Sayfa: 1/2 12 SonSon
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: YoGurt Yapiminda bildiginiz puf Noktalari

1. Konu Sahibi : nanymchpee #1

Ufak bir soru ? YoGurt Yapiminda bildiginiz puf Noktalari

Kizlar konuyu yasca daha buyuk olan ev hanimlarindan evde yogurt yapiminin puf noktalarini ogrenebilmek icin actim..

son 1 haftadir ev halkina ev yapimi yogurt yedirmek icin vaktimi mutfakta geciriyorum.. cok basarisiz sayilmam, ancak bir turlu tava yogurdu sertliginde bir yogurt elde edemiyorum.. icine 1 damla limon sikmaktan tutunda, kagit havlu ile suyunu cektirme yontemine kadar ne varsa denedim diyebilirim..

sutlerde mi bir sorun var ? mayalarda mi bilmiyorum.. ve gittikce yogurt yapmaktan sogumaya basladim.. pes etmeden evvel bir kezde sizlerin gorusunu almak istiyorum..

pastorize oldugu icin kaynatmiyorum, sutu 45 derece sicakligina gelicek kadar isitiyorum bir kac dakika bekletip mayaliyorum, isiyi termometreyle olcuyorum isidan emin olmak icin..sonrasinda 6 saat disarda 8-10 saat dolapta suyunu cektirerek bekletiyorum..

bir kac sitede muhakkak sutdeki kati besin degerinin artirilmasi gerektigini okudum, bunun icin sut tozu olmazsa olmazmis, extra olarak satilan canli yogurt kulturu kullanmaniz lazim diyorlar ki profesyoneller kadar iyi yogurtlar yapabilesiniz.. ama ben bunca katki maddesi eklendiginde yogurdun piyasadakilerden bir farkinin kalacagina inanmiyorum..

malesef caresiz kalip, dun suttozu ve yogurt kulturu siparis verdim amazondan ama bunlarla yogurdu mayalamadan , tecrubeli ev hanimlarininda fikrini almak istiyorum..

sizler yogurdu mayalarken ne gibi puf noktalarindan faydalaniyorsunuz?
    Düzenleyen: nanymchpee Düzenleme Tarihi : 07-08-2012 Düzenleme Saati :22:49

2. Konu Sahibi : nanymchpee #2
    tecrübeli bir ev hanımı değilim ama iyi yoğurt yaparım :) tava yoğurdu gibi sert olsun istersen süzme yoğurt kullan mayalamak için :)

3. Konu Sahibi : nanymchpee #3
    mrb konuyu görünce yine daldım annemde hep evde yapar yoğurdu çokta güzel olur çatalla yiyecek kıvamda sunu söylım hazır sutle bızde cok denedık ama malesf katkı matkesı oldugu ıcınmıdır bılmem pek tutmuyor bızım tanıgımız sutcu amcamız var evnde ınek besler sagolsun:DDDtarıfı vereyım hemen annem yazdırıyo:D

metal bır kapta
    serçe parmağını sute daldır:DDbır kapta(tabi)5 sn bekle yanmayacak sekılde dayanıyorsan tamammıs
    5 kg süt
    kesilecegi süphelıyse cay kasıgı ucuyla karbonat degılse gerek yok
    1 çay bardağı yoğurt içinede 1 tatlı kaşığı şeker ekşimemesi için
    bu karışımı süte koy mayala (kaymaklı olsun diyorsan bır koseden karıstır)
    ustune bır bez ortup sonrasında kapakla kapatıcaksın terleyıp sulanmasın diye
    sonrada guzelce sar
    sulanmaya baslarmıs hafıften tuttugu bellı olunca dolaba kaldır bu kadar

bide bazen yogurt tutmazmıs (ters olacak ya:DD)ozmnda bır kapta su ısıt ıcıne caldıgın yogurdu daldır 1 saat bekle sararak sonra dolaba kaldır bu kadar:DD

4. Konu Sahibi : nanymchpee #4
    Alıntı nykscyd kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
    tecrübeli bir ev hanımı değilim ama iyi yoğurt yaparım :) tava yoğurdu gibi sert olsun istersen süzme yoğurt kullan mayalamak için :)
    super ! detayda istiyorum ama bazilari sutu uzun sure kaynattiklarini yazmis internette, var mi sizinde bi tuyonuz

bu arada malesef suzme yogurt bulma sansim yok gibi, yasadigim yerden dolayi

5. Konu Sahibi : nanymchpee #5
    Alıntı cnan kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
    mrb konuyu görünce yine daldım annemde hep evde yapar yoğurdu çokta güzel olur çatalla yiyecek kıvamda sunu söylım hazır sutle bızde cok denedık ama malesf katkı matkesı oldugu ıcınmıdır bılmem pek tutmuyor bızım tanıgımız sutcu amcamız var evnde ınek besler sagolsun:DDDtarıfı vereyım hemen annem yazdırıyo:D

metal bır kapta
    serçe parmağını sute daldır:DDbır kapta(tabi)5 sn bekle yanmayacak sekılde dayanıyorsan tamammıs
    5 kg süt
    sonrada guzelce sar

bide bazen yogurt tutmazmıs (ters olacak ya:DD)ozmnda bır kapta su ısıt ıcıne caldıgın yogurdu daldır 1 saat bekle sararak sonra dolaba kaldır bu kadar:DD
    canim annene cok tesekkurlerimi ilet , sanada cok tesekkur ederim.. bu arada karbonati ilk kez duyuyorum , harika bir puf noktasi ..

