Aşk/koca mı, yoksa ailemi.....?

Ada1991

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Temmuz 2012
13
1
Bu siteyi çok seviyorum, hepte takip ederim, konu açmak banada nasipmiş.
Ben evleneli yaklaşık bir sene olacak, ama bütün o süreç içersinde hep problemli olduk eşimle. Aşk evliliği yaptık, fakat yetiştirilme tarzından dolayi kafalarımız hiç uyuşmadi. Biribirimizi yeri geldiğinde alttan aldik, yeri geldiğinde bağırıp çağrıştık.
Sorunumuza gelince; kocam ve ailesi benim ailemle görüsmüyor, benimkilerde onunkilerle. Küslüğü çıkaran kocamın ailesi olduğu için onu ve kayinvalidemi sürekli suçlu buluyorum, bu yüzdende kocamın ailesine sıcak davranıpp istedikleri gelin olamıyorum, buda kocamı soğutuyormuş benden.
Kocama sıkıntımı anlatıp, eğer o aileme gelirse, bende ona istediği gibi olacağıma söz verdim, ama nuh diyor peygamber demiyor.
"ben senin ailene gidip gelmeye mecbur değilim, sen istediğin zaman gidip gelmekte özgürsün, ben böyle yetiştirildim. Gelin dediğin, gelin geldiği evdekileri kendi ailesi gibi görür, öz anne/babasınıda el gibi. Sen ne zaman benim aileme iyi davranmaya başladın, o vakit bende gelirim belki, iki aile arasında ki buzları senin eritmen gerekiyor, tek yapman gereken annemı babamı sev say, onları arkana aldığın an yapamıyacağın şey kalmaz" diyor kocam.
Bana açikcasi cok ters geliyor bütün bunlar. Benim yetiştirilme tarzımda kız evi oğlan evi aynı sevilip sayılır. Kız evlendi diye ailesini arka plana, kocasının ailesini ön planda tutması gerekiyormuş, bu asılları geçtiğimizi sanıyordum, modern görüşlü olduğumuzu sanıyordum..

Şu sıralar bunları düşünmekten 1 haftada 3 kilo vermişim. Ya kocamın istediğini, kendi ailemi tamamen arka plana atıp kocamın ailesinin güvenini kazanıp her istediğimi yaptıracağım, yada onu terk edip kendi ailemin yanına taşınıp daha fazla ezik durumda kalmıyacağim.

Siz olsanız ne yapardınız? Üstelik aileniz her daim arkanizda.. Lanet olsun ki kocamı hala sevebiliyorum.

Bu siteyi çok seviyorum, hepte takip ederim, konu açmak banada nasipmiş.
Ben evleneli yaklaşık bir sene olacak, ama bütün o süreç içersinde hep problemli olduk eşimle. Aşk evliliği yaptık, fakat yetiştirilme tarzından dolayi kafalarımız hiç uyuşmadi. Biribirimizi yeri geldiğinde alttan aldik, yeri geldiğinde bağırıp çağrıştık.
Sorunumuza gelince; kocam ve ailesi benim ailemle görüsmüyor, benimkilerde onunkilerle. Küslüğü çıkaran kocamın ailesi olduğu için onu ve kayinvalidemi sürekli suçlu buluyorum, bu yüzdende kocamın ailesine sıcak davranıpp istedikleri gelin olamıyorum, buda kocamı soğutuyormuş benden.
Kocama sıkıntımı anlatıp, eğer o aileme gelirse, bende ona istediği gibi olacağıma söz verdim, ama nuh diyor peygamber demiyor.
ben senin ailene gidip gelmeye mecbur değilim, sen istediğin zaman gidip gelmekte özgürsün, ben böyle yetiştirildim. Gelin dediğin, gelin geldiği evdekileri kendi ailesi gibi görür, öz anne/babasınıda el gibi. Sen ne zaman benim aileme iyi davranmaya başladın, o vakit bende gelirim belki, iki aile arasında ki buzları senin eritmen gerekiyor, tek yapman gereken annemı babamı sev say, onları arkana aldığın an yapamıyacağın şey kalmaz" diyor kocam.
Bana açikcasi cok ters geliyor bütün bunlar. Benim yetiştirilme tarzımda kız evi oğlan evi aynı sevilip sayılır. Kız evlendi diye ailesini arka plana, kocasının ailesini ön planda tutması gerekiyormuş, bu asılları geçtiğimizi sanıyordum, modern görüşlü olduğumuzu sanıyordum..

