Örgü Her Zevke Hitap Edecek Bebek Örgüleri ( Resimleri ve Tarifleriyle ) Paylaşalım mı ?

Bebek örgüleri, örgü teknikleri, Tığ işi örgüler, Örgü oyuncaklar, Örgü takılar,
cansurgqq9.jpg

ARKA:
60 ilmek başla 1 sıra ters 4 sıra düz 1 sıra ters örüp düz örgüyle 1 karış 4 parmak ör kol evini 3,2,1 kesip 2 parmak daha düz ör ve 12 sıra haroşo örerek örgüyü bitir (kes)
ÖN:
35 ilmek başlanıp 1 sıra ters 4sıra düz 1 sıra ters örülüp düz örgüye geçilir düz örgünün 4. sırsında ön taraffa gelen yerde 3 ilmek örüp 3 ilmek kesin ilik olacak dönüş sırasında kesitiğimiz ilmeklerin yerine şişe 3 ilmek atıp kalan 3 ilmeği örün bu işlem 5 kez yapılacak. kol evleri arka gibi 3,2,1 kesilip 2 parmak düz örüldükten sonra haroşoya geçilir yaka oyuntusu için önden ilikli yerden yani önce 5,3,2,1 olarak kesilir karşılıklı her iki önden aynı şekilde. haroşonun 12 .sırasında örgü kesilir.
Kol- 25 ilmek başlanır önde ve arkada yapılan etek örneği uygulanır ve 4 parmak düz örgü ile örülür sonrasında yanlardan 1 er ilmek arttırılarak 35 ilmek olana dek örülür kol evi 3,2,1 kesilip tüm parçalar dikilir.
Kapşon- yakadan ilmek alınarak (108 ilmek) düz örgü ile 1 karış kadar örülüp ilmekleri 3 e bölerek ilk 36 ilmeği keselim. kalan 72 ilmeği örüp diğer taraftan bu sefer 36 ilmek keselim ortada kalan 36 ilmeği 36 sıra örüp kesilim. önce kestiğimiz kısımları uzun parçanın yanlarıyla dikişle birleştirelim
NOT:
bu sayılar bebe yünü için geçerleidir makarna ip gibi kalın yünlerde sayıları hemen hemen yarıya düşürün.

KAYNAK Aklamal Bebek Hrkas - Bebek ocuk rgleri
bu hırkadan bende ördüm oğluma ama giyebilmesi için birazcık daha büyümesi gerekiyo :)

Anlatımlı Örgü Çocuk Eldivenleri

Örgü Çocuk Eldivenleri ve Yapılışı

$may_patterna.jpg

42 İLMEK BAŞLA,NAKO VİZON 3,5 NOLU ŞİŞ,BİLEK GENİŞLİĞİNDE İLMEK ATILACAK

1- 20 SIRA TEK LASTİK ÖRÜLECEK;1 TERS,1 DÜZ.

2- 5 SIRA DÜZ ÖRGÜ

3- 42 İLMEĞİN TAM ORTASINDAKİ 2 İLMEĞİN SAĞINDA VE SOLUNDA HER GİDİŞ SIRASINDA İLMEK ARTTIRARAK 42 İLMEĞİ BİRLİKTE ÖRÜLECEK.BURASI BAŞ PARMAK OLACAK. 6 KERE ARTTIRILACAK YANİ PARMAK İÇİN 12 İLMEK OLACAK.

4- 12 İLMEĞİ PARMAK BOYU UZUNLUĞUNDA ÖRÜN. 16 SIRA SONRA TIĞ İLE BÜTÜN İLMEKLERİ TOPLAYIN,VE SIK İĞNE İLE BİRLEŞTİREREK PARMAĞI KAPAYIN.TIĞDA KALAN İLMEĞİ DE ŞİŞE GEÇİREREK ÖRGÜYE DEVAM EDİN.

5- 41 İLMEK İLE ÖRGÜYE DEVAM EDİN. 20 SIRA DÜZ ÖRGÜ ÖRERKEN, DESEN KOYABİLİR YADA ÜZERİNE İŞLEYEBİLİRSİNİZ.

