Bebeğin el ve ayak izleri nasıl alınır ?

akans

tek kanatlı bir kuşum...
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2012
2.223
858
Merhaba arkadaşlar ben bebeğimin el ve ayak izlerini doğal yollarla almak istiyorum ama yeterli bilgiye ulaşamadım ayrıca kordon kanı saklanması konusunda bilgisi olan varsa şimdiden teşekkür ederim hepinize hayırlı doğumlar dilerim

Tam da bu konuyu açacaktım ama önce bir dolanayım var mı dedim.. Bilgisi olan yardım etsin lütfen bunu yapan yok mu?

Hazır satılan kalıplar varmış
Bir de kendiniz yapabiliyormuşsunuz,
onun tarifi de şu şekilde ;

1 çay fincanı tuz, 1 çay fincanı un, yarım fincan kadar su..
tuz ve unu karıştırın su ile beraber biraz kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yapın. Bebeğin ayağının sığabilecği oval ya da yuvarlak bir kabın dibin strech film ya da bir parça naylon serin. Hamuru içine düzgünce yayın el izi bırakmayın bebeğinizin ayak yabanını bebe yağı ile yağlayın tabanında hamur olan tabağı dikkatlice bebeğin ayağına bastırın. ( Bebeği hamura bastırmaya çalışmayın yatar vaziyetteyken ayağını tutup hamura hafifçe bastırın)
Hamuru kalıptan çıkartın ve güneşte kurutun. İsterseniz kalıptan çıkarmadan önce bir delik açıp kuruduktan sonra asmak için kullanabilirsiniz.
Fotoğraftaki hali bir gün kuruduktan sonraki halidir tuz ile beraber çok iyi bir şekilde kurur ve dokusu biraz sanki donmuş plaj kumuna benzer daha sonra boyayabilirsiniz. Neticede kuru hamurdur bebek ayak izine iyi bakmalısınız kırılabilir..

alıntıdır.

merhabalar.
kendi bebeğinin el ayak izini alanlar nasıl aldıklarını anlatabilirler mi?
bahsedildiği gibi iki tür var: bir hazır karışım, diğeri evde tuzlu hamur.
tuzlu hamurun duruşunu beğenmedim, tam kavramıyor ve sadece tabanı çıkartıyor anladığım kadarıyla.
hazır karışımın duruşu çok hoş ama ilk seferde başarıyı yakalamak çok zormuş. nasıl yapacağım :26:

İsim vermek serbest mı bılmedıgımden isim vermiyorum su buyuk bebek magazaları var malum ıcınde her seyın satıldıgı bırcok yerde subesı olan onlarda hazır kalıplar var hem de cok sık cercevelı fılan onlardan almak cok kolaylastırır ısınızı

Bense farklı bır sey yapmayı planlıyorum, en kucuk boy tuval aldım ve bırde su bazlı organık boya (resım boyası) bebegımın ayagına o boyadan surup tuvale basıcam, boya suyla yıkayınca hemen temızlenıyor.

Merhaba,
Ben 5 yaşında oğlumun el izini kucukizler.com diye bir siteden set olarak hazır satın aldım. Gayet kolay bir şekilde yaptım. 3 boyutlu olarak, diğerleri gibi sadece iki boyutlu iz değil. Tavsiye ederim. :)

şu tuz un la yapılan kalıbı killede yapmak mümkün değilmi anasınıfında çocuklarla dersler yapılıyor bu killerle ama yağlamak fikri aklıma gelmemişti kordon kanı konusunu araştırdım internetten ama muaffak olamadım bazı hastaneler bunu yapıyor donduruyorlar bir çok hastalığa iyi geliyor en önemliside lösemiye. fakat fiyatı nedir şartları nedir öğrenmek lazım

Merhaba,
Sanırım bahsettiğiniz site www.kucukizler.com
Siz hangi modeli almıştınız ? Yapımı kolay mı? Ben çerçevelileri beğendim ama yapabilir miyim anlıyamadım?

Selam,
Evet site kucukizler.com . Ben el izi kalıbını aldım. Çerçeveli değildi. Fiyatı 49 tl civarı idi sanırım. Ama benimki çocuklar içindi. Sizin çocuğunuzun yaşına göre model seçiyorsunuz. Yapımı hiç zor değil, zaten anlatılıyo, aynısını uyguladım ben, biraz dikkat gerektiriyo tabii. En güzel yanı 3 boyutlu olması ve oğlumun elindeki ince çizgiler bile çıktı :) Çok güzel bir hatıra oldu ilerisi için. Ben tavsiye ederim. 2 boyutlu satan yerler de var büyük magazalarda ama bu çok farklı, daha anlamlı.

X