Sigarayı Bırakmak istiyorum o beni bırakmadan

Sigarayla mücadelem devamm ediyor.3 gün içmedimm yine 1 tane birşeyy olmaz diyerek paket alır oldum. hayır artıkk eskisi gibi zevkte almıyorum niye içiyorumm bende bilmiyorumm ama kurtulucamm hala çözümm arayışındayım
koppy, kader nikotin bandı kullanıyordunuzz durum nee bendee kullanmayı düşünüyorumm inşallahh.

Sigarayı bırakmak için sigaranın zararları ve sigaranın neden bağımlılık yarattığı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bağımlılık sebeplerinden biri olan psikolojik bağımlılığı bitirmek için kişisel motivasyon yöntemleri uygulanmalıdır.

Kişi sigara bırakma sebeplerini bir kağıda yazmalıdır. Örneğin sağlıklı yaşam, daha dinç ve genç görüneceğini, sigaranın sebep olduğu hastalıklara yakalanma riskinin azalacağını, sigara almak için düzenli olarak harcadığı parayı tasarruf edeceğini, nefes alma güçlüklerinin ortadan kalkacağını ve bunun gibi pek çok şekilde göreceği faydaları listeleyerek motivasyon sağlanmalıdır.

Bunun yanında sigaranın kişiye ve çevresine ne kadar zararlı olduğu hatırlanmalıdır. Daha önceden hep sigara içerken yapılan aktiviteleri yaparken sigara içme isteği akla gelebilir. Bu durumda kişi istemsiz olarak sigara paketini arayabilir.
Bu durumda sigarayı bırakmak isteyen kişi yanında kesinlikle sigara paketi taşımamalı ve sigara içilen ortamlardan uzak durmalıdır. Kişi sigara içerek sadece kendine değil, çevresindekilere de zarar vermektedir ve olumsuz örnek teşkil etmektedir.

Sigara bağımlılığından kurtulmak için psikolojik bağımlılığı tetikleyen durumlara önlem almak ile birlikte, nikotin bağımlılığına karşı çözümler bulunmaktadır.

Merhabalar. Yazdıklarınız çok mantıklı ve yararlı. Ancak ben sürekli evdeyim 2 yıldır, o yüzden sigara benim zamanımı dolduruyor, meşgul ediyor beni ve diyetimi destekliyor.
Bu düşüncelerimde eksik ve hatalı noktalar varsa eğer nasıl bu destek dediğim zehirden, kilo almadan, saplantı yapmadan kurtulabileceğim konusunda yardimci olursaniz sevinirim.

X