Aşk/koca mı, yoksa ailemi.....?

Ya kocamın istediğini, kendi ailemi tamamen arka plana atıp kocamın ailesinin güvenini kazanıp her istediğimi yaptıracağım, yada onu terk edip kendi ailemin yanına taşınıp daha fazla ezik durumda kalmıyacağim. Siz olsanız ne yapardınız?.

Bu söylediğiniz iki çözümde çok uçlarda olmuş. Eşinizin cümlelerinden çıkardığım kadarıylada eşiniz kendi ailenizi tamamen arka plana atmanızı istemiyor.

İstediği şey, ailesine biraz daha saygı ve içtenlik.
Siz bu içtenliği sağlarken mesafeyi koruyup dengeyide sağlayacaksınız.
Böylece hem mutlu olacaksınız hemde sevdiğiniz eşinizi üzmeyeceksiniz.

Anladığım kadarıyla husumetler aile arasında oluyor ve bunun yansıması sizin yuvanıza oluyor..Bunu yapmayın.

Aileniz elbette ki önemli faakat birinci planda şimdi kurduğunuz yuva var.
Hem kendi ailenizi hem eşinizin ailesini dengede tutacak sizsinizdir.Bu kurduğunuz dengede ise eşiniz de yürüyecek.

Eğer bunu yapmazsanız her defasında bu yüzden tartışır ve her defasında emirlere maruz kalırsınız.

Mutluluk insanın elindedir evliliklerde ilk başlarda tabi.Sonra ipler koptuğunda dengeyi kurmak imkansız oluyor.

Arkadasim iyi de kötü de ailen olsa senin ailen, ayni esinin ailesi yine ailen. Bu ayrimcilik neden. O sana bu sarti kosuyor ne hakki var. Evlenince ailemimizi mi reddetmemiz lazim. O kendi ailesini niye rededemiyor.

Ailelerin arasi neden bozuldu ? istemeselerde yarin bir gün yine bir araya gelmek zorundalar. Bebegin olursa oglunun sünneti vs. vs. Iki aileyi bir araya getirmek tekrardan birlestirmek yine sizin elinizde. Tek basiniza bir sey yapamazsiniz esinizde sizinle ayni fikirde olmali.

Zaten bebek olursa barışılır diyor eşimin ailesi, ama ben kimse kimseyle barışsın diye bebek yapamam, ikimizdw güzel bölümlerde okuyoruz ayrıca. Çocuk olacaksa en az 4-5 sene sonra olabilir, o zamana kadar kocamın ailesine karşılıksız iyi davranmak zehir içermiş gibi olur..

Eşiniz ailesine saygı gösterdiğiniz zaman,kendisininde sizin ailenize saygı göstereceğini söylemiş.
Madem eşinizi seviyorsunuz ve yuvanızın dağılmasını istemiyorsunuz ilk adımı siz atın o zaman.
Eşinizin ailesiyle araya mesafe koyarak görüşebilirsiniz.Böylece eşinizde mutlu olur ve aranızda sorunda kalmaz.
Ayrıca eşinizin ailenizi arka plana itin gibi konuşmalarını sizi kızdırmak için söylediğini düşünüyorum.

Zaten bebek olursa barışılır diyor eşimin ailesi, ama ben kimse kimseyle barışsın diye bebek yapamam, ikimizdw güzel bölümlerde okuyoruz ayrıca. Çocuk olacaksa en az 4-5 sene sonra olabilir, o zamana kadar kocamın ailesine karşılıksız iyi davranmak zehir içermiş gibi olur..

Anladigim kadariyla ikinizde ögrencisiniz ve ailesi maddi olarak yardim ediyor. Bu da onlara istedigini yapma söz gecirme hakki taniyor. Eger 91 dogumluysaniz cok erken evlenmissiniz. Cocuk hayatinizi degistirebilir evet.Ama iki aile arasinda ki sorunlari asla cözmez... Esiniz cok bencil davraniyor. Ciddi bir sekilde esinizle konusun bunu birakmasini söyleyin . Aileniz suan durumu bilmiyor ama cok gecmeden fark edecektir . Durumlar daha da kötü hal alacaktir...

