öbür dünyada iki elim yakalarında olacak.

canım ya bende yaşadım buna benzer bir durum ve hala saçının teline zarar gelsin istemediğim isimini bile duyduğum zaman içimin titrediği canım abimde bitti olay keşke babam annem açsaydı derim her zaman telefonu kaynanam evlenmeden önce aileme ve bana söz verdi 6 ay birlikte oturucaz sonra ayırıcam eşyası vs herşey hazır diye nişanlanana kadar hiç eve bile davt etmediler bizi ve beni ne zamanki nişanlandım evi gördüm şok 1 oda 1 salon ev küçümsemem şuan benimkide öyle ve çok şirin ve 6 ay geçti bu arada ben çatı katında yurt dışındaki kaynımın evindeyim aradılar biz gelicez çık daireden diye neyse 1 ay var dedim ineriz ve 6 ay geçti sessizce bekliyorum kiracı çıkıcak ben gircem bide ne göriyim rüyamda kiracı gece çıkıyor yenisi geliyor eşim e bende saklıyolar durumu 2- gün ben rüyanın eytkisinde ve şok bir gece zil çaldı ve rüyam gerçek oldu allahım ifşa etti :) ve be kıyameti kopardım kendi çapımda ağladım zırladım elşim bana geldi inanmadı vs sonra duydumki kaynanam annemleri aramış şans ya abim çıkmış çekinirler babam ve abilerimden :) bişi diyememiş annemi saymıyo sanırım fazla ama annem çıkaydı görürdü sonra bi gün kendisi dedi böyle böyle oldu die aahh kaynana dua et yetiştirildiğim yere asla kin tutmadım tutmamada belki bir çok kişi saçmaladığımı düşünücek ama 1 kere yüzüme gülsünler erşeyi silerim napım böleyim işte :KK43:üzülme sende düzelir zamanla şimdi çok iyiyiz kayınvalidemle :)

Bir evliliği bitirmek, bi bayanı babasının evine göndermek , o bayanın eşine dahi yakışmaz. kaldı ki kayınpeder kayınvalidekarar versin buna. oğullarını sizinle evli mi kalmalı yoksa sizi bırakmalı mı buna karar veremeyecek kadar aciz mi görüyorlarmış ki bu konuşmayı onla ryapmş? bence oğullarını etkisiz eleman haline getirmişler .. böyle bi durum olsa bunları konuşmak eşinize düşer. aslında eşinizin bile konşması oldukça ayıp da.... Allah iyi insanlarla karşılaştırsın sana da kolaylık versn canım. Ben de çok ii insanlarla muhattap oluyor değilim ama bu denli de bi kötülük görmedim. Allah akıl fikir vicdan versin böylelerine!

daha 1 yıllık evliyim ama öyle şeyler yaşadımki
10 yıla bedeldir.
ben evlenınce baska sehıre geldım.
ailem istanbulda kaldı.
taşınalı 7 ay olmuştu annem sık sık geldıgı halde babam hıc gelmemişti.
calıştıgı ıcın ıznı yoktu
ılk defa gelecektı. mutluydum
gıttım babama gomlek aldım hedıye sonra eşime dedımkı
babam ılk defa gelıyor cok guzel ağırlayalım dedım. yemege goturelım dedım
sende babama baba borcun varmı durumun kotuyse sana borç para vereyım felan de dedım.
babam zaten almaz ama moral olur babaama ne guzel damadım benı dusunuyo der dedim.
eşim tamam dedi.
buraya kadar hersey normaldi babamlar geldi eşim gezdırdı.
cok guzel bı yere yemege goturduk otantık bı yere.
babam annem hayran kaldı cok begendı.
akşamında esım dedıkı bızımkılere gıdelım çay ıcmeye dedi.
bende tamam dedim.
gittim. kayınbabam da bır havalar kaynanamda öyle.
benım aileme karşı soğuk alakasız.
hiç bir iyi söz yok. onlar mısafır sonucta sankı evde mısafır yok gıbı davrandılar ben cok uzuldum
hıc bırsey demedım.
eve donduk. derken babam annem gıttıler esım onları guzel bı sekılde ugurladı.
tum planım tutmustu. babam mutlu olmustu bende mutluydum haliyle
derken aradan 1 gun geçti daha. bız esımle kavga ettık bunu kaynanam duymuş
hemen kayınbabamı doldurmuşlar. gorumcemle kaynanam
kayınbabam sen git babamı ara.
babama 'kızın bızım huzurumuzu bozuyor hamıle felan dınlemem yollarım size gelın kızınızı gerı alın' demiş.
o kavgadan sonra bız esımle barıstık yemek yıoduk. dışarda.
annem aradı açtım
annem kavgamı ettınız dedı.
ben yoo dedım
annem yalan soyleme kayınbaban babanı aramış kızınızı gelın alın hamıle bıle olsa ıstemıoz demıs dedı oan basımdan kaynar sular dokuldu
o kadar emek vermıstım. babam annem benı mutlu gorsun dıye
bı cuval ıncırı berbat ettıler.
sonra daha neler neler..
o kadar ağladım yıprandımkı.. o gorumcem yenı evlendı dılerım
bana yaşattıklarının hepsini kendısınde yaşar.
kaynanam kayınbabamda öyle.
bunca zaman saygıda kusur etmedım ama bundan sonra asla gorusmeyı dusunmuyorum.
benım ıcın tamamen bıttıler..
görümcemın bana yaptıklarını anlatsam.
bir ınsan bunu dusmanına yapmaz dersiniz.
ama onlar tesettürlü oldugu ıcın 5 vakıt namaz kıldıgı ıcın kımse bana ınanmadı.
herkes onlara ınandı ama allah bılıyor kım haklı kım haksız
gorumcemde kaynanamda bana iftira attı ama dedıgım gıbı onlar tesettürlü oldugu ıcın herkes onlara ınandı..
oyle yalanlara maruz kaldımkı dedıklerı herseyı ınkar ettıler.
tek dertleri kocamla benı ayırmak.
yuvamı yıkmak başka dertleri yok..
bu arada ben kapalı oldukları ıcın bırsey demıyorum
kapalı olup yalan ıftıra attıkları ıcın kızgınım
yoksa benım (annem ablamda)kapalılar.
ilerde bende düşüyorum kapanmak.
ama allahım benı ıftıracı tesettürlülerden eylemesın amin..

bu ne saygısızlık ya, kimin ne haddine babanı arayıp çemkirmek. eşin bunları öğrendiği zaman ne dedı?

Anladığım kadarıyla kendi oğullarının senin ailene hürmet etmesine bozulmuşlar. Allah akıl fikir versin ne diyelim.

Cnm bu yaşadığının bir benzerini bende yasadım sakın ezdirme kendini taviz verme . Allah'a havale et inan kimsenin hakkı kimsede kalmıyor . Bekliyorum cekecekler bana ettiklerini. Onlara hakkımı helal etmicem hiçbir zaman çok ağlattılar beni çok

canım, allah yardımcın olsun. siz k.v.lere gittiğinizde babanla annenle ilgilendiyseniz, sizi mutlu mesut gördülerse onun hasetliğinden yapmışlardır. eşinin bu duruma çok ağır tepki göstermesi gerekliydi. eşin ses çıkarmazsa işin zor ama bir de şu var; erkekler aileleri ile ilgili konuları hemen göremiyorlar.

benim eşim de 2 yıl kadar hep onların dediğini ytaptı, beni kötü bildi ama zamanla baktı onlaar bana haksızlık yapıyolar o zaman döndü davranışlarından. bu arada ben de çok mücadele ettim, eşimin yