2013 Mart Anneleri Paylaşım Alanı

Bizim...

• Ankete Katılan
    472
alıntı yapmadan bugünkü doktor kontrolümüzü anlatayım...

6 ay 3 günlük kızım, bugün 6.ay kontrolüne gittik, geç kaldığımız için aşılarını bugün olamadı, yarın sağlık ocağında yaptıracağız...
kilomuz 7500 gr boyumuz 71 cm baş çevremiz 41 cm olmuş, maşallah... geçen ay da baş çevresi 41di ama doktoru hiç önemsemedi normal dedi, araştırdım şimdi 41 cm bu ay değerleri içinde normal sınırlarda...
ek gıdalara tam olarak geçiyoruz, sabah yine 1 çay bardağı kadar meyve püresi önerdi... mevsim meyvelerinin hepsini verebilirsin dedi, avokadoyu sordum tavsiye etmiyo dışarıdan ithal gelen tropik meyveleri tavsiye etmiyo burda yetişen mevsim meyvelerini ver dedi...

akşam üzeri verdiğim sebze püresini öğleden sonra vermemi tavsiye etti... ama sebze pürelerine artık tahıl kat pirinç, irmik, şehriye ve en son mercimeği kat dedi... ve yine sebze çorbalarına kıyma kavurup karıştırmamı, tavuk suyuna şehriyeli çorba yapıp tavuk parçaları da katarak sebze püresine karıştırmamı söyledi, tek başına tavuk çorbası verme mutlaka hergün sebze yemeli hergün sebze püresi yapıp içine kıyma-tavuk ve tahıl karıştır dedi... bu öğünü de yine 1 çay bardağı kadar vereceğiz...

akşamüzeri de bir çay bardağı kadar yoğurt vereceğiz bu ay...
kahvaltı henüz bu ay vermememi söyledi...

geceleri yatmadan arı marka pirinç unuyla mama veriyodum, onu vermememi söyledi içinde direkt şeker olduğu için, normal pirinç unu alıp suyla pişirmeliymişim ama şekersiz olduğu için sevmeyecektir içine pekmez katabilirsin dedi... bi kutu yedirdim arı mamadan şimdiye kadar ama napalım... aptamil ve hipp in gece mamalarını sordum verebileceğimi söyledi, dün akşam vermiştim kızım sevmemişti, onu da içine pekmez katarak tatlandırabileceğimi söyledi...

d vitaminine acd3 e yine günde 10 damla olarak devam edeceğiz...

kan sayımı önümüzdeki ay yapılacak ve ona göre demir damlası verilecek...

artık mama sandalyesine oturtarak yedirmemizi tavsiye etti, artık kızımı oturtabileceğimizi söyledi, gerçi kızım daha kendi başına oturamıyo bikaç gündür deniyoruz bi süre sonra düşüveriyo...

kakasının bu aylardan sonra yeşil ve katı olmasının da normal olduğunu söyledi yediklerine bağlı olarak...

kızım tam olarak dik olarak ayağa basmıyo bunun 6-9 ay arasında gelişeceğini, 9.ayda tam olarak basabilmesinin normal olduğunu söyledi...

ne kadar su içirmeliyim diye sordum, kendisi ne kadar içmek isterse dedi, suyu verdiğimde bırakana kadar vermemi söyledi, ben de zaten öyle yapıyorum, kaşıkla veriyorum ben suyu, artık içmeyip dışarı akıtana kadar veriyorum günde 3-4 kez veriyorum...

benim de aklıma gelenler şimdilik bu kadar...

Canım mamayla devam sütü aynı şeyler zaten 2 numaraya geçince devam sütü deniliyo daha çok

teşekkür edrim canım bugün doktora da ssordum o da öyle dedi doktor bilmiyo diye düşündüm :) ama gerçekten doğruymuş demek :)

0-6 ay arasında kullanılan 1 numaralı mamaya bebek sütü, 6 aydan sonrasına da devam sütü deniliyor genelde (üzerlerinde yazan öyle) Yani mama ile aynı şey.
formül mama=devam sütü :KK66:

Bu arada biz 2 numara mamaya geçtik. :)

teşekkür ederim canım, sanırım anladım artık :) biz 6 ay 3 günlüğüz ama büyük kutu almıştık o bitene kadar 1 numaraya devam edeceğiz, bitince biz de 2ye geçeriz...

