YoGurt Yapiminda bildiginiz puf Noktalari

nanymchpee

>^.^<
Kayıtlı Üye
10 Şubat 2011
1.115
8
Kizlar konuyu yasca daha buyuk olan ev hanimlarindan evde yogurt yapiminin puf noktalarini ogrenebilmek icin actim..

son 1 haftadir ev halkina ev yapimi yogurt yedirmek icin vaktimi mutfakta geciriyorum.. cok basarisiz sayilmam, ancak bir turlu tava yogurdu sertliginde bir yogurt elde edemiyorum.. icine 1 damla limon sikmaktan tutunda, kagit havlu ile suyunu cektirme yontemine kadar ne varsa denedim diyebilirim..

sutlerde mi bir sorun var ? mayalarda mi bilmiyorum.. ve gittikce yogurt yapmaktan sogumaya basladim.. pes etmeden evvel bir kezde sizlerin gorusunu almak istiyorum..

pastorize oldugu icin kaynatmiyorum, sutu 45 derece sicakligina gelicek kadar isitiyorum bir kac dakika bekletip mayaliyorum, isiyi termometreyle olcuyorum isidan emin olmak icin..sonrasinda 6 saat disarda 8-10 saat dolapta suyunu cektirerek bekletiyorum..

bir kac sitede muhakkak sutdeki kati besin degerinin artirilmasi gerektigini okudum, bunun icin sut tozu olmazsa olmazmis, extra olarak satilan canli yogurt kulturu kullanmaniz lazim diyorlar ki profesyoneller kadar iyi yogurtlar yapabilesiniz.. ama ben bunca katki maddesi eklendiginde yogurdun piyasadakilerden bir farkinin kalacagina inanmiyorum..

malesef caresiz kalip, dun suttozu ve yogurt kulturu siparis verdim amazondan ama bunlarla yogurdu mayalamadan , tecrubeli ev hanimlarininda fikrini almak istiyorum..

sizler yogurdu mayalarken ne gibi puf noktalarindan faydalaniyorsunuz?

Son düzenleme:
tecrübeli bir ev hanımı değilim ama iyi yoğurt yaparım :) tava yoğurdu gibi sert olsun istersen süzme yoğurt kullan mayalamak için :)

mrb konuyu görünce yine daldım annemde hep evde yapar yoğurdu çokta güzel olur çatalla yiyecek kıvamda sunu söylım hazır sutle bızde cok denedık ama malesf katkı matkesı oldugu ıcınmıdır bılmem pek tutmuyor bızım tanıgımız sutcu amcamız var evnde ınek besler sagolsun:KK70:DDtarıfı vereyım hemen annem yazdırıyo:KK70:

metal bır kapta
serçe parmağını sute daldır:KK70:Dbır kapta(tabi)5 sn bekle yanmayacak sekılde dayanıyorsan tamammıs
5 kg süt
kesilecegi süphelıyse cay kasıgı ucuyla karbonat degılse gerek yok
1 çay bardağı yoğurt içinede 1 tatlı kaşığı şeker ekşimemesi için
bu karışımı süte koy mayala (kaymaklı olsun diyorsan bır koseden karıstır)
ustune bır bez ortup sonrasında kapakla kapatıcaksın terleyıp sulanmasın diye
sonrada guzelce sar
sulanmaya baslarmıs hafıften tuttugu bellı olunca dolaba kaldır bu kadar

bide bazen yogurt tutmazmıs (ters olacak ya:KK70:D)ozmnda bır kapta su ısıt ıcıne caldıgın yogurdu daldır 1 saat bekle sararak sonra dolaba kaldır bu kadar:KK70:D

tecrübeli bir ev hanımı değilim ama iyi yoğurt yaparım :) tava yoğurdu gibi sert olsun istersen süzme yoğurt kullan mayalamak için :)

super ! detayda istiyorum ama bazilari sutu uzun sure kaynattiklarini yazmis internette, var mi sizinde bi tuyonuz :114:

