Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Kuzucuğu ilk defa kreşe başlayacak anneler buraya toplanalım....

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
aslında evet 3 gün yerine hep 5 gün tavsiye ediyolarda daha küçük kışın hergün evden çıkmış olmasın diye istemiyorum ama tabi durumuna görede fikir değiştirebiliriz yada en kötüsü kışı geçirip baharda 5 güne geçebilirz çok zor yaa hiçbi kreşe güvenmiyorum ama bi yandanda gitmesi gerekiyo allah ii insalarla karşılaştırsın inş.

İnşallah.Aminnn

bende hala düşünüyorum .bir an önce karar vermem gerekiyor :KK43: konuyu takip ediyorum tavsiyeler düşünceler görüşler önemli benim için .

benimde 35.ayına girmiş bir oğlum var...eylülde benim çocuğumda kreşe başlıycak ve bende sizlerle aynı tereddütleri yaşıyorum arkadaşlar..

bende 1,5 yıl ücretsiz izin,rapor vs..ile geçirdim sonrasında kendi isteğimle etüd görevine yazıldım ve bir yıl akşamları çalıştım.gündüz yine baktım akşam eşim işten gelince eşim baktı ben yokken..ailelerden uzağız işimz nedeniyle..ve tam olarak güvenip kimseye bırakamadım,birinci dereceden akrabam olmayınca yaşadığım şehirde...bu yılda zihinsel enegellilerde çalıştım(müzik öğretmeniyim aslında güzel sanatlarda) sabahtandı derslerim ve orda öğrencilerle ilgilenen ablalar var bildiğiniz üzre..ben dersteyken oğluma onlar baktı kendi odamda..öyle böyle zorda olsa kimseye emanet etmeden 3 yaşına geldik şükür..(benm için çok yıpratıcı bir süreçti söylemeden geçemiycem ama kimseye güvenemiyorum çocuğum söz konusu olunca)

şubat ayında bir haftalık kreş deneyimimiz oldu,oğlum çokta mutluydu..(devlet kreşiydi)
4 sınıf için yardımcı olarak sadece bir abla var okulda.oda kız meslek lisesi mezunu bir kız 19 yaşlarında..çocuk sahibi olmayan biri çok farkedemiyor çocuğun belimi açılmış,sırtımı telemiş,tuvaletimi gelmiş,kaçırmışmı,suyu soğukmu içmiş vs...çocuklar sandalyeye çıkıp camı falan açıyorlar hoca diğerleriyle oturmuş şarkı söylüyor düşünün...ben kalkıp yakalıyorum indiriyorum çocuğu...
sınıfta uyum sıkıntısı çeken bi kız çocuğu vardı sürekli gözleri yaşlı ve pencereye bakıyor annem gelsin diye,öğretmen diğerleriyle ilgilenyor o hep tek başına..hocaya dayanamayıp söyledim oyuna katılsın oda diye..o hep öyle çok yordu bizi hocam o öyle daha mutlu dedi şaşırıp kaldım...

yemek saatindede çocuklar kendi başına ne yerse onunla doydu sayıyorlar..hiç bir çocuğun başına gidip bakmıyorlar bile yedimi yemedimi diye,2 -2,5 yaşında çocuk kendi başına ne kadar yiyebilirki?yarı aç yarı yok akşamı ediyorlar yani...
sınıfta durdum 4 gün boyunca,içim dayanmadı diğer çocukları tutup tutup belini toparladım,burnunu sildim,sırtına bez soktum...
yani söyleyeceğim şu ki arkadaşlar.durumunuz varsa devlet kreşi yerine özel kreşlere verin derim ben..çocuğumuzun psikolojisi tüm hayatını hatta hayatımızı etkileyecek..oğlum gitmeye o kadar hevesliyken yok dedim içimden..seni ha burada bırakmışım ha sokakta...
ben nereye sen oraya,sürükleneceksende benim yanında sürüklen dedim...her sabah sabahın köründe oğlumuda alıp çalıştığım okula gitmek çok zordu ama kreşi görünce buna bile razı geldim...
özeller öyle değilmiş girip içine inceledim fakat durup orda uzun bir süre vakit geçirmedim.fakat çalıştığım okulda arkadaşların çocuklarından gidenler çok memnunlar..oğlumu vereceğim zaman gidip yine 1 hafta refakat edeceğim tabii...
içim kanaat getirmesse yine benle sürükliycem gerekirse oğlumu...çocuğumun tüm yaşamını etkileyecek olan bir şeyi ona dayatma olarak yapmaya vicdanım müsade etmiyor..annelik göönüllü vicdan azabı çekmektir diye yazı okumuştum bir yerde gerçekten doğruymuş..her yaptığımdan ve yapacağımdan dolayı sorguluyorum kendimi..kime bıraksam ne yapsam ne etsem neresi daha iyi vs..diye ..uykularım kaçıyor...benim kreşlerle ilgili deneyim ve gözlemlerimde bunlar arkadaşlar..umarım fikir edinmeniz açısından yardımcı olabilmiştir size görüşlerim...

