İş Güvenliği Uzmanı-olan varmı?-kimler olabilir-nasıl olunur-ne iş yapar-Yardım Lütfn

Ben C sınıfı iş güvenliği uzmanıy(d)ım. 6 aylık iş güvenliği uzmanlığı mücadelemden sonra işi bıraktım ve bir daha asla geri dönüş yapmama kararıl aldım. Bu konuda bilgisi olmayan arkadaşları uyarmak isterim, risklerini iyice araştırın ve bu sektöre girmeden önce çok iyi düşünün. Sertifikalarını yeni almış ve sektöre atılmak için hevesli olan tecrübesiz arkadaşlara ise çıktıkları bu zorlu yolda başarılar dilerim.

Neden belirtmeden olumsuz yazınız yerine keşke açıklayıcı bir bilgi verseydiniz.

merhaba. ben isg uzmanıyım. Bir OSGB firmasında çalışıyorum. sorularınızı bekliyorum.

her işin bir riski elbette var. ama siz kanunen yapılması gereken şeyleri yaptığınız hiçbir sıkıntı olmaz. ayrıca C sınıfı olarak çalışıyorsanız zaten bakacağınız yerler-sorumluluk alanlarınızda ona göre genelde az tehlikeli oluyor. tabi çalıştığınız-eğitim aldığınız kurumunda, kurumsal bir yapıda olması lazım. size yardımcı olarak tecrübeli insanlardan kurulu olması gerekiyor.

Son düzenleme:
merhaba. ben isg uzmanıyım. Bir OSGB firmasında çalışıyorum. sorularınızı bekliyorum.

her işin bir riski elbette var. ama siz kanunen yapılması gereken şeyleri yaptığınız hiçbir sıkıntı olmaz. ayrıca C sınıfı olarak çalışıyorsanız zaten bakacağınız yerler-sorumluluk alanlarınızda ona göre genelde az tehlikeli oluyor. tabi çalıştığınız-eğitim aldığınız kurumunda, kurumsal bir yapıda olması lazım. size yardımcı olarak tecrübeli insanlardan kurulu olması gerekiyor.
Merhaba isg uzmanı,

ne yazıkki ben bir türlü karar verip isg uzmanı sınavına giremedim.
Neyse bu sefer tüm aksiliklere ve olumsuz düşüncelere kulaklarımı tıkadım ve kursa gittim.
İnşallah Aralıkta yapılacak olan sınava girme hakkım var.

sınava hazırlanırken yardımcı kitap olarak neler kullandın.

Bir yıldır isg uzmaniyim ama bir işe yaradi mi hayır, aktif çalışmadım, inşaat muhendisiyim osgb firmasindan çalışmamı istediler . Piyasada artik o kadar cok isg uzmani var ki , inşaatçı olmasam beni de çağırmayacaklarmis , gel bütün insaat islerini sana veririz dediler , oturdum düşündüm , ölümcül kazalarin en çoğu inşaat sektöründe , ustelik maas desen aldığın riske değmeyecek kadar az ,hem de cok az , riske uygun maaş verseler kabul ederdim ama o da yok ... en ufak bir kazada direk gelip beni bulacaklar . Velhasil gitmedim , kursa yatirdigim onca parama yazik :'( , her ışte bir sorumluluk var ama isg sektöründe sorumluluk daha fazla

keşke daha az tehlikeli işlerle başlangıç yaptırsaymışlar, yeni isg uzmanı birisine direk inşaat vermeleri bence çok riskli.
Ama tehlike konusunda katılmıyorum.
Şuan isg uzmanımız bize bildirimlerde bulunuyor. ve gidiyor. sorumlu kim?
Üretim sorumlusu olarak çalıştığım için iş veren vekiliyim ve artık sorumlusu benim.
Allah korusun bir kaza olduğunda beni de alacaklar soruşturmaya patronu da isg uzmanını da.
Ama kimler hakkıyla işini yaptıysa onlar aklanıp çıkacak.
patronda aklanacak çünkü o da ben oraya vekilimi koydum. o ne yapılması gerekiyorsa yapmalıydı diyecek.
benim gibiler ise bildirimi alıp patrona bildiriyi yazılı değil de sözlü iletenler aklanamıyacak :KK43:

Aynen öyle, patron bir şekilde kendisini aklar , olan bizlere olur .aslinda yonetmeliklerde işverene agir bi sorumluluk yüklenmiş, ama uyguamada isveren kendini aklar , bu böyledir. Bu sektörde zaten hicbirseyin sözlü olmaması lazim , hep yazılı hep yazılı, bir nüshası bizde digeri patronda olmalı ki birşey olduğunda ben önlemimi aldim sen yapmadin diyebilelim . Kimyaci bi arkadasim vardi onun tehlikesi cokk azdi , deterjanlarla yiyeckleri ayni yere koyma , tüpleri ayır falan filan , ben c sinifi da olsam inşaat riskli , yok dedim aldigim verdigimi karsilamiyor , ama belki osgb degil de devlet kurumlarında uzman olarak çalışmak daha rahat olabilir, hepten göz korkutmiim

Aynen öyle, patron bir şekilde kendisini aklar , olan bizlere olur .aslinda yonetmeliklerde işverene agir bi sorumluluk yüklenmiş, ama uyguamada isveren kendini aklar , bu böyledir. Bu sektörde zaten hicbirseyin sözlü olmaması lazim , hep yazılı hep yazılı, bir nüshası bizde digeri patronda olmalı ki birşey olduğunda ben önlemimi aldim sen yapmadin diyebilelim . Kimyaci bi arkadasim vardi onun tehlikesi cokk azdi , deterjanlarla yiyeckleri ayni yere koyma , tüpleri ayır falan filan , ben c sinifi da olsam inşaat riskli , yok dedim aldigim verdigimi karsilamiyor , ama belki osgb degil de devlet kurumlarında uzman olarak çalışmak daha rahat olabilir, hepten göz korkutmiim

Sen gene de bileziğini koluna taktın.
Ben ümitliyim aslında. yönetmelik iyi ama açıkları var. düzelecektir inşallah.

Ben isg olarak maaşımı uzmanlığını yaptığım şirketten aldığım sürece oraya yapacağım yaptırım ne kadar sağlıklı olabilir ki. veya şirketi nasıl şikayet edebilirim ki...
iş veren paramızlar rezil oluyoruz derken, isg uzmanları hakkımızı alamıyoruz, parayı patron verdiği için işimizi iyi yapamıyoruz diyor.

bunların hepsinin düzene oturması elbette zaman alacak şeyler.
bir havuz sistemi oluşturulmalı ve atamalar o şekilde yapılmalı. her şirkete yakın civardaki veya tercihine göre organize bölgelerden firmalara atanmalı, fiyat sabit olmalı, ücreti devlet ödemeli, devlet de ücreti sabitleyip fabrikalardan almalı.
ahbap çavuş ilişkili olmamalı.

olacak olacak ben inanıyorum :KK1:

c sınıfı isg ciyim ve şuan bir osgb de çalışmaya başladım

X