16 yaşında evlilik

Kız ailesinin izni ile nikah yapıp öyle doğum yapacak muhtemelen
ama bu durumda kızın babası, kıza bakmakla yükümlü kişi olmaktan
çıkıyor. Yukarıda arkadaşın da belirttiği gibi yeni SGK kanununa göre
devlet sağlık giderlerini karşılıyor. Bununla ilgili bir başvuru yapmaları
gerekiyordu geçtiğimiz ekim ayına kadar. Eğer yapmadıysa bağlı olduğu
SGK bürosunu arayıp detaylı bilgi alsınlar.

Daha neler okuyacağım bu forumda=/
16 yasında hadi kaçtı.
Yaşımı geçiyomuşta hemen çocuk yapmış..
Resmi nikahı yokken hemde=/
Hey allahım...
Konu hakkındada bi fikrim yok ama bunu yazmadanda edemedim..

Son düzenleyen: Moderatör:
Babasının sigortasından bakılması gibi bir durum tabiki yok. Evlenmiş gitmiş babası değil kocası bakar artık. Kesinlikle yok yani. Resmi nikahla evlendikten sonra ana babadan miras dışında hiç bir hak bulamıyorsun.
Ayrıca doğum devlet hastanelerinde ücretsiz.

Babasının sigortasından bakılması gibi bir durum tabiki yok. Evlenmiş gitmiş babası değil kocası bakar artık. Kesinlikle yok yani. Resmi nikahla evlendikten sonra ana babadan miras dışında hiç bir hak bulamıyorsun.
Ayrıca doğum devlet hastanelerinde ücretsiz.

Resmi olarak evlenmemişler henüz.

Resmi nikah yapılırsa babasının üzerinden faydalanamaz. Ama zaten devlet hastanelerinde doğum ücretsiz. Hatta hamileliği boyunca devlet hastanesinde muaynede olabilirdi. Analık hakkından dolayı. Ama resmi nikah mutlaka kıyılmalı yoksa mahkemeye gönderilir hastaneden.

18 yaşına kadar devlet güvencesi altında çocuklar ama hastanelere sorun, evli çocukları kapsayıp kapsamadığını bilmiyorum

Merhabalar arkadaşlar,
Öncelikle benım bi sorum olcak herkese benım teyzemin kızı 16 yaşında geçen yıl internetten bı çocukla tanıştı ve ona kaçtı. İşte sonra düğün flan oldu kaçtığı kişinin sosyal sigortası yok.Yakında doğum olacak ve ve 16 yaşındakikızların evlenmesi için maheme emri gerekiyomuş o mahkeme emrini aldılar düğüne kadar resmi nikahıda yapacağız diyolar doğum masrafları için babasının sigortasından yararlana bilir mi?
Şimdiden herkese teşekkürler:KK34:

16 yaşında kaçmış 3-5 sene anlaşamıyorum diyip cocuk kucagında dönecek babasının evine ...kimseyi kınamak istemiyorum ama cocuk yasta evlilikler ne kadar sağlıklı olur tartısılır...devlet ücretsiz bakıyor 18 yasına kadar illa güvence olmasına gerek yok ama dogum bu kapmasama girermi bilmem ya hu hadi kaçtı cocuk neyin nesi daha kendı cocuk yaaa

Son düzenleme:
Resmi olarak evlenmeden kız çocuğu nasıl doğum yapacak ceza alır. Eşi de babası da.

Evet büyük ihtimalle savcılık suc duyurusunda bulunacak, sonra baba onlar evliler diyecek ve resmi olarak evlendirecekler. pofff ne sıkıntılı süreçler yahu. 16 yaşındaki cocuk nasıl anne olacak o da ayrı bir mesele.

Umarım yararlanamaz.Böylece insanların kanunsuz hiçbir işin faturasını devlete ödetemezler.

bu nasıl bir yorumdur yaa?? insanlar zor durumdalar... ayrıca kanunsuz dediğin şeyde bir insanın hatta iki insanın canı...
burda kimseye yargılamak düşmez... nasıl bir millet olduk biz yaa... ne kadar çirkef.. ne kadar vicdansız... ne kadar birbirimizin hayatlarına saygısız....

