Gebe kalmadan önce ne tavsiyelerde bulunursunuz doktora gidilmeli mi hazırlık vs...

sabahmeltemi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2012
1.495
27
30 yasındayım polıkıstık over hastasıyım. 5 yıl ılac kullandım 7 aydır bıraktım adetlerım duzensızlestı. bır daha basla demıstı doktor cocuk dusunmedıgım ıcın ama ben yasım geregı cocuk dusunmeye basladım ıcten ıce ıstıyorum 1 yıllık evlıyım. bır kere denedık gecen test aldım olmamıs:KK43:( heyecanlanmıstım aslında dusunmuyorum zor gelıyor ama ne bılım ıcten ıce ıstıyorum gıbı. ılk denemede hemen olur gıbı ne safmısım. sızden tavsıyelerınızı beklıyorum. ıyı muhabbetlerr

İlk önce yapman gereken şey canım,kendini hamile kalıcam diye şartlandırma,akışına bırak,her ay "acaba bu ay olacak mı"diye düşünme sakın..

bi smear testi yaptırabilirsin herhangi bi enfeksiyona karşı,
yumurtlama günlerinde de mutlaka yoğunlaşın,en önemlisi bu..

folık asıt ı doktor vermıyor mu yoksa ben kendı kendıme mı baslayım?? o sıtelerdekı yumurtlama hesaplayıcıları duzensızlerı hesaplayamıyor ama:KK43:(( benım duzensızzz

kendın basla canım ben de pco yum ve 4 aydır folık asıt alıyorum hıcbır zararı yok bebegın a normal olmasını engelıyor ve dusmesını engelıyor ben de mayıs ayında ogrentım pco oldugumu tedavı gordum adetım duzelmeye basladı 24 yasındayım 1 yılık evlıyım 5 aydır cocuk ıstıyoruz onun dısında pco cıktı bı de ve sana tafsıyem kocanla ılıskıye ask ıcın gır cocugu dusunme ve rahat ol stres cok buyuk engel Allah hepımızın yuzunu guldurur ınsAllah Amin

hmm kendım baslayıp pekı amın ınsallah Allah ısteyen herkesı verır umarımm.....

Amin canım ben gunde bı tane ıcıyorum bı de polen arı sutu yıyorum suyla yutuyorum aslında her gun 1 tatlı kasıgı esıme de kecı boynuzu pekmez yedırıyorum her gun 1 kasık artı polen bı de cevız fındık ıncır falan yıyın :)

kendın basla zaten doktora gıttıgınde folıc kullandın mı dıye soruyor eger kullandıysan kan degerlerıne gore demır hapı veriyor. fıyatıda 10 tl falan ... hayırlısı ıle hmıle kalırsın ıns....

30 yasındayım polıkıstık over hastasıyım. 5 yıl ılac kullandım 7 aydır bıraktım adetlerım duzensızlestı. bır daha basla demıstı doktor cocuk dusunmedıgım ıcın ama ben yasım geregı cocuk dusunmeye basladım ıcten ıce ıstıyorum 1 yıllık evlıyım. bır kere denedık gecen test aldım olmamıs:KK43:( heyecanlanmıstım aslında dusunmuyorum zor gelıyor ama ne bılım ıcten ıce ıstıyorum gıbı. ılk denemede hemen olur gıbı ne safmısım. sızden tavsıyelerınızı beklıyorum. ıyı muhabbetlerr

bence tekrar doktora git yumurtlama için bişeyler yapıyolar adını tam bilmiyorum da yumurtlama testleriyle yumurtalamnı takip edebilrsin bide folic asıte başlarsan daha iyi olur senin çin inşallah yakında hamle kalırsın

bir de arkadaslar 74 kıloyum boyum zaten 1.60 . gobek ve mıdem cok fazla. gercı onemlı olan saglık cok sukur ama kılo vermem lazım dımı gebelıkten once. zaten pcoluyum

cnm ben de aynı durumda sayılırım rejime başladım ekim gibi başlıycas çalışmalara ii olur kilo versen

bi de şu sıralar grip aşısı olsammı die düşünüyorum eylül gibi gebelikten önce ii olur mu ya da sakıncası var mı ki?

Ayrıca gebelik öncesi obsesifçe araştırma yapan ve gebeliği olağanüstü bir dönem gibi değerlendiren kadınlarda da gebelik korkusu oluşabilmektedir.

Genel olarak baktığımızda gebelik yaşamın doğal süreçlerinden biri olup, gebelik öncesinde alınacak temel tedbirler ve bazı püf noktalar dışında özel bir hazırlığa gerek yoktur.