allah hepimizin yardımcısı olsun....

benimde 35.ayına girmiş bir oğlum var...eylülde benim çocuğumda kreşe başlıycak ve bende sizlerle aynı tereddütleri yaşıyorum arkadaşlar..

bende 1,5 yıl ücretsiz izin,rapor vs..ile geçirdim sonrasında kendi isteğimle etüd görevine yazıldım ve bir yıl akşamları çalıştım.gündüz yine baktım akşam eşim işten gelince eşim baktı ben yokken..ailelerden uzağız işimz nedeniyle..ve tam olarak güvenip kimseye bırakamadım,birinci dereceden akrabam olmayınca yaşadığım şehirde...bu yılda zihinsel enegellilerde çalıştım(müzik öğretmeniyim aslında güzel sanatlarda) sabahtandı derslerim ve orda öğrencilerle ilgilenen ablalar var bildiğiniz üzre..ben dersteyken oğluma onlar baktı kendi odamda..öyle böyle zorda olsa kimseye emanet etmeden 3 yaşına geldik şükür..(benm için çok yıpratıcı bir süreçti söylemeden geçemiycem ama kimseye güvenemiyorum çocuğum söz konusu olunca)

şubat ayında bir haftalık kreş deneyimimiz oldu,oğlum çokta mutluydu..(devlet kreşiydi)
4 sınıf için yardımcı olarak sadece bir abla var okulda.oda kız meslek lisesi mezunu bir kız 19 yaşlarında..çocuk sahibi olmayan biri çok farkedemiyor çocuğun belimi açılmış,sırtımı telemiş,tuvaletimi gelmiş,kaçırmışmı,suyu soğukmu içmiş vs...çocuklar sandalyeye çıkıp camı falan açıyorlar hoca diğerleriyle oturmuş şarkı söylüyor düşünün...ben kalkıp yakalıyorum indiriyorum çocuğu...
sınıfta uyum sıkıntısı çeken bi kız çocuğu vardı sürekli gözleri yaşlı ve pencereye bakıyor annem gelsin diye,öğretmen diğerleriyle ilgilenyor o hep tek başına..hocaya dayanamayıp söyledim oyuna katılsın oda diye..o hep öyle çok yordu bizi hocam o öyle daha mutlu dedi şaşırıp kaldım...

