Gastrik bypass vs. Sleeve gastrektomi[Tüp mide] mi ?

edalielif

çünkü pamuktan yapılmışım
Kayıtlı Üye
2 Temmuz 2012
115
2
merhabalar konunun yeri burası mı bilmiyorum ama yardımınıza ihtiyacım var
ben 118 kiloyum ve boyum 1.68

diyet tutamıyorum haliyle bu kilolu halimde hiç hoş değil

obezite cerrahisine karar verdim

ama sorun su gittiğim kimi prof lar tüp mide kimisi ise gastrik bypass öneriyor
tercih yapamıyorum kararsız kaldım

benim sorunum cok yemek ama söyle de bi özelliğim var doydum mu bırakırım doyduktan sonra en sevdiğim yemeği dahi ikram etseler yemem

ameliyatın sonunda beklentim ise bunu minumuma düsürmek

tamam tüp mide den sonra az yiyecem belki ama hep salata corba olmayacak ömrüm boyunca

onun icin kafamda bi takım sorular var :

1- Tüp mide ameliyatı olursam sonrasında az yiyecem ama bu 1-2 yıl sonra artar mı ?
2- Tüp mide ameliyatı olursam sonrasında midem genislemediğini farz edersek örn: hep salata corba yemeyecegimden börek vs.. yediğimde o bana yarayacak ve böyleyece tüp mide yeterli olmayacak kanısındayım
bu yüzden gastrik bypass ı mı tercih etmeliyim ? yoksa örn: az da olsa börek vs. türü yesem sorun cıkmaz mı ?

bi daha kilo almak istemediğimden ve kalıcı cözüm aradıgımdan merak ettim

aramızda gastrik bypass yada tüp mide olup ta deneyimlerini anlatmak isteyen var mı?

ameliyattan sonra sıvı ile beslenecegimi ve 2 ameliyatında endikasyonlarını/risklerini biliyorum sadece sorularıma cevap arıyorum :KK43:

Son düzenleme:
ameliyatla falan uğraşıcağına doktor gezeceğine neden diyet ve sporla vermiyorsun kilolarını. 135 140 kilolardan 75 80 kiloya ineneler var forumumuzda. hemde tam da bu başarı hikayeleri bölümünde. insan yiyecek olduktan sonra kuş kadar mideyle de yiyor. bence bir an önce başla hatta 90+ grubumuz var. oraya da gel. birbirimize destek oluyoruz. cuma günleri kızlara ne dicem veremedim diyemem falan derken kilolar nasıl gitti anlamadım bile. ben kendim diyet yapamam falan diyorsan, bir diyetisyene git. seni anlayacak bir diyetisyen elbet vardır. ya da benim tavsiyem mesela karatay diyeti. ben verdiklerimi tamamen bu diyete ve yürüyüşe borçluyum. ne aç kalıyorum ne yorgun oluyorum.

ameliyatla falan uğraşıcağına doktor gezeceğine neden diyet ve sporla vermiyorsun kilolarını. 135 140 kilolardan 75 80 kiloya ineneler var forumumuzda. hemde tam da bu başarı hikayeleri bölümünde. insan yiyecek olduktan sonra kuş kadar mideyle de yiyor. bence bir an önce başla hatta 90+ grubumuz var. oraya da gel. birbirimize destek oluyoruz. cuma günleri kızlara ne dicem veremedim diyemem falan derken kilolar nasıl gitti anlamadım bile. ben kendim diyet yapamam falan diyorsan, bir diyetisyene git. seni anlayacak bir diyetisyen elbet vardır. ya da benim tavsiyem mesela karatay diyeti. ben verdiklerimi tamamen bu diyete ve yürüyüşe borçluyum. ne aç kalıyorum ne yorgun oluyorum.

ama durum bildigin gibi degill ki denemediğim ''diyet türü'' kalmadı en son bende inmistim aynen 75-80 kilolara ama ac kalarak bi türlü kalamadım o kilolarda cünkü iştahım cok sorun kilo vermek degil kilo verebiliyorum ama kilo da kalamıyorum olay kilo da kalmak gene ac kalır veririm ama bi türlü az yiyemiyorum/diyet tutamıyorum
sadece diyet te degil reductil , lida , xenical vs... kullanmadıgım ilac ta kalmadı , inan ameliyata kararını cok zor verdim ve artık son care bunu istiyorum:KK43:

forumda ameliyat olupta tecrübelerini aktaracak arkadaslar ne olurr yardımm edin :KK43:

ya ameliyatı olan arkadaşlarımızdan herhangi biri yardımcı olabilirmi rica ediyormmm !