[/COLOR.
..

Şu sıralar bunları düşünmekten 1 haftada 3 kilo vermişim. Ya kocamın istediğini, kendi ailemi tamamen arka plana atıp kocamın ailesinin güvenini kazanıp her istediğimi yaptıracağım, yada onu terk edip kendi ailemin yanına taşınıp daha fazla ezik durumda kalmıyacağim.

Siz olsanız ne yapardınız? Üstelik aileniz her daim arkanizda.. Lanet olsun ki kocamı hala sevebiliyorum.

Ne münasebet.

Eşiniz saçmalamış.Siz ağaç kovuğundan mı çıktınızda aileniz el gibi olsun.Herşey karşılıklıdır.Siz onun ailesine saygılı davranmak zorunda iseniz o da sizin ailenize aynı şekilde davranacak.

Aile için eşden vazgeçilemeyeceği gibi,eş içinde aileden vazgeçilmez.

Son düzenleme:
yok yeeaaaaaa kendi ailene el gibi davran hadi canım daha neler...
o halde oturup ortak karar vereceksiniz ya ikiniz birlikte iki aileylede görüşeceksiniz yada herkes kendi ailesiyle görüşecek..
pazarlık etmenin anlamı yok....

gerçekten çokzor bir durum allah yardımcınız olsun..bunun çözümü sürekli zıtlaşarak olmaz..siz adım atın, o adım atsını beklemekle sorun çözülmez...aile herşeyden önemlidir.kim ne derse desin,siz ailenize sırtınızı dönemezsiniz,dönmemelisiniz..anne ve babanıza karşı vicdan ve suççluluk hissetmemek için ailenizle konuşun,durumu anlatın..eşinizin ailesine yakın davranıp,bu duruma çok üzüldüğünüzü anlatın..Allah hakkınızda hayırlıssını versin,eşinizi ve ailesinide ıslah etsin..

Böyle düşünen aileler maalesef var.
Ve ben,bu ailelerin,kız tarafıyla görüşmemek için özellikle "hır" çıkarıp,küslük yarattığını düşünüyorum.
Evlatlar evlenince,artık iki taraf aile oluyor.Minimum sınırlarda bile olsa,bir ilişki yürütebilmeleri gerekir.
En azından bayramlarda veya düğünlerde yüzyüze bakıp tebrikleşmeleri gerekir.

Eşinin ailenle görüşmemesi büyük sorun aslında.Sen ise onun ailesiyle görüşüyor,hatta buna zorlanıyorsun.
Sebep ortada,kendin de söylemişsin,kafalarınız uyuşmuyor.
Aşıkken bazı şeyleri göremiyor insan.Veya görse de umursamıyor.

Ben senin yerinde olsam resti çekerim.Sonuç alamazsam boşanırım.
Yoksa bu şekilde devam etmek zorunda kalacaksın ve gittikçe daha çok mutsuz olacaksın.
Evliliğiniz çok yeni,bebek konusunda lütfen acele etme,çıkmaza girersin.

Son düzenleme:
Kendi kızı ele gidip onu el saydığın da görürüm o düşünceleri.Ne geri kafalıymış eşin.

canimcim ben sana soyle diyeyim esinin ailesi gelenekci alinma ama eski kafali bi aileye benziyor. esini de onlar yetistirdigi icin o da bu soylediklerini dogru sanarak buyumus bu yasa gelmis. simdi bu saatten sonra sen esinin yada ailesinin dusunce tarzini degistirwmezsin. kendinide degistirmen zor olabilir. sana verecegim tavsiye esini gercekten seviyor onla yaslanmak istiyorsan kendinden odun ver dedigini yap yok ben kendimi ezdirmem bildigim dogrudan da sasmam dersen hic uzatma bitir ailenin yanina don.

