Gebelikte bulantı hapı kullanmadan önce bunu okuyun!

Doğuşta çıkan kalp rahatsızlıklarında, annenin hamilelik döneminde karşılaştığı sorunların etkili olduğu bildirildi.
ANTALYA - Doğuştan kalp hastalıklarının sadece yüzde 5’lik kısmının nedeninin bilindiğini ve hastalığın çok faktörlü hastalıklar grubuna girdiğini söyleyen Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Ertuğ, gereksiz ilaç kullanımının anne karnındaki bebeğin kalp gelişimi üzerinde olumsuz etkileri bulunduğuna dikkati çekti. Bu etkilerin oluşmasında epilepsi ilaçlarının başta geldiğini belirten Prof. Halil Ertuğ, ayrıca gebelik kusmaları için kullanılan bazı ilaçların da doğuştan kalp hastalıklarının oluşmasında etkisinin olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Özellikle hamileliğin ilk üç ayının bebeğin kalp gelişimi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Ertuğ, bu ayda ilaç alımı, röntgen çekilmesi gibi çevresel etkilerin anne karnındaki bebeğin kalp gelişimini olumsuz etkilediğine işaret etti.

Prof. Dr. Ertuğ, annenin geçirdiği bazı hastalıkların da anne karnındaki bebek üzerinde diğer vücut gelişimi bozukluklarıyla birlikte kalp yönünden anormalliklere yol açabildiğini bildirdi. Annenin döküntülü hastalık geçirmesinin bebekte doğuştan kalp hastalığı oluşmasında etkisinin olabileceğine dikkati çeken Ertuğ, şöyle konuştu: “Bunların arasında en iyi bildiğimiz annenin kızamıkçığa yakalanması. Kızamıkçık bir çocukluk hastalığı olmasına rağmen eğer anne çocukluk döneminde geçirmemişse, tesadüfen gebelikte de buna yakalanabilir. Oldukça riskli bir hastalık. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında yakalanırsa, bebeğinde, yüzde 100’e yakın oranda diğer organların gelişim bozukluğuyla birlikte kalp anomalisi ortaya çıkıyor. Kalpte akciğer damarıyla şah damarı arasında bağlantı olabiliyor. Akciğer damarının çıkışında koroner darlık dediğimiz kalp rahatsızlığı olabiliyor. Anne hastalığa gebeliğin ne kadar erken evresinde yakalanırsa risk artıyor.”

teşekürler canım bilgi için..doktorum bana verdi..ama hiç içesim yoktu bulantılarım olmasına rağmen..iyiki kullanmamısım :KK34:

benim hap kullanacak kadar bulantım yoktu ama kabızlık için şurup içmek zorunda kaldım, demir hapıydı, multivitamindi, idrar yolu enfeksiyonu için ilaçtı derken mecbur dr veriyor ilaçları kullanıyoruz. sonradan bilim adamları açıklıyor zararları. keşke hiç kullanmak zorundA kalmasak.

benim hap kullanacak kadar bulantım yoktu ama kabızlık için şurup içmek zorunda kaldım, demir hapıydı, multivitamindi, idrar yolu enfeksiyonu için ilaçtı derken mecbur dr veriyor ilaçları kullanıyoruz. sonradan bilim adamları açıklıyor zararları. keşke hiç kullanmak zorundA kalmasak.

benimde idrar yollarım iltihablı çıktı..ilaçları aldım ama onuda kullanmaya yeltenemedim..bol su içip atmaya çalışıyorum..

benimde idrar yollarım iltihablı çıktı..ilaçları aldım ama onuda kullanmaya yeltenemedim..bol su içip atmaya çalışıyorum..

bilemiyoruz ki kullanmak mı iyi kullanmamak mı iyi. iltihap için purunol vermişti dr bana haftada 2-3 kez iç demişti içmiştim sonra bırak dedi bıraktım. inşallah zararı olmamıştır.

hafiften başladı gibi bulantılarım dr bulantın başlarsa gel ilaç vereyim demişti korktum şimdi kullanmayım o zaman dayanabildiğim kadar dayanayım ben birde 3-4 gün kabızlık ilacı kullandım amaaaan napcamızı şaşırdık yahu :18:

Vitaminleri zaten kullaniyoruz. bulanti icin en agirini kullandim cunku cok kotuydum. kabizlik icin beslenmeye ilave hamileligim boyunca kullaniyorum. baska secenegim de yok. bol calsium almama ragmen dislerim parca parca dokuluyor. flora da basladik.Allah bebeklerimizi korusun.

Hastanelik oldum bulantidan da Dr yine de ilaç vermedi. İcmeyin arkadaşlar benim oğlum var 4 yyasinda hem kusuyorum.hem is yapiyorum tek ki saglikli olsun ikiside

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

X