Son düzenleme:
Meraba , sana soyle yardimci olim bilgilerimle cunku yaptiran arkadaslarim var ( bu arada turkiyede galiba bunlar pek olan yok gibime geliyor)

Sleeve ameliyati migdenin 2/3 unu kesiyorlar arti migdemizde aclik hissini beyne tetikleyen organinda bir kismini aliyorlar,ve bu geri donus olmayan bir ameliyat ,omrun boyu zayif kalicaksin ve omrun boyu cok ama cok az yemek yiceksin hani kus kadar derler ya iste o bicim.ilk 2 ay sivi seyler yiceksin mesela corba yogurt gibi seyler sonra normal yiyebilirsin ama cok ama cok az mesela 2 kasik yemek , hem zaten istesende yiyemezsin cunku miden kucucuk ve aclik hissi cok az denilcek sekilde varolcak.bu ameliyati bizim burda 12 yildir var ve yapan insanlar 3 ayda 30 kilo veriyorlar yaklasik 1yilda'da olmasi gerektigi kiloda .(bir tanidgim kisi oldu 2yil once 55 kilo kaybetti 10 ay icinde. eger istersen fotolarini gosterebilirim cok mutlu yaptigina yeniden yasiyorum diyor)

Bypass ise normalde ,kelepce yada ballon koyduranlar basaramadilar ise bu ameliyata gecis yapiyorlar yani geri donus ameliyatida denilebilir , bypass sistemi ise soyle ; yedigin seyler daha sindirime gecmeden hemen vucuttan atiliyor boylecelikle butun yagli seyler kalorili seyler wc de buluyor kendini ,ama bu ameliyatla omrun boyu hep ek vitamin haplari almak mecburundasin,cunku yedigin seyler vitamini almadan defediliyor vucuttan.( daha cok seyler biliyorum ama kahretsin turkcem yetmiyor cunku so,nradan ogrendim turkceyi kusura bakma ,ben genel seyleri anlatiyorum sana sadece .bu ameliyata bazi istenmeyen yanlari ise kusmak sac dokulmesi ,vitamin eksikligi ,genel yorgunluk ,isal,yada kabizlik.

Tup migde dedigin sey nedir bilmiyorum ama oyle bisey duymadim hic, sadece kelepce taktirisan vucudun sag kosesinde icine kucuk bir kutu koyuyorlar silikon tabii sert deyil,digerleri tup olamaz cunku bir bakima kesiliyor yok ediliyor yada yerleri degistiriyorlar ,tup olan hicbirsey yok .umarim kotu ve vokabuler eksikli olan turkcemle yardimci olabilmisimdir azda olsa.

[sıze=2]
merhaba canım ben tüp mide operasyonu geçirmiş bir hastayım yaklaşık 4 ay oldu op olalı bu konuya burada cevap araman bence yersiz bu site içersinde bildiğim kadarı ile 4 kişi bu operasyonu geçirdi..

Ilk op olan arkadaşın başından gecenleri anlattıgı bir konu var başarı hikayelerinde şuan kendisi hedefine ulaştı...

2.op olan arkadaş siteye girmiyor bildiğim kadarı ile ama oda hedefine ulaştı..

3.oplu benim 4.ayım ve 34 kg verdim ve gidilecek çok yolum var..

4.oplu arkadaşımızda daha 2 hafta oldu op olalı..

Gelelim bunları nerelerde öğrene bilirsin bilinmiş sosyal paylaşım sitesinde bu konuların tartışıldığı konuşuldugu ve op olanların paylaşımlarının oldugu gruplar var bu gruplarda sana yardım edecek bir çok hatta binlerce oplu arkadaşlarımız var..