16 yaşında düşünememiş sevmiş kaçmış... çoğumuzun babanneleri - dedeleri - anneleri - babalarıda o yaşlarda evlenmiştir.... tabiki olmamalı ama olduysada yapacak birşey yok...

o çok sevdiğin devletinin istediği de bu değilmiydi??? doğunun bakalım diyen onlar... madem öle herşeyide karşılıcaklar..!!!

bu kadar kanunsuz iş yapılırken... bu kadar sırf cepleri dolsun diye saçma sapan vergiler konurken bu işmi kanunsuz oldu....???
24 yaşındayım 13 yaşından beri cep telefonu kullanıyorum... onlarca vergi ödüyorum..... ozaman benimkileri bu kızcağız için kullansınlar!!!

Merhaba arkadaşım . Dediğiniz belki size göre doğru ama bayan sizden yardım ve bilgi rica etmiş eleştiri değil..olay cıkarmanın lüzmu yok..Ya cevap vermeyin yada eleştirede yapmayın.Yanlışta anlaşılmasın..

16 yasındaki kzın hamile kalması ve doğum için babasının sigortasını kullanmak istemesi olay değil, devleti bu duruma alet etmek mi olay?anlayışınıza hayran kaldım

bu nasıl bir yorumdur yaa?? insanlar zor durumdalar... ayrıca kanunsuz dediğin şeyde bir insanın hatta iki insanın canı...
burda kimseye yargılamak düşmez... nasıl bir millet olduk biz yaa... ne kadar çirkef.. ne kadar vicdansız... ne kadar birbirimizin hayatlarına saygısız....

16 yaşında düşünememiş sevmiş kaçmış... çoğumuzun babanneleri - dedeleri - anneleri - babalarıda o yaşlarda evlenmiştir.... tabiki olmamalı ama olduysada yapacak birşey yok...

o çok sevdiğin devletinin istediği de bu değilmiydi??? doğunun bakalım diyen onlar... madem öle herşeyide karşılıcaklar..!!!

bu kadar kanunsuz iş yapılırken... bu kadar sırf cepleri dolsun diye saçma sapan vergiler konurken bu işmi kanunsuz oldu....???
24 yaşındayım 13 yaşından beri cep telefonu kullanıyorum... onlarca vergi ödüyorum..... ozaman benimkileri bu kızcağız için kullansınlar!!!

devlet 16 yasındaki hiçbir kıza kocaya kaç,doğur demedi,tecavüz hariç.zor durumdayız aman aman ne yapacagız deyip kanunsuz işlerinizde sahtekarlık yapıp devleti alet edeceğinize nefsinize hakim olmayı öğrenin

devlet 16 yasındaki hiçbir kıza kocaya kaç,doğur demedi,tecavüz hariç.zor durumdayız aman aman ne yapacagız deyip kanunsuz işlerinizde sahtekarlık yapıp devleti alet edeceğinize nefsinize hakim olmayı öğrenin

şu yorumundan sonra toplumumuzun ne hale geldiğini birkez daha gösterdin...
acıncak haldeyiz artık...

devletin sana iyi bakıyor demekki bu kadar savunuyorsun ne diyelim darısı diğer vatandaşlarımızında başına :KK66:

resmi nikah olduğunda babasının sigortasından yararlanamaz. çünkü soyadı değişiyor.

nikah yapılmaz ise bu sefer 16 yaşında ve hamile bir kız olunca hastane yönetimi savcılığa bildirmek zorunda oluyor. soruşturma açılıyor.

Allah yardımcısı olsun.

Konu sahibi arkadaşım kusuruma bakma.

Bir muhasebeci ya da bilir kişi buna cvp. verirse sevinirim.Geçenlerde t.v. de bir açıklama dinledim fakat başına yetişemedim.

Eski kız diye tabir ettikleri kişiler evlense bile artık dilerlerse babalarının sigortasından faydalanabilirlermiş. Bu doğru mu ?

Kadınlar ancak bekarken babasının sigortasından faydalanabilir. Evlendiyse eğer eşinden faydalanabilir.

şu yorumundan sonra toplumumuzun ne hale geldiğini birkez daha gösterdin...
acıncak haldeyiz artık...

devletin sana iyi bakıyor demekki bu kadar savunuyorsun ne diyelim darısı diğer vatandaşlarımızında başına :KK66:

doğru insan olursan bakar merak etme.devlet sana pek bakmıyor sanırım böyle yazdığına göre.
kanunsuz işler yapmamayı dene, o zaman devlet sana bakmazsa da git hesabını sor

doğru insan olursan bakar merak etme.devlet sana pek bakmıyor sanırım böyle yazdığına göre.
kanunsuz işler yapmamayı dene, o zaman devlet sana bakmazsa da git hesabını sor

arkadaşım benimle ikili diyaloğa girip durma...
kime göre doğru insan değilim ki?