hiç hoşlanmıyorum bu düşünceden
ne demek sen bu eve gelin geldin kendi ailen gibi görür tek gidersin ailene oldu başka
ailene gitmesi için şart koşmuş sana ailemin güvenini kazan öyle gideriz şaka gibi
bence bi daha konuşun
sende bende ailelere karşı davranışlarımıza dikkat edelim ve yeni bi başlangıç yapalım deyin
sen ve eşin o günleri unutsun ikinizde bi adım atın
bu şekilde kabul ediyorsa olurdu
ama ilk ben onların ailesine herşeyi dört dörtlük yapıcam paşam sonra bi düşünecek gideyim mi gitmemeyim mi diye o olmaz kabul etmezdim

bunu ilk kez duyuyorum evlenikten sonra kocanin ailesini kendi ailen gibi görüp.. kendi ailenide arka plana atmayi.. :KK37: bana göre bu tamamen bir uydurmasyon..:KK37:
sacmaliga bak yaa... nerde yasiyoruz.. allah allah ... o koca dedigin adam seni yarin birgün biraktigi zaman sana ailen sahip cikacak..seni büyüten bu yasa getiren aileni nasil arka plana atarsinkii..
mümkünati yok .... :KK47:
ben senin yerinde olsam bosver küs kalsinlar belkide böylesi daha hayirli.. esinede söylersin ben ailemi senin yüzünden ailen yüzünden arka plana atamam onlar benim ailem...dersin...
kimse kimseyi zorlamasin senin onun ailesine gitmeyi o senin ailene gelmeyi...onun sartlari varsa seninde olsun.. :KK45:

ve en onemlisi uyusamadigin esinden belki bi seyler cozulur ailesinin bana bakisi degisir umuduyla sakin cocuk yapma. arada o ziyan olur..

Eşin gerçekten saçmalamış. Ya ikinizde birbiriniz ailesine saygı göstercekcsiniz görüşceksiniz, ya da herkes kendi ailesiyle görüşecek. Ama ''sen artık bu eve gelin geldin gelin dediğin, gelin geldiği evdekileri kendi ailesi gibi görür, öz anne/babasınıda el gibi.'' gibi bir konu kesinlikle olamaz olmamalı. Oldu canım neden ben kendi ailemi el gibi görüpte senin aileni benimsim başka bir isteği varmıymış eşinin sorsaydın.

Hiç şaşırmadım eşinizin düşüncesine, bir kız evden çıktımı artık el olur gibi lafları çokça duydum. Eşin ve ailesi çok çok eski kafalılar demek ki. Allah yardımcın olsun.

Benim esimin aileside ayni görüste..ama esim öyle düsünmedigi icin su an kötü gelin ve esimde kötü evlat oldu.benim eilem evime ne gelir ne gider.buna ragmen gecen gün laf duydum.oysaki ailesine yle saygili ve sevgili davraniyordum ki..yinede bir sürü laf duydum canim benim..sen onlara iyide olsan duyacagin laf cok .bu yüzden cocuk olmadan iyi düsün derim.bizim cocugmuz var.o yüzden üzüle üzüle bir takim seyleri yapiyoruz..esine deki sen haklisin aileden daha önemlisi olamaz.onlar senin annnen baban..ama benimde annnem babam var..sakin kendini ezdirme..ben cok yaptim.sana deger veren ailenede verir..

aşk ta önemli ama oda bitiriyor belli bi zaman sonra. olaylar ve durumlar ne olursa olsun ailen hep yanında kalıyor.. herkesin evladı kendine değerlidir.
herşey de karşılıklıdır.

Erken yaşta evlenmişsiniz...

Ve ailelerinde anlaşamaması üzerine eklenmiş..

Rahatsız olmanız normal fakat eşinizin tutumu hiç normal değil..

Herşey gibi ailelerinizde eşit değere sahip olmalı.. Saygıda da sevgide de.. :KK34:

Ne demek sen kendi anne-babanı el gibi göreceksin artık.. Sen bizimkilerin istediği gibi gelin ol ben 'belki' o zaman sizinkilere giderim... :KK53::KK53::KK53::KK53: Yok devenin bale pabucu.. :KK19:

Ben iki aileye de eşit uzaklıkta bir semt ve eşit şekilde ziyarete gidip gelinmesi taraftarıyım her zaman..