Ve by pass mı veya tüp mide mi olsam demek hiç bir hastanın kendince vereceği bir karar değil bunu gideceğin bu konuda uzman işin ehli prof lar veya doç lar karar verecek

güzel günler..​
[/sıze]

Son düzenleme:
[sıze=2]
merhaba canım ben tüp mide operasyonu geçirmiş bir hastayım yaklaşık 4 ay oldu op olalı bu konuya burada cevap araman bence yersiz bu site içersinde bildiğim kadarı ile 4 kişi bu operasyonu geçirdi..

Ilk op olan arkadaşın başından gecenleri anlattıgı bir konu var başarı hikayelerinde şuan kendisi hedefine ulaştı...

2.op olan arkadaş siteye girmiyor bildiğim kadarı ile ama oda hedefine ulaştı..

3.oplu benim 4.ayım ve 34 kg verdim ve gidilecek çok yolum var..

4.oplu arkadaşımızda daha 2 hafta oldu op olalı..

Gelelim bunları nerelerde öğrene bilirsin bilinmiş sosyal paylaşım sitesinde bu konuların tartışıldığı konuşuldugu ve op olanların paylaşımlarının oldugu gruplar var bu gruplarda sana yardım edecek bir çok hatta binlerce oplu arkadaşlarımız var..

Ve by pass mı veya tüp mide mi olsam demek hiç bir hastanın kendince vereceği bir karar değil bunu gideceğin bu konuda uzman işin ehli prof lar veya doç lar karar verecek

güzel günler..​
[/sıze]

yazalı cok olmus cevap verırmısınız bılmem ama bnde amelıyat olmak ıstıyorum 136 kg yum daha once 156 kg dan 116 ya kadar dustum fakat gerı aldım .
ılk dıet yapmaya basladıgımda 80 kılo ıdım hep keske dıet yapmasaydım dıyorum cunku koruma programında hep hayatımda bır terslık oldu ve tutamadım dolayısıyla malum son fazlasıyla gerı ala ala bu kılolara ve hastalıklara ulastım.artık ne dıet yapıcak psıkolojım var ne hevesım nede enerjım ayrıca yıllar ve alınan kılolar hereket kabılıyetımıde sıfırladı dıyebılırım halsız gunun cogunu oturarak gecıren daha da kotusu sokaga cıkmaktan bıle yorulup terledıgım ıcın utanan bırısı halıne geldım.
bu operasyonlardan bırını yaptırmak ıstıyorum ıstanbulda yasıyorum doktorunuzun adını ve suankı durumunuzu soylermısınız sımdıden tesekkurler

Arkadaşlar merhaba

Ben facebookta bu gruba üye oldum ve bu ameliyatı olup 60-70 kg veren birçok kişinin resimlerini gördüm. Sorularınızı

bu adreslerden yanıt alabilirsiniz :KK54: ben de 1 sene daha zayıflamak için kendi çabalarımla uğraşıcam olmadı para biriktirip bu ameliyatı olucam. 20.000 TL miş özelde bu ameliyat.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba

Ben facebookta bu gruba üye oldum ve bu ameliyatı olup 60-70 kg veren birçok kişinin resimlerini gördüm. Sorularınızı

https://www.facebook.com/bettypufpuf

https://www.VİRÜSVİRÜSVİRÜSVİRÜSVİR...estek/420741821316948/?notif_t=group_activity

bu adreslerden yanıt alabilirsiniz :KK54: ben de 1 sene daha zayıflamak için kendi çabalarımla uğraşıcam olmadı para biriktirip bu ameliyatı olucam. 20.000 TL miş özelde bu ameliyat.

yukarda verdiğiniz link grup değil başak arkadaşımın şahsi hesabdır kendisine danıştınızmı bu link paylaşımını malumunuz özel adres.

obezitedestek olarak facebook da arama yaparsanız bu esas gruplardan biridir ve facebook üzerinde yüzlerce grup var bariatrik cerrahi adına açılmış ve azımsanmıyacak kadar kişi sayımız var cerrahi mdehale ile obeziteye dur diyen bir çok insan var..

