İyi gün dostu bulmak mı zordur, kötü gün dostu bulmak mı?

katikula

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
15 Eylül 2008
34.741
12.322
'Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır; ama dostun başarısına sempati duyabilmek, sağlam bir karakter gerektirir.' Oscar Wilde'ye ait bir söz bu...
Doğruluğuna % 100 inandığım bir sözdür... Her birimiz zaman zaman hayatımızda başarımızı ya da hayatımızda güzel giden şeyleri yenilikleri, sevinçleri sevdiklerimizle yakınımızda dost dediklerimizle paylaşmak ihtiyacı duyarız.
Hemen hemen hepimiz de bu duyguyu şöyle bir tabloda yaşamışızdır sanıyorum:
'Sevdiğimiz insanları üzüntümüzle üzülür görürken büyük bir sevincimizde ise, yüzlerinde veya sözlerinde değişik bir ifadeyle tepkisiz kaldıkları durumlar.'
Bu durumlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ben pek çok kez yaşayıp artık güven duygusu denen şeyin yerlerde olduğunu düşünüyorum kendim için...
Sizlerde durum nedir? :KK42:

ah ah bu dost konusunda neler çektim şu küçücük yaşıma rağmen :\ son 1 yılda yaşadığı şeyler beni o kadar yıprattı ki ama öğrendim kolay kolay kimseye güvenmiceksin ve küçük bi hata olsa bile sana zarar verenleri hayatından çıkarıcaksın. yoksa çokk yıpranıyosun. canım dediğin insanlar acıtıyo en çok canını çünkü en hassas noktanı biliyolar belkide.

kesinlikle iyi gün dostu bulmak daha zordur iyi gününde seninle birlikte sevinenler gerçek dostlarındır.Doğru demiş oscar wilde.
Benim 1-2 tane var gerçek dostum ,ama diğerleri öyle değil aynen yazdığın gibi ben mutluluktan havalara uçarken ifadesiz bir surat takınırlar.

Son düzenleme:
'Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır; ama dostun başarısına sempati duyabilmek, sağlam bir karakter gerektirir.' Oscar Wilde'ye ait bir söz bu...
Doğruluğuna % 100 inandığım bir sözdür... Her birimiz zaman zaman hayatımızda başarımızı ya da hayatımızda güzel giden şeyleri yenilikleri, sevinçleri sevdiklerimizle yakınımızda dost dediklerimizle paylaşmak ihtiyacı duyarız.
'Sevdiğimiz insanları üzüntümüzle üzülür görürken büyük bir sevincimizde ise, yüzlerinde veya sözlerinde değişik bir ifadeyle tepkisiz kaldıkları durumlar.'
Ben pek çok kez yaşayıp artık güven duygusu denen şeyin yerlerde olduğunu düşünüyorum kendim için...

bu devırde kımseye guvenmem ben ,ama ınsanlarada onlara guvenmedıgımı bellı etmem dostum arkadasım her kım olursa olsun ,cunku ısın ıcıne menfaatler gırdıyse işin rengı degısebılıyor her zaman temkınlı davranmaya calısıyorum mesela sevınclerımı fazla yasamamaya dıkkat edıyorum

İyi arkadaşlar vardır ama dost yoktur. Hiçbir zaman inanmamışımdır bu kavrama.
.....

Hem iyi gün arkadaşı olmalı, hem kötü günlerimizde yanımızda olmalı.
Hep kötü günlerimizde yanımızda olandanda korkulması gerekiyor iyi günleri es geçerek.

ah ah bu dost konusunda neler çektim şu küçücük yaşıma rağmen :\ son 1 yılda yaşadığı şeyler beni o kadar yıprattı ki ama öğrendim kolay kolay kimseye güvenmiceksin ve küçük bi hata olsa bile sana zarar verenleri hayatından çıkarıcaksın. yoksa çokk yıpranıyosun. canım dediğin insanlar acıtıyo en çok canını çünkü en hassas noktanı biliyolar belkide.

