elektrik faturanıza bakıp cebap yazarmısınız? kaçak kullanım bedeli ile ilgili...

kalinkaselin

sevgi herşeyi halleder:)
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2011
6.178
7.098
kızlar biz evde iki kişiyiz gündüzleri çalışıoruz bi hafta sonu bide akşam evdeyiz bu eve taşınalı dört beş ay falan oldu son 3 faturamı yazıorum 85 tl,65tl,14tl dengesizlik hepsindede var normalde 40 falan gelmesi laızmdı 85 bizim için çok çok fazla bi meblağ 65 de fazla ama 14 de çok az ben 14 lük faturadan kıllandım faturayı başladım incelemeye bu ay kaçak kullanım bedeli yazmıyodu şikayet dava falan oldu ya hani acaba sizdede varmı kaçak kullanım bedeli faturanızda yani? ve bu ay düşük geldimi?

kaçak kullanım bedeli fatura başına % ile alınıyor. diyelimki %5 kaçak bedel alınıyor,
80 lira faturanın 4 lirası kaçak bedel. (faturamız yanımda değil.) her il ve ilçeye göre tıpkı kilowat başına ödeme miktarında değişkenlik olduğu gibi kaçak bedel de değişkenlik gösterir. bizde %5 ken sizde %8 olabilir.

ayrıca faturanın her ay farklı gelmesini şu şekilde yorumlayabilirim. çünkü bizde su faturaları aynen şu şekilde oluyor.

diyelimki nisan ayı; eleman üst kata çıkmaya üşeniyor (su saatimiz üst katta) ve en son su sarfiyatı 23.7 ise aynen onu yazıyor, nisan ayı ile mart ayı faturası kuruşu kuruşu aynı oluyor.
sonra mayısa geliyor o da aynı.
haziranda lütfedip üst kata çıkarsa, o ay belki düşük belki yüksek fatura geliyor.
yapılan şey normalde yanlış, ama hesapta sorun yok. çünkü ilk okuma ve son okumayı 3 ay boyunca yapmasa gene aynı meblağ ödenecekti.
23.7+23.7+14= 61.4 lük sarfiyat. isterse onu ilk ayda alsın veya son ayda alsın. sonuç aynı.

bizim su faturasında yapıldığı gibi bir durum söz konusu olabilir. veyaaaa elektrik saatiniz yavaştan kafayı yiyor olabilir. olmaz deme oluyor. 8 sene de 2 elektrk saati değiştirdik :KK31:

54 kişi bakmış bi kişi cevap vermiş kızalr ya:)
bu ay kaçak kullanım bedeli göremedim acaba sizde durum ne ?

kaçak kullanım bedeli adı altında bir ayrıştırma yapıldı aylar öncesinde ama bu çok fazla tepki çekti, çoğu davalık oldu geri alabilmek için, haliyle bunu geri çekip enerji tüketim bedeli altında yazdılar milletin tepkisini çekmesin diye, yine alınmaya devam ediliyor yani, sizin tüketim miktarlarında bir farklılık olabilir, ya da bskn'nın dediği gibi tahmini bir tüketim yazmıştır okumaya gelen şahıs. Bir faturanın 3 ay içinde bu kadar farklı gelmesi mantıklı değil, ama kayıp kaçak bedeli alınmaması söz konusu değil perdelenerek de olsa başka bir ad altında alınmaya devam ediliyor

X