bu arada malesef suzme yogurt bulma sansim yok gibi, yasadigim yerden dolayi :KK50:

mrb konuyu görünce yine daldım annemde hep evde yapar yoğurdu çokta güzel olur çatalla yiyecek kıvamda sunu söylım hazır sutle bızde cok denedık ama malesf katkı matkesı oldugu ıcınmıdır bılmem pek tutmuyor bızım tanıgımız sutcu amcamız var evnde ınek besler sagolsun:KK70:DDtarıfı vereyım hemen annem yazdırıyo:KK70:

metal bır kapta
serçe parmağını sute daldır:KK70:Dbır kapta(tabi)5 sn bekle yanmayacak sekılde dayanıyorsan tamammıs
5 kg süt
sonrada guzelce sar

bide bazen yogurt tutmazmıs (ters olacak ya:KK70:D)ozmnda bır kapta su ısıt ıcıne caldıgın yogurdu daldır 1 saat bekle sararak sonra dolaba kaldır bu kadar:KK70:D

canim annene cok tesekkurlerimi ilet , sanada cok tesekkur ederim.. bu arada karbonati ilk kez duyuyorum , harika bir puf noktasi .. :KK34:

yaşım genç ama güzel yoğurt yaptığımı söylerler:)
öncelikle sütçüden süt alman gerekiyor,hazır sütten yoğurt olmaz tatlım.
sütü 15-20 dk kaynattıktan sonra cam bir kaba alıp soğumaya bırakın.
(cam tencerede daha sağlıklı olur ama mecbur değilsiniz,çelik tencerede olabilir)
üstünde kaymağı birikince kaşıkla toplayabilirsiniz,kaymaklı yoğurt isterseniz kalabilir.
serçe parmağınızı ara sıra süte sokup sıcaklığı kontrol edin,parmağınız yanmıycak sıcaklıktaysa mayalama işlemine geçin.
ben 5 lt.süte 4-5 kaşık ev yoğurdunu biraz sütle çırpıp tencereye döküyom ve iyice karıştırıyom.
eğer mayanız ekşiyse 3 kaşık yeter.
sonra kapağı kapatıp tencereyi sofra beziyle sarıyorum.kışın daha sıcak tutacak şeylerde örtebilirsiniz.
3 saat bekledikten sonra kontrol edin yoğurt tutmuşsa ve üstüne suyu çıkmışsa temiz bir tülbent örtüp kapağını kapatıp dolaba koyun.

yaşım genç ama güzel yoğurt yaptığımı söylerler:)
öncelikle sütçüden süt alman gerekiyor,hazır sütten yoğurt olmaz tatlım.
sütü 15-20 dk kaynattıktan sonra cam bir kaba alıp soğumaya bırakın.
(cam tencerede daha sağlıklı olur ama mecbur değilsiniz,çelik tencerede olabilir)
üstünde kaymağı birikince kaşıkla toplayabilirsiniz,kaymaklı yoğurt isterseniz kalabilir.
serçe parmağınızı ara sıra süte sokup sıcaklığı kontrol edin,parmağınız yanmıycak sıcaklıktaysa mayalama işlemine geçin.
ben 5 lt.süte 4-5 kaşık ev yoğurdunu biraz sütle çırpıp tencereye döküyom ve iyice karıştırıyom.
eğer mayanız ekşiyse 3 kaşık yeter.
sonra kapağı kapatıp tencereyi sofra beziyle sarıyorum.kışın daha sıcak tutacak şeylerde örtebilirsiniz.
3 saat bekledikten sonra kontrol edin yoğurt tutmuşsa ve üstüne suyu çıkmışsa temiz bir tülbent örtüp kapağını kapatıp dolaba koyun.