İyi davranmanın ve sevginin karşılığı yoktur ki. Sizi anlıyorum, eşinizin ailenize karşı tavrı sizi üzüyor fakat bu yaptıklarınız evliliğe yakışmıyor.

Bu yakışmayan kısmıda siz düzeltmelisiniz. Bu dengeler erkeklere bırakılmamalı, bırakıldığı taktirde haddi aşıyorlar.
Siz üzerinize düşeni yapın, yapın ki size söyleyecekleri söz kalmasın..

Zamanla eşinizde bu halinizi görüp aynı durumları yapmaya başlayacaktır ve belkide sizden daha çok emek harcayacaktır.
Eşinizi seviyorsanız ve bu evliliğe güveniyorsanız bazı adımlar atmalısınız.

Siz büyük kötülükler yapmadıysalar sizde bu kadar zorlanmayın. Sevmek, iyi davranmak, güler yüzlü olmak o kadarda zor değil.Mesafeli birliktelikler güzeldir.

Yarın çocuğunuz olduğunda belkide en çok destek olacaklar onlardır size.
Ya da ne bileyim işye karşılığa gerek yok; aile işte.

Eşiniz sizi tehdit ediyor, " aileme iyi olursan , belki bende senin ailenle görüşürüm"

Eee madem sizin ailenizle görüşmenize engel değil varsın sizin ailenizle görüşmesin çokta şart değil. Gönül her zaman 4*4 lük istiyor ama eldeki malzemede bu.

Bu söylediğiniz iki çözümde çok uçlarda olmuş. Eşinizin cümlelerinden çıkardığım kadarıylada eşiniz kendi ailenizi tamamen arka plana atmanızı istemiyor.

İstediği şey, ailesine biraz daha saygı ve içtenlik.
Siz bu içtenliği sağlarken mesafeyi koruyup dengeyide sağlayacaksınız.
Böylece hem mutlu olacaksınız hemde sevdiğiniz eşinizi üzmeyeceksiniz.

Anladığım kadarıyla husumetler aile arasında oluyor ve bunun yansıması sizin yuvanıza oluyor..Bunu yapmayın.

Aileniz elbette ki önemli faakat birinci planda şimdi kurduğunuz yuva var.
Hem kendi ailenizi hem eşinizin ailesini dengede tutacak sizsinizdir.Bu kurduğunuz dengede ise eşiniz de yürüyecek.

Eğer bunu yapmazsanız her defasında bu yüzden tartışır ve her defasında emirlere maruz kalırsınız.

Mutluluk insanın elindedir evliliklerde ilk başlarda tabi.Sonra ipler koptuğunda dengeyi kurmak imkansız oluyor.

1sencim güzel tavsiyeler veriyorsun da, eşinin düşüncesini okudun mu?
Biz burada konu açan kocasının ailesini istemeyen kadınlara sevmesen bile saygı duymalısın diyoruz. Ama burada konu sahibinin kocası aileler arası anlaşmazlık var diye kendi de küsüp gitmiyor, gitmediği gibi benim ailemi öz kendi aileni el gibi göreceksin demiş. Bu eşe dengeli davransa da zihniyeti belli, aileler barışsa bile her zaman karısının kendi ailesini ön planda tutmasını bekleyecektir.

Bir de anlamadığım nokta aileler varsın görüşmesin neden bunun yükünü eşi karısına yükleyip arayı sen bulacaksın diyor. Şart mı dünürlerin birbirini sevmesi görüşmesi. Her ikisi de konu sahibi dahil neden bu durumu evliliklerine yansıtıyorlar?

