Bipolar sevgili ? Nasıl olur bir bilginiz varsa paylaşın lütfen...

Size çok geçmiş olsun, hastaların da Allah yardımcısı olsun. Diyecek bir şey bulamıyorum şu yorumunuza...[/SI

tesekur ederım geçti çok şükür.. O ınsana ben hakkımı helal etmıcem ..

yolunuz açık olsun ınsallah dogru yolda ılerlersınız

Aşık değilsen bence de düşünmene gerek yok ama belli ki boş değilsin aklında bir acaba var.
Bipolar birine uyum sağlamakta zorlanabilirsin bence sakin biriysen. Çünkü bir bakarsın elinden tutmuş çimlerde koşalım göklere çıkalım yapar bir bakarsın ölmek istiyorum hayat çok anlamsız yapar. Hem de dibine kadar abartarak yapar bu hareketleri zor insanlardır zoorr :100: bir de genel tablosu olarak 6 ay yerin dibinde 6 ay göklerde gezer derler ama bu kişiye göre değişebilir 2-3 ay da olabilir, 2-3 hafta da. İşin zor yani canım. Kolay gelsin.

bipolor bozukluk depresyon ve manik atak şeklindedir. mani halinde oldukça sınırdadır. çoğu şeyi sınırında bırakmayı bilmez. para sonuna kadar harcar, insanların ne dediğini düşünmeden toplum içinde kabul görmeyecek çok çeşitli davranışlar gösterebilir. sürekli bir devinim, hareketlilik halindedir. asla yok artık bunu da yapmaz diyemezsiniz. bu özgüven değil daha ziyade enerji patlaması gibi kendini gösterir. mani halinde beynin ilgili kısmını düzenleyici ilaçlar kullanmak zorundadırlar. yoksa bir anlık hareketle kendini bile öldürebilir (ancak bunun ne kadar bilinçli olduğu tartışılır. yani isteyerek değil enerjiyi dışarı vurmaya çalışırken kaza sonucu ölebilir.) depresyon kısmı da maniyle orantılıdır. mesela manik haldeyken ne kadar sınırdaysa depresyonda o kadar yoğun olur. bu vücudunu bie hareket ettirmede zorlanma, sürekli yatmak, çökkünlük, ölme isteği, ölme isteği olmasa da yaşamı sürdürmemeye yönelik davranışlar gösterbilir. ancak tüm manikdepresif yani bipolarlar aynı konumda değildir. yani bunun bir ölçeği var mı bilmiyorum ama hepsi de bu kadar polar yani kutuplu olmaz.

Son düzenleme:
bana da doktor bipolar tanısı koydu
lütfen bipolarlar hakkında düzgün konuşalım biz de insanız :KK1:
gerçi ben öyle olduğumu hiiç sanmıyorum
en fazla depresifimdir,

bu arada doktor bana bipolar teşhisi koyduğunda bi bipolar sevgilim olmasını istemiştim, nasıl olduğunu merak ediyodum
Allah bana vermio başkasına verio bak :)
neyse Allah korusun, en zor şey psikolojik rahatsızlık

Son düzenleme:
Benim birkaç gündür konuştuğum bir erkek arkadaşım var. Kendisi sevgilim olmak istediğini söylüyor ve bipolar hastası. Nasıl olur bilmiyorum arkadaşlar öneriniz tavsiyeniz var mı bana yardımcı olun lütfen.

Mevsim değişiklikleri ve geçişleri onları yoğun derecede etkiler. İç dünyalarına kapanırlar ya da dışa açılırlar.

Atak her an gelebilir.

Benlik duyguları hakimdir. Önce "Ben". Hasta oldukları için en değerli şey kendileridir.

Yol yakınken vazgeç arkadaşım. Burda daha sayamayacağım bir sürü sebep var. Bipolar bir babanın kızıyım, annemin ne çektiğini bir ben bir Allah bilir. Onu çok seviyoruz o ayrı ama sevgimiz yıpranmadığımız anlamına gelmez.

Akil hastanesinde 3 ay staj yapmis biri olarak sana soyliyecegim sey: Bu riski alma!

Bipolar hastalari "normal" gozuksede degillerdir. Ya depresif yada asiri cosku bir hal icinde olurlar. Her iki turde siddete yol acabiliyor. Depresif olan kendine eder, asiri cosku icinde olanda digerlerine tehlikeli olabilirler. Ama olan yine sana olur...
Arkadaslarin dedigi gibi: Yol yakinken donmelisin.

bence de canım..

benden hoşlanan bir bipolar çocuk vardı, inan insan ayak uyduramıyor bir süre sonra senin de psikolojini bozacak yere geliyor olaylar, yol yakınken hiç başlama, ben de öyle yaptım..
allah yardımcıları olsun, neler çektiğini biliyorum çok zor şeyler gerçekten, kendisi de yaptıklarına anlam veremiyordu ve sebepsiz yapıyordu, dedikleri gibi iki üç gün çok neşeli herşey harika coşkulu gülüp eğlenip duruyor, üç gün geçiyor kendini eve kapatıyor, günlerce hiçbir yere çıkmıyor depresyonun dibine vuruyor..