6- KENARDAN BİR İLMEK ÖR, 2 İLMEK BİRLİKTE ÖR.15 DÜZ ÖR 2 İLMEK BİRLİKTE 1 İLMEK DÜZ,2 İLMEK BİRLİKT 15 DÜZ 2 İLMEK BİRLİKTE 1 DÜZ ÖRÜLECEK. HER DÜZ SIRA BU ŞEKİLDE ÖRÜLEREK 17 İLMEK KALANA KADAR EKSİLTMEYE DEVAM

7- 17 İLMEĞİ BİTİR.İPİ BİRAZ UZUNCA KOPAR VE DİKEREK BİLEĞE DOĞRU ELDİVENİ KAPAT.

Kaynak : :26:

ELDİVEN ve ANLATIMLI YAPILIŞI

$1.jpg $2.jpg $3.jpg

KİRPİ ELDİVEN YAPILIŞI:
Kirpi Eldivenler için 3 nolu 5 şişle yada yuvarlak misina şişle 34 ilmekle örgüye başlıyoruz. 1 ters 1 düz lastik örgüyle 5,5 cm bilek kısmını örün. Daha sonra düz örgüye geçin eldivenin bilek genişliği 7 cm olmalı. Düz örgüde 8 cm genişliğe ulaşan örgümüzün 4,5 cm daha örüp parmak için 7 ilmeğini açık bırakalım ve çengelli iğneye ilmeklerini aktaralım. Hemen akabinde şişimize 7 ilmek atalım ve örgümüzü 5.3 cm daha örelim.
Şimdi eldiveni parmak kısmı yandan yarım cm içeride kalacak şekilde ikiye katlayın ve tam kenardan 1 ilmek düz örün (bunlar parmak uçlarına gelen yan kenar bordurü) 2 ilmek bir araya alarak eksiltin. son kalan 4 ilmeğide birbirine kapatıp bitirin.

$9431aae2a93ba00d5506403f3222ffed_1264941312.jpg

Eldivenin parmak kısmı: Çengelli iğnedeki ilmekleri şişe geçirin karşı kısma gelen yerdende 7 ilmek çıkarıp 5 cm örün ve parmak kısmını eldiven gibi düz katlayın her iki yandan birer ilmek eksilterek kapatın.
Daha sonra üzerini kirpi iple ilmekler arasından geçerek diken formunu verin. Kulaklarını tığla 12 zincir çekin üzerine 2lli biritle 12 sıra gidin. başlandıç kısmından iğne ile büzüp dikin.
Eminim bu eldiven 2010 ve 2011 yılının çocuklar için örgü modası olacaktır.

Kaynak : Knitting Blogcu

Son düzenleme:
$örgü (1).JPG

Atkı : 40 ilmek atarak başlıyoruz.2 düz, 2 ters,4 düz 2 ters,4 düz,2 ters,8 düz,2 ters,4 düz, 2 ters,4 düz, 2 ters,2 düz şeklinde örneği kuruyoruz.Örgünün bundan ters yüzünde ;düzler düz,tersler ters olarak örülecek.Her 6 sırada bir ,örgünün düz tarafında iken, kenarlarda kalan 4'lü düz ilmekler 2+2 şeklinde çaprazlanarak saç örgüsü oluşturulacak.Aynı şekilde ,her 12 sırada bir ,örgünün düz tarafındayken en ortada kalan 8 düz ilmek ,4+4 şeklinde çaprazlanacak.Bu şekilde istediğiniz uzunluğa ulaşana dek örmeye devam ediyorsunuz.Püskülleri yapabilmek için bir cd kapağı ,kitap kullanabilirsiniz.İpinizi cd kapağının etrafına bol miktarda doladıktan sonra ,bir tarafından, muntazam şekilde ,makasla keseceksiniz.2 tane şeridi ortadan ikiye katyayıp, tığ yardımıyla atkının ucundan geçirip,düğümleyeceksiniz.Aynı işlemi, eşit aralıklarla atkının tüm ucu dolana dek sürdüreceksiniz.Resimleren faydalanabilirsiniz.