Bir söz der ki, en azılı düşman, eski dostundur.
Çünkü açıklarını bilir, nelerden kırıldığını bilir, nasıl seni vuracağını bilir.
Boşa ateş etmez...

kesinlikle iyi gün dostu bulmak daha zordur iyi gününde seninle birlikte sevinenler gerçek dostlarındır.Doğru demiş oscar wilde.
Benim 1-2 tane var gerçek dostum ,ama diğerleri öyle değil aynen yazdığın gibi ben mutluluktan havalara uçarken ifadesiz bir surat takınırlar.

Teşekkür ederim lake :KK34:
Hiçbir zaman anlayamadığım bir durum bu mutluluğa sevinmeme modu...
Bir de o karşınızdaki kötü gün dostu daha sonrasında, benim sahip olmadığım şeye yanımda böyle sevinme, beni de düşünmen lazım der...
Herkesin bu hayattan ekmeğine sürdüğü yağ ayrı değil midir?
Neden bir tutuluruz ki birbirimizle?
Bunu anlamıyorum...

bu devırde kımseye guvenmem ben ,ama ınsanlarada onlara guvenmedıgımı bellı etmem dostum arkadasım her kım olursa olsun ,cunku ısın ıcıne menfaatler gırdıyse işin rengı degısebılıyor her zaman temkınlı davranmaya calısıyorum mesela sevınclerımı fazla yasamamaya dıkkat edıyorum

Aslında en güzelini yapıyorsun... Sevinçlerimiz paylaşa paylaşa çoğalmıyor, nazara geliyor artık. :KK6:
Devir değişti, eskidendi o paylaşa paylaşa çoğalan mutluluklar. :KK19:

İyi arkadaşlar vardır ama dost yoktur. Hiçbir zaman inanmamışımdır bu kavrama.
.....

Hem iyi gün arkadaşı olmalı, hem kötü günlerimizde yanımızda olmalı.
Hep kötü günlerimizde yanımızda olandanda korkulması gerekiyor iyi günleri es geçerek.

Teşekkür ederim, gerçekten dost denilen kavram yok olmuş ya da yok olmaya yüz tutmuş bir kavram...

Çünkü açıklarını bilir, nelerden kırıldığını bilir, nasıl seni vuracağını bilir.
Boşa ateş etmez...

kimseye güvenmemek lazımmış hata yaptım. beni resmen kullandıklarını düşünüyorum arkama dönüp baktığımda ve kendimi çok yalnız hissediyorum :KK43:

zamanında çok dost kazığı yediğim için dost kavramını çoktan yitirdim
şimdi bi tane arkadaşım var başka da istemem
o yüzden iyi gün dostu diyorum

Boşa ateş etmez...

çok doğru..

üç tane dostum var,başka da istemem..hem iyi günlerimiz de hem de kötü günlerimiz de birlikteyiz o yeter.

çünkü bir zaman öyle bir hata yaptım benım için önemli olan birşeyin gerceklestıgı zamanlarda hemen paylaşmıştım sonrasında o paylaşımlarım dilden dile abartıdan abartıya koşarken en son duyduklarıma ben bıle ınanamamıstım yanı o kadar

üzüntümü sonuna kadar yasıyorum ama sevıncımı sınırlı,

Dost dediğin iyi günündede kötü günündede yanında olucak ama artık böyle şeyler kalmadı pek.
Benimde arkadaşım dostum sırdaşım dediğim tek bir kişi var başkasına değişmem...

bir kaç tane dostum var her heycanımda her telefonumda yanımda olurlar ama gerçekten dost mudurlar bilemem çünkü ben iyi günümde de kötü günümde de illaki yanlarımda olsunlar diye düşünmedim hiç hep iyiyide kötüyüde yanlız yaşama yanlız üstesinden gelme taraftarıyımdır . bu yüzden de iyi veya kötü günümde yanımda kimsenin olmaması üzmez beni alıştı m nasılsa yanlız atlatmaya Tabi ki Allah büyük sıkıntılar vermesin o ayrı ama çokda beklentiye girmemek lazım sanırım ne kadar iyi de olsalar anne+baba harici herşey fasa fiso yeri geliyo kocan bile tek bir lafıyla yabancı olabiliyor...

