Hamilelikte bebeğin kilo alması için ne yapılmalı...

zammbak

ZIRZIRCAN'ın anneciği
Kayıtlı Üye
13 Ekim 2011
3.548
330
Merhaba arkadaşlar, artık bebeğimizi kucağımıza almamıza az bir zaman kaldı, bende bebeğimin yeterli kiloda doğmasını istiyorum her anne gibi. Sütü hayatta içemedim, ilk zamanlar 1 hafta kadar burnumu tutarak denedim ama gece bile rahatsız etti, kırmızı ette pek yiyemem ama kıymayı çeşitli baharatlarla tüketebiliyorum. Balık bulunduğum yerde malesef ya bayat yada yok. Anlayacağınız sağlıklı besinleri tüketemiyorum, muzun iyi olduğunu söylüyorlar, pek sevmem fakat bebeğim için tüketmeye çalışıyorum, ceviz malesef yiyemiyorum, sizce yiyemediklerimin dışında bebeğe hangi besinlerin faydası dokunur?

canım en yararlı besınler kırmızı et(beyaz etın yararı yok),kuru üzüm(siyah ),fındık,ceviz,balık( mutlaka haftada 2veya 4 kere.ben 2gunde bır 1kılo yedım ),keçıboynuzu pekmezi,köy yumurtası(gunluk 1 tane.ben 1taneyle doymuyordum 2veya 3cude buluyordu ama doktorum kızdı fazla protein zehırlıyormuş.),süt(bebeğinin kemıklı olmasını istiyorsan.ben gunde 4 bardak içiyordum dahada içerdımde kansızlık olacak dıye içmedm).ve sebze ,meyve.balık yıyemıyorsan balık hapıda kullana bılırsın.bırde sut içmıyorsan kalsıyum ilaçı ve magnezyum ilaçı al doktora soyle.bırde demırı ne kadar yesende yetmıyor o yuzden demır hapı kullan.sen onlemını al canım herşey bebekleırmız için ben zorlada olsa yedım.kıyma yerıne kırmızı et yee bebeğin için sabır et.ve artık bahartları yavaş yavaş kes ilerde mıden yanacak baharatlı hıç yıyemeyeceksın.

Son düzenleme:
canım en yararlı besınler kırmızı et(beyaz etın yararı yok),kuru üzüm(siyah ),fındık,ceviz,balık( mutlaka haftada 2veya 4 kere.ben 2gunde bır 1kılo yedım ),keçıboynuzu pekmezi,köy yumurtası(gunluk 1 tane.ben 1taneyle doymuyordum 2veya 3cude buluyordu ama doktorum kızdı fazla protein zehırlıyormuş.),süt(bebeğinin kemıklı olmasını istiyorsan.ben gunde 4 bardak içiyordum dahada içerdımde kansızlık olacak dıye içmedm).ve sebze ,meyve.balık yıyemıyorsan balık hapıda kullana bılırsın.bırde sut içmıyorsan kalsıyum ilaçı ve magnezyum ilaçı al doktora soyle.bırde demırı ne kadar yesende yetmıyor o yuzden demır hapı kullan.sen onlemını al canım herşey bebekleırmız için ben zorlada olsa yedım.kıyma yerıne kırmızı et yee bebeğin için sabır et.ve artık bahartları yavaş yavaş kes ilerde mıden yanacak baharatlı hıç yıyemeyeceksın.

Ahh hayatım boyunca kırmızı eti tüketemedimki, olmuyor yiyemiyorum bir türlü.
Keçiboynuzu pekmezine yeni başladım, yumurtayı sık yemeye çalışıyorum (bu aralar çok iştahsızım oda canımı sıkıyor)
Demir hapı kullanıyorum, midem uzun zamandır yanıyor zaten, çok baharatlı tüketmiyorum.
Sağlıklı beslenmeye çalışıyorum ama sadece yiyebildiklerimle yapıyorum, peynir, yoğurt çok tüketirim, her sofrada yoğurt vardır.