Son düzenleme:
merhaba canım ben 2 ay önce tüp mide ameliyatı oldum ve 17 kilo gitti hic bir sağlık sorunum da yok çok şükür tüp mide hakkında sormak istediğin birşey varsa ben burdayım tavsiye edermiyim kesinlikle evet :KK9:

Merhabalar ,
5. senesine giren bir gastric bypasslı olarak cevaplamam gerekirse

1- Tüp mide ameliyatı olursam sonrasında az yiyecem ama bu 1-2 yıl sonra artar mı ?
2- Tüp mide ameliyatı olursam sonrasında midem genislemediğini farz edersek örn: hep salata corba yemeyecegimden börek vs.. yediğimde o bana yarayacak ve böyleyece tüp mide yeterli olmayacak kanısındayım
bu yüzden gastrik bypass ı mı tercih etmeliyim ? yoksa örn: az da olsa börek vs. türü yesem sorun cıkmaz mı ?

aramızda gastrik bypass yada tüp mide olup ta deneyimlerini anlatmak isteyen var mı?

ameliyattan sonra sıvı ile beslenecegimi ve 2 ameliyatında endikasyonlarını/risklerini biliyorum sadece sorularıma cevap arıyorum :KK43:

1- Tüp mide ameliyatından sonra midenizin hacmi kücültülür ,Bypassda ise mide hacminiz küçültülürken bagırsaklarınızında bir miktarı loke edilerek emilim de bozulur. Hacim olarak mide başlangıcta bir kahve fincanı kadarken 2 sene sonunda yaklasık bir yemek tabağı kadar olması düşünülür. Lakin mide esneye bilen bir organ olduğu için bu ameliyatların hic birinin bir mucize vaat etmedigini bilmek gerekir.
Ameliyatın size sunduğu "ne yerseniz yiyin sürekli kilo verip bu kiloyu koruyacagınız garantisi" degildir. Ameliyatın size sundugu sey "ilk aşamada midenizi kücültüp ,size cabuk doyma yetisi kazandırıp , açlık hormonuzu basılamaktır" bypassda buna ek olarak bu vaate birde "yediklerinizin daha az sindirilmesi" katılmaktadır.

2- Tabiki ilk iki sene içinde yeme miktarınız kahve fincanı ölcüsünden cıkıp normallesecekdir ve siz eger bu iki sene içinde ameliyatınızdan maksimum faydayı sağlayamamıssanız ve kendinize sağlıklı beslenmeyi ögretememisseniz büyük bir kayıp içindesiniz ve tekrar kilo alma yaşayacaksınızdır.

Hiç bir cerrah size ameliyatdan sonra kilo almayacağınızın garantisini veremez.

Ameliyat olanların ve olmayı düsünenlerin en büyük yanılgısı burda başlamaktadır. Evet obez insanlar bende dahil olmak üzere yeme bozuklukları nedeni ile bu haldedirler ve diyetle kilo veremezler. Ameliyat onlara sadece fiziksel bir yardımcıdır. Ameliyatın etkin olduğu iki sene içinde sağlıklı beslenmeyi hayatlarına adapte etmeleri gerekmektedir.

Bunun için lütfen doktorunuzu iyi seçin ,başarılı bir ameliyat geçirmek için doktorunuzun iyi bir cerrah olması çok önemlidir ama hayatınızı normal kilolu bir insan olarak geçirmek için doktorunuzun size sağlıklı bslenmeyi ögretecek ekibi oluşturmus olması dahada önemlidir.

