senin tavsiyelerin neler?
alışveriş olarak neler aldın ne tavsiye edersin?

merhabalar benimde 37 aylık kızım var bizde temmuzda başlıyoruz kreşe 3-4 kreşle konuştum en son bu verdiğimde karar kıldım.Artık eğitim-öğretim hayatlarıda erken başlıycağı için ve sessiz içine kapanık olduğu için düşündm.Kendiside çok istiyor inşallah hayırlısı olur diyorum.Okula başlama isteğide çok.ben ondan daha çok heyecanlıyım

en küçük biziz galiba :) Benim oğlum nerdeyse 22 aylık, eylülde biz de kreşe başlayacağız, yani 2 yaşını doldurur doldurmaz. 15 aylık olana kadar ben baktım, sonra 6 ay anneanne şimdide babaanne bakıyor. Merakla takip edeceğim konuyu, umarım bütün bebişler sıkıntısız bir şekilde atlatırlar bu alışma sürecini

en küçük biziz galiba :) Benim oğlum nerdeyse 22 aylık, eylülde biz de kreşe başlayacağız, yani 2 yaşını doldurur doldurmaz. 15 aylık olana kadar ben baktım, sonra 6 ay anneanne şimdide babaanne bakıyor. Merakla takip edeceğim konuyu, umarım bütün bebişler sıkıntısız bir şekilde atlatırlar bu alışma sürecini

biz yazılmaya gittiğimizde tam şu anda kızımla aynı ayda olan (26 ayık) bir kız vardı bu sene başında başlamış yani 18 aylık. gayet de mutluydu. hikaye saatinde öyle bir bıdık bıdık sıraya geçişleri var ki... ben evde asla sıraya falan sokamam bizim kızı :)

merhabalar benimde 37 aylık kızım var bizde temmuzda başlıyoruz kreşe 3-4 kreşle konuştum en son bu verdiğimde karar kıldım.Artık eğitim-öğretim hayatlarıda erken başlıycağı için ve sessiz içine kapanık olduğu için düşündm.Kendiside çok istiyor inşallah hayırlısı olur diyorum.Okula başlama isteğide çok.ben ondan daha çok heyecanlıyım

benim heyecanımı bir görseniz. kızım pek fakında değil küçük daha ama...
okulda sürekli kreş konuşuyorum :))
bence senin kızın kreşi bile aşmış anaokulu yaşında okul öncesi çok güzel bir hazırlık olacak onun için :)

Ben lastikli çarşaf,pike,pijamalarını,bezlerini,ıslak mendillerini,yedek kıyafetlerini verdim..Biz 2 yaşındayız.. 7 aylıkken başladık..5 ay kadar gittik.5-6 ay ara verdik yeniden başladık..İlk günler elbette alışma süreçleri oluyor ama daha sonraları seve seve gidiyorlar..Çok mutlular..Kendi yaşıtları var çünkü....

Ben lastikli çarşaf,pike,pijamalarını,bezlerini,ıslak mendillerini,yedek kıyafetlerini verdim..Biz 2 yaşındayız.. 7 aylıkken başladık..5 ay kadar gittik.5-6 ay ara verdik yeniden başladık..İlk günler elbette alışma süreçleri oluyor ama daha sonraları seve seve gidiyorlar..Çok mutlular..Kendi yaşıtları var çünkü....

biz kayıt yaptırdık ama 23 ağustosta başlayacağız.
ben de çarşafları lastikli yaptırıyorum 55-130 ölçüsünde.
bez ıslak mendil ve pişik kremi istediler onları halletmek de kolay.
benim asıl merakım yedek kıyafet ihtiyacı. benim kızın elbisesi çok ama tehminim kreşte elbise pek kullanışlı olmaz. sıcak dönem
için özellikle tayt ya da ince pantolon, tşört kış içinse uzun kollu body yelek ve eşofman stoklamayı düşünüyorum ve tabii bol bol iç çamaşırı.
benim kız kışın üstünü örtmez battaniyesine tutunup uyur. o nedenle yorgan ve nevresim vermyi düşünmüyorum. sıcak aylarda pijama kışın -zaten kreş çok sıcak oluyormuş-
uyku tulumu vermeyi düşünüyorum.
sen yorgan vrmiş miydin?
inşallah kızım çok mutlu olur. kayıtta çok mutluydu oradan oraya koştu ama :)