yoğurt mayalamayı beceremedim ya:KK43: önceden hiç yapmamıştım ama yapamıyorum şimdi de...

annemler getirdi 2 gün bikaç kaşık vermiştim yoğurt ama yarından itibaren ben de kendim mayalamaya ve kızıma yoğurt vermeye başlıycam, ben de ilk kez mayalayacağım umarım başarılı olurum...

kızlar bebeğinde alerjik egzama/atopik dermatit olan var mı? hangi bakım ürünlerini kullanıyosunuz? benim oğlumun gene azdı kızarıklıkları, doktor kesin alerjik egzama dedi :KK25:

geçmiş olsun canım...

oğluşum ishal oldu, salgın varmış
tahlil verdik, babası birazdan alcak sonuçları, bugün öğlenden sonra yarım saat içinde 3 yada 4 bez değiştim
üstelik ben birini atmaya gidiyorum, gelip alt açma bezini falan toplıyacam, bakıyorum yine yapmış :KK50:

geçmiş olsun canım, çabuk iyileşir inşallah...

cuma günü aşılarımızı olduk ateş olmadı o gunde sorun cıkarmadı ertesı gunde ıyıydı ama son 2 gündür cok fazla huysuzlaştı hep ağlıyor bagırıyor sürekli kolunu acıp benı istiyor memeye saldırıyor meme dıye aglıyor...karnını doyursamda aglıyor delircem gece gunduz hep aglayıp uyumuyor mızmızlanıyor :KK43: aşının etkisi olabilirmi???birde demire başladım 2 gündür onun etkisi olabılırmı??

siz böyle şeyler yazdıkça aşıdan iyice korkar oldum, yarın biz de olucaz...

iyi geceler herkese..
maalesef buakşam kızını yataktan düşürmüş biri olarak gözüme uyku girmedi :KK43:(
sizlere baktım biraz..
ek gıda tam gaz devam etmekte..
bizde başladık ama daha çok düzenli değiliz. size birkaç sorum var kızlar
ben yoğurdu neyle mayalayacağımı ve muhallebiyi de neyle ypacağımı bilmiyorum
dah doğrusu neyle yapsam en sağlıklısı en doğrusu onu bilmiyorum..
pastorize sütlemi yoksa açıktan alınan sütlemi yoksa devam sütüylemi işte burada kararszıım..
sadece anne sütü alıyoruz o yüzden devam sütümüz yok. acaba sırf mhallebi ve yoğurt için küçüğünden alsam mı...
okula da başalyacağım belki gerekli olur kuzum acıkır falan..

bi de bir arkadaş egzamayı sordu bizde de vardı ne yaparsak yapalım geçmedi sürekli nemlendiriyorduk
ama kaşıyp yüzünü kanatıyordu. şampuanımız ıdeğiştirdik ve aniden geçti ben ona bağlıyoryum
şampuanımız sebameddi aslında doktor iyi dedi ama son çare belki şampuadnandır diye doktorumuzun tavsiyesiyle mustelaya gçtik
çok şükür bişey kalmadı bence bunu bir düşünün çünkü birkaç kişiden daha duydum hassas ciltlerde
şampuan da yapıyor diye. geçmiş olsun inşalalh..

herkese iyi geceler..

Herkese günaydın 10 a kadar uyuyan kızım bu aralar erkenci.uyanıp oyun oynamak istiyo.en favori oyuncağı pet şişe😃10gün sonra 6 aylık olcz.geriyo doğru emekliyo.sizce bu normal mi?

oğluşum ishal oldu, salgın varmış
tahlil verdik, babası birazdan alcak sonuçları, bugün öğlenden sonra yarım saat içinde 3 yada 4 bez değiştim
üstelik ben birini atmaya gidiyorum, gelip alt açma bezini falan toplıyacam, bakıyorum yine yapmış :KK50:

Canım geçmiş olsun biz atlattık şükür, 14 gün sürdü :KK43: İlaç verdi doktorumuz ama fayda etmedi, şeftali püresi verdim ertesi gün kesti ishali. 1 haftadır çok şükür iyi kızım, kilo kaybımız çok oldu. Yeni yeni toparlandı.

