Bebek Beslenmesi pirinç unlu mamalar yararlı mı zararlı mı ?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

seldameral

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2010
4
0
meleğim dün 6. ayını doldurdu. arı mamanın 12 vitaminli-6 mineralli pirinç unu mamalarından aldım.meyveli ve sebzeli olanları var ve hepsi sütlü.gece uykusundan önce kullanmaya başladık.çok severek yiyor ama yavrum boş kilo alırsa diye de korkuyorum.bu mamalardan kullanıp memnun olan ve olmayanlardan yorumlar istiyorum.tabi gelecek önerilerede açığım,şimdiden ilgilenen annelere teşekkürler:emir_bebek:

bende aldım ama bebeğim hiçbirini sevmedi yemedi. Dr a sordum onların hiçbirine gerek yok, sen sebze-meyve- yum-... ver dedi. Yetmediği ya da yemediği durumlarda devam sütü verebilirsin dedi

meleğim dün 6. ayını doldurdu. arı mamanın 12 vitaminli-6 mineralli pirinç unu mamalarından aldım.meyveli ve sebzeli olanları var ve hepsi sütlü.gece uykusundan önce kullanmaya başladık.çok severek yiyor ama yavrum boş kilo alırsa diye de korkuyorum.bu mamalardan kullanıp memnun olan ve olmayanlardan yorumlar istiyorum.tabi gelecek önerilerede açığım,şimdiden ilgilenen annelere teşekkürler:emir_bebek:

bende veriyorum oğluma tek geceleri severekte yiyiyo boş kilo almaz korkmana gerek yok tek geceleri ver bişe olmaz canım

Ben kızıma akşamları yatmadan önce suyla pirinçunu pişirip içine pekmez koyarak yediriyorum. Severek yiyor ve geceleri rahat uyuyor. Tavsiye ederim.

Ben kızıma akşamları yatmadan önce suyla pirinçunu pişirip içine pekmez koyarak yediriyorum. Severek yiyor ve geceleri rahat uyuyor. Tavsiye ederim.

bak kesinlikle bu daha mantıklı

o hazır mamalrın içinde şeker var. ya bir de nasıl güzel bir memleketteyiz. sebze mi yok meyve mi ki hazır mamasını alıyoruz?

bak sen şöyle yap:

zaten daha 6 ay yeni dolmuş.

meyve sularından başla. meyveleri rendeleyip bir tülbentten süz, o suyu vererek başla. sonra içine az az pürelerinden de katarsın.

sonra anne sütü veriyorsan mesela, meyve püresini anne sütüyle sulandırıp ver.

patatesi haşla, anne sütüyle kıvamını açıp yedir

sana tavsiyem her şeyi blendırdan geçirme. ben doğru dürüst rendelemedim bile. hep çatalla ezdim. şimdi maşallah oğlumun dişleri yok ama tavuk budunu yer bitirir damağıyla.

çorba yap.

muhallebiye gelince,

kentonun muhallebi yapmak için pirinç unu var. mama değil. bilidğin pirinç unu. sadece pirinç unu yazıyor zaten içinde. onunla, 1 su bardağı suya 2 tatlı kaşığı ölçüsünde pişir, sonradan renklendir. ister muz ez içine, ister elma rendele, çilek ez, anne sütü sağ biraz, ya da pekmez kat... sana kalmış.

bu pirinç ununu doğrudan meyve suyuyla da pişirebilirsin. ben ramazanda hep hoşaf suyuyla yaptım. bayıldı oğlum.

kafan karışmasın.

her gün 1 çay bardağı yoğurt, meyve ya da sebze (püre-çorba-muhallebide farketmez) yediğine emin ol başlangıçta, gerisi gelir. bu ayın sonunda yumurta sarısı, mercimek çorbası, et suyu vermeye başlarsın.