Kreş için eşofman türü şeyler yeterli olacaktır... Lastikli çarşaflar zaten satılıyor...Uyku tulumuna gerek yok :)

Son düzenleyen: Moderatör:
üstü açık mı yatsın yani :))
bu lastikli çarşafla kampet boyunda mı oluyor yoksa normal yatağımkini mi veriyoruz?

üstü açık mı yatsın yani :))
bu lastikli çarşafla kampet boyunda mı oluyor yoksa normal yatağımkini mi veriyoruz?

Yazın ne gerek var ki uyku tulumuna ? Zaten kışın da kreşler gayet sıcak oluyor...Kışın orta kalınlıkta bir battaniye yeterli..Hatta çocuk açar,ondan bile rahatsız olur..Çok sıcak ortamda yatırmak da pek önerilmiyor..

Kampet boyunda oluyor...Bebek karyolalarına da uygun oluyor...Benim tercihim lastikli çarşaf oldu,dilerseniz normal çarşaf da verebiliyorsunuz tabi...

ben de kızımı 40 aylıkken 4 yaş grubunda devlet anaokuluna verdim. ilk hafta çok iyiydi ama beraber gittiği bir arkadaşı ikinci hafta problem çıkarınca benim kız da problem çıkarmaya başladı. 2 haftaya yakın sıkıntı yaşadık ama bütün sıkıntıyı bana yapıyordu içeri girdikten sonra normale dönüyordu. Ancak arkadaşın çocuğu için aynı şeyi söyleyemeyeceğim :KK43:( iki aya yakın sıkıntı yaşadı ki normalde fazla sosyal bir çocuktu çok şaşırdık... iki ay boyunca her sabah ağlama krizleri , kusmalar ... arkadaşım için de çok zor bir süreçti. :KK43:( çocuk psiyatrına götürdüler ve doktorun dediği "şu an sizi çok güzel kullanıyor, zor ama bu konuda kararlı olduğunuzu gösterin" demiş... ikinci ayın sonunda sıkıntılar oldukça hafifledi sonrasında her şey normale döndü..
yazdıklarım gözünüzü korkutmasın ama bazı çocuklarda böyle sıkıntılarla karşılaşılabiliyor maalesef... arkadaşımın çocuğu sınıfındaki tek sıkıntılı çocuktu diyebilirim. daha bebekken tiroid rahatsızlığı yaşadı ki halen devam eden hastane süreci, tahliller ilaçlar zor bir bebeklik ve çocukluk, anne baba da doğal olarak biraz üzerine düşünce çocuk da biraz nazlı yetişmişti.dediğim gibi anne babanın kararlı tutumu sonunda bu sorun çözüldü. Allahtan şansımıza şansımıza öğretmenimiz çok iyi çıktı ...

bu arada kayıt yapacağınız zaman size alınacaklar listesi veriyorlar zaten..anne baba olarak çocuklarımızı cicili bicili göndermek istiyoruz ama öğretmenlerimiz çocuk için en uygun kıyafetlerin eşofman tarzı kıyafet olduğunu ısrarla vurguladılar.çünkü onlar henüz küçük çocuk ve tuvalete giderken bazen üzerini çıkaramadan altına kaçırabiliyorlar..

bir de ilk defa kreşe başlayacaksa solunum yolu hastalıklarına hazırlıklı olun.. yani ateş, grip, öküsürk bademcik... bunlar olağan durumdur paniğe kapılmadan doktor ilaç vs. tedavilerini yaptırırsınız.
şimdiden kolay gelsin güzel kuzuların güzel anneleri :))