iyi geceler herkese..
maalesef buakşam kızını yataktan düşürmüş biri olarak gözüme uyku girmedi :KK43:(
sizlere baktım biraz..
pastorize sütlemi yoksa açıktan alınan sütlemi yoksa devam sütüylemi işte burada kararszıım..
sadece anne sütü alıyoruz o yüzden devam sütümüz yok. acaba sırf mhallebi ve yoğurt için küçüğünden alsam mı...

bi de bir arkadaş egzamayı sordu bizde de vardı ne yaparsak yapalım geçmedi sürekli nemlendiriyorduk
ama kaşıyp yüzünü kanatıyordu. şampuanımız ıdeğiştirdik ve aniden geçti ben ona bağlıyoryum
şampuanımız sebameddi aslında doktor iyi dedi ama son çare belki şampuadnandır diye doktorumuzun tavsiyesiyle mustelaya gçtik
çok şükür bişey kalmadı bence bunu bir düşünün çünkü birkaç kişiden daha duydum hassas ciltlerde

herkese iyi geceler..

inşallah ciddi bişey yoktur canım geçmiş olsun, kızını bi kere anakucağından bi kere yataktan düşürmüş biri olarak seni çok iyi anlayabiliyorum...
gün içinde yeteri kadar anne sütü ya da devam sütü aldığına inanıyosan muhallebisini su ile hazırlayabilirsin bence, bize doktorumuz öyle tavsiye etti... yoğurt mayalamaya ben de yeni başlayacağım, ben günlük süt alacağım marketten inek sütü yani onun la mayalayacağım...

Herkese günaydın 10 a kadar uyuyan kızım bu aralar erkenci.uyanıp oyun oynamak istiyo.en favori oyuncağı pet şişe10gün sonra 6 aylık olcz.geriyo doğru emekliyo.sizce bu normal mi?

bebekler önce geriye emekleyerek başlarmış zaten canım öyle duydum hep, kızım da geri gidebiliyo, ileri de hoplaya hoplaya gidiyo tavşan gibi, ayaklarını tek tek atmasını bilmiyo iki ayağı birden hoplatıyo popoyu kaldırıp tavşan gibi, elleri de kullanıp ileri atmayı öğrense baya ilerleyecek ama daha beceremiyo çok komik görünüyo... bi de pet şişe verme bence eline istwersen canım, onlar sağlıklı plastikler değil, tek kullanımlık atılması gereken zararlı içeri olan plastikler... plastik su şişeleri poşetler de öyle, onçin bence sürekli oynaması ağzına sokması için verme bence canım bu tarz ürünler...

Yenikullanıcı teşekkür ederim CNm cevabın için. Pet şişeyle ben de istemyrm oynasını ama başka bişey ilgisini çekmiyo. Oyuncak falan hak getire. En fazla 10 dk yatıyo.sürekli kucak istiyo. Öyle olunca ben de çareyi pet şişede buldum

Hayırlı uğurlu olsun canım Allah büyük mürüvetlerinide göstersin inşallah :) Bizde düşünüyoruz sünnet ama bir türlü cesaret edemiyoruz nasıl oldu cnm lokal mi genel mi iyileşmesi filan kaç gün sürdü daha ayrıntılı anlatabilirsen çok sevinirim..

tşk ederim cnm.
lokal oldu.doktorumuz tanıdıktı memlekette yaptırdık.
çocuk doktorları genelde 1 yaşından önce öneririm sünneti kolay iyileşiyor diyorlar
gerçektende kolay oldu.
1 haftada geçti.
şimdide şeklini almaya başladı şişliği vardı biraz indi.3 hafta oldu sünnet olalı.
aslında daha erken yaptırsaydım keşke diyorum.
çünkü çok dönmeye başlamıştı oğlum uykusunda yüzüstü uyuyordu
böyle olunca başında nöbet tuttum hep dönüp pipisinin üzerine yatmasın diye :KK1:
5 gün boyunca batikon ve krem kullandık.
çok şükür mikrop kapmadan sorunsuzca hallettik.