çok geç kalma dediklerimde ama kendini kasma da. her bebek kendi damak zevkiyle geliyor dünyaya. zamanla neyi sevdiğini, ne kadar yedireceğini kendin öğrenirsin yavruna göre

Pirinç glisemik indeksi cok yüksek bir gıda glisemik index de karataydan biliyorsunuzdur şeker ve insülin direncine neden oluyor bir yerde okumustum 2 yasına kadar bebeğe yedirdiklerimiz ilerki yaslarındaki bücüt yag hücrelerinin sayısını saptıyor hele hazır mamalrdaki işlenmiş prinç unlarını düşünürsek o yuzden en mantıklısı un haline getirilmemiş pirinci iyice pişirip ezerek yedirmek böylece çiğneme yeteneğinide kazandırmıs oluruz seker yerinede pekmez cok akıllıca sahsen ben cok cokda yararlı olmadıgını düşünüyorum ama büyüm evresinde oldukları için cok abartmamakla birlikde verilmesinde sakınca yok pirincin içerisindeki karbonhidratlar bebekde mutluluk hormanlarının salgılanmasına neden oluyormus böylece özellikle gece verildiğinde daha huzurlu ve uzun uyku cekiyolarmıs ben hiç denemedim ama söyle yapıyorum öğlen pirinci iyice suda haslayıp eziyorum içerisine bir çay kaşıgı kara dut pekmezi ve yarım muz koyup ezip yediriyorum tadıda fena sayılmaz tavsiye ederim. özellikle pekmez demir ihtiyacı için önemli

ben de kendi gece tahıllı mamamı yapıyorum. Pirinç unu, tam buğday unu ve irmiği bir kavanozda karıştırdım. Her gece 1 tatlı kaşığı karışımı 1 çay bardağı suda muhallebi yapıyorum. Pişip ılıyınca içine yine ayrıca bir yerde hazır bulundurduğum kuru erik kuru kayısıyı haşlayıp yaptığım marmelat tarzı ezmeden koyuyorum, biraz da köyden dut pekmezi.
Çok nadir de olsa bazen bu karışıma tahıllı gece mamasından 2 çay kaşığı atıyorum değişiklik olsun diye.

Bayanlar merhaba..Ben hiç mama vermedim çocuğuma hep sütümü emdi.4ayda çalışmamla birlikte bebeğimde ek gıdaya geçti.Meyve püreleri ve yoğurtla başladık.Tarhana çorbası,tavuk suyuna yapılmış çorbalar verdik.Ramazanda o kadar güzel yemek yiyordu ki hayret ediyordum..Şimdi pek bir şey yemiyor özellikle iki gündür..Yalnız beni gece çok uyandırıyor çok emmesine rağmen de bir çok kişi zayıf diyor.Bende muhallebilerden yapmak istiyorum.Özellikle SAKUNYA'nın verdiği tarifi beğendim bende deneyeceğim.Umarım etkili sonuç alırım ve bebeğimde tadını sever.Annemde kuşburnu marmelatı,erik ve kayısı marmelatı yapmıştı bebeğim için.Arada yoğurduna katarak veriyoruz çok seviyor tadını inşallah muhallebide de beğenir..

6. ay tadım ayıdır anne sütünden hariç bebeğinizin başka tatları tanıması içindir ek gıdaya geçince annelerde bir panik oluyor nedense sindirim sisteminin zarar görmemesi için ağır şeyler vermeyin sebzeler /meyveler tek tek 3 gün kuralına uygun tattırılmalıdır alerjik etki olmadığından emin olunduğunda 2li 3lü karışık püre haline geçilmelidir.Yoğurt kendiniz mayalayıp tazecik verebilirsiniz 7.8. aya geçince muhallebi çorba kahvaltı ara öğünler denemelisiniz
Bir düşünün bebeğiniz hiç bir tadı bilmiyor ve direk muhallebiyle başlıyorsunuz diğer sebze ve meyvelerin tadını bilmeyecek muhallebiye alışacak ve diğer tatları reddedecek belki bir daha zorla yedirmeye çalışacaksınız nacizane fikrim acele etmeyin

X