Söz Kesimi Söz yüzüğü hangi ele takılır?

denolina

İstismar Yardım
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2011
792
180
Arkadaşlar 1 ay sonra sözüm var ama benim aklım karışık.. Söz yüzüğü sağ ele mi sol ele mi takılır?

bazıları ilk önce evlenene kadar sağ ele katılır sonra sola geçer diyor
bazıları hep sağ elde kalı diyor
bazıları sola takılır diyor.. işin aslı nedir?:26:

Arkadaşlar 1 ay sonra sözüm var ama benim aklım karışık.. Söz yüzüğü sağ ele mi sol ele mi takılır?

bazıları ilk önce evlenene kadar sağ ele katılır sonra sola geçer diyor
bazıları hep sağ elde kalı diyor
bazıları sola takılır diyor.. işin aslı nedir?:26:

cnm merhaba söz yüzüğü sağ parmağa takılır nişanda alyans alınır o da sağ ele takılır evlendikten sonra sol parmağa takılır. ama sen söz yüzüğü direk alyans aldıysan sağ parmağa düğünden sonra sol parmağa takılır.

cnm merhaba söz yüzüğü sağ parmağa takılır nişanda alyans alınır o da sağ ele takılır evlendikten sonra sol parmağa takılır. ama sen söz yüzüğü direk alyans aldıysan sağ parmağa düğünden sonra sol parmağa takılır.

Yok biz normal yüzük alcaz (gümüş söz yüzüklerinden).. =) çok teşekkür ederim canım..

Sağ ele takılır ama benim gibi takıntılıysan,
sağ elde yüzük, künye, bilezik ne varsa takamam diyebiliyorsan,
nişan ya da söz ertesi hemen sol ele geçebilir.. :)

Arkadaşlar benim söz kasıma ertelendi.. Bizde nişan tarihini öne aldık( 2 sene sonra olur diye planlıyorduk ama gelecek yıl haziran-temmuz gibi yapalım dedik tabii babam beni verirse :KK70:):KK1:

Bu yazımızda sizlere nişan yüzüğü hangi parmağa takılır ve alyans hangi parmağa takılır gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız. Alyans, karşı cinste iki insanın birbirine ettikleri bağlılık yemininin sembolik olarak yansımasıdır. Bu sembol Mısırlılar tarafından; dairenin başlangıç veya bitiş noktası olmadığı (sonsuz olduğu ) için yüzük olarak belirlenmiş ve alyans ismiyle vücut bulmuştur. Sevgililerin bile bir ilişkileri olduğunu belli etmeleri açısından taktıkları yüzükler gençlerin parmağını süslemekle kalmıyor, aynı zamanda kıyafetlerini ve tarzlarını pekiştiriyor.

Peki nişan yüzüğü alyans hangi parmağa takılır? Milattan önce 2800’lü yıllarda kullanılmaya başlandığı tahmin edilen alyans sol elin 4. parmağına yani, serçe parmağının yanındaki parmağa takılır. Neden sol el ve neden 4. parmak olduğu hakkında çoğumuzun hiçbir bilgisi yoktur.

Nedeni çok romantik aynı zamanda da oldukça bilimsel. Çünkü sol elimizin 4. parmağından geçerek direk kalbe giden bir damarın varlığı ve ayrıca çiftlerin bu gerçeğin bir yansıması olarak kalben birbirine bağlandığı anlamını taşımaktadır.

Dinimizin geleneklerine göre ise alyansın nişanlıyken sağ elde evlenince sol ede takılması gerekir.

Çinlilerin ise daha farklı bir anlatım şekli, hikâyeleri ve tezleri vardır bu konuda. Sağ ve sol ellerini sırt sırta verip değişik şekillere sokarak birbirinden ayrılmayan tek parmakların yüzük parmakları olduğuna dikkat çekerek alyansın 4. parmağa takılmasını farklı bir biçimde desteklerler.

Alyans günümüze kadar birçok farklı kültür tarafından 4. parmak olarak sabitlenince, sevgililere de başka seçenek kalmamış tabii ki. Bir kadının sağ elinin 4. parmağında alyans varsa sözlü diye. Sol elinin 4. parmağında alyans varsa evli diye yaklaşılmamış, rahatsız edilmemiş kadınlar. Hatta günümüzde baskıcı erkekler yüzünden rahatsız olup bu yöntemi hile olarak kullanan kadınlar bile var.

Kaynak: Alyans hangi parmağa takılır?

X