Ahh hayatım boyunca kırmızı eti tüketemedimki, olmuyor yiyemiyorum bir türlü.
Keçiboynuzu pekmezine yeni başladım, yumurtayı sık yemeye çalışıyorum (bu aralar çok iştahsızım oda canımı sıkıyor)
Demir hapı kullanıyorum, midem uzun zamandır yanıyor zaten, çok baharatlı tüketmiyorum.
Sağlıklı beslenmeye çalışıyorum ama sadece yiyebildiklerimle yapıyorum, peynir, yoğurt çok tüketirim, her sofrada yoğurt vardır.

canım kaç haftalık hamılesın ?ılk zamanlar yanı 4.aydan sonra hemen hemen tıksınme gecıyor kışıye gorede değişiyor gercı.yoğurt yıyıyorsan yeter .sute zorlama o zaman.zaten 32. haftadan sonra istemesen bıle cok yıyecekısn:)hamılelığın başı boyle.zaten bellı aya kadar bebeğin yedıkelrınden degılde kanından beslenıyor.canım bırde folıc asıt kullanıyormusun cok onemlı?

canım kaç haftalık hamılesın ?ılk zamanlar yanı 4.aydan sonra hemen hemen tıksınme gecıyor kışıye gorede değişiyor gercı.yoğurt yıyıyorsan yeter .sute zorlama o zaman.zaten 32. haftadan sonra istemesen bıle cok yıyecekısn:)hamılelığın başı boyle.zaten bellı aya kadar bebeğin yedıkelrınden degılde kanından beslenıyor.canım bırde folıc asıt kullanıyormusun cok onemlı?

şuan 33 haftalığım sanırım sıcaklardan iştahım kesildi. Folic asit ilk 3 ay kullandım sonra elevit, 29. haftadan sonra doktor bıraktırdı, 10 kilo almıştım fazlasıyla almışsın dedi, şuan 12 kilo almış durumdayım. Umarım bebekte yeterli kiloyu alır...

kalsiyum için süt şart değil.Yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüket,onlar da kalsiyum kaynağıdır.Et yesen çok iyi olurdu,ama yiyemiyorsan yoğurt-ayran ve yumurtayı tüketmeye çalış.Hayvansal protein bitkisel proteine nazaran daha kalitelidir,vücut tarafından daha iyi kullanılır.Ceviz de yemelisin,onsuz olmaz.Kilo almış olabilirsin ama bu kiloyu nasıl,ne yiyerek aldığın da önemli.Proteindir bebeğe kilo aldıran.Hamur işi ve tatlıyla alınan kilolarsa bebeğe geri dönüşü olmayabilir.Tabi bir de senin yapınla da alakalı,bazıları ne kadar bu saydıklarımızı yese de düşük kiloda bebek doğurabiliyor. Ama sen yine de tedbirini al tabii.

kalsiyum için süt şart değil.Yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüket,onlar da kalsiyum kaynağıdır.Et yesen çok iyi olurdu,ama yiyemiyorsan yoğurt-ayran ve yumurtayı tüketmeye çalış.Hayvansal protein bitkisel proteine nazaran daha kalitelidir,vücut tarafından daha iyi kullanılır.Ceviz de yemelisin,onsuz olmaz.Kilo almış olabilirsin ama bu kiloyu nasıl,ne yiyerek aldığın da önemli.Proteindir bebeğe kilo aldıran.Hamur işi ve tatlıyla alınan kilolarsa bebeğe geri dönüşü olmayabilir.Tabi bir de senin yapınla da alakalı,bazıları ne kadar bu saydıklarımızı yese de düşük kiloda bebek doğurabiliyor. Ama sen yine de tedbirini al tabii.

Kendimce bir plan yaptım, sabahları eşimi işe gönderirken 1 yumurta yicem, çünkü neredeyse öğlene kadar bişey yemiyordum, sanırım bununda etkisi var...

şuan 33 haftalığım sanırım sıcaklardan iştahım kesildi. Folic asit ilk 3 ay kullandım sonra elevit, 29. haftadan sonra doktor bıraktırdı, 10 kilo almıştım fazlasıyla almışsın dedi, şuan 12 kilo almış durumdayım. Umarım bebekte yeterli kiloyu alır...