yemek saatindede çocuklar kendi başına ne yerse onunla doydu sayıyorlar..hiç bir çocuğun başına gidip bakmıyorlar bile yedimi yemedimi diye,2 -2,5 yaşında çocuk kendi başına ne kadar yiyebilirki?yarı aç yarı yok akşamı ediyorlar yani...
sınıfta durdum 4 gün boyunca,içim dayanmadı diğer çocukları tutup tutup belini toparladım,burnunu sildim,sırtına bez soktum...
yani söyleyeceğim şu ki arkadaşlar.durumunuz varsa devlet kreşi yerine özel kreşlere verin derim ben..çocuğumuzun psikolojisi tüm hayatını hatta hayatımızı etkileyecek..oğlum gitmeye o kadar hevesliyken yok dedim içimden..seni ha burada bırakmışım ha sokakta...
ben nereye sen oraya,sürükleneceksende benim yanında sürüklen dedim...her sabah sabahın köründe oğlumuda alıp çalıştığım okula gitmek çok zordu ama kreşi görünce buna bile razı geldim...
özeller öyle değilmiş girip içine inceledim fakat durup orda uzun bir süre vakit geçirmedim.fakat çalıştığım okulda arkadaşların çocuklarından gidenler çok memnunlar..oğlumu vereceğim zaman gidip yine 1 hafta refakat edeceğim tabii...
içim kanaat getirmesse yine benle sürükliycem gerekirse oğlumu...çocuğumun tüm yaşamını etkileyecek olan bir şeyi ona dayatma olarak yapmaya vicdanım müsade etmiyor..annelik göönüllü vicdan azabı çekmektir diye yazı okumuştum bir yerde gerçekten doğruymuş..her yaptığımdan ve yapacağımdan dolayı sorguluyorum kendimi..kime bıraksam ne yapsam ne etsem neresi daha iyi vs..diye ..uykularım kaçıyor...benim kreşlerle ilgili deneyim ve gözlemlerimde bunlar arkadaşlar..umarım fikir edinmeniz açısından yardımcı olabilmiştir size görüşlerim...

allah hepimizin yardımcısı olsun....

Ben devlet kreşlerini tercih etmiyorum..Dediğiniz gibi hem çok fazla sayıda öğrenci oluyor,hem de yediği kadar anlayışında olan,yeterince öz bakımları ile ilgilenmeyen öğretmenler oluyor....2-2,5 yaşında bir çocuğa muhakkak yerken destek gerekiyor..Yani öğretmen yemesine yardım etmeli...

evet malesef devlet kreşleri çocuklarla ilgilenmiyor.bende duymuştum devlet kreşinden çocuk kaçmış eve gelmiş hiç fark bile etmemiş öğretmenler akşam servisçi gelince bir tane eksik var deyince farkına varmışlar. öğretmen atlamış çocuğun evine gitmiş ve bir bakmış çocuk evde yalvar yakar aileyi ikna etmiş şikayet etmemeleri için.ailede kabul etmiş .şikayet etmeme sebebi yarın yine çocuğum oraya gidecek mecburen, çocuğuma kötü davranmasınlar mış.o yüzden bende o kreşe göndermekten vazgeçtim.özel kreş arıyorum.minik yavruma kıyamıyorum kimseninde kıymasına izin vermem.

kesinlikle yardım edilmeli o yaşlardaki çocuklara..yemek,wc gibi ihtiyaçlarını karışlarken...ama devlet okullarında az paraya çok iş yapmaya çalışıyorlar malesef...bakıcı abla için öğrenci başına 70 tl'yi istemeyi biliyorlar ama ablayı görebilene helal olsun...çocuklar kaderine terk edilmiş durumda yani...eşime durumu en hafife indirgeyerek anlattım ertesi gün kreşe oda geldi baktı...ilk yarım saatten sonra dayanamadı çıktı dışarı..al çocuğu gidiyoruz ,gerekirse tekrar ücretsiz izin al ,başka bi yol bulalım ama ben hayatta bunların eline çocuk teslim etmem dedi..bende bırakamazdım orda oğlumu...eşim m.e.b'e şikayet etmeyi bile düşündü.ben de öğretmen olduğum için boşver dedim...

oyun oynarlarken öğretmen müdürün odasına çay içmeye gitti,2,5 ve 3 yaşlarındaki 16 çocuğu tek başına bırakıp.ve çocuklar tabiri caizse koyun gibi dağıldılar koridora yemekhaneye vs..hepsini topladım oynatmaya çalıştım kapıda durdum açmadım başlarına bişey gelmesin diye..sınıf 2.katta çocuklar merdivenlerin korkuluklarına tırmanıyorlar vs..hoca ortada yok...düşündükçe sinirleniyorum şu an bile...

oğlumu gözümün önünde düşürdü diğer çocuklar oynarken,bunlar olabilir şeyler tabii oyun esnasında..fakat orda öğretmen yok..başka bir çocuğun gözünün hemen alt kısmı masanın köşesine vurdu fena halde..morardı hoca hala yok...çocukların ailelerinin telefonlarını bilsem valla arayıp söyliycem aklınız varsa alın gidin çocuğunuzu diye..kameraya bile çektim nolur nolmaz diye...yani birinin başına bişey gelse şikayetçi olsa verecektim görüntüyü kullanmaları için ellerine...