6. Konu Sahibi : nanymchpee #6
    Alıntı nanymchpee kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
    canim annene cok tesekkurlerimi ilet , sanada cok tesekkur ederim.. bu arada karbonati ilk kez duyuyorum , harika bir puf noktasi ..
    rica ederim canımm iletirim :DD

7. Konu Sahibi : nanymchpee #7
    yaşım genç ama güzel yoğurt yaptığımı söylerler:)
    öncelikle sütçüden süt alman gerekiyor,hazır sütten yoğurt olmaz tatlım.
    sütü 15-20 dk kaynattıktan sonra cam bir kaba alıp soğumaya bırakın.
    (cam tencerede daha sağlıklı olur ama mecbur değilsiniz,çelik tencerede olabilir)
    üstünde kaymağı birikince kaşıkla toplayabilirsiniz,kaymaklı yoğurt isterseniz kalabilir.
    serçe parmağınızı ara sıra süte sokup sıcaklığı kontrol edin,parmağınız yanmıycak sıcaklıktaysa mayalama işlemine geçin.
    ben 5 lt.süte 4-5 kaşık ev yoğurdunu biraz sütle çırpıp tencereye döküyom ve iyice karıştırıyom.
    eğer mayanız ekşiyse 3 kaşık yeter.
    sonra kapağı kapatıp tencereyi sofra beziyle sarıyorum.kışın daha sıcak tutacak şeylerde örtebilirsiniz.
    3 saat bekledikten sonra kontrol edin yoğurt tutmuşsa ve üstüne suyu çıkmışsa temiz bir tülbent örtüp kapağını kapatıp dolaba koyun.

8. Konu Sahibi : nanymchpee #8
    Alıntı BayanRuj kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
    yaşım genç ama güzel yoğurt yaptığımı söylerler:)
    öncelikle sütçüden süt alman gerekiyor,hazır sütten yoğurt olmaz tatlım.
    sütü 15-20 dk kaynattıktan sonra cam bir kaba alıp soğumaya bırakın.
    (cam tencerede daha sağlıklı olur ama mecbur değilsiniz,çelik tencerede olabilir)
    üstünde kaymağı birikince kaşıkla toplayabilirsiniz,kaymaklı yoğurt isterseniz kalabilir.
    serçe parmağınızı ara sıra süte sokup sıcaklığı kontrol edin,parmağınız yanmıycak sıcaklıktaysa mayalama işlemine geçin.
    ben 5 lt.süte 4-5 kaşık ev yoğurdunu biraz sütle çırpıp tencereye döküyom ve iyice karıştırıyom.
    eğer mayanız ekşiyse 3 kaşık yeter.
    sonra kapağı kapatıp tencereyi sofra beziyle sarıyorum.kışın daha sıcak tutacak şeylerde örtebilirsiniz.
    3 saat bekledikten sonra kontrol edin yoğurt tutmuşsa ve üstüne suyu çıkmışsa temiz bir tülbent örtüp kapağını kapatıp dolaba koyun.

uzerinde illa suyu birikicek yani dolaba konmadan, bunu ogrendigim iyi oldu cogu zaman su olmuyor uzerinde , kesince sulaniyor bazen
    ya sutcuyu bulamam buralarda , canim memleketim ya boyle zamanlarda insan sinir oluyor..
    bu market sutleriyle niye tutmuyor yogurt kizlar ya cok mu su katiyolar napiyolar sutlere

9. Konu Sahibi : nanymchpee #9
    Alıntı cnan kullanıcısından alıntı Mesajı Göster

metal bır kapta
    5 kg süt
    sonrada guzelce sar

bak arkadaş çok güzel açıklamış :) süzme yoğurdu bir yerden almana gerek yok ki renksiz bir tülbentle elindeki yoğurdu süzerek de elde edebilirsin.ama üzülerek söylüyorum ki marketten aldığın pastörize sütlerle hiç istediğin kıvamı elde edemeyebilirsin.imkanın varsa bir sütçü bul güvenilir

10. Konu Sahibi : nanymchpee #10
    Alıntı nykscyd kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
    bak arkadaş çok güzel açıklamış :) süzme yoğurdu bir yerden almana gerek yok ki renksiz bir tülbentle elindeki yoğurdu süzerek de elde edebilirsin.ama üzülerek söylüyorum ki marketten aldığın pastörize sütlerle hiç istediğin kıvamı elde edemeyebilirsin.imkanın varsa bir sütçü bul güvenilir
    annemin tarifidir :DDbak diğer arkadasta serce parmak teknıgını kullananlardan evet tülbentle cok guzel süzme yoğurt oluyor:DDaynn sütçü amcamızın ineği grip olunca hazır sütle yaptık hiçbirşeye benzemedi bende bosa gitmesin diye maske yapmıstım:DDD

Sayfa: 1/2 12 SonSon