merak ettgim bir sey var kizlar. bazilarinizin hayatinda bipolar insanlar olmus. bunlar kendileri mi soyluyorlardi bipolar olduklarini,yoksa siz bi sure sonra bu taniyi mi koydunuz?
belli etmeden usul usul sokulmasinlar:18:

merak ettgim bir sey var kizlar. bazilarinizin hayatinda bipolar insanlar olmus. bunlar kendileri mi soyluyorlardi bipolar olduklarini,yoksa siz bi sure sonra bu taniyi mi koydunuz?

bana en baştan kendisi söylemişti jeliboncum..ama ben de neşeli coşkulu bir insanımdır benim de bipolar olduğumu düşünüp bana yaklaşmış ondan söylemişti anlayacağın :KK70:
yoksa pek kimseye anlatmam demişti..

bu bipolar dediğiniz manik depresif oluyor değil mi ? benim yakın bi kız arkadaşım tedavi görüyor.. onda da sürekli intihar düşüncesi var.. gerçi şuan çok iyi ama sevgilisiyle arası biraz bozulsun ortaliği yıkıyor.. sen içinden geliyorsa öyle davran.. eğer duyguların çok yoğun değilse kendini frenle.. yok aşıksan da tedavisini olur aşarsınız beraber.. hayırlısı olsun

bana en baştan kendisi söylemişti jeliboncum..ama ben de neşeli coşkulu bir insanımdır benim de bipolar olduğumu düşünüp bana yaklaşmış ondan söylemişti anlayacağın :KK70:
yoksa pek kimseye anlatmam demişti..

ay guldurdun beni canim.anladim. Allah sifa versin hepsine insallah. gercekten zor bi durum olsa gerek.
bence de konu sahibi arkadasim sen iyice dusun. sonra pisman olma ya da biraz daha tanimaya calis aceleye getirme bence.
aylar yillar sonra ayrilman daha zor olabilir senin acindan da onun acisindan da. hakkinda hayirlisi:KK34:

Kızlar yorumlarınız çok değerli benim için hepinize tek tek teşekkür ederim. Kararımı verdim hiç uzatmaya gerek yok sonra ne o üzülsün ne de ben. Hastaların hepsinin de Allah yardımcısı olsun..

Son düzenleme:

İnsanımız bu hastalığa biraz uzak. Doktor koydu bizim tanımızı, düzenli olarak kullanması gereken ilaçlar da var.

bırbırımızı bıraz daha tanıyalım dıyebılırsın ona mesela ?

bırbırımızı bıraz daha tanıyalım dıyebılırsın ona mesela ?

Fakat böyle bir kişiyle geleceğim olamaz. Dolayısıyla vakitleri boşa harcayarak hem ona hem de bana yazık olur. Uzatmayıp kimseyi üzmemek en iyisi.

Son düzenleme:
Arkadaşlar başlık açılalı baya olmuş ama görünce yazmak istedim doğru bilgi vermek amacıyla.3 yıllık bir ilişkim var ve erkek arkadaşım bipolar yani manik depresif.başta şunu söylemek istiyorum.27 yaşındayım ve hayatımda hiç kimse beni onun kadar düşünmedi ve sevgi göstermedi.eğer aranızda gerçek bir sevgi varsa inanın çok güzel ve olgun bir ilişkiniz oluyor.elbette zorlu dönemler geçiriyorsunuz,karşı tarafın duygu durum bozuklukları size de yansıyor ama inan atlatıyorsunuz yıpranmadan.ben kötüyken ya da depresyona girdiğim zaman onun sayesinde çıktım.her zaman yanımda oldu,iyi olmam için elinden geleni yaptı.evet bazen sinirli oluyorlar,sinirli olmaları da şundan kaynaklanıyor,hayaları hep düzenli olmak zorunda,erken yatıp erken kalkıp işlerini düzgün bir şekilde devam ettirmek gibi.ve çok zeki olduklarından başarısızlıklara hiç tahammülleri yok.bunlar bozulduğu zaman sinirli olabiliyorlar.ama kesinlikle fiziksel bir şiddet yok.kendi kendilerine sinirlerini çıkarıyolar.erkek arkadaşım mesela sinirlenip bana bağırması 10 sn ise sonrasında kesinlikle hatasının farkına varıp ona göre davranıyor.lütfen bipolar diye yargılamayın kimseyi.onlarda sizin bizim gibi insan.ve emin olun sevgilerini çok daha çoşkulu ve gzel yaşıyorlar.3 yıldır gayet mutlu ve güzel bir birlikteliğim var ve kısmetse evlenicez.ondan başkasını hayatımda düşenemiyorum.ve çok iyi bir baba olacağını biliyorum.herşeyin başında sevgi geliyor.zaten aranızda sevgi yoksa bipolar olsun olmasın yürümez o ilişki.