maşallah baya olmuş ...işh sağşıklı bır şekılde kucağına alırsın bebeğini..canım zaten bu saatten sonra özellıkle son 2 veya 4 hafta arasında cok alıyor başta cok az alıyorlar..bende cok kılo aldım hamıleyken hala veremedım:KK43:3ay oldu göbek kalça olduğu gıbı duruyor..17 kılo verdım ama daha cokk var.ben baya almışım.ama ben son ana kadar elevıtı magnezyum ve kan ilaçı kullandım.bırde bebeğe en cok vıtamın ilaçları kılo aldırıyor..bırde doğum dan sonra hayıt suyu var hemen onu iç baya bı sure kullan ınankı sutunu artırıyor.ben denedım.başlarda cok az sutum arkadaş hamıleyken demıştı.bende almıştım bellı bır sure kullandım şuanda cok şukur sutum hem yarıyor hemde yetıyor.tadı baya kotudur ama bebiş için değer.canım duzenlı yede artık en yersen yee zamanın az kalmış.

maşallah baya olmuş ...işh sağşıklı bır şekılde kucağına alırsın bebeğini..canım zaten bu saatten sonra özellıkle son 2 veya 4 hafta arasında cok alıyor başta cok az alıyorlar..bende cok kılo aldım hamıleyken hala veremedım:KK43:3ay oldu göbek kalça olduğu gıbı duruyor..17 kılo verdım ama daha cokk var.ben baya almışım.ama ben son ana kadar elevıtı magnezyum ve kan ilaçı kullandım.bırde bebeğe en cok vıtamın ilaçları kılo aldırıyor..bırde doğum dan sonra hayıt suyu var hemen onu iç baya bı sure kullan ınankı sutunu artırıyor.ben denedım.başlarda cok az sutum arkadaş hamıleyken demıştı.bende almıştım bellı bır sure kullandım şuanda cok şukur sutum hem yarıyor hemde yetıyor.tadı baya kotudur ama bebiş için değer.canım duzenlı yede artık en yersen yee zamanın az kalmış.

Ben gebelikten öncede kullandım hayıt suyunu, hormonları düzenliyor ama sütü arttırdığını bilmiyordum.
Senin bebeğinide Allah sana bağışlasın, peki bebeğin kaç kilo doğdu?

Ben gebelikten öncede kullandım hayıt suyunu, hormonları düzenliyor ama sütü arttırdığını bilmiyordum.
Senin bebeğinide Allah sana bağışlasın, peki bebeğin kaç kilo doğdu?

cok saol canım ..rabbım bebeğınıda sana bağışlasın işh sağsalım alırsın kucağına..benım bebeğım 3200 doğdu.boyuda 49 cmdı..cok şaşırdım doğduğunda cunku ben baya uzun beklıyordum o kadar yedım .ama benım bebeğım yapısı gereğı bana degılde babasına cekmış mılyon tıplı hatta aynı babası:)bırde ben son ay canım cok ıstemedı yeıdm ama bır hamıleye gore az yedım başlarda ck yedım.:)neysekı sutum cok şukur yaradıda şimdide tompiş tompiş:)bırde amabana gore az geldı bu doğum ağırlığıda arkadaşalrım bebeğımın cok ıyı olduğunu soyledı hatta bu ay doktorum bebeğımın cok guçlu olduğunu ve yaşıtlarından önde dedı.bırde cok kılolu olması 4 kılodan fazla bebeğın kılolu oluşundan degılde annenın ılerde şeker hastası olacağından öyle oluyormuş onu duyunca bıraz kestım galıba.hormonlardan kaynaklanıyormuş.

cok saol canım ..rabbım bebeğınıda sana bağışlasın işh sağsalım alırsın kucağına..benım bebeğım 3200 doğdu.boyuda 49 cmdı..cok şaşırdım doğduğunda cunku ben baya uzun beklıyordum o kadar yedım .ama benım bebeğım yapısı gereğı bana degılde babasına cekmış mılyon tıplı hatta aynı babası:)bırde ben son ay canım cok ıstemedı yeıdm ama bır hamıleye gore az yedım başlarda ck yedım.:)neysekı sutum cok şukur yaradıda şimdide tompiş tompiş:)bırde amabana gore az geldı bu doğum ağırlığıda arkadaşalrım bebeğımın cok ıyı olduğunu soyledı hatta bu ay doktorum bebeğımın cok guçlu olduğunu ve yaşıtlarından önde dedı.bırde cok kılolu olması 4 kılodan fazla bebeğın kılolu oluşundan degılde annenın ılerde şeker hastası olacağından öyle oluyormuş onu duyunca bıraz kestım galıba.hormonlardan kaynaklanıyormuş.