özel kreşlerdede çok iyi olmayanlar varmış,ama isterse evime işime çok uzak olsun mutlaka en iyisini bulup vericem oğlumu...aslında evde bakılmasından yanayım,çok küçük yaşta erken mesaiye başlayıp hayat boyu devam edecekler erken uyanmaya ..ama kimseye güvenemyorum oğlum söz konusu olunca...:KK19:

Belli sınırın üzerinde öğrenci almak yasak..Ama bu yasağı delen yerler var malesef..Tabi bazı özel kreşlerin de devlet kreşlerinden farkı yok..Çok iyi araştırmak lazım...Zaten 1-2 günde bile anlarsınız nasıl bir yer olduğunu...

Son düzenleyen: Moderatör:
kesinlikle yardım edilmeli o yaşlardaki çocuklara..yemek,wc gibi ihtiyaçlarını karışlarken...ama devlet okullarında az paraya çok iş yapmaya çalışıyorlar malesef...bakıcı abla için öğrenci başına 70 tl'yi istemeyi biliyorlar ama ablayı görebilene helal olsun...çocuklar kaderine terk edilmiş durumda yani...eşime durumu en hafife indirgeyerek anlattım ertesi gün kreşe oda geldi baktı...ilk yarım saatten sonra dayanamadı çıktı dışarı..al çocuğu gidiyoruz ,gerekirse tekrar ücretsiz izin al ,başka bi yol bulalım ama ben hayatta bunların eline çocuk teslim etmem dedi..bende bırakamazdım orda oğlumu...eşim m.e.b'e şikayet etmeyi bile düşündü.ben de öğretmen olduğum için boşver dedim...

oyun oynarlarken öğretmen müdürün odasına çay içmeye gitti,2,5 ve 3 yaşlarındaki 16 çocuğu tek başına bırakıp.ve çocuklar tabiri caizse koyun gibi dağıldılar koridora yemekhaneye vs..hepsini topladım oynatmaya çalıştım kapıda durdum açmadım başlarına bişey gelmesin diye..sınıf 2.katta çocuklar merdivenlerin korkuluklarına tırmanıyorlar vs..hoca ortada yok...düşündükçe sinirleniyorum şu an bile...

oğlumu gözümün önünde düşürdü diğer çocuklar oynarken,bunlar olabilir şeyler tabii oyun esnasında..fakat orda öğretmen yok..başka bir çocuğun gözünün hemen alt kısmı masanın köşesine vurdu fena halde..morardı hoca hala yok...çocukların ailelerinin telefonlarını bilsem valla arayıp söyliycem aklınız varsa alın gidin çocuğunuzu diye..kameraya bile çektim nolur nolmaz diye...yani birinin başına bişey gelse şikayetçi olsa verecektim görüntüyü kullanmaları için ellerine...

özel kreşlerdede çok iyi olmayanlar varmış,ama isterse evime işime çok uzak olsun mutlaka en iyisini bulup vericem oğlumu...aslında evde bakılmasından yanayım,çok küçük yaşta erken mesaiye başlayıp hayat boyu devam edecekler erken uyanmaya ..ama kimseye güvenemyorum oğlum söz konusu olunca...:KK19:

Kötü bir deneyiminiz olmuş...Gönderdiğiniz kreş te pek iyi değilmiş malesef...:KK50: Keşke m.e.b e şikayet etseydiniz bence..Böyle sorumsuzluk olmaz...Milli Eğitim Bakanlık müfettişleri gelir,denetler,soruşturma açarlardı..Onlar da günlerini görürlerdi...Yenilir yutulur durum değil bunlar.. Çocuklarımız söz konusu çünkü..

1 ay kadar İzmir de annemlerde kaldım çocuklarla..Eve yakın özel bir kreşle anlaştım 1 ay için..ilk günün akşamı çocukları aldım,yolda giderken bir baktım kızımın yüzü gözü sümük içinde..Çıldırdım..Hiç silmemişler...Günlük bez vermiştim..Eve gelince bir baktım sadece 1 kez alt almışlar saatler içinde...Aldım çocukları o saatte başka açık kreş var mı diye kreş aradım sinirle.....Neyse buldum bir tane anlaştık..

