Sebze Yemekleri Bezelyeli Pilavlı, Patlıcan Kayığı

dilarakocak32

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2012
254
24
$3- bezelyeli pil. pat. kayığı.jpg

Malzemeler:
1/2 Amerikan kuru bezelye
½ bardak pirinç
2 adet bostan patlıcan
1.5 su bardağı yeşil mercimek
1 adet kuru soğan
1 adet kırmızı biber
2 adet domates
2 yemek kaşığı zeytinyağı
Kıyılmış maydanoz
Tuz
Kızartmak için;
Sıvı yağ

Hazırlanışı:
Mercimeği ve bezelyeyi bir gece önceden su dolu bir kapta bekletin. Mercimeği ve bezelyeyi derin bir tencerede haşlayın. Diğer tarafta küp doğranmış soğanı, pirinci ve domatesi zeytinyağında tuz ekleyerek kavurun. Çekirdekleri ayıklanmış kırmızı biberi jülyen doğrayın (ince uzun doğrama şekli), soğanlı karışıma ilave ederek soteleyin ve önceden haşladığınız mercimeği ekleyerek 5 dakika sonra ateşten alın. Kıyılmış maydanozu karıştırarak bekletin. Derin bir kızartma tenceresinde kızgın yağda alacalı soyduğunuz ikiye keserek ortasını çıkardığınız patlıcanları kızartın. Fazla yağını almak için kağıt havluda bekletin. Bir fırın tepsisine patlıcanları kayık şeklinde dizin. Ortasına hazırlağınız harcı paylaştırın. Önceden ısıtılmış 180˚C fırında 10-15 dakika pişirin. Sıcak servis yapın.

patlıcan ile pilavı çok yakıştırırım resimde harika görünüyor
bense karnıyarık şeklinde pilav hiç yapmadım ama patlıcandan çanaklar yapıp içine harcını koyup fırınlayıp servis ederim..bunu da bir gün deneyeceğim..
benim yaptığım linkteki tarifin aynısı ama ben kaselerle şekillendirip kişi başı 1 adet servis ediyrum daha şık oluyor
Patlıcanlı Pilav Tarifi - Nefis Yemek Tarifleri

X