Aileler arasında kavga olmuş kalp kırıcı sözler söylenmişse ve her ikisi de bunu kaldıramayorlarsa o zaman kadın da eşinin ailesine kendi ailesine konduğu gibi mesafe koysun, kocası haksızlık ediyor. Sen benim aileme iyi ol ama ben senin ailenle görüşmem. Benim ailemi öz ailen sayacak kendi aileni el gibi göreceksin. En nefret ettiğim zihniyetlerden.

hemsuçlular hem de güçlü,ne münasebet onlar sizin aileniz oluyormuş falan,Allah göstermesinboşandınız ailesininyanındamı yaşayacaksınız kötü bir şey yaşadınız onlar mı kol kanat gerecek,şimdilik denge kurmak adına çaba gösterebilirsin amabaktınolmuyor aile herkesden herşeyden önemlidir,saygı duymasını öğrenmek zorunda eğer seninle birlikte olmak istiyorsa.yoksa sen de muhatap olmazsın o da eee böyle mutlu olamazsınız ılımlı bir şekilde konuş eşinle bence.yartıkları çok ayıp ne münasebet dünürler artık akrabadır nasılböyle yoz yobaz düşünebiliyorlar...

İyi davranmanın ve sevginin karşılığı yoktur ki. Sizi anlıyorum, eşinizin ailenize karşı tavrı sizi üzüyor fakat bu yaptıklarınız evliliğe yakışmıyor.

Bu yakışmayan kısmıda siz düzeltmelisiniz. Bu dengeler erkeklere bırakılmamalı, bırakıldığı taktirde haddi aşıyorlar.

Zamanla eşinizde bu halinizi görüp aynı durumları yapmaya başlayacaktır ve belkide sizden daha çok emek harcayacaktır.

Siz büyük kötülükler yapmadıysalar sizde bu kadar zorlanmayın. Sevmek, iyi davranmak, güler yüzlü olmak o kadarda zor değil.Mesafeli birliktelikler güzeldir.

1Sen'ciğim çok doğru ve güzel yazıyorsun.

Ancak artık yuvayı sadece dişi kuşun yapmasın. Erkekte o yuvaya çöp taşıdıysa, oda biraz sorumluluk alsın. Niçin karısından görüp düzelecek, düzeltmek istiyorsa düzelmeli, eşine ve yuvasına saygı duyuyorsa emek vermeli. Yada ailesiyle dengeyi kurmalı.

Bu serzeniş sana değil tüm kadınlara sakın yanlış anlama beni. Biz Türk kadınları hep çok vericiyiz, artık az durmanın zamanı gelmedi mi ? Tamam yuva kutsal ama devamı da sadece kadının görevi değil. Niye hep biz alttan alacağız ? İçinde kişilik haklarına saldırının olduğu bir evlilik yürüse ne olur, yürümese ne olur ? Baksana eşi resmen tehdit ediyor. Ben bir kadın olarak bıktım vallahi, kadınların hep verici, hep kurtarıcı, hep kotarıcı olmasından.

Bir önceki mesajınızdaki dediğiniz herşeyi yaptim. Kocamın tutumu "ben ailene ister giderim ister gitmem, bana kalmış, ama sen benim ilemi hiçe sayarsan boşanırız".. Onun ailesini hiçe saymadım hiçbir zaman. Sırf kocam çok seviniyor diye, arada bi arayıp hal hatır sordum kaynanama, bana ettiği onca laflardan sonra, herşeyi unutmuş gibi yaptım her ne kadar her gün aklımı kemirseler bile.
Doğru, çok sık aramadım ailesini, ama bu da anneme etmiş olduklari hakaretlerden ileri geldi, burda yazmaya bile utandığım cok pis kelimeler kullanıldı hem anneciğim hemde babacığım hakkinda. Bunları unutmuş gibi yapsamda yansıtıyorum ailesine..
Bayramda onun ailesini arayıp sormak, benim ailemi yalnız başıma öksüz gibi aramam çok koyuyor.
Kocamın tutumu ailesi gibi olmasaydı, annesine "sizin gidip gelmeyeceğinize kendiniz karar verirsiniz, ama biz evli olduğumuz sürece ben sevmesemde saygimdan gidip geleceğim" dese, yemin ederim ki kimseyi daha fazla zorlamam hiçbirşey için.. Annesine babasına şimdiki gösterdiğim saygının on katını gösteririm.
Fakat kocam, teraziye koyunca kadın erkek eşit değildir, kadinin ailesi unutulur erkeğinkine bakılır deyince, çıkmaza giriyorum.. Sirf annemi babami el olarak görmediğim icin cezalandırıyor beni, buda beni çok üzüyor, çünkü hak etmediğimi biliyorum ..