ayrıca yazım tarzlarımıza bakılırsa senden çok daha doğruyum önce insanlara karşı tavrını değiştir... sonra da olduğun ve bulunduğun toplumu sorgula... belki seninde vicdanın vardır ve neler olduğunu biraz görebilirsin at gözlüğünü çıkarıp...

burda siyasi bir şey savunmuyorum ben insan hakkı - yaşama hakkı - kendi hayatını özgürce yaşabilme hakkı. bu kişi 16 yaşında da olsa... 40 yaşında da olsa... 70 yaşında da olsa ne senin nede diğerlerinin dar pencerelerinden yorumlamaya yargılamaya hakkı yok.

şimdi benimle muhatap olmayı kes ben zaten senin ilk mesajından hayata karşı , insanlara karşı bakış pencereni gördüm. sadece o an çok sinirlendim ve gayette medeni bir şekilde cevap verdim... ama senin cevaplarını sokak ağzı şivesiyle dediğimiz tavırla veriyorsun ve bende kendimi sorguluyorum ben bu insanla nasıl konuşma içerisine girdim diye...

saçma sapan insanların ne beni tanımadan sadece savunduğum şey ile yanlış insan yerine koymasına izin veririm ne de başkalarının arkasından sorgulamadan yargısız infaz yapılmasına...
şimdi bence işe yaramıyorsun bu topikte yazıp durma... zaten konu sahibinininde sana ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.

bende yazmıcam çünkü konu ile ilgili birşey bilmiyorum sadece doğumun devlet tarafından karşılıksız karşılandığı konusunun dışında. konu sahibi arkadaşım kusura bakma ben bu insanın daha fazla yazmasına sebep oldum... hem senden hemde topikteki diğer kişilerden özür diliyorum. umarım hem anne hemde bebek sağlıklı bir şekilde bu sorunun üstesinden gelirler. başına gelmeyen bilmez derler ; benimde başıma gelmedi ama en azından kişilik olma haklarına saygı duyabiliyorum keşke herkes bunu yapabilse...

arkadaşım benimle ikili diyaloğa girip durma...
kime göre doğru insan değilim ki?

ayrıca yazım tarzlarımıza bakılırsa senden çok daha doğruyum önce insanlara karşı tavrını değiştir... sonra da olduğun ve bulunduğun toplumu sorgula... belki seninde vicdanın vardır ve neler olduğunu biraz görebilirsin at gözlüğünü çıkarıp...

burda siyasi bir şey savunmuyorum ben insan hakkı - yaşama hakkı - kendi hayatını özgürce yaşabilme hakkı. bu kişi 16 yaşında da olsa... 40 yaşında da olsa... 70 yaşında da olsa ne senin nede diğerlerinin dar pencerelerinden yorumlamaya yargılamaya hakkı yok.

şimdi benimle muhatap olmayı kes ben zaten senin ilk mesajından hayata karşı , insanlara karşı bakış pencereni gördüm. sadece o an çok sinirlendim ve gayette medeni bir şekilde cevap verdim... ama senin cevaplarını sokak ağzı şivesiyle dediğimiz tavırla veriyorsun ve bende kendimi sorguluyorum ben bu insanla nasıl konuşma içerisine girdim diye...

saçma sapan insanların ne beni tanımadan sadece savunduğum şey ile yanlış insan yerine koymasına izin veririm ne de başkalarının arkasından sorgulamadan yargısız infaz yapılmasına...
şimdi bence işe yaramıyorsun bu topikte yazıp durma... zaten konu sahibinininde sana ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.

bende yazmıcam çünkü konu ile ilgili birşey bilmiyorum sadece doğumun devlet tarafından karşılıksız karşılandığı konusunun dışında. konu sahibi arkadaşım kusura bakma ben bu insanın daha fazla yazmasına sebep oldum... hem senden hemde topikteki diğer kişilerden özür diliyorum. umarım hem anne hemde bebek sağlıklı bir şekilde bu sorunun üstesinden gelirler. başına gelmeyen bilmez derler ; benimde başıma gelmedi ama en azından kişilik olma haklarına saygı duyabiliyorum keşke herkes bunu yapabilse...

devletle problemin olduğuna göre var bir durumun :)

o kız kesin ileri yıllarda ayrılır konu sahibi aYRILIĞIDA YAZSIN Kİ , iyi örnek olmadığını bilsinler

X