Benim oğlumda 36 aylık.Temmuzda devlet anaokuluna başlayacak 2 ay sürecek yaz okulu şeklinde.bende çok heyecanlıyım.Bu zamana kadar annane baktı.Ben çalıştığım için.Artık evde çok sıkılıyor.Anaokulunun iyi olacağını düşünüyorum.Sınıfta 25 kişi olacak.Benimde tereddütlerim var tabi.Yarın oğlumuda alıp tekrar konuşmaya gideceğim.Terlediğinde falan üstünü değiştirmlerini özellikle rica edeceğim havalar çok sıcak.Hareketlide oğlum çok terliyor o yüzden.Özellikle öüretmeniyle konuşacağım çok şey var.Konuştuktan sonra buraya yazarım..

eylülde 33 aylık olcak oğlum bende haftada 3 gün kreşe vercem bu zamana kadar anneanne baktı ama artık çok zorlanıyo rahatsızda hemde oğlum çok sıkılıyo evde sürekli oyun istiyo annemde ona uyamıyo haliyle bide yemek yeme problemimiz var gittiğimiz dr lar kreşin ii gelceğini söylediler bakalım deniycez görcez bende çok heycanlıyım özel kreş aratırıyorum devlet kreşleri kalabalık olduğu için düşünmüyorum ilk 1-2 hafta yarım gün göndercem sonra tam gün ama haftada 3 gün kreş 4 gün ev şeklinde olcak 1 sene sonra haftada 5 güne geçmeyi planlıyorum ama bakalım benimde en korktuğum şey hastalık ama dr bu sürece ne zaman başlasa ilk sene hastalancak istersen hiç verme ilkokula başlasın orda olur dedi allah çaresiz hastalık vermesin hastalıkları sadece grip olsun napalım artık burdan devam edelim bakalım neler yaşıycaz

eylülde 33 aylık olcak oğlum bende haftada 3 gün kreşe vercem bu zamana kadar anneanne baktı ama artık çok zorlanıyo rahatsızda hemde oğlum çok sıkılıyo evde sürekli oyun istiyo annemde ona uyamıyo haliyle bide yemek yeme problemimiz var gittiğimiz dr lar kreşin ii gelceğini söylediler bakalım deniycez görcez bende çok heycanlıyım özel kreş aratırıyorum devlet kreşleri kalabalık olduğu için düşünmüyorum ilk 1-2 hafta yarım gün göndercem sonra tam gün ama haftada 3 gün kreş 4 gün ev şeklinde olcak 1 sene sonra haftada 5 güne geçmeyi planlıyorum ama bakalım benimde en korktuğum şey hastalık ama dr bu sürece ne zaman başlasa ilk sene hastalancak istersen hiç verme ilkokula başlasın orda olur dedi allah çaresiz hastalık vermesin hastalıkları sadece grip olsun napalım artık burdan devam edelim bakalım neler yaşıycaz

Haftanın bir kaç günü yerine 5 günü göndermenizi tavsiye ederim..Çünkü arada bir gidip gelmek çocukların kreşe alışma sürecini oldukça zorlaştırıyor..

Ben de aynı nedenlerle kreşe verdim..Çok iyi araştırın..Veli ile iletişimden kaçınmayan ,telefon vs vermekten çekinmeyen bir öğretmen olmasını tercih edin...

Son düzenleyen: Moderatör:
Haftanın bir kaç günü yerine 5 günü göndermenizi tavsiye ederim..Çünkü arada bir gidip gelmek çocukların kreşe alışma sürecini oldukça zorlaştırıyor..

Ben de aynı nedenlerle kreşe verdim..Çok iyi araştırın..Veli ile iletişimden kaçınmayan ,telefon vs vermekten çekinmeyen bir öğretmen olmasını tercih edin...

aslında evet 3 gün yerine hep 5 gün tavsiye ediyolarda daha küçük kışın hergün evden çıkmış olmasın diye istemiyorum ama tabi durumuna görede fikir değiştirebiliriz yada en kötüsü kışı geçirip baharda 5 güne geçebilirz çok zor yaa hiçbi kreşe güvenmiyorum ama bi yandanda gitmesi gerekiyo allah ii insalarla karşılaştırsın inş.

X