O zaman çok endişe etmeye gerek yok sanırım, oğlumun kilo ve boyu iyiymiş doktorun dediğine göre ama kıyaslayınca insana zayıf geliyor işte. Bundan sonra yediğime dikkat edicem...

gerçekten çok güzel beslenmişsiniz çok merak ettim bebeğiniz kaç kg doğdu boyu kaç cm di? bilgilendirirseniz sevinirim..:)

O zaman çok endişe etmeye gerek yok sanırım, oğlumun kilo ve boyu iyiymiş doktorun dediğine göre ama kıyaslayınca insana zayıf geliyor işte. Bundan sonra yediğime dikkat edicem...
herkezın yapısal özellıklerı farklı tabı bırde annenın hormonlarından ve kaçıncı cocuk oluşundan kız erkek farkı olduğundan oyle canım.iri bebek aslında cocuğun ıyı beslendığınden degılde annenın hormonlarından kaynaklanıyor.benım arkadaşın kaynanası 7 kılo doğurmuş ve normal doğurmuş:)şuanda şeker hastası..

gerçekten çok güzel beslenmişsiniz çok merak ettim bebeğiniz kaç kg doğdu boyu kaç cm di? bilgilendirirseniz sevinirim..:)

3200 gram boyuda 49 cmdı.duyduğumda şaşırdım ırı bır bebek beklıyordum boyle yememe rağmen..sonradan öğrendımkı kılo onemlı cok degıl bebeğının sağlıklı olması içinmış bunlar.tabı bırde kızım aynı babası mılyon bana cekmemış.eşimin ailesı hep oyle.iyikide ırı doğmamış ırı doğan bebeklerın annelerı sonrada şeker hastası olabılıyormuş.ondan dolayı cocuk ırı doğuyormuş.

KIZLAR BENIM IKINCI BEBEĞIM ILK BEBEĞIM ÖZURLUYDU NEDEN ISE FOLIC ASIT EKSIKLIĞI YANI VITAMIN EKSIKLIĞI.PEK İŞTAHLI DEGILDIM.47 KILOYDU BOYLU OLMAMA RAĞMEN.COK KORKTUM IKINCIDE BOYLE OLACAK DIYE O YUZDEN ZORLADA OLSA YEDIM OZELLIKLE FOLIC ASIT DEGERI YUKSEK OLAN YIYECEKLERDEN COK TUKETTIM VE BEBEĞIMIN ZEKI OLMAIS İÇİN BALIK COK YEDIM.EŞİM MILYON OLDUĞU İÇİN KIZIM UZUN OLSUN DIYE COK SUT İÇTIM.COK ŞUKUR ŞUANDA COK IYI BOYLUDA KILOLUDA.GOREN NEYLE BESLIYORSUN DIYO:)MAŞALLAH :)HELE O BIR EK GIDA OLSIN NERDE YARARLI YIYECEK VAR ONDAN YIDERECEĞIM.

zammbakCIĞIM MARKETLERDE MEYVELI FILAN BOYLE KEÇI SUTU VAR TADI COK GUZELMEYVELI YOĞURT GIBI ADINI UNUTTUM BIR MARKA COK GUZELDI.COKDA YARARLI .

boyuda kilosuda gayet güzelmiş maşallah bebeğinizin allahım size bağışlasın meleğinizi..

Balık hapını önermiyorlar nedense?

Ben balik sevmiyorum dolayisiyla doktorum omega 3 tableti kullanmam gerektigini soyledi. Hamilelik döneminde önerildiği miktarda alınan Omega 3 yağ asitlerinin rahim içinde gelişmekte olan bebeğin beyin ve göz gelişimine önemli katkılarda bulunduğu bilinir.
Eger haftada 2 porsiyon balik yiyen varsa omega 3 hapina ihtiyaci yok tabiki.