Kendi kızlarını ve kız kuzenlerini bu adete göre yetiştiriyorlarmış. Eğer kızlarının evlenecek olduğu adam ailesini hor görürse, tek bir kelime etmiyeceklerini söylediler..

Ayrıca ben eşimi korumak yerine ailemi koruduğum için yüreksizmişim, sevgim bumuymuş. Asıl kocamı bu kadar çok sevdiğim için katlandım herşeye, ama hor görülüp nefret ediliyorum, cünkü aileme 'el' diyemiyorum.

Ailem fazla birşey bilmiyorlar, her sorunu olduğunda annesine babasina koşan biri olmayı sevmemişimdir, kendim cözmeyi sevmişimdir, fakat bundan sonra açik açik herşeyi anlatmaliyim galiba, buda bizi yolun sonuna götürüyor. Oysa ne hayallerle evleniyoruz hepimiz..
En çok üzüldüğüm noktalar; zamaninda ailemi karşıma alarak, evleneceğim adam budur demistim. Elimden gelen herşeyi yapmama rağmen kurtaramıyorsam, demekki gerçekten olmaması gerekiyormuş.. En çok üzen kısmıda bu. O kadar çok ağladım ki, artık gözümden yaş bile gelmiyor.. Yiyip içemiyorum hiçbirşey.. Sağlıklı düşünemiyorum.
Ailemi yalnız ziyarete gittiğim zamanlar kardeşlerimin sevinçten üzerime hoplaması mahvediyor beni, babamın gelip yanağımdan öpmesi bütün dünyami durduruyor, ve ben onlara hiçbirşey anlatmadım. Baba evine girer girmez mutluluk maskemi takıyorum kimse birşey anlamasın diye, ve hala yüreksiz deniliyorum..

Ben kesinlikle katilmiyorum esinin dusuncesine.
İnsan esine ne kadar asik olursa olsun,
Ailesini kötüde olsa asla silmemeli, ezdirmemeli diye dusunuyorum.
Gun gelir esim dedigin adam sana hayatin kazigini atar
İste o gun yaninda sadece ailen olur. O yuzden aileni kimseyle degisme.

Esine soyle ya hep ya hic.
Ya oda senin ailenle gorusur yada herkes kendi ailesi ile gorusur.
Yok oyle aileni unut filan.
:KK47:
Tavrini koy ailemi karistirma ailemi hic bir seye degismem de.

Esin yanimda olsa agzinin ustune pit pit pit vururdum o soyledikleri icin

yok canım saçmalık....

tabikide eşinin aileisne saygı duyarsın gider gelirsin sevmek zorunda da değilsin ama saygı göstermek zorundasın ne demek evlendiğinde eşinin ailesi ön planda olurmuş bende 1 yıldır evliyim halen benimseyememişim sanırım mesala bir toplumda annen nasıl denildiğinde direk kendi annem geliyor aklıma kayınvalidemden bahsetseler bile bunun gibi

ve ayrıca evet o senin ailene gitmek gelmek zorunda değil o halde sende gitmek zorunda değilsin eşin ailesine karşı nasıl beklenti içindeyse sende beklenti içindesindir onları sayıcaksın ediceksin ama senin ailenle görüşülmücek yok öyle birşey o admaın anlını karışlardım heralde ben seni gaze getirmeyim canım da dediğim gibi herşey karşındakinin hal ve davranışalrına bağlıdır o senin ailene saygı gösteriyorsa sende göstermek zorundasın yok göstermiyorsa senin aileisne karşı bir beklenti içinde olması çok saçma.

Arkadasim iyi de kötü de ailen olsa senin ailen, ayni esinin ailesi yine ailen. Bu ayrimcilik neden. O sana bu sarti kosuyor ne hakki var. Evlenince ailemimizi mi reddetmemiz lazim. O kendi ailesini niye rededemiyor.

Ailelerin arasi neden bozuldu ? istemeselerde yarin bir gün yine bir araya gelmek zorundalar. Bebegin olursa oglunun sünneti vs. vs. Iki aileyi bir araya getirmek tekrardan birlestirmek yine sizin elinizde. Tek basiniza bir sey yapamazsiniz esinizde sizinle ayni fikirde olmali.

X