Bir önceki mesajınızdaki dediğiniz herşeyi yaptim. Kocamın tutumu "ben ailene ister giderim ister gitmem, bana kalmış, ama sen benim ilemi hiçe sayarsan boşanırız".. Onun ailesini hiçe saymadım hiçbir zaman. Sırf kocam çok seviniyor diye, arada bi arayıp hal hatır sordum kaynanama, bana ettiği onca laflardan sonra, herşeyi unutmuş gibi yaptım her ne kadar her gün aklımı kemirseler bile.
Doğru, çok sık aramadım ailesini, ama bu da anneme etmiş olduklari hakaretlerden ileri geldi, burda yazmaya bile utandığım cok pis kelimeler kullanıldı hem anneciğim hemde babacığım hakkinda. Bunları unutmuş gibi yapsamda yansıtıyorum ailesine..
Bayramda onun ailesini arayıp sormak, benim ailemi yalnız başıma öksüz gibi aramam çok koyuyor.
Kocamın tutumu ailesi gibi olmasaydı, annesine "sizin gidip gelmeyeceğinize kendiniz karar verirsiniz, ama biz evli olduğumuz sürece ben sevmesemde saygimdan gidip geleceğim" dese, yemin ederim ki kimseyi daha fazla zorlamam hiçbirşey için.. Annesine babasına şimdiki gösterdiğim saygının on katını gösteririm.
Fakat kocam, teraziye koyunca kadın erkek eşit değildir, kadinin ailesi unutulur erkeğinkine bakılır deyince, çıkmaza giriyorum.. Sirf annemi babami el olarak görmediğim icin cezalandırıyor beni, buda beni çok üzüyor, çünkü hak etmediğimi biliyorum ..

Canım ya çok klasik olacak ama madem aşk evliliği yaptın hiçmi farketmedin şu kadın erkek eşitliği vs konularındaki görüşlerini ? Zaten ateş bacayı sarmışken evlenmeyin diyor uzmanlar, ne kadar doğru

Canım ya çok klasik olacak ama madem aşk evliliği yaptın hiçmi farketmedin şu kadın erkek eşitliği vs konularındaki görüşlerini ? Zaten ateş bacayı sarmışken evlenmeyin diyor uzmanlar, ne kadar doğru

Çok doğru gerçekten uzmanların söylediği. Bazı şeyleri görebilsemde görmemezlikten geldim milletin beni.uyarmasına rağmen.. Gördüğüm bazı şeyleride büyütmemiştim gözümde, aşabiliriz sanmıştım.. Annesinin lafına bu kadar bakacağı gelmemişti aklıma..

Bayanlar erkegin ailesini kötüleyince, erkek nasıl ailesine aslında çok da baglı olmasa da korumacı yaklaşım sergiliyorsa,
bu durum da aynen böyle...

Bunun erkegi, kadını yok malesef....

Önünde uzun yıllar var.
Eşini en iyi sen tanıyorsun, nasıl ikna edebilecegini de en iyi sen bilirsin.