Ben evde bakım konusunda aynı fikirde değilim... Sosyalleşmeleri geç oluyor..Diğer çocuklara karşı şiddet eğiliminde olabiliyorlar..Kendi yeğenimden olan gözlemlerim...

öncelikle sayfanın kalabalıklaşmasına çok ama çok sevindiğimi belirtmeliyim.
burada gördüklerimizi deneyimlerimizipaylaşmak bizeçok ama çok faydalı olacak.
daha önce kötüğ deneyimler yaşayan arkadaşlar bunu bütün kreşlere isnat etmek doğru olmaz. ama tabiiki bizi uyardığınız için de teşekkür ederim. bundan sonra hep kontrol halinde olacağız. sonuçta bakıcı ile de kötü anısı olan var hatta vahşi anneleri de okuyoruz gazetelerde.
biz kreşe eşimle beraber habersiz gittik. yanımızda kızım da vardı. drama odasından çıkmışlar ilkindi kahvaltısına hazırlanıyorlardı. çok güzel sıra halinde 3 tane öğretmenle geçtiler. bir sonraki ziyaretimizde uyku saatiydi. hepsinin üstüörtülü gayet güzel uyuyorlardı. bence birkreşleilgili en güzel bilgiyi daha önce çocuğunu gönderenler veriyor. benim öğretmen arkadaşlarımın pek çoğu bu kreşegönderdiler çocuklarını ufak tefek rahatsızlıkları mutlaka vardı ama yine de tavsiye ettiler. müdürün açıklaması da öyle. biz 100 de 100 hatasızlık için uğraşıyoruz ama olmazsa da önemliolan doğru iletişim kurarak hatayı düzeltmek.

karşılaştırma olsun diye başkabir kreşe de gittik.3-4 katlı bir bina kızımı asla derse falan almak istemediler. kızıma ben baktımgörüşme boyunca 2-3 kere merdivenlerden aldım kadınların umrunda değil. 3 yaş grubu 3. katta oynuyor uyumaya 4. kata çıkartıyorlar saçmalığa bak.
kızıma kendi okulundan çıktığında "kızım okulunu sevdin mi?" dedik "eveeeet" dedi. öğretmenlere öpücük atarken nefesikesildi. 2. kreşte ise "kızım sevdin mi" dedik. suratını ekşitti. çocuklar hemen veriyor sinyali :KK55:

Benim oğlumda 36 aylık.Temmuzda devlet anaokuluna başlayacak 2 ay sürecek yaz okulu şeklinde.bende çok heyecanlıyım.Bu zamana kadar annane baktı.Ben çalıştığım için.Artık evde çok sıkılıyor.Anaokulunun iyi olacağını düşünüyorum.Sınıfta 25 kişi olacak.Benimde tereddütlerim var tabi.Yarın oğlumuda alıp tekrar konuşmaya gideceğim.Terlediğinde falan üstünü değiştirmlerini özellikle rica edeceğim havalar çok sıcak.Hareketlide oğlum çok terliyor o yüzden.Özellikle öüretmeniyle konuşacağım çok şey var.Konuştuktan sonra buraya yazarım..

yanında oğlunun olması çok güzel olacak. ben kızımla gittim hemen çocukların içine kaynaştı. hikaye saati çocuklar daire olmuş oturuyorlardı 2 çocuğun arasına sıkışmaya çalışıyor benimki yazık. kaşla göz arasında oyuncak kavgası bile yaptı. biz gezerken kreşi (yönetici odalarına kadar gezdik) hiç bizi aramadı. çıkarken öğretmenlere nasıl öpücük gönderiyor. orayı sevdiği belliydi yani :) bizim kreştre bez ve üst baş kontrolü saatle yapılıyor. uykudan sonra mutlaka üstleri değişiyormuş. yemekleri döke saça yedikleri için yemekten sonra da üstleri değişir dedi öğretmen. ben liste yaptım sorularımı gitmeden hepsini sordum. kampet yatağın ölçüsünü aldım mesela sünger kestireceğim içine bir de lastikli çarşaf ayarlayacağım.