$örgü (7).jpg

Bere : 80 ilmek atarak başlıyoruz.2 düz,2 ters, 4 düz,2 ters ,4 düz,2 ters,8 düz, 2ters,4 düz, 2 ters,4 düz,2 ters,4 düz,2 ters,4 düz,2 ters, 4 düz,2 ters,8 düz,2 ters,4 düz,,2 tes,4 düz,2 ters,2 düz şeklinde örgü kurulur.(Örgünün ters yüzünde düzler düz,tersler ters örülecek)6 sıra sonra ilk 4 düz ilmek grubu ,8 düz ilmekten sonraki 2. ve 4. düz ilmek grubu ,ve örgünün sonundaki 4 düz ilmek grubu 2+2 şeklinde çaprazlanarak saç örgüsü oluşturulur.Her 12 sırada bir 8'li düz ilmek grubu 4+4 şeklinde çaprazlanır.Yaklaşık 20 cm ördükten sonra kulaklık kısımlarını yapmak için ; her iki 8 düz ilmek grubu ile ,bu ilmeklerin sağındaki ve solundki 4 er ilmek hariç diğer tüm ilmekler kesilir.Bıraktığımız ilmekler 8 cm daha örülüp 3 defada kesilerek örgü bitirilir.Boylamasına tersten diktikten sonra ,tepesini büzüyoruz.Etrafına tığ ile 1 sıra sık iğne geçilerek bütünlük sağlıyoruz.Eşit uzunlukta kesip uçlarından geçirdiğiniz ipleri örerek bağcıklarını da oluşturmuş olacaksınız.

$örgü (8).jpg

Eldiven : 32 ilmek atıp 8 sıra lastik örüyoruz. Sonra saç örgüsü oluşturmak için 4 düz ,2 ters, 4 düz, 2 ters ,kalan ilmekler düz şeklinde örgüyü kuruyorur. (Örgünün ters yüzünde düzler düz,tersler ters örülecek ,aynı zamanda 6 sırada bir 2. dört düz ilmek grubunu 2+2 şeklinde çaprazlayarak saç örgüsünü oluşturuyoruz) Lastikten sonraki 4. sıradan itibaren ; örgünün ters yüzünde iken ;15 ilmek ör 1 arttır ,2 ör 1 arttır 15 ilmek ör. (Burada Baş parmak için arttırmaya başlıyoruz). Ön tarafını normal örmeye devam ediyoruz.15 ör 1 arttır 4 ör 1 arttır 15 ör bu şekilde her sırada 2 artarak orta kısımı 10 ilmek örülene kadar devam ediyoruz.Bundan sonra 27 ilmek örüp ,sıranın sonununa gitmeyin ve örgünün ters tarafına geçip 12 ilmeği örün . Ters dönün yine 12 ilmeği örüp tersine geçin.Bu şekilde 5 sıra 12 ilmek örülecek ve önce 2 şer 2 şer sonra yine 2şer 2 şer ilmekler kesilecek kalan 3 ilmek kesilerek baş parmak hazır hale gelicektir.Düğümleyip ,ipi koparın ve şişte kalan diğer ilmekleri baş parmak boyunu 6 cm geçene kadar örün.İpinizi dikiş için yeterli uzunluktan kesin ve ucuna iğne deçirin.İlmekleri şişten çıkarın ,iğne geçirdiğiniz ipinizi ilmeklerin içinden geçirip, sıkarak düğümleyin, ters yüzünden uçlarını dikip eldiveni bitirin

$örgü (3).jpg

Kaynak : Minik kurabiyem

Son düzenleme:
Not : Verdiğim ilmek sayıları 3-4 yaş için uygun gelecektir.Aynı ölçüleri ilmek sayısını arttırarak kendinize yada daha büyük çocuklarınıza da uygulayabilirsiniz.

$1.jpg

Atkının yapılışı : 44 ilmek atıp ,2 düz,2 ters, 6 düz,2 ters,6 düz,2 ters,6 düz,2ters,6 düz,2 ters,6 düz, iki ters,2 düz şeklinde örneği kuruyoruz.8 sırada bir örgünün düz tarafında iken düz ilmek gruplarını 3+3 şekilnde çaprazlayarak saç örgüsü oluşturuyoruz.Yeterli uzunluğa gelince kesip, uçlarına aynı ipten yaptığımız pon pon ları dikiyoruz.