uzerinde illa suyu birikicek yani dolaba konmadan, bunu ogrendigim iyi oldu:KK31: cogu zaman su olmuyor uzerinde , kesince sulaniyor bazen:KK31:
ya sutcuyu bulamam buralarda , canim memleketim ya boyle zamanlarda insan sinir oluyor..:26:
bu market sutleriyle niye tutmuyor yogurt kizlar ya :KK5: cok mu su katiyolar napiyolar sutlere

metal bır kapta
5 kg süt
sonrada guzelce sar

bak arkadaş çok güzel açıklamış :) süzme yoğurdu bir yerden almana gerek yok ki renksiz bir tülbentle elindeki yoğurdu süzerek de elde edebilirsin.ama üzülerek söylüyorum ki marketten aldığın pastörize sütlerle hiç istediğin kıvamı elde edemeyebilirsin.imkanın varsa bir sütçü bul güvenilir

bak arkadaş çok güzel açıklamış :) süzme yoğurdu bir yerden almana gerek yok ki renksiz bir tülbentle elindeki yoğurdu süzerek de elde edebilirsin.ama üzülerek söylüyorum ki marketten aldığın pastörize sütlerle hiç istediğin kıvamı elde edemeyebilirsin.imkanın varsa bir sütçü bul güvenilir

annemin tarifidir :KK70:Dbak diğer arkadasta serce parmak teknıgını kullananlardan evet tülbentle cok guzel süzme yoğurt oluyor:KK70:Daynn sütçü amcamızın ineği grip olunca hazır sütle yaptık hiçbirşeye benzemedi bende bosa gitmesin diye maske yapmıstım:KK70:DD:21:

bende yeni evlencek biri olaraktan çok güzel oldu bu konu teşkkürler yorumlara ve konu sahibine :KK16: yazdım bileee şimdi tarifleri defterime :KK66:

Son düzenleyen: Moderatör:

yok canim ya burda sutcu kavrami malesef yok :KK43: ama mayaladigim yogurtlardan suzeyim, iyi oldu soyledigin :KK31:

arkadaslar elımde 2 kilo sut vat ben nasıl yogurt mayalıyacam ne kadar kullanıcam malzemelrı yardımcı olurmusnuz

kızlar yoğurdunuzu tencereden alırken sulanmamasını istiyorsanız her yerinden eşit oranda alın, sadece bir tarafından alırsanız yoğurdunuz sulanır ama eşit alırsanız sulanmaz ,)

Ben son yedi senedir kendi yogurdumu kendim yapiyorum.Daha önce ben de pastorize süt kullaniyordum ne kadar uğraşsanda sert olmaz. Açık günlük süt kullanman gerekiyor. Çok sert yoğurt istiyorsan manda sütü kullanman gerekiyor onu da bulmak imkansız gibi birşey . Mayalama esnasinda mayalama bittikten sonra buzdolabina kaldirirken sarsmamak gerekiyor. Bir de içine koyduğunuz kabin kapağı delikli olursa buhar çıkışı gerçekleşeceği için sulanma gerçekleşmez.

kurabiyekokuyor.blogspot.com bakmanızı tavsiye ederim

ben de ıkı haftadır kendım yapıyorum yogurdumu fena olmuyor ılk defa denememe ragmen:KK3:

Annem yoğurt yaparken mayanın içine 1 kaşıkta nişasta atar yoğurt daha katı olur :KK66:

Kızlar bende yoğurdu mayalarken içine 2 küp seker atıyorum o da katı olmasını sağlıyor bi de dolaba koyarken sarsmamalı ve dolaptayken kapağını bi müddet açık bırakmalısınız o zaman sulanmaz

Bir püf noktasıda benden olsun :)
Mayaladığınız yoğurdun içine metal kaşık sokmayın sokarsanız yoğurdunuz sulanır.Bunu önlemek için tahta kaşık kullanın:KK34:

arkadaşlar güveç kapları vardırya içi pişirilmemişten alıp yogurdunuzu ona mayalarsanız ve mayaladıktan sonrada ağzına bir kapak kapatıp fırının içinde mayalandırırsanız katı kıvamda yogurt elde edebilirsiniz(fırını çalıştırmayacaksınız sadece içinde bekleyecek yoğurt) birde sütü iyice kaynatın ılıktan biraz sıcak mayalayın.

X