şimdi iyiki yaptırmışız diyoruz eşimle.
nasıl olsa sünnet olacak ne kadar erken o kadar iyi.
birde aklı erince erkek çocuk illaki utanacak.
ee anne olarak ben hergün pansumanını yapıcam kremini sürücem
bana pipisini göstermekten utanıp sıkılmasın diye düşündüm. :)

sünnet yaptırmayı düşünen annelere tavsiye ederim.
ama elbette eşlerinizle konuşup en doğru kararı siz verirsiniz bebeğiniz için :)

Yenikullanıcı teşekkür ederim CNm cevabın için. Pet şişeyle ben de istemyrm oynasını ama başka bişey ilgisini çekmiyo. Oyuncak falan hak getire. En fazla 10 dk yatıyo.sürekli kucak istiyo. Öyle olunca ben de çareyi pet şişede buldum
benimki de aynı.

alıntı yapmadan bugünkü doktor kontrolümüzü anlatayım...

6 ay 3 günlük kızım, bugün 6.ay kontrolüne gittik, geç kaldığımız için aşılarını bugün olamadı, yarın sağlık ocağında yaptıracağız...
kilomuz 7500 gr boyumuz 71 cm baş çevremiz 41 cm olmuş, maşallah... geçen ay da baş çevresi 41di ama doktoru hiç önemsemedi normal dedi, araştırdım şimdi 41 cm bu ay değerleri içinde normal sınırlarda...
ek gıdalara tam olarak geçiyoruz, sabah yine 1 çay bardağı kadar meyve püresi önerdi... mevsim meyvelerinin hepsini verebilirsin dedi, avokadoyu sordum tavsiye etmiyo dışarıdan ithal gelen tropik meyveleri tavsiye etmiyo burda yetişen mevsim meyvelerini ver dedi...

akşam üzeri verdiğim sebze püresini öğleden sonra vermemi tavsiye etti... ama sebze pürelerine artık tahıl kat pirinç, irmik, şehriye ve en son mercimeği kat dedi... ve yine sebze çorbalarına kıyma kavurup karıştırmamı, tavuk suyuna şehriyeli çorba yapıp tavuk parçaları da katarak sebze püresine karıştırmamı söyledi, tek başına tavuk çorbası verme mutlaka hergün sebze yemeli hergün sebze püresi yapıp içine kıyma-tavuk ve tahıl karıştır dedi... bu öğünü de yine 1 çay bardağı kadar vereceğiz...

akşamüzeri de bir çay bardağı kadar yoğurt vereceğiz bu ay...
kahvaltı henüz bu ay vermememi söyledi...

geceleri yatmadan arı marka pirinç unuyla mama veriyodum, onu vermememi söyledi içinde direkt şeker olduğu için, normal pirinç unu alıp suyla pişirmeliymişim ama şekersiz olduğu için sevmeyecektir içine pekmez katabilirsin dedi... bi kutu yedirdim arı mamadan şimdiye kadar ama napalım... aptamil ve hipp in gece mamalarını sordum verebileceğimi söyledi, dün akşam vermiştim kızım sevmemişti, onu da içine pekmez katarak tatlandırabileceğimi söyledi...

d vitaminine acd3 e yine günde 10 damla olarak devam edeceğiz...

kan sayımı önümüzdeki ay yapılacak ve ona göre demir damlası verilecek...

artık mama sandalyesine oturtarak yedirmemizi tavsiye etti, artık kızımı oturtabileceğimizi söyledi, gerçi kızım daha kendi başına oturamıyo bikaç gündür deniyoruz bi süre sonra düşüveriyo...

kakasının bu aylardan sonra yeşil ve katı olmasının da normal olduğunu söyledi yediklerine bağlı olarak...

kızım tam olarak dik olarak ayağa basmıyo bunun 6-9 ay arasında gelişeceğini, 9.ayda tam olarak basabilmesinin normal olduğunu söyledi...

ne kadar su içirmeliyim diye sordum, kendisi ne kadar içmek isterse dedi, suyu verdiğimde bırakana kadar vermemi söyledi, ben de zaten öyle yapıyorum, kaşıkla veriyorum ben suyu, artık içmeyip dışarı akıtana kadar veriyorum günde 3-4 kez veriyorum...

benim de aklıma gelenler şimdilik bu kadar...

cok faydalı oldu, teşekkürler.
iyi geceler herkese..
sizlere baktım biraz..

herkese iyi geceler..

geçmiş olsun.

Size de çok geçmiş olsun. Süt ürünlerini anladım da yumurta beyazı , kuruyemiş niçin yasak ki?çoklu gıda alerjisi mi var bebeğinizin yoksa sadece inek sütü alerjisi mi?