$2.jpg

Bere :94 ilmak atıp tamamını 2 ters,6 düz ,2 ters,6 düz şeklinde örüyoruz.8 sırada bir yukarıdaki gibi 3+3 saç örgüsü yapıyoruz.Örgü boyu 20 cm gelince baştan 17 ilmeği kesiyoruz, 14 ilmek örüp,33 ilmek daha kesiyoruz,14 ilmek örüp,kalan 17 ilmeği de kesiyoruz.Şişte kalan 14 er ilmeği 8 cm daha örüp 3 defada kesiyoruz.Boylamasına tersten diktikten sonra ,tepesini büzüyoruzBerenin etrafını tığ ile sık iğne geçiyoruz, tepesine pon pon ,kulak kısımlarına bağcuklarını takınca beremiz hazırdır.

$3.jpg

Eldiven :32 ilmek atıp 8 sıra lastik örüyoruz. Sonra saç örgüsü oluşturmak için 4 düz ,2 ters, 4 düz, 2 ters ,kalan ilmekler düz şeklinde örgüyü kuruyorur. (Örgünün ters yüzünde düzler düz,tersler ters örülecek ,aynı zamanda 6 sırada bir 2. dört düz ilmek grubunu 2+2 şeklinde çaprazlayarak saç örgüsünü oluşturuyoruz) Lastikten sonraki 4. sıradan itibaren ; örgünün ters yüzünde iken ;15 ilmek ör 1 arttır ,2 ör 1 arttır 15 ilmek ör. (Burada Baş parmak için arttırmaya başlıyoruz). Ön tarafını normal örmeye devam ediyoruz.15 ör 1 arttır 4 ör 1 arttır 15 ör bu şekilde her sırada 2 artarak orta kısımı 10 ilmek örülene kadar devam ediyoruz.Bundan sonra 27 ilmek örüp ,sıranın sonununa gitmeyin ve örgünün ters tarafına geçip 12 ilmeği örün . Ters dönün yine 12 ilmeği örüp tersine geçin.Bu şekilde 5 sıra 12 ilmek örülecek ve önce 2 şer 2 şer sonra yine 2şer 2 şer ilmekler kesilecek kalan 3 ilmek kesilerek baş parmak hazır hale gelicektir.Düğümleyip ,ipi koparın ve şişte kalan diğer ilmekleri baş parmak boyunu 6 cm geçene kadar örün.İpinizi dikiş için yeterli uzunluktan kesin ve ucuna iğne deçirin.İlmekleri şişten çıkarın ,iğne geçirdiğiniz ipinizi ilmeklerin içinden geçirip, sıkarak düğümleyin, ters yüzünden uçlarını dikip eldiveni bitirin.

Kaynak : Minik kurabiyem

Son düzenleme:
$orgu-cocuk-beresi-ve-eldiveni-yapimi-tarifi-20979-0.jpg

Malzemeler

iplik
7 numara şiş
Kırmızı iplik
iğne

Berenin Yapılışı
Örgümüze 90 ilmekle başlıyoruz. Ön sırayı düz, arka sırayı ise ters olarak 57 sıra örüyoruz. Daha sonra 7 ilmek örüp 2 ilmek kesiyoruz. Örgüye aynı şekilde devam ediyoruz ve 80 ilmeğe düşüyoruz. 6 sırada 4 ilmek örüp 2 ilmek kesiyoruz. Bu şekilde örgüye devam ediyoruz ve 55 ilmek kalıyor. Sonra 3 ilmek örüp 2 ilmek alıyoruz. 90 sıra yapıldıktan sonra kesiyoruz ve üstten iğneyle dikiyoruz. Daha sonra kırmızı iplikle işleme yapıyoruz.

Eldivenin Yapılışı
36 ilmekle başlıyoruz. her iki yandan 1′er ilmek arttırıyoruz. 57 ilmek olduğunda 28 sıra örüyoruz. 2 yandan 7′şer 14 ilmek ayrılır ve ayrı 4 şişle örüyoruz. 47 ilmek de ayrı örülerek 23 sıra yapıyoruz. 33 ilmek olana kadar 2 yandan 1′er ilmek kesiyoruz. Ve daha sonra tüm ilmekler kesilerek bitiriyoruz.
Parmakların yapılışı: 14 ilmek 4 tane şişi takıyoruz. 22 sıra olana kadar örüyoruz ve keseriyoruz. Daha sonra son sırayı dikip eldivenimizi tamamlıyoruz.