Gebelik öncesi danışma ve muayene için başvuran hastalarda öncellikle geniş bir özgeçmiş ve aile öyküsü alınmalıdır. Hastanın daha önce geçirdiği hastalıklar ve operasyonlar, daha önceki gebeliklerine ait bilgiler, ailede genetik bir hastalık veya başka anomalili doğum olup olmadığı konusunda bilgi alınmalıdır. Ayrıca hastanın sigara ve alkol kullanımı, alerjisi olup olmadığı ve iş yaşamında toksik maddelere maruz kalıp kalmadığı araştırılmalıdır. Alkol, uyuşturucu veya sigara kullanan hastalarda gebelik öncesi bırakmasını sağlamak için gerekirse tedavi önerilmelidir. Alkol ve uyuşturucu maddeler bebekte birçok anomaliye neden olurken, sigara kullanımı erken doğum, bebekte gelişme geriliği, plasentanın erken ayrılması, hiperaktif bebek, bebekte öğrenme güçlüğü ve davranış bozukluklarına neden olabilmektedir. Hastanın yaşı da gebelik risklerini etkilemektedir. Adölesan gebelerde erken doğum ve bebekte gelişme geriliği gibi riskler artarken, 35 yaşın üzerindeki gebelerde hipertansiyon, gebelik şekeri, erken doğum ve anomalili bebek oranı artmaktadır. Ayrıca tüp bebek yolu gebe kalan hastalarda minimalde olsa anomali oranı artmakta ve bebekte doğum kilosu daha az olabilmektedir.
Testler: Jinekolojik muayene ve smear testi ile birlikte hastadan kan sayımı, kızamıkçık, su çiçeği ve hepatit B testleri yapılmalıdır. Anemi saptanan hastalarda demir tedavisine başlanmalı, kızamıkçık, su çiçeği ve hepatit B geçirmeyen hastalara aşı yapılmalıdır. Kızamıkçık ve su çiçeği aşısı yaptıran hastalarda en az 1 ay süre ile gebelikten korunmaları önerilmelidir. Ancak aşıdan sonra ilk 1 ay içerisinde gebe kalan hastalarda gebeliğin sonlandırılmasına gerek yoktur. Hepatit B, pnömokok, meningokok, grip ve kuduz aşıları gebelik sırasında da yapılabilir.
Bazı genetik hastalıklar bazı etnik gruplarda daha çok görülmektedir. Bu nedenle hastanın etnik kökenine göre bu genetik hastalıklara yönelik özel testler yapılabilir.
Şeker hastalığı, hipertansiyon veya kalp hastalığı şüphesi olan hastalarda veya bu konuda yüksek riskli olan hastalarda buna yönelik özel testler yapılabilir.
Folik Asit: Gebelikten 1-2 ay önce günde en az 0.4 mg folik asit alınmalıdır. Birçok hasta adeti 1-2 hafta geçtikten ve gebelik testi yaptırdıktan sonra folik asit alımına başlamaktadır. Bu dönemde folik asit almanın nöral tüp defektlerini (omurilik ve kafatasında açıklıklar) önleyici etkisi görülmemektedir. Çünkü bu dönemde nöral tüp zaten oluşumunu büyük ölçüde tamamlamaktadır. Bu nedenle gebelikten 1-2 ay önce başlanmalı ve gebeliğin 9. haftasına kadar devam edilmelidir. Daha önce nöral tüp defektli doğum öyküsü olan, epilepsi ilaçları kullanan v.b hastalarda folik asit dozu 4 mg/gün olarak artırılmalıdır.
Cinsel İlişki Planı: Yirmi sekiz günde adet gören bir hasta için ortalama yumurtlama günü 14. gün, 30 günde bir adet gören hasta için 16. gündür. Yani yumurtlama sonrası dönem sabit olup, genellikle 14 gündür. Bu nedenle yumurtlama dönemi düzenli adet gören hastalarda iki adet arası dönemden 14 çıkarılarak bulunabilir. Ancak yumurtlama günü +/- 3 gün değişiklik gösterebilir. Bu nedenle gebelik şansını artırmak için aktif cinsel ilişki dönemi uzatılmalıdır. Düzenli ve 28 günde bir adet gören hastalarda adetin 10-17 günlerinde (kanamanın 1.gününden saymak gerekir) iki günde bir ilişkide bulunulduğu takdirde sorun yoksa 6 ayın sonunda çiftlerin %75’i gebe kalır.
SONUÇ

Gebeliğe hazırlanan hastalarda özellikli bir durum yoksa normal muayene, ultrasonografik değerlendirme ve smear testi yapılmalıdır. Ayrıca kanda su çiçeği, kızamıkçık ve hepatit B antikorlarına bakılarak bağışıklığı olmayan hastalarda aşı yapılmalıdır. Kızamıkçık ve/veya suçiçeği aşısı yaptıran hastalar en az 1 ay süre ile korunmalıdır. Sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımına son verilmeli, gerekirse bu konuda yardım alınmalıdır. Düzenli bir dietle birlikte gebelikten en az 1 ay önce folik asit başlanmalıdır

yararlı bılgıler ııcın tesekkurler:))) ben 74 kıloyum ve asıl kılo vermem lazım abur cubur nesacfe cıkolata yıyıorm kesemıyrym dıetısyene gıtmem lazım tatıl donusu:KK43:((

Sigara içiliyorsa bırakılmalı, fazla kilo varsa verilmeli mutlaka. Çünkü gebe kalındığında ilerleyen aşamalarda, bu iki mesele gebeliğin mutluluğunu bile unutturacak kadar çok koyuyor insana.

yararlı bılgıler ııcın tesekkurler:))) ben 74 kıloyum ve asıl kılo vermem lazım abur cubur nesacfe cıkolata yıyıorm kesemıyrym dıetısyene gıtmem lazım tatıl donusu:KK43:((

arkadaşım eğer gebelik istiyorsan bü tür alışkanlıklarını bırakmalısın.(çikolata,cips,gazlı içeçekler)kepekli, buğdaylı ekmekler ve lifli besinler tüketmelisin. hergün mutlaka süt içmelisin.ayrıca hazır gıdalar tüketmemelisin.

X