eylülde 33 aylık olcak oğlum bende haftada 3 gün kreşe vercem bu zamana kadar anneanne baktı ama artık çok zorlanıyo rahatsızda hemde oğlum çok sıkılıyo evde sürekli oyun istiyo annemde ona uyamıyo haliyle bide yemek yeme problemimiz var gittiğimiz dr lar kreşin ii gelceğini söylediler bakalım deniycez görcez bende çok heycanlıyım özel kreş aratırıyorum devlet kreşleri kalabalık olduğu için düşünmüyorum ilk 1-2 hafta yarım gün göndercem sonra tam gün ama haftada 3 gün kreş 4 gün ev şeklinde olcak 1 sene sonra haftada 5 güne geçmeyi planlıyorum ama bakalım benimde en korktuğum şey hastalık ama dr bu sürece ne zaman başlasa ilk sene hastalancak istersen hiç verme ilkokula başlasın orda olur dedi allah çaresiz hastalık vermesin hastalıkları sadece grip olsun napalım artık burdan devam edelim bakalım neler yaşıycaz

bence de 5 gün gitmesi daha iyi okul düzenine alışmalı şu anda 33 aylık zaten 48 aylık anasınıfına kabul edilecek.

benim de en çok korktuğum konu hastalık. mutlaka hasta olacaklar da nasıl daha az hasarla atlatırız. bilemiyorum. benim kızın beslenmesi sorunlu o nedenle minadex vit. kullanacağım. bir de kızımın bünyesi alerjik olduğundan grip aşısı yaptıracağım. doktorumuz önerdi.

yanında oğlunun olması çok güzel olacak. ben kızımla gittim hemen çocukların içine kaynaştı. hikaye saati çocuklar daire olmuş oturuyorlardı 2 çocuğun arasına sıkışmaya çalışıyor benimki yazık. kaşla göz arasında oyuncak kavgası bile yaptı. biz gezerken kreşi (yönetici odalarına kadar gezdik) hiç bizi aramadı. çıkarken öğretmenlere nasıl öpücük gönderiyor. orayı sevdiği belliydi yani :) bizim kreştre bez ve üst baş kontrolü saatle yapılıyor. uykudan sonra mutlaka üstleri değişiyormuş. yemekleri döke saça yedikleri için yemekten sonra da üstleri değişir dedi öğretmen. ben liste yaptım sorularımı gitmeden hepsini sordum. kampet yatağın ölçüsünü aldım mesela sünger kestireceğim içine bir de lastikli çarşaf ayarlayacağım.

bence de 5 gün gitmesi daha iyi okul düzenine alışmalı şu anda 33 aylık zaten 48 aylık anasınıfına kabul edilecek.

benim de en çok korktuğum konu hastalık. mutlaka hasta olacaklar da nasıl daha az hasarla atlatırız. bilemiyorum. benim kızın beslenmesi sorunlu o nedenle minadex vit. kullanacağım. bir de kızımın bünyesi alerjik olduğundan grip aşısı yaptıracağım. doktorumuz önerdi.

işte 48 aylık sınıfları varsa benim oğlum aralarında çok küçük kalır özel kreşlerde 6 şar aylık sınıf yapıyolar onu araştırcam çünkü benim oğlumla 45 aylık bi bi çocuk arasında 1 yaş var öyel olsun istemiyorum bende kışın oğluma imunex veriyorum bağışıklık güçlendirici bitkisel bi şey dr tavsiyesiyle araştır kullan istersen minadex bende veriyorum artık grip olurlarsa yapacak bişey yok böyle böyle bağışıklıkları güçlencek offffff çok zor yaaa kreş olayı hiç bu kadar zorlancağımı tahmin etmemiştim

işte 48 aylık sınıfları varsa benim oğlum aralarında çok küçük kalır özel kreşlerde 6 şar aylık sınıf yapıyolar onu araştırcam çünkü benim oğlumla 45 aylık bi bi çocuk arasında 1 yaş var öyel olsun istemiyorum bende kışın oğluma imunex veriyorum bağışıklık güçlendirici bitkisel bi şey dr tavsiyesiyle araştır kullan istersen minadex bende veriyorum artık grip olurlarsa yapacak bişey yok böyle böyle bağışıklıkları güçlencek offffff çok zor yaaa kreş olayı hiç bu kadar zorlancağımı tahmin etmemiştim

