Poğaçalar işteee gerçek pastane poğaçası

kayra_mira

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Mayıs 2012
77
0
merhaba kızlar ben bir sürü poğaça tarifi denediğim halde bir türlü bu poğaçayı istediğim gibi yumuşacık pofidik pofidik lezzetli bi şekilde tuturamadım pastane poğaçaları gibi bazen haftasonları kahvaltıda bazen misafirlere bazen keyfiye yapmayı severim ama ya kuru olur ya tatsız tuzsuz okadar tariften biridemi tutmaz pastanedeki poğaçalar gibi vereceğim tarif tam bir pastane poğaçası özenle yaparsanız ve masrafsız öyle sıvı yağlar sütler yumurtalar falan yok bunu bir pastaneci paylaşmış orjinal tabi ben evde yapma şekliyle yazacağım gerekli malzemeler 500gr un 1 paket katı yağ 2 tatlı kaşığı şeker bir tatlı kaşığı tuz 1 paket yaş mayanın yarısı ve yarım su bardağı su tabi su una göre değişir gel gelelim yapılışına asıl mevzu burda işte hepsini katıp harmanlayıp bir hamur elde etmiyoruz :) püf noktası burda un ve oda sıcaklığındaki yağımızı bir güzel un helva kıvamı alana kadar ovalıyoruz ortasına şekeri tuzu ilave edip yavaş yavaş suyu ilave ederek ele yapışmayan bir hamur elde ediyoruz suyu fazla koymuyoruz çünkü yağ erimeye başlıyo yavaş yavaş ilave edelimki hamur cıvık olasın ayrı bir kapta az un ve mayayı suyla eritiyoruz ve mayalı hamuru pohaça hamurunun içine katıp 5 dk daha yunuruyoruz ve hamurumuz hazır mayalamak için bekletmiyoruz hamura şekil verip tepsiye diziyoruz yumurtasını sürmüyoruz fırını 40 derece önceden ayarlı olmalı poğaçaları mayalanması için fırına sürüyoruz 30 dk gibi bir sürede poğaçalar mayalanıyor kabarıyor üzerlerine yumurta sarısını sürüp 180 derece de 20 dk pişiriyoruz fırında 5 dk dinlendirip servis ediyoruz misssss misss mutlaka deneyin :) sizinde güzel tarifleriniz varsa paylaşın lütfennn

güzel anlatmışsınız ancak yumurta sürmeden fırına sürmek mayalamak için bekletmemek biraz değişik geldi. inşallah yaparım :)

yumurta sürmeden fırın 40 derecede önce mayalanması için bekletiyoruz kabarınca yumurtaları sürüp öyle pişiriyoruz :)

X