Kürtaj Sonrası Patoloji Raporu Değerlendirilmesi

asi_naz

Üye
Kayıtlı Üye
5 Temmuz 2012
15
0
Raporda Makroskopi:4 cc hacminde kanamalı küretaj materyali 1/V
Tanı:Kavum Uteri, RC - Plasental Doku.

yazıyor. Acaba bunlar ne anlama geliyor, Yardımcı Olabilecek var mı?

her kürtajdan parça alınır parça bebek mi polip tarzı bişey mi yada farklılaşmış hücremi (kansere dönüşme var mı) diye bakılır... sen düşük yapmışsın bebek materyalleri bulunmuş bebeğin eşi falan varmış... herhangi bir kötü durum yok yani canm...

bende de

makroskopikte 12 cc hacmınde yer yer süngerimsi ve kanamalı görünümde küretaj materyali

patolojik tanıda ;

-iltihaplı ve fokal nekrozlu plasental dokular
-bazıları hdropik dejenere korion villuslar

olarak çıktı doktorum tatmin edici bir açıklama yapmadı sebep sunabileceğim hiç bir şey yok bu güzel birşey sevinmelisin dedi 2.gebelikte sorunsuz olur ıns dedı

arkadaşlar geçen hafta 6+3 günlük bebeğimin kalbi durduğu için kaybettim ve kürtajla alındı...

bugün patoloji sonucum çıktı ve dr um temiz dedi çok şükür 3 ay korunmamı söyledi... yalnız raporun sonunda ” gönderilen materyalden hazırlanan kesitlerin histopatolojik incelenmesinde kan fibrin kitlecikleri yanı sıra ileri derecede iltihaplı ve nekrotik desidual dokular arasında nekrobiyotik değişiklikler gösteren koryon villusları dikkati çekmiştir” açıklaması yapılmış,

tanıda : dejenere, nekrotik ve iltihaplı plasental dokular yazıyordu…

dr um temiz dedi sadece bebeğin hayatını kaybetmesinden kaynaklanmış dedi... ama bunun nedeni hakkında birşey demedi...şimdi biraz endişeliyim acaba burda bir iltihaplanmadan mı bahsediyor... aslında dr um iyi bir dr öyle bir durum olsa müdahale eder tedaviye başlardı diye düşünüyorum ama yine de endişeleniyorum... bir bilgisi olan varsa ve cevaplarsa çok sevinirim. teşekkürler

arkadaşlar geçen hafta 6+3 günlük bebeğimin kalbi durduğu için kaybettim ve kürtajla alındı...

bugün patoloji sonucum çıktı ve dr um temiz dedi çok şükür 3 ay korunmamı söyledi... yalnız raporun sonunda ” gönderilen materyalden hazırlanan kesitlerin histopatolojik incelenmesinde kan fibrin kitlecikleri yanı sıra ileri derecede iltihaplı ve nekrotik desidual dokular arasında nekrobiyotik değişiklikler gösteren koryon villusları dikkati çekmiştir” açıklaması yapılmış,

tanıda : dejenere, nekrotik ve iltihaplı plasental dokular yazıyordu…

dr um temiz dedi sadece bebeğin hayatını kaybetmesinden kaynaklanmış dedi... ama bunun nedeni hakkında birşey demedi...şimdi biraz endişeliyim acaba burda bir iltihaplanmadan mı bahsediyor... aslında dr um iyi bir dr öyle bir durum olsa müdahale eder tedaviye başlardı diye düşünüyorum ama yine de endişeleniyorum... bir bilgisi olan varsa ve cevaplarsa çok sevinirim. teşekkürler

ebe bir arkadaşıma aynı soruyu sordum hopeforcum ıltıhaplı dokular koryıon vılluslar dıktımı cekmıstı dedı kı bebegını tahmn edılen zamandan daha once kaybetmıssın bu yuzden orada ıltıhaplanma olmus sorun yok dedı (ben 9 haftalıkken kaybettım ama doktorumda ultrasn goruntulerınde 7 haftalık cıkıyor demıstı ...ENDİŞELENME

ebe bir arkadaşıma aynı soruyu sordum hopeforcum ıltıhaplı dokular koryıon vılluslar dıktımı cekmıstı dedı kı bebegını tahmn edılen zamandan daha once kaybetmıssın bu yuzden orada ıltıhaplanma olmus sorun yok dedı (ben 9 haftalıkken kaybettım ama doktorumda ultrasn goruntulerınde 7 haftalık cıkıyor demıstı ...ENDİŞELENME

canım Allah razı olsun bu arada ben de netten araştırdım ve senin anlattığın şekilde açıklamalara ulaştım ama senden duymak da iyi geldi çünkü burdan da olsa tanıdığım birisin ve bir bilene sormuşsun... teşekkür ederim cevapladığın için... inşaallah bir daha böyle kötü tecrübeler yaşamayız...

merhaba,
benim kürtaj pataloji sonucum.lütfen yardımcı olur musunuz?

5cc küretaj materyalı.BK1k

TANI:
Plasental Dokular,
Kronik servisitis
küretaj

Kızlar neden kürtajdan sonra patalojiye gidiyor bende öyle olmadı ıstenmeyen gebelikti aldirmam gerekti o yuzdenmi

Evet bu yüzdendir, ben bebeğin kalbi durduğu için mecburen kürtaj oldum keyfi değil ve tabi ki neden kalbi durdu diye araştırmak için patolojiye gönderiyorlar. Senin bebeğinde sorun yokmuş ki patolojiye göndersinler sen istemedin için olmuşsun bu nedenle bir araştırma yapmıyorlar.

Evet bu yüzdendir, ben bebeğin kalbi durduğu için mecburen kürtaj oldum keyfi değil ve tabi ki neden kalbi durdu diye araştırmak için patolojiye gönderiyorlar. Senin bebeğinde sorun yokmuş ki patolojiye göndersinler sen istemedin için olmuşsun bu nedenle bir araştırma yapmıyorlar.
Merak ettim canım o yüzden allah sabır versin sanada üzülme canimm

Lütfen bilem biri değerlendirimi nedir sonuç iyi kötü ?? Yarını bekleyemicem
image.jpg

11 haftalıkken bebeğimi düşürdüm ve kalan parçaları temizleyip patolojiye gönderdiler. Bugün biyopsimin sonucu çıktı. Aşağıda belirttiğim biyopsimin sonucunun ne olduğunu bana açıklayabilir misiniz rica etsem.

ENDOMETRİUM, KÜRETAJ/BİYOPSİ

MAKROSKOPIK BULGULAR: Topluca 5x5x1cm ölçülerinde kahverenkli düzensiz sekilli dokulardan olusan küretaj materali. BK3K

MIKROSKOPIK BULGULAR:

TANI: Dejenere Koriyon Villuslar, Desidua, Gestasyonel Endometriyum; Küretaj

X