Fakat bana soracak olursan, en başta bana deger vermeyene, beni her dediğini yapacak bir köle olarak görene,
ben de deger vermezdim, veremezdim....

malesef çok zor bir durum
iki arada kalmak nedir iyi bilirim doğrusu
ancak çok taviz verme derim elbette anlaşma yoluuna gidin karşılıklı
zira bir yuva kolay kurulmuyor
ancak fazla tavizde seni çok yıpratabilir
herkesin ailesi kendine değerlidir muhakkak umarım kocanda bunu anlayabilir

Anladigim kadariyla ikinizde ögrencisiniz ve ailesi maddi olarak yardim ediyor. Bu da onlara istedigini yapma söz gecirme hakki taniyor. Eger 91 dogumluysaniz cok erken evlenmissiniz. Cocuk hayatinizi degistirebilir evet.Ama iki aile arasinda ki sorunlari asla cözmez... Esiniz cok bencil davraniyor. Ciddi bir sekilde esinizle konusun bunu birakmasini söyleyin . Aileniz suan durumu bilmiyor ama cok gecmeden fark edecektir . Durumlar daha da kötü hal alacaktir...

Ben sumuz un sorusunu merak ettim.

Geçiminizi eşinizin ailesi mi karşılıyor?Böyle durumlarda erkek ailesinin geline yaptırımlarda bulunabildiklerine çok şahit oldum.

benim yasadigim evlilikte 2 sene boyunca hep kocam kocam dedim ailem ne derlerse hep kulaklarimi kapadim ama ask koca felan yalan tabi dogru adamina gelmediysen bak simdi hamileyi esim beni bosadi sirf bu cocugu istiyorum die sukurler olsun ki ailem arkamda oldular ne diyim cok buyuk sans iste ama sunu diyebilirim ki bundan sonra benim icin kesin kesin aile

:)

Bence eşinize bir sorun;

Aşk/Eş mi, yoksa ailesi mi?

Onun verdiği yanıta göre hareket ederseniz, aşkınızın da karşılıklı mı, platonik mi olduğu konusunda bir sonuca varmış olabilirsiniz...

Sonra karar verirsiniz,

Sizi seçerse... ailesini alttan alın bakalım bir süre dediği gibi... Hatırı için.. Sizi seçmesinin verdiği hatır için.. bakalım bir şey değişir mi.. Hiç sanmıyorum..
Kırılmayın.. Ben sizi seçeceğini de sanmıyorum çünkü...

Böyle şeyler de mühim olan, karşıdaki ile paylaşılan bir ilişki olduğu için, onun da bu soruya verdiği yanıt olacaktır...

Size yazabileceğim en kesin çözüm bu...

Bir koca ailedir aslında... ama ne zaman? Bence bu sorunun yanıtını kendinize verdiğinizde, ailenizi seçmeniz gerektiğini de farkedersiniz...

Rabbim size kolaylık versin,

taviz tavizi doğurmuş bu ilişkide sen tarafından..aileni bile karşına almışsın ya zamanında
adam şimdi kendini bişiy sanıyor işte..zamanın da gözün aşktan bişiy görememiş belki ama şuan
yaşadıkların çığrından çıkmış artık gibi görünüyor..ve şu yaşadıkların da buzdağının görünen kısmı
bana kalırsa..yarın bir gün çocuğunuz olursa ne olacak? senin ailende görmek isteyecek onun ailesi de..
ve illaki bir ortamda görüşmek zorunda kalınacak..

eşin çok bencilmiş..üzgünüm ama bende kadınların sürekli kendilerinden taviz vermelerini anlamıyorum..
burada iyi niyet görsem derdim biraz alttan al ,belki yumuşama olur diye..ama nafile..zaten kendi aileni
"el gibi görmek " ne demekse? ben de çok yineliyorum AŞIKKEN EVLİLİK KARARI VERMEYİN!!!!
bu hataların en büyüğüdür..hala seviyorum diyorsun ama saygı yok ki sevgi sürsün bundan sonra..esaret
bir nevi seninkisi üzgünüm..:KK14:

Bu nasil bir kafa yapisi, nasil bir mantikdir.
Ne demek aileni el gibi gör.
Benim ailemle aranda ki buzlari erit dese anlayacagimda, aileni el gibi gör benim ailemi sev say baya bir ütopik geldi.
Esinize saygi ve sevginin karsilikli oldugunu, sizinde bir ana-babanizin oldugunu, acaba birgün kiziniz olursa, onunda evlenince sizi ve esinizi el gibi görmesi durumunda hatta bunun icin zorlandigini ögrendigi anda ne hissedecegini sorun bakalim.
Beyefendinin bu konularda ki engin görüsü neymis.

Son düzenleme:
1sencim güzel tavsiyeler veriyorsun da, eşinin düşüncesini okudun mu?
Biz burada konu açan kocasının ailesini istemeyen kadınlara sevmesen bile saygı duymalısın diyoruz. Ama burada konu sahibinin kocası aileler arası anlaşmazlık var diye kendi de küsüp gitmiyor, gitmediği gibi benim ailemi öz kendi aileni el gibi göreceksin demiş. Bu eşe dengeli davransa da zihniyeti belli, aileler barışsa bile her zaman karısının kendi ailesini ön planda tutmasını bekleyecektir.

Bir de anlamadığım nokta aileler varsın görüşmesin neden bunun yükünü eşi karısına yükleyip arayı sen bulacaksın diyor. Şart mı dünürlerin birbirini sevmesi görüşmesi. Her ikisi de konu sahibi dahil neden bu durumu evliliklerine yansıtıyorlar?

Aileler arasında kavga olmuş kalp kırıcı sözler söylenmişse ve her ikisi de bunu kaldıramayorlarsa o zaman kadın da eşinin ailesine kendi ailesine konduğu gibi mesafe koysun, kocası haksızlık ediyor. Sen benim aileme iyi ol ama ben senin ailenle görüşmem. Benim ailemi öz ailen sayacak kendi aileni el gibi göreceksin. En nefret ettiğim zihniyetlerden.

Teşekkür ederim DepresifPolyanna'cığım. Katılıyorum düşüncelerine.
Ben konu sahibine bunları yazarken okuduklarımdan anladığımla yorumlamıştım.
Şöyle ki, aileler arasında ki husumetlerden dolayı karşı tarafa ısınamadığını ve bundan dolayı eşinin isteğini yerine getiremediğini düşünrerek yazdım.
Benim ailemden biriyle eşimin arası bozuksa benimde onun ailesinden biriyle aramı bozmam mı gerekiyor ?
Burada yanlış olan eşinin uslubu. Bu uslubu düzeltecek olanda konu sahibi arkadaşımız.
Ben anlayamıyorum; sevgi varsa orada illaki iyi huylar vardır. Eşini seviyorsa muhakkak ki sevilesi özellikleri vardır.
Bu yüzden mücadele gerekir diye düşündüm.

1Sen'ciğim çok doğru ve güzel yazıyorsun.

Ancak artık yuvayı sadece dişi kuşun yapmasın. Erkekte o yuvaya çöp taşıdıysa, oda biraz sorumluluk alsın. Niçin karısından görüp düzelecek, düzeltmek istiyorsa düzelmeli, eşine ve yuvasına saygı duyuyorsa emek vermeli. Yada ailesiyle dengeyi kurmalı.

Bu serzeniş sana değil tüm kadınlara sakın yanlış anlama beni. Biz Türk kadınları hep çok vericiyiz, artık az durmanın zamanı gelmedi mi ? Tamam yuva kutsal ama devamı da sadece kadının görevi değil. Niye hep biz alttan alacağız ? İçinde kişilik haklarına saldırının olduğu bir evlilik yürüse ne olur, yürümese ne olur ? Baksana eşi resmen tehdit ediyor. Ben bir kadın olarak bıktım vallahi, kadınların hep verici, hep kurtarıcı, hep kotarıcı olmasından.

Çok teşekkür ederim adunul'cuğum. Körü körüne sevgiyi anlamıyorum.
Eğer diktatörlük kuruluyorsa, tamamen bencillik üzerine kuruluysa evlilikler zaten denge kurmaya luzum olmadan yolları ayırmak gerekiyor.
Eğer bu yoksa elbetteki denge sağlanmalı.Bu da körü körü fedakarlıkla değil yol göstermekle olmalıdır.