Merhaba tüp mideli bir hasta olarak yazıyorum eda hanım. Tüp mide bildiğim kadarıyla sizin durumunuzdaki bir hasta için oldukça yeterli. Gastrik by pass yeme bozukluğu had safhada olan ne yaparsa yapsın kendini tutamayacak olan hastalarla şeker hastalarına uygulanan yöntemdir. Çünkü yiyecekler sindidrilmeden direk mideyi pass geçip ince barsağa gidiyor hoop ordan da tuvalete. Ancak bu ameliyattan sonra sürekli vitamin ve mineral takviyesi gerekiyor. Bu konuda benim pirim Dr. Hasan Altun dur. Benim arkadaşım by pass oldu. Ama şeker hastalığı vardı günde kaç kere aşırı insülin iğneleri oluyordu. Arkadaşım için bu ameliyat kurtuluş oldu. Daha birinci ayında bile şeker hastalığı inanılmaz düzeldi. İnsülin ihtiyacı azaldı. Bir kaç ay sonra ise neredeyse hiç kullanmayacak kadar düzene girdi. Şimdi sizin yeme bozukluğunuz yok. Ek şeker hastalığınız yoksa duyduğum kadarıyla pek by pass gerekmez. Bir de tüp midede 2 sene geçse bile kilo alışınız %5 i geçmezmiş. Yani sağlıklı insan kadar. Ama bazı hastalar var sohbetlerde duyuyorum o kadar aç gözlü ki dayanamayıp çukulatayı eritip içiyormuş. İnanın bunları duydum. Böyle psikiyatrik sorunlarınız yoksa tüp mide yeterli olacaktır. Ben Hasan Altun'a güvendim bana tüp mide arkadaşıma by pass yaptı. Umarım geç te olsa yardımcı olabilmişimdir. Hasan beyin en önemli özelliği devlet hastanesindeyken bile cep telini hastalarına verir gece gündüz daima telefon ile ulaşabilirsiniz. Bizim ailede 4 kişi amelita oldu kendisine. Çok sabırlı ve saygılıdır.

Obezite cerrahi ile ilgili tüm sorularınızı ayrıca facebookta obezite cerrahi paylaşım grubuna dahil olup

yüzlerce hastaya soru sorabilir tecrübelerinden yardım alabilirsiniz. Ben arkadaşlarıma tavsiye ettim çok faydalandılar

Son düzenleme:
merhabalar konunun yeri burası mı bilmiyorum ama yardımınıza ihtiyacım var
ben 118 kiloyum ve boyum 1.68

diyet tutamıyorum haliyle bu kilolu halimde hiç hoş değil

obezite cerrahisine karar verdim

ama sorun su gittiğim kimi prof lar tüp mide kimisi ise gastrik bypass öneriyor
tercih yapamıyorum kararsız kaldım

benim sorunum cok yemek ama söyle de bi özelliğim var doydum mu bırakırım doyduktan sonra en sevdiğim yemeği dahi ikram etseler yemem

ameliyatın sonunda beklentim ise bunu minumuma düsürm
tamam tüp mide den sonra az yiyecem belki ama hep salata corba olmayacak ömrüm boyunca

1- Tüp mide ameliyatı olursam sonrasında az yiyecem ama bu 1-2 yıl sonra artar

İşte derdine çare bir güzel face grubu
sana gerçek anlamda çare olacak tüm obezler orda üstelik tüm sorularına Doç. Dr. Hasan Altun da güzel güzel cevap veriyor özel cebini kendi web sayfasında vermiş ayrıca face ten de cebini sorana veriyor çok ta ilgileniyor obezite cerrahisi paylaşım grubu grubun adı

Son düzenleme:
benimde bir tanıdığım operasyon geçirdi hasan altuna herhangi bir sorun yaşamadı ve şimdide hayatından çok memnun.aklındaki sorulara en iyi doktorun cvp verir.hasan beyi tavsiye ederim git görüş.

merhaba canım ben 2 ay önce tüp mide ameliyatı oldum ve 17 kilo gitti hic bir sağlık sorunum da yok çok şükür tüp mide hakkında sormak istediğin birşey varsa ben burdayım tavsiye edermiyim kesinlikle evet :KK9:

canım ameliyatını yapan doktorun ismini paylaşabilir misin....

birde şehir...

Arkadaşlar ben tüp miğde oldum hemde makul bir fiyata cerrahım çok iyi ben kendimde ameliyathane hemşiresiyim aslında tüm ekip iyiler takipleri harika isteyen arkadaşlar mesaj atın yardımcı olabilirim

X