Kaynak : Örgü Hikayen

Son düzenleme:
$160-sarı.jpg

ÖRNEK YAPILIŞI
1 sıra: ilmekler ters örülür.
2 sıra: 1 ilmek ters 1 dolama 1 ilmek ters 1 dolama şeklinde örülerek sıra tamamlanır.
3 sıra: dolama yapılan ilmekler şişten bırakılır. ters örülen ilmekler şiş üzerinde uzatıldıktan sonra 3 ilmek beraber alınır. içinden 3 ilmek çıkarılır. yanındaki 3 ilmek beraber alınır. içinden 3 ilmek çıkarılır… şeklinde örülerek sıra tamamlanır.
4 -5 sıra: ilmekler ters örülür.
6 sıra: 2. sıradan itibaren örnek tekrar edilir.

PATİK: 56 ilmek başlanır örnek uygulanır 4 cm örüldükten sonra her iki taraftan 17 şer ilmek kesilir. kalan 22 ilmek 10 cm daha örülüp ilmekler bir defada kesilerek bitirilir. patiğin ağız kısmına 1036 renk nolu iplik ile 2 sıra sık iğne yapılır.

Kaynak: kadin.in dan alıntı :nazar:

Eki Görüntüle 587184 Eki Görüntüle 587185 Eki Görüntüle 587186

İpimiz alize süper lana zincir.. şiş numaramız: 3,5... 1 yumak ip yeterli geldi..ufak tefek değişikliklerle 3 parça olarak örüp diktim..Örgü Cepken yeleğin açıklamasına gelince şöyle:

Önler: 3 ilmek başlayıp 37 ilmek oluncaya kadar her düz sırada yanlardan arttırdım.4 diş arttırmadan haroşa örüp düz örgüye geçtim ön bant için 4 ilmek haroşa 7 düz cep için 15 ilmek kes (ben kesmedim açık gri iple örgüye devam edip cep bantlarını tamamladım) 15 ilmek şişe yeniden al + 11 ilmek düz..Bundan sonra 35-36 sıra düz örüyoruz.koltuk için 10 ilmeği 4 sıra haroşa örüp 6 ilmeği kestim ve ön yaka kısmı için ilmek kesmeye de başladım. her düz sıra ön bantlardaki 4 haroşadan 3 ünü örüp 4.cüyü düz ilmekle birlikte örerek toplamda 14 ilmek kalıncaya kadar bu şekilde ördüm.son sırada 10 ilmeği kesip 4 ilmeği 6 sıra daha örüp kapattım..Bu kısımları daha sonra yakaya dikiyoruz..Diğer parçayı da aynı şekilde örüyoruz yalnız her 6 sırada bir düğme deliği açıyoruz..

ARKA: 66 ilmek başlayıp 4-5 sıra haroşa örüp yine 35-36 sıra düz ördükden sonra yanlardan 10 ilmek 4 sıra haroşa örülüp her iki tarafdan da 6 şar ilmek koltuk için kes..Ön koltuk bandı boyunca örüp bütün ilmekleri kes..Tüm parçaları dikip yelek kenarına bir sıra tığ işi sık iğne ördüm..Birde cepler için kestiğim ilmeklerden ilmek çıkarıp düz örüp içten diktim.Hepsi bu kadar

Kaynak : Nako örgü festivali kitabı :nazar:

:) bunu örmek istiyodum anlatımlı bulmam süper oldu teşekkürler

ya lutfen sakallı iple battaniye modelinin yapımını bilen varsa paylassın hiç bir yerde bulamadım nettede yok :-(

yandan düğmeli.jpg
ben de bu yeleğin yapılışını arıyorum her yerde ama bulamadı :KK43: bilen varsa acilen paylaşabilir mi?

Kizlar bebek atkisinda kocaman ponpon oluyo ya ucunda tek onu atkiya dikiyo muyuz nasil ekleniyo atkiya

X