kayınvalide ile yaşamak

bir garip oblomov

Guru
Kayıtlı Üye
19 Mart 2010
21.479
15.165
kızlar kayınvalide ile yaşama konusunda neler düşünüyorsunuz nişanlımın annesi boşanma aşamasında ve durumu yok biz evlendiğimizde onun ayrı evde yaşaması hem bizi hemde nişanlımın abisini zor duruma sokar gerçi kayınvalidem çalışıyor ama sadece boğazına yetiyor ikilemde kaldım kızlar nasıl bir tutum sergilemeliyim etrafımdakiler mutsuz olursunuz rahat olamazsınız falan dediler bende öyle düşünüyorum biz arkadaşlarımızla gelip gitmesini yemesini içmesini seven insanız evde büyük biri olunca rahat olmayız diye düşünüyorum ama nişanlımada anneni istemiyorum diyemiyorum sonuçta aynı durumda olan benim annemde olabilirdi

kayınvalide ile yaşayanlara sormak lazım ama hoş bir şey olmasa gerek..yani genelde olumsuz şeyler duyuyoruz,okuyoruz.çok nadir iyi geçinenler var.
bazen aklıma geliyor düşünüyorum ama düşünmekle olmuyor :)

Yani...Ben anlaşanını görmedim.Sessiz ,sakin kadınlar da başta çeker sonra patlar.Kayınvalideye de yazık bence o da istemez herhalde...

benim de yakınlarım var kayınvalidesiyle yaşayan. biri çok severmiş başlarda kayınvalidesini ama neredeyse yirmi yıldan sonra psikolojisi epey bozuldu. çalışan da bir bayan üstelik. dolayısıyla sürekli dip dibe değiller. diğerinin de çocuklarına baktığı için birlikteler ama onun da hali iyi değil. bilemiyorum bu zamanda insanlar eşlerine bile zor tahammül ederken bir de onların ailelerine tahammül etmekte oldukça zorlanıyorlar bence. en iyisiyle yaşarken bile huzursuzluklar olabiliyor. kendi annesinden babasından bile yakınan varken eşinin annesiyle yaşamak oldukça zor benim gözlemlediğim kadarıyla. yine de tabi karar senin biraz umarsamaz, her şeyi kafasına takmayan biriysen ancak olabilir. yani hataları görmezden gelebilecek yapıdaysan düşünülebilir. ama hassas bir yapıdaysan mutsuz olma ihtimalin var. bunları iyice düşünmelisin. acele karar verme bence. sonuçta ömrünü geçireceksin. insan, aşktan her şeyi göze alırım diye düşünüyor ama evlendikten sonra ağır geliyor bazı sorumluluklar.

işte bende düşünme aşamasındayım ne bileyim çok hamarat bi kadın ev işine yemeğe yardım eder diye düşünüyorum sonuçta çalışıyorum gerçi o da çalışıyo iyide geçiniyoruz ama aynı eve girince zor olacak heralde insan yeri geliyo kendi annesiyle anlaşamıyo:KK14: kızlar yardım edin kv si ile yşayanlar yorumlarınızı yaşadıklarınızı merak ediyorum

kızlar kayınvalide ile yaşama konusunda neler düşünüyorsunuz nişanlımın annesi boşanma aşamasında ve durumu yok biz evlendiğimizde onun ayrı evde yaşaması hem bizi hemde nişanlımın abisini zor duruma sokar gerçi kayınvalidem çalışıyor ama sadece boğazına yetiyor ikilemde kaldım kızlar nasıl bir tutum sergilemeliyim etrafımdakiler mutsuz olursunuz rahat olamazsınız falan dediler bende öyle düşünüyorum biz arkadaşlarımızla gelip gitmesini yemesini içmesini seven insanız evde büyük biri olunca rahat olmayız diye düşünüyorum ama nişanlımada anneni istemiyorum diyemiyorum sonuçta aynı durumda olan benim annemde olabilirdi

empati yaparak düşünmeniz çok güzel;
Sizin de anneniz olsa eşinizin de annesi olsa evde 3. bir kişinin varlığı muhakkak ki yaşamınızı etkiliyecek bu bir gerçek;
Ancak bir çözüm üretmek de gerekiyor o zaman ;

abiyle oturup anlaşsınlar eşiniz ya anneye ayrı bir ev tutup biraz destek olucaksınız yada belli aralıklarda sizinle yaşayacak...

Sonuçta eli ayağı tutuyor ve çalışıyor bu sizin açınızdan bir avantaj

Anneyi düşünürken kendi yaşamınızıda hiçe saymadan ortak bir çözüm üretmelisiniz..

ben önceki konularından yola çıkarak, (nişanlımın ailesini anlayamıyorum)

kayınvalidenle mutlu mesut geçinebileceğini düşünmüyorum.

evet o konuyu ilgisizlikleri yüzünden açmıştım bende mutlu olacağımız düşünmüyorum ama sonuçta dediğim gibi istemiyorum diyemiyorum tabi nişanlımda illa bizle yaşasın demiyor hatta rahat edemeyiz bile diyo ama kadının o halde kalmasına yüreğim dayanmıyo bu konularda çok hassassım gerçi bir ay bi oğlunda bir ay bi oğlunda kalabilme ihtimalide var ama bide kız kardeşi var yani gelirse tek kişi gelmeyecek görümcemle birlikte gelecek:KK31:

Ablamın 1 yıl önce bebeği oldu. uzakta oturduğu ve çalıştığı için kendi annem yanlarına taşındı. ve şuan ablam çok zor durumda. 3. bir kişi ile yaşamak hiçde sandığın kadar kolay değil. Asla kayınvalidenin yanında rahat hareket edemeyeceksin. kocanın kucağına yatıp tv bile izleyemeyeceksin. özel hayatınız yatak odasından ibaret olacak. rahat rahat tartışamayacaksınız bile. evde 3. bir kişi (çocuklar hariç) olacaksa çok iyi düşünülmeli.

bir de görümce de var. valla çok zor bir durum. madem vicdanınız el vermiyor bari yakınlarda bir ev tutulsun onlar için. çocukları da üstlerine düşen yardımı yapsınlar. zaten kendisi de çalışıyor demiştin sanırım.

Elbette her insan evinde eşiyle rahat oturup kalkmak ister hele ki yeni evliyse,
Ancak kadının başka çaresi yoksa arada kalacaksa fedakarlık edilebilir diye düşünüyorum..
Ama kadın ele ayağa düşmüş değil sanırım ve kendisi de çalışıyormuş..Siz de biraz destek olursunuz ve yakınlarınızda bir yerde oturabilir..Çareler araştırılmalı eğer yoksa bakmak gerekir bence...

Birlikte yaşadığım erkek arkadaşımın (nişamlım ya da eşim demeliyim belkide) annesi de boşanma sürecindeydi ve çalışmaya da ara vermişti...

Beraber yaşama fikrini ben önerdim, yalnız kalcak olmasına vicdanım razı gelmedi.Evimiz 1+1 sanırım 100 m2 kadar olması lazım, salonda idare edebilirse uygun ev bulunca çıkacağımızı söyledik. Şunu söyleyebilirim ki hayatımın en güzel günlerini geçirdim:) Beraber misafir ağırladık, beraber gezdik, eğlendik, dedikodu yaptık, alışverişlere çıktık.Sonra hem şehir dışında okuyan kızı yazın eve geldi hem de bekar kız kardeşi arkadaşlarıyla kaldığı evden ayrılınca kendi evine dönüp onlarla kalmak istedi...Arada gelir, her haftasonu muhakkak biz gideriz...Belki kızı gidince geri gelir, ev büyük olsa zaten ikiside kalsın isterdim :)

Benim annem de 18 yıl kaynanası ile oturdu.Hem annem için hem de kardeşim ve benim için işkence gibiydi resmen.Babam bilse eminim annemi tutardı, ama annem ana oğul arasına girmeyeyim diye diye hep içine attı, kendisini yıprattı.Bizi bile hep tembihlerdi sakın babanıza söylemeyin, Allah büyük derdi...Ben üniversiteye gider gitmez ayrıldılar...Annem şimdi babam ve kardeşimle çok mutlu, e bende mutluluklarını gördükçe mutlu oluyorum...

