Doğuma Hazırlık ecrin isminin yanına yakışan bir isim arıyorum

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
benim yeğenimin ismide ecrin ama biz iki isim koyduk ve elif ecrin yaptık çok yakıştı oda çok seviyo ismini

anlamını ileride öğrenince çok üzülücek bundan emin ol kuranı kerime inanıyorsanız ücret olduğunu örürsünüz.ikincisi 2008 den sonra doğan her 3 kız çocuğundan 1 tanesi ecrin ...yani okula başladığında yaşıtlarından sınıfta en az 3-4 tane ücret isimli kız arkadaşıda olucak bence iyi düşünün ,..

Ecrin; arapçada karşılık anlamındadır.. hediye diye bir anlamı yoktur yani.. Allah ecrini versin yani karşılığını anlamında kullanılır..
İnternette duyduğunuz herşeye inanmayın derim.. İyi bir incelemeyle daha anlamlı isimler bulabilirsiniz:KK31:

Ecrin; arapçada karşılık anlamındadır.. hediye diye bir anlamı yoktur yani.. Allah ecrini versin yani karşılığını anlamında kullanılır..
İnternette duyduğunuz herşeye inanmayın derim.. İyi bir incelemeyle daha anlamlı isimler bulabilirsiniz:KK31:

inanmak istediğiniz anlama isim uydurmayın,koyduğunuz ismin gerçek anlamına inanın.örnek:düşünsene türkiyede asgari ecrin karşılığı 740 tl gibi....

Son düzenleme:
3 arkadasimda kizinin adini ecrin koydu ve hepsinin iki ismi var
1- Ecrin Su
2- Zeren Ecrin
3- Zeynep Ecrin

belki hosunuza gider...

Ecrin Kuran'da geçmiyor diyen yok zaten, canım..
Evet, Ecrin Kuran 'da geçiyor, fakat anlamı sanıldığı gibi Allahın hediyesi değil.
Belki bu yazıyı okunca ne demek istediğimi daha iyi anlarsın

Ecrin ne anlama gelir?
Ecrin ‘ecr’ kelimesinden gelir ve ‘ücret, karşılık, bedel’ gibi anlamlar taşır.
Ecrin’in Kuran’da geçtigi bir ayet: قُلْ مَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ مِنْ أَجْرٍ وَمَا أَنَا مِنَ الْمُتَكَلِّفِينَ
(Kul mâ es’elukum aleyhi min ecrin ve mâ ene minel mutekellifîn(mutekellifîne))
Türkçe’de anlamı: De ki: Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum. Ve ben olduğundan başka türlü görünenlerden de değilim.

Ecrin Allah’ın hediyesi değil mi yani?
Hayır, Ecrin ‘Allah’ın hediyesi’ anlamına gelmiyor, bu bir yanlış anlaşılmadır
Yasin suresinin 11. ayetinde ‘ecrin kerim’ yazıyor, Kerim Allah’ın isimlerinden biri, Ecrin’in anlamını ise yukarıda görebilirsiniz.
Bu durumda ecrin kerim ‘Allah’ın verdiği karşılık’ (veya bazıların yorumladığı gibi ‘Allah’ın hediyesi’ ) demektir.
Ecrin tek başına ise ‘Allah’ın hediyesi’ diye bir anlam taşıyamaz!

O zaman kızıma Ecrin ismini, oğlumada Kerim ismini veririm.. Nasıl fikir?
Düşünce güzel, fakat Kerim Allah’ın isimlerinden olduğu için oğlunuza bu isimi koyamazsınız.
‘Allah’ın kulu’ anlamına gelen Abdülkerimi koyabilirsiniz, ama bu isim sizin tercihiniz olacağını sanmıyorum..

Soyadımız Kerim, bu yüzden kızımıza Ecrin ismini vermek istiyoruz. Bu sizce nasıl bir fikir?
Bu düşünce de güzel, fakat unutmayın ki kızınıza Ecrin Kerim diye değil, Ecrin (ücret) diye sesleneceksiniz.
Kısacası bu fikiri uygulamamanızı tavsiye ediyorum.

Araplar Ecrin’i isim olarak kullanıyorlar mı?
Hayır, Ecrin Araplar için güncel hayatlarında kullandıkları bir kelime.
Biz nasıl ücretten bahsediyorsak, Araplar da ecrinden bahsediyor.
Düşünün, Araplar kızlarına Ücret ismini verseler, biz nasıl komik buluruz..
Bizde Ecrin ismiyle böyle komik bir duruma düşüyoruz.

Bir yerde Ecrin’in ‘hurma kurutma yeri’ olduğunu okudum. Bu anlam doğru mu acaba?
Evet, yaygın kullanılmasa da Anadolu’nun bazı kısımlarında Ecrin ‘hurma kurutma yeri’ demektir.

Ecrin ismini koymak günah mı?
Hayır, Ecrin ismini koymak günah değil, ama sevapda değil..
Ecrin’den daha güzel anlamlı bir isim koymak elbette daha doğru olur.

Ecrin’in anlamını Allah’ın hediyesi sanarak bu isimi kızıma verdim.Gerçek anlamını öğrendikten sonra çok üzüldüm. Ne yapmam gerekiyor?
Siz Ecrin ismini iyi niyetinizle koymuşsunuz, kendinizi böyle üzmeye gerek yok, yapılacak birşey yok.
Eğer Ecrin isminden gerçekten çok soğdusanız, kızınızın ismini değiştirebilirsiniz.
Ilerde bir çocuğunuz daha olursa, o’nun ismini daha iyi araştırdıktan sonra koymanızı tavsiye ediyorum.

Ecrin ve Ecre(n) aynı manaya mı gelir?
Evet, Ecrin/Ecren/Ecre ‘ücret, karşılık, bedel’ manasına geliyor.

Ecrin ismini değil de, Ecrinnur ismini kızıma koysam nasıl olur?
Günümüzde kötü anlamlı isimlere Nur eklenmesi çok yaygın oldu.
Evet, Nur güzel anlamlı bir isim, fakat Ecrin isminin arkasına Nur yapıştıralak,
Ecrin iyi anlamlı bir isime dönüşmez.
En iyisi şu Ecrin isminden vazgeçmek

Ecrin ismi sizce neden bu kadar popüler oldu?
Ecrin ilk başta Allah’ın hediyesi olarak isim piyasasına bomba gibi düştü.
anne ve babalar ‘kızımız Allah’ın bize verdiği bir hediye, bu yüzden Allah’ın hediyesi anlamına gelen Ecrin ismini koyduk’ gibi cümleler sarfettiler.
Ecrin’in gerçek anlamı bilindekten sonra pek koyulacağını sanmıyorum.
Bu yüzden son aylarda bu isimde bir düşüş var ve bu düşüş önümüzdeki aylarda da sürecektir.

Son düzenleme:
Ecrin'de hala kararlıysanız Ecrin Ece de güzel...

(Ben anlamı ne olursa olun Ecrin'in telaffuzunu sevmiyorum.. Bana hep ecüş bücüşü anımsatıyor :KK43: Benim okul arkadaşım da kızına Ecrin Melis adını koymuştu)

X