ne demek bulaşmayın ya.sanki çok yaşadınız da biliyorsunuz nasıl bir şey olduğunu.sizin başınıza gelseydi böyle bir hastalık size de kimse bulaşmasın deseydik hoşunuza gider miydi böyle dışlanmak.onlar da tedavi sonucu iyileşen bir çeşit depresyon hastalarıdır.diğerhastalıklar gibi.ki hatta onlardan durumları daha iyidir.bipolarlar da normal insanlar gibilerdir.sadece yapıları gereği doğuştan çok hassastırlar bu yüzden duyguları değişkenlik gösterir.arkadaş ortamında gayet eğlencelidirler,sevilirler.onların sorunları hastalıktan değil dış ortam koşullarından doğan ruhundaki değişikleridir.siz de öyle şeyler yaşasanız sizde de başka bi çeşidi ortaya çıkabilir.bu kişiden kişiye değişir.sizinkinin ağır olmayacağı ne malum böyle konuşuyorsunuz?? günün birinde her şey başınıza gelebilir.insanalrı böyle toplumdan dışlayarak kendinizi ergenleştirmeyin!

ne demek bulaşmayın ya.sanki çok yaşadınız da biliyorsunuz nasıl bir şey olduğunu.sizin başınıza gelseydi böyle bir hastalık size de kimse bulaşmasın deseydik hoşunuza gider miydi böyle dışlanmak.onlar da tedavi sonucu iyileşen bir çeşit depresyon hastalarıdır.diğerhastalıklar gibi.ki hatta onlardan durumları daha iyidir.bipolarlar da normal insanlar gibilerdir.sadece yapıları gereği doğuştan çok hassastırlar bu yüzden duyguları değişkenlik gösterir.arkadaş ortamında gayet eğlencelidirler,sevilirler.onların sorunları hastalıktan değil dış ortam koşullarından doğan ruhundaki değişikleridir.siz de öyle şeyler yaşasanız sizde de başka bi çeşidi ortaya çıkabilir.bu kişiden kişiye değişir.sizinkinin ağır olmayacağı ne malum böyle konuşuyorsunuz?? günün birinde her şey başınıza gelebilir.insanalrı böyle toplumdan dışlayarak kendinizi ergenleştirmeyin!

Dışlanma meselesi tamam da;
Bipolar ciddi bir beyin hastalığıdır.
Bir çeşit depresyon olur mu hiç! Bu kadar basit olabilir mi!
Normal insanlar gibi değillerdir manik ve depresif dönemlerinde.
Forumda da manik-depresif bölümünde bipolar insanların neler yaşadığına dair dehşet verici deneyimleri okuyabilirsiniz.
Şizofreni kadar güç bir rahatsızlıktır bu. Çünkü kendilerini ajan sananlar, uçabileceğini düşünüp camdan atlayanlar falan mevcut.
O açıdan dr.a gidildiğinde şizofren mi bipolar mı, bu ayrımın da yapılmasına dikkat edilir.
Ataklar arttıkça beyince kalıcı hasar bırakır, ve üstüne şizofreniye dönme ihtimali bile vardır.
Bunun dışında düzenli tedavi ile yıllarca ataksız hayat yaşayan da var tabii.
Tedavi için çabalamak lazım.

Son düzenleme:
Dışlanma meselesi tamam da;
Bipolar ciddi bir beyin hastalığıdır.
Bir çeşit depresyon olur mu hiç! Bu kadar basit olabilir mi!
Normal insanlar gibi değillerdir manik ve depresif dönemlerinde.
Forumda da manik-depresif bölümünde bipolar insanların neler yaşadığına dair dehşet verici deneyimleri okuyabilirsiniz.
Şizofreni kadar güç bir rahatsızlıktır bu. Çünkü kendilerini ajan sananlar, uçabileceğini düşünüp camdan atlayanlar falan mevcut.
O açıdan dr.a gidildiğinde şizofren mi bipolar mı, bu ayrımın da yapılmasına dikkat edilir.
Ataklar arttıkça beyince kalıcı hasar bırakır, ve üstüne şizofreniye dönme ihtimali bile vardır.
Bunun dışında düzenli tedavi ile yıllarca ataksız hayat yaşayan da var tabii.
Tedavi için çabalamak lazım.

yok öyle bir şey güldürmeyin kendinizi.beyin hastalığı değil duygu durumu hastalığıdır.şizofren apayrı bir şey saçmalamayın.o olmayan şeyler hayal eder,görür,yaşatır.bipolarlar sizin gibi nasıl konuşmasını bilmeyen insanlar yüzünden duygularını yoğun yaşarlar sadece.öyle atak atlamak falan yoktur.en iyi dra sorabilirsiniz.varsa da onlar başka bi boyuta geçmişlerdir.gayette normal insanlardır tedavisi 5 yıldır ve sonra yataktan kalkmış bi bomba gibisinizdir.bunları yaşadıkları için sizlerden daha güçlü olmasını ve diğer insanlara nasıl yaklaşılmasını gerektiğini daha iyi idrak ederler.

X