Demem o ki, herşey siz ve kaynananızın tutumunda bitiyor.Şartlarınız buysa seçim yapmak kalıyor geriye ve tabii olurda (Alllah göstermesin) sorun yaşarsanız nişanlınız sizi ezdirir mi ya da en önemlisi siz nişanlınıza bunları göze alacak kadar değer veriyor ve kendinize güveniyor musunuz ?

1+1 ev tutsunlar, iki kardeş kirayı ödesin kayınvalideniz de mutfak masrafını karşılasın.
Bu durum hepiniz için çok daha iyi olur.

Başka çözümler varsa birlikte yaşamak tercih edilmemeli bence.
Çalışan bir kadın bir de cahil cühela da değil, neden illa biriyle yaşamak zorunda ki? söylenildiği gibi ufak bir ev tutulup destek olunabilir madem hamarat ve işlerini yapabiliyor.

Bizde abimin eşiyle 2 yıl boyunca aynı evi paylaştık.. Bizden çok daha rahat yaşadı.. Annem kendi öz annesinden çok daha iyi baktı..
Maddi durumları düzelince de kendi düzenlerini kurdular..
Çok olumsuz bakılması taraftarı değilim.. Kişilikler uyarsa neden olmasın ?
Benimsemek lazım. Bu durum kendi anneniz içinde geçerli olabilirdi.
Nişanlınızla oturup konuşun ve birlikte karar verin.

Konu sahibi arkadasim sana sadece su kadarini soyleyeyim ki ayni evde degil ayni apartmanda oturyoruz 1 haftadir kasten gorusmuyorum cunku yuzunu bile gormek istemeyecek kadar kirginim kv me.. Ve sunu da ekleyeyim birbirimizi 6 yildir taniyan ve ornek gosterilen kv gelindik 1 bucuk yildir evliyim hala oyle sanir millet ama disi seni yakar ici beni.. Ayni ev olsa fittirirdim sanirim:KK43:

evet o konuyu ilgisizlikleri yüzünden açmıştım bende mutlu olacağımız düşünmüyorum ama sonuçta dediğim gibi istemiyorum diyemiyorum tabi nişanlımda illa bizle yaşasın demiyor hatta rahat edemeyiz bile diyo ama kadının o halde kalmasına yüreğim dayanmıyo bu konularda çok hassassım gerçi bir ay bi oğlunda bir ay bi oğlunda kalabilme ihtimalide var ama bide kız kardeşi var yani gelirse tek kişi gelmeyecek görümcemle birlikte gelecek:KK31:

delirdin zahar.

yorum yapmadan duramayacağım ben 11 yıllık evliyim iki çocuğumu annem ( kayınvalidem ) büyüttü aynı mah oturuyoruz ana kız gibiyiz eşimin, görümcemin, eltimin bir tek onunla dedikodusunu yaparım, onunla dertleşirim, akıl danışırım çook da severim:nazar::nazar::nazar: her zaman derim şimdiki aklım olsa evlenirken birlikte oturmayı şart koşardım diye ( hatta akıllı gelin kv ile oturmak ister, akıllı kv ise gelinden uzak durmak diye takılırım :KK34:) bence kv nizin kişiliği, olaylara bakışı çook önemli eğer müdahaleci bir yapıda değilse birlikte yaşamanın sayamayacağım kadar avantajı var tabi sizin de kv nize tutumunuz çook önemli

X