Aslında diğerleri sadece önlem olarak, deri testi için küçük olduğundan sadece kan testine göre davranıyoruz. Teşekkür ederim, bakalım inşallah geçecek bir yaşından önce. Ben artık bütün gazlı küçük bebekleri görünce alerjiden şüphelenir oldum.

kimse yok kimse bişey paylaşmıyo, sıkıldıkça bi ben buralardayım galiba :)
yemeyen çocuk çok zormuş gerçekten, ek gıdalarla bi problemimiz yoktu, hatta en çok meyve püresi severdi kızım bu sabah bi huysuzluk bi hırçınlık üstünde yemedi, bi de kasemize vurdu döktü, hem batırdık her tarafı hem de yiyemedi vitamin alamadı yavrum...
yoğurt daha bugün yapamadım zaten yarın vericem o da eksik kaldı...
sebze püresinde baştan aksilik oldu suyu bitmiş dibi tuttu, 2 günlük yapıyodum hep üsttekileri kurtarıp bi günlük çıkardım neyse, ama kızım onu da yemedi, kıyma koydum kavurup bugün ilk kez, öğürüp durdu kustu döktü yerinde durmadı battı yine her yer, neyse kalanı kıymalarını ayıklaya ayıklaya yedirmeye çalıştım döke saça, yani kızım sebze vitaminlerini de tam olarak alamadı bugün, bi de bi sürü şey yıkanacak o ayrı dert, onun üstü, benim, yerdeki örtüler battaniye, önlük mendil... bi de belim ağrıdı o kadar sürede kaşık ucuyla kıyma ayıklaya ayıklaya bi de kızımı zaptetmeye çalışarak yedirmek... hergün böyle olursa naparım...
yarın kıyma ya da tavuk ne koyarsam blenderdan geçireim bari, vitamin değerleri azalıcak ama napıyım hiç yedirememektense...
sizler napıyosunuz, blenderdan geçiren var mı, kıyma tavuk veriyo musunuz siz...

yemeyen çocuk çok zormuş gerçekten, ek gıdalarla bi problemimiz yoktu, hatta en çok meyve püresi severdi kızım bu sabah bi huysuzluk bi hırçınlık üstünde yemedi, bi de kasemize vurdu döktü, hem batırdık her tarafı hem de yiyemedi vitamin alamadı yavrum...
sebze püresinde baştan aksilik oldu suyu bitmiş dibi tuttu, 2 günlük yapıyodum hep üsttekileri kurtarıp bi günlük çıkardım neyse, ama kızım onu da yemedi, kıyma koydum kavurup bugün ilk kez, öğürüp durdu kustu döktü yerinde durmadı battı yine her yer, neyse kalanı kıymalarını ayıklaya ayıklaya yedirmeye çalıştım döke saça, yani kızım sebze vitaminlerini de tam olarak alamadı bugün, bi de bi sürü şey yıkanacak o ayrı dert, onun üstü, benim, yerdeki örtüler battaniye, önlük mendil... bi de belim ağrıdı o kadar sürede kaşık ucuyla kıyma ayıklaya ayıklaya bi de kızımı zaptetmeye çalışarak yedirmek... hergün böyle olursa naparım...
yarın kıyma ya da tavuk ne koyarsam blenderdan geçireim bari, vitamin değerleri azalıcak ama napıyım hiç yedirememektense...
sizler napıyosunuz, blenderdan geçiren var mı, kıyma tavuk veriyo musunuz siz...

selam arkadasim, biz 16 mart dogumluyuz ve hepsini rondoluyorum kiymayida sebzeler piserken ekliyorum zaten zarzor biraz yiyor iste

canım ben hiç blendır kullanmıyorum
beslenmemiz şöyleydi bugün
her gün her şeyi düzenli yapamıyorum maalesef
illaki, aksıyor bir şeyler
sabah uyanınca sütlerini içtiler
sonra bir muzu çatalla ezdim, içine anne sütü koydum sindirimini kolaylaştırmak adına
onu yediler
biraz daha süt içip uyudular
uyanınca hafif bir kahvaltı,
sıcak su içinde bekletilerek tuzu nispeten alınmış peynir, yumurta sarısı azcık reçel
sonra yoğurt içine ekmek doğradım çok az
sonra üzüm yedirdim
üzümü ağızlarının içine patlatıveriyorum
tüm tüm yutuyorlar, kabuğu elimde kalıyor sadece üzümlerin
sonra tarhana çorbası
duş ve uyku
sanırım çok toklardı
yatarken sütlerini dahi içmediler
iki saat sonra süt için uyanırlar