Kızlar merhaba,

Allah hepinize bebeklerinize sağ sağlim kavuşmayı nasip etsin. Benim nacizane bir kaç tavsiyem olacak 2. gebeliğimde uyguladığım ve çok faydasını gördüğüm toplamda 8 kilo aldım bebeğim 3.5 kg doğdu:nazar: En önemlisi psikolojinizin olumlu olması ve dikkatli beslenerek su içmeniz, birde bebeği karında beslemek doğduğunda emzirerek beslemekten daha kolay o yüzden ne kadar iyi besleyerek doğurursanız işiniz daha kolay olur, ilk günler zaten bir kaç yüz gr veriyorlar, sarılık olma riskleri oluyor çabuk toparlanmaları için doğum kilosuda önemli bence. Dengeli beslenirseniz zaten bebek kilo alır , bol su içerek 3 ana öğün 3 ara öğün yapın, abur cubur gereksiz tatlı ve tuzlu, unlu gıdalardan kaçının, ana öğünlerde ekmek az tüketin ama ekmek makarna gibi enerji verecek karbonhidratlı gıdalardan muhakkak alın, et, balık, tavuk , yumurta haftada bir muhakkak yiyin, öğünlerinizi atlamayın herbir ara öğününüzde bir meyve elma olabilir veya 1 salatalık, kırmızı biberde olur veya kuruyemiş ceviz,fındık, badem, gün kurusu yiyin. 3 ara öğün varya biri meyve biri çiğ sebze biri kuru yemiş olsun, hiç bir gurubu gerektiğinden fazla tüketmeyin tabi yaz geldi en az 4 lt su içmeyi unutmayın, sol yanınıza yatarak uyuyun. Kaliteli uyku için uykudan 1.5-2 saat önce yarım saat orta tempoda yürüyüş yapın görün bakın bebekleriniz en az ortalama kiloda 3.5 kg civarı doğar, 4 kilo ve fazlası zaten az kilolu doğmuşlar kadar sağlık açısından riskler. Birde kendinizi tanıyorsunuzdur süt sevmiyorsanız yoğurt yiyin, peynir yiyin yada tam tersi ama kalsiyum almanız gerektiği unutmayın. Bu arada ben elevit dışında ilave hap kullanmadım hamileliğim boyunca. Ayrıca 0 yağlı yada çok az yağlı tüketin yediğiniz içtiğiniz şeyleri, yumurta tek başına kokuyorsa nane ile yiyin, et sevmiyorsanız nohut yemeği yapın, sebze yiyemiyorsanız yoğurt ekleyip yiyin vs. yani ay canım istemiyor yada hep kokuyor hiç yiyemiyorumu bahane etmeyin, muhakkak muadili vardır. annelik hep fedakarlık demek hamileyken yiyecekler konusunda da fedakarlık yapmanız gerekebilir, hiç sevmediğiniz bir yiyeceği yemek gibi yada çok sevdiğiniz çikolataya ve kahveye veda etmek gibi. Hepinize kolay doğumlar ve sağlıklı bebekler dilerim.

Bende 32. Haftamdayim. 6. Ayimin sonunda 10 kilo almistim.doktorum cok falza kilo aldigimi slyledigi icin korkup hemen bir diyetisywne gittim. Bundan sonra bebege kilo aldiracagimizi soyledi. Ciddi bir diyet uyguluyorum suanda ve hersey sayili. Bildigimiz herseyin yanlis oldugunu ogrendim bu diyette. Tabak dolusu meyveler avuc dolusu cevizler. Hepsi col yanlismis. Keske en basindan gitseymisim diyetisyene. Istahimin bu denli aciligi donemde gidim gidim yemek beni cileden cikariyor. Az yiincede bebek kilo aliyormus bunu ogrendim. :))

Bende 32. Haftamdayim. 6. Ayimin sonunda 10 kilo almistim.doktorum cok falza kilo aldigimi slyledigi icin korkup hemen bir diyetisywne gittim. Bundan sonra bebege kilo aldiracagimizi soyledi. Ciddi bir diyet uyguluyorum suanda ve hersey sayili. Bildigimiz herseyin yanlis oldugunu ogrendim bu diyette. Tabak dolusu meyveler avuc dolusu cevizler. Hepsi col yanlismis. Keske en basindan gitseymisim diyetisyene. Istahimin bu denli aciligi donemde gidim gidim yemek beni cileden cikariyor. Az yiincede bebek kilo aliyormus bunu ogrendim. :))
Bebeğin kilo alması için nasıl beslendin Canm

X