Katılıyorum çok verici olmamak lazım elbet fakat çok önyargılıda olmamak gerekiyor evliliğin sağlığı açısından.
Eğer aileler çok karışırsa hayat içerisine, eşlerin diline dolanırsa malesef ki burada yıpranan kadın oluyor.
Bu yüzden bu zemin bu hale gelmeden önce tedbirini alması gerekiyor.
Bunun yoluda fedakarlıktan, ödün vermekten değil az dikkat ve özenden geçiyor.
Erkek fıtratında birşeyi söylemeden anlamak yok. Birşeyi kavga halinde anlamalarıda imkansız.

Bunun yolunu bulup eşini yönetmek-yöneltmek eğer biraz yorulmaktan geçiyorsa geçsin, sonucu huzur oluyor.

Burada eşinin uslubu elbette çok yanlış, bunu bende kabul etmiyorum.Fakat burada eksik olan birşey var sanki.Bu yüzden anladığımla yorumladım yukarıda yazdığım gibi.

Bu konunun öncesi var gibi. Aileler arası husumet tek taraflı değil,
Konu sahibi arkadaşımız ve eşi bu husumette taraf tutup fevri davranmışlar,
Bu durumlardan dolayı yine arkadaşımız karşı tarafa hiç sıcak davranmamış.

Dedim yine diyorum; iç yönetmi eşine bırakırsa kadın ya ezilir ya da tehditkar bir şekilde emrivakilere maruz kalır.ç
Bunu yaşamamanın tek yolu dengeyi sağlayıcı olanın kadın olmasından geçiyor. Bu yol ise fedakarlıkla değil akılla ve sabırla çözülmelidir.

Bu mesajda anlattıklarınızla kafamdakiler tam şekillendi.
Aileler arası anlaşmazlıklardan kaynaklanan huzursuzluk size yansımış ve eşiniz kendince haddini aşarak tahakkum kurmaya çalışıyor Ada.
İşte dengeyi sağlamak eşinize düşünce eşiniz böyle haddini aşıp sizin kişisel haklarınıza tecavüz ediyor.

Burada söz konusu olan kız ailesi erkek ailesi değil anne baba hakkıdır.
Eşiniz bu durumda kendi üzerine düşeni kendi ailesine kendisi yapmalıdır, sizin sırtınızdan hak ödenmez.
Sizde kendi ailenize kendiniz yapmalısınız. Kısıtlamalar başladığı anda isyanda başlamalıdır.

Eşinizin ailesine olan sorumlulukları yerine getirdiğinize inanıyorsanız kablbiniz rahat etsin, yok inanmıyorsanız bence adım atın.
Boşverin eşinizi şimdilik. Zamanla susturma hakkınız olacaktır.

Ailesi hakkında isteklerde bulunması normal bu istekleri kıyaslayarak yapması haksızlıktır. Siz eşinizi tanıyorsunuz.
Hassas noktalarını biliyorsunuz.

Konuşma yolunuzu değiştirerek senin ailen benim ailem mevzusuna girmeden bu konuyu tekrardan eşinizle konuşmalısınız.
Buna çok incindiğinizi anlatın tekrar ve tekrar.

Ailenize küfür edildiğini duyunca çok üzüldüm, bu kabul edilemez bir durum fakat böyle bir durumda dahi bu evlilik yürümüşse demek ki çözümlemede yapılabilir diye düşündünüz. Bu yüzden farklı adımlarla tekrar kurtarılabilir duygularınızı kurtarın ikinizin arasında.
İletişiminizin frekansını değiştirin.

Yol yakından bunu yapmalısınız, yoksa yolu uzaklaştırmadan hayatınızı yeniden kurmanın yollarını aramalısınız.

Sorun nerede önce onu bulmalısınız. Heryerdeyse fazla uğraşmanın anlamı yok.

X