Ben anasınıfı derken hani okul hayatına az kaldı kreşin faydası olur demek istemiştim şu an zaten çok küçük anasınıflarında aya göre pek sıralama olmuyor en azından bizim okulda öyle. yoksa benim kızım 42 aylık oluyor müdür gelsin dedi ama ben göndermeyi düşünmüyorum çünkü anasınıfı öğretmenleri,nin küçüklere bakış açısı pek hoş değil. angarya gibi görüyorlar bizim orda bakıcı mıyız biz gibi yaklaşıyorlar o nedenle kızımın ezileceğini düşünüyorum.

hastalık mutlaka olacak vallaha 24 ay emzirdim faydalı herşeyi yedirmeye çalıştım yemedi. imunex damla şeklinde miydi? faydasını gördün mü? tavsiyen için teşekkür ederim doktorumuza danışırım. :KK54:

merhabalar benimde 28 aylık kızım var çalışıyorum 8 aylıkdı işe başladğım zaman son iki aya kadar hiç sorun yoktu.Şimdi işe gitmemi istemiyor gitme diyo ağlıyor hatta bazen ağlama krizine giriyor.Evde bakılıyor yengesi ile birlikte şimdi kreşe vermek istiyorum ama hep korkuyorum bu ağlamalar ya orada da devam ederse evde nazına gidiyorlar oradada ilgilenirlermi diye hep aklıma takılıyor.nasıl yapmayalım nasıl olacak bilmiyorum normal zamanda yanına bir çoçuk geldiği zaman çok seviniyor oynamak istiyor hep eve dahi gelmek istemiyor ya da arkaşımda gelsin diyor hatta bazen ağlıyor oynamak istiyorum gitmicem diye tek dayanığım bu şu anda kalırsa oyun için kalır diye böyle olupda kreşde durmayan çoçuğu olan anneler varmı acaba

merhabalar,benim oğlumda 27 aylık bizde temmuzda kreşe başlıycaz inşallah...kimseye güvenip veremediğim için 2 yıl kendi ofisimde ona bir oda hazırlayıp kendim baktım oğluma şimdi 2.işimi açtım ve magazada olmak zorundayım o yüzden yanımda olmasına imkan yok bir ay kadar annem baktı şuan da halası bakıyor temmuzda da kreşe vericem...bize çok düşkünde babası ve beni sürekli evde ,işte aynı ortamda gördüğü için ayrılması zor olur diye korkuyordum o yüzden annem geldi 1 ay evde o baktı. şimdi halası bakıyor bizsizliğe alıştı biraz...en azından sabah halasına gideceğini ve bizim işe gidip mama kazanmamızı söylüyor kuzum benim:)oturup anlattım kreşin nasıl bir yer olduğunu neler yapacağını bayıldı sevinçten havalara uçtu kreşe gidelim hadi diye tuttturdu:)oğlum 24 saat oyun oynasa yorulmaz ve parka bayılır resim yapmayı da çok sever bütün gün elinde boya kalemi defteri dolanıp durur,çok ta arkadaş canlısı herkesle hemen muhabbeti kurar bunlara güvenerek çok zorluk yaşamayacağımızı düşünüyorum salı günü gidip kreşi gezdiricem ona mutlu olacak mı bakalım...onun mutluluğu benim için tek şart...inşallah hiçbirimiz problem yaşamayız...kreş iş yerime de çok yakın arasıra gidip onu görmek isterim bu da beni rahatlatır biraz...

Ben anasınıfı derken hani okul hayatına az kaldı kreşin faydası olur demek istemiştim şu an zaten çok küçük anasınıflarında aya göre pek sıralama olmuyor en azından bizim okulda öyle. yoksa benim kızım 42 aylık oluyor müdür gelsin dedi ama ben göndermeyi düşünmüyorum çünkü anasınıfı öğretmenleri,nin küçüklere bakış açısı pek hoş değil. angarya gibi görüyorlar bizim orda bakıcı mıyız biz gibi yaklaşıyorlar o nedenle kızımın ezileceğini düşünüyorum.

hastalık mutlaka olacak vallaha 24 ay emzirdim faydalı herşeyi yedirmeye çalıştım yemedi. imunex damla şeklinde miydi? faydasını gördün mü? tavsiyen için teşekkür ederim doktorumuza danışırım. :KK54:

imunex kapsül şeklinde içeceklerine karıştırıp verebilirsin bitkisel olduğu için zararı yok faydasını gördüm sende dr una danışıp kışın başlayabilirsin bide ben grip aşınıda sorcam dr uma yarım doz yapılabilir belki

en küçük benim oğlum 10 aylık şimdiye kadar bakıcı ablası vardı ama mecburen artık kreşe vereceğim. çok korkuyorum çok küçük daha alışırmı çok ağlarmı aç kalırmı ezilirmi off offff:KK43:((

en küçük benim oğlum 10 aylık şimdiye kadar bakıcı ablası vardı ama mecburen artık kreşe vereceğim. çok korkuyorum çok küçük daha alışırmı çok ağlarmı aç kalırmı ezilirmi off offff:KK43:((

Aç kalmaz,ezilmez endişe etmeyin..İyi bir kreş olursa iyi olur..Ben ilk 7 aylıkken verdim ikizlerimi..4 aylık kızını veren hemşire -dr çift vardı..Zaten öğretmenleri yedirecek..Kendi yiyemez daha...:)

Her yerde 3 yaşından önce vermeyin diyor ama şimdiye kadar götürdüğüm tüm kreşlerde,şu anki de dahil ,velilerden baya doktor çiftler var ve çocukları da 2 yaş altı çocukları olan aileler......

GÜNAYDINN
sn iki yorumu okuyunca ohh dedim.
Benim kızım 8 ayını dün doldurdu, 5,5 aylıkdan itibaren çalışmaya başladım, evimde kayınvalide ve kayınpeder kalıyorlar kızıma bakmak için, cuma akşam gidip pazar gecesi geliyorlar. Ama beraber yaşamak çok zor. Hiç özel hayat yok bi kere, eski düzenim yok, aradığımı bulamıyorum vs.. Bir yandanda kızıma iyi bakıyorlar içim rahat.

Kreş düşünüyorum ama ordada arkadaşların dediği gibi açmı kalır ezilirmi , ablaları ilgilenebilirmi yeterince diye düşünüyorum.
Gık dediğinde yanındayız evdeyken, ama orada öyle olmayacak ve buda kendine güvenini zedelermi gibi milyonlarca soru var kafamda.
çok zor bu kararı vermek, belkide biraz daha sabredip 2 yaş sonrası vermeliyim kreşe..

Küçük yaştakilere tecrubeli ,çocuk sahibi yaşı olgun öğretmenler bakıyor..Ayrıca stajter yardımcıları oluyor.. İki çocuğumda gayet özgüvenliler mesela..Ezilmek gibi bir durum yok.. Saldım gitsin napıyorlarsa yapsınlar demiyorlar,birebir ilgileniyorlar genelde...Büyük çocukların sınıfları zaten ayrı..Onların öğretmenleri de ayrı zaten...:)
GÜNAYDINN
sn iki yorumu okuyunca ohh dedim.
Benim kızım 8 ayını dün doldurdu, 5,5 aylıkdan itibaren çalışmaya başladım, evimde kayınvalide ve kayınpeder kalıyorlar kızıma bakmak için, cuma akşam gidip pazar gecesi geliyorlar. Ama beraber yaşamak çok zor. Hiç özel hayat yok bi kere, eski düzenim yok, aradığımı bulamıyorum vs.. Bir yandanda kızıma iyi bakıyorlar içim rahat.

Kreş düşünüyorum ama ordada arkadaşların dediği gibi açmı kalır ezilirmi , ablaları ilgilenebilirmi yeterince diye düşünüyorum.
Gık dediğinde yanındayız evdeyken, ama orada öyle olmayacak ve buda kendine güvenini zedelermi gibi milyonlarca soru var kafamda.
çok zor bu kararı vermek, belkide biraz daha sabredip 2 yaş sonrası vermeliyim kreşe..

X