ben sebzeyi hiç vermiyorum ikizlere
aslında benim seçtiğim, yemediğim sebze yok , hepsine de bayılırım ama
çocuklarıma verebileceğim sebze yok gibi geliyor bana
patateste nişasta var sadece, kabak hormonlu, kendim de yemiyorum kabağı sırf bu yüzden
havucun mevsimi değil henüz
tırış tırış hepsi

tavuk hiç vermedim vermeyeceğim de
hepsi hormonlu
kıyamam kuzularıma
yumurtamız köyden geliyor
pekmezimiz de hafta sonu gelecek inşallah
o zaman menümüze pekmez de girecek

et ve et suyu için 6,5 aylık olmayı bekledim
hafta sonu onlara da başlıyoruz inşallah

Bende henuz hic et, tavuk, kiyma vermedim. Bikac kez sebze corbasina et suyu ekledim, dunde ilk kez tavuk suyu corba yapip verdim ama etlerinden katmadim sert gelir diye. Bide papatyaya katiliyorum, hazir tavuk bende vermeyi dusunmuyorum hic, felaket hormonlu hepsi, zaten tatsiz passiz. Annemler gecen gelirken koy tavugu getirdiler bitane, dun onu haslayip suyundan corba yaptim, kalan suyunuda birer kepce ayirarak dondurdum, bir sure onlarla idare edicem, sonra bi koy tavugu daha buluruz ins.

Slm
Kilomuz geriden gidiyor hala.
Dr soyle bir liste onerdi

Sabah
Yumurta sarisi
Prynir
Pekmez
Ceviz toz halde pekmezle karistirip

Emrrse pesinden anne sutu

Ogle
Corba :
Donusumlu olarak sebze corbasi, yayla corbasi,sehriye corbasi,kesme hamur cirbasi( cok faydali kesin ver dedi)
et suyu ve kiyma-tavuk parcalariyla icine pirinc,irmik sehriye kesme hamur katarak yapilacak. Az miktarda domates de rendelenebilir.
Lezzetli olmasi icin baharat kat dedi.

Mercimek en son verilecek
Emrse anne sutu

Aksam
Meyve puresi
Anne sutu

Gece
Anne sutu

Not: yemekler tuzsuz ve salcasiz olacak. Yag en sin katilacak.

Bol su icilecek.

sizler napıyosunuz, blenderdan geçiren var mı, kıyma tavuk veriyo musunuz siz...[/Q

bizde aynı durumdayız 4 gündür biraz değişti kızım...ilk sebze püresi yada meyve püresi yaptıgımda yemişti ama bugünlerde yemiyor kaşık mamasını çok severdı onu bile zar zor yedi...yedirmeye çalısınca aglıyor :KK43: yanımda annemler var onlar oyun oynayıp oyalarken ben yedırdım bıraz ama ne zorluklarla yarısı içeri arısı dışarı...devam sütü zaten içmiyor meyve sebzede yemıyor anne sütü biraz emiyor azaldı zaten...bugunlerde nıye böyle oldu bilmiyorum aşıdan dolayımı acaba???
ben daha et vermedım bıraz et suyu kattım corbasına o kadar...sadece kabak havuc patates corbası verdım dıger corbalarıda denemedım daha..sebzelerı haşlayıp süzgeçten gecırıyorum ben..

Slm

Sabah
Yumurta sarisi
Prynir
Pekmez

Ogle
Corba :
Donusumlu olarak sebze corbasi, yayla corbasi,sehriye corbasi,kesme hamur cirbasi( cok faydali kesin ver dedi)
et suyu ve kiyma-tavuk parcalariyla icine pirinc,irmik sehriye kesme hamur katarak yapilacak. Az miktarda domates de rendelenebilir.