Dost dediğin iyi günde de yanında olmalı,sevincini paylaşmalı,kötü günde de sana destek olmalı,moral vermeli..Böyle günlerde arkadaşın ,dostun kimmiş kim değilmiş daha iyi anlıyorsun...

Oscar Wilde 'nin yukarıda yazdığın sözün fazlasıyla farkında olan bir insanım... Bazan beni mutlu eden bir olay olduğunda sessiz ,tepkisiz kalan çevremdeki insanların durumu hemen bana bu sözü hatırlatır..Halbuki onu mutlu eden olayda ben onun yanındaydım,en az onun kadar mutlu olmuştum,sevincini paylaşmıştım,şimdi niye bu kadar umursamaz,acaba bu mutluluğum onun canını mı sıktı diye düşünmeme sebep olucak kadar düşündürücü olmuştur...İşte böyle böyle insanlar tanınıyor,böyle böyle kredileri artıyor ya da eksiliyor.....

birde ben 3-5 dostum var dıyenede ınanmıyorum ya da o kısının dost kavramını bıldıgını dusunmuyorum dost dedıgın 1 tane olur adam gibi adam olur nokta :KK70:

benim için arkadaşımın üzüntüsü,üzüntümdür.sevinci sevincimdir.ben kendi annemle paylaşamadığımı arkadaşımla paylaşırım.arkadaşımın oğlu çok güzel bir üniversite kazandı.benim oğlum kazanmış gibi sevindim.benim oğlumun kazanacağına çok ümidim yoktu.bunu da hep arkadaşımla paylaşıyordum.oğlumun kaznmasına kendi oğlundan çok mutlu oldu.onun oğlu her halükarda yerleşecekti.benim ümitsizliğim onuda etkilemişti.biz gerçek dostuz:KK16:

Son düzenleme:
birde ben 3-5 dostum var dıyenede ınanmıyorum ya da o kısının dost kavramını bıldıgını dusunmuyorum dost dedıgın 1 tane olur adam gibi adam olur nokta :KK70:

şiitt bağa mı laf attın sen :KK1:

çocukluğumuzdan beri kopmadığımız 3 dostum var radyocum,1 değil yani..bu kişiye göre değişir,senin hayatında 1 tane gerçek dost vardır benim 3...bu sayı ile değil yaşanmışlıklarla olcak birşey.nokta :KK9:

benim için arkadaşımın üzüntüsü,üzüntümdür.sevinci sevincimdir.ben kendi annemle paylaşamadığımı arkadaşımla paylaşırım.arkadaşımın oğlu çok güzel bir üniversite kazandı.benim oğlum kazanmış gibi sevindim.benim oğlumun kazanacağına çok ümidim yoktu.bunu da hep arkadaşımla paylaşıyordum.oğlumun kaznmasına kendi oğlundan çok mutlu oldu.onun oğlu her halükarda yerleşecekti.benim ümitsizliğim onuda etkilemişti.biz gerçek dostuz:KK16:

Allah dostluğunuzu daim etsin,nazar değmesin canım :nazar:

Bir de şöyleleri var ki onlar daha fena..Benim çok başıma geldi..Yüzünüze canım cicimler eksik olmaz,hep size karşı iyi niyetli yaklaşımı vardır... Ama bir gün gelir öğrenirsiniz ki o insan yüzünüze gülüp arkanızdan kan kusmuş,sizin her dediğiniz her yaptığınız ona batmış..Size söylememiş içinde biriktirmiş kinini nefretini....İki yüzlü dost olmasın zaten....

Bu yüzden ben yalnız olmayı tercih ediyorum aslında....İnsanları tanıdıkça...Tabi kendimi o kadar soyutlamıyorum toplumdan ama şöyle ki..İnsanlar ben istersem yanımdalar fiziksel varlık olarak..Ben istemezsem yoklar....Özgürlüğüme çok düşkünüm....Böylece kafam daha rahat...İçi fesat,iki yüzlü insanlar insanı yaşamdan bezdirir...Hayat zaten zor..Bir de olmadık insanların kahrını çekmek olmasın...........Kendi adıma böyle düşünüyorum..

aslında en acısı dost bulmak zor hemde çok zor..

artık düşmanımız olmasın diye dostsuz kalmayı tercih eder duruma geldik:18:

X