Emrse anne sutu

Aksam
Meyve puresi
Anne sutu

Gece
Anne sutu

Bol su icilecek.

bizimde gerıden gıdıyor kılo hala ama yapacak bısey yok 6 aydır böyle malesef,kusmasıda oldugu için normal az kılo alması....ayrıca devam sütü ve biberonda almıyor 6 ay sadece anne sütü aldı ve kılosuda az kaldı sanırım...
bu yemek lıstesını ben uygulamaya çalısıyırum ama pek sevmıyor sebze falan,hiç istemesemde bebe bisküvisi katıyorum bıraz yıyor o zaman..listende devam sutu yada kaşık maması yok anne sütü azalınca ben kaşık maması verıyorum özellikle gece yatarken, devam sütünü agzına sürmüyor..su konusuda zor bizimki pek içmiyor az az zorlarsam o da..baharat olarak ne katacaksın genelde bahart vermıyor doktorlar??

canım ben hiç blendır kullanmıyorum
beslenmemiz şöyleydi bugün
her gün her şeyi düzenli yapamıyorum maalesef
illaki, aksıyor bir şeyler
sabah uyanınca sütlerini içtiler
sonra bir muzu çatalla ezdim, içine anne sütü koydum sindirimini kolaylaştırmak adına
onu yediler
biraz daha süt içip uyudular
uyanınca hafif bir kahvaltı,
sıcak su içinde bekletilerek tuzu nispeten alınmış peynir, yumurta sarısı azcık reçel
sonra yoğurt içine ekmek doğradım çok az
sonra üzüm yedirdim
üzümü ağızlarının içine patlatıveriyorum
tüm tüm yutuyorlar, kabuğu elimde kalıyor sadece üzümlerin
sonra tarhana çorbası
duş ve uyku
sanırım çok toklardı
yatarken sütlerini dahi içmediler
iki saat sonra süt için uyanırlar

ben sebzeyi hiç vermiyorum ikizlere
aslında benim seçtiğim, yemediğim sebze yok , hepsine de bayılırım ama
çocuklarıma verebileceğim sebze yok gibi geliyor bana
patateste nişasta var sadece, kabak hormonlu, kendim de yemiyorum kabağı sırf bu yüzden
havucun mevsimi değil henüz
tırış tırış hepsi

tavuk hiç vermedim vermeyeceğim de
hepsi hormonlu
kıyamam kuzularıma
yumurtamız köyden geliyor
pekmezimiz de hafta sonu gelecek inşallah
o zaman menümüze pekmez de girecek

et ve et suyu için 6,5 aylık olmayı bekledim
hafta sonu onlara da başlıyoruz inşallah

canım ya özlemişim senin yazılarını, sana da bebeklerine de sadece maşallah diyebiliyorum... bizim doktorumuz sebzeyi mutlaka hergün ver dedi ama, patates-havuç-kabak hergün yiyo kızım, bazen de bezelye pirinç katıyorum içine, başka hangi sebzeleri katabilirim verebilirim bilmiyorum... yarın taze fasulye ya da semizotu katmayı düşünüyorum umarım yanlış yapmıyorumdur...

Bende henuz hic et, tavuk, kiyma vermedim. Bikac kez sebze corbasina et suyu ekledim, dunde ilk kez tavuk suyu corba yapip verdim ama etlerinden katmadim sert gelir diye. Bide papatyaya katiliyorum, hazir tavuk bende vermeyi dusunmuyorum hic, felaket hormonlu hepsi, zaten tatsiz passiz. Annemler gecen gelirken koy tavugu getirdiler bitane, dun onu haslayip suyundan corba yaptim, kalan suyunuda birer kepce ayirarak dondurdum, bir sure onlarla idare edicem, sonra bi koy tavugu daha buluruz ins.

yarın tavuk suyuna çorba yapıp biraz da etlerinden katmayı düşünüyodum siz böyle yazınca tereddüt ettim şimdi, vermesem mi acaba, köy tavuğu alınca marketten ozaman mı başlasam...

Slm

Sabah
Yumurta sarisi
Prynir
Pekmez

Ogle
Corba :

Emrse anne sutu

Aksam
Meyve puresi
Anne sutu

Gece
Anne sutu

Bol su icilecek.

ya bizim doktor niye kahvaltıya başlatmadı anlamıyorum, gerçi bu akşam pekmezi gece mamasına karıştırmaya başladım, organik pekmez aldık migrostan... çorbalarına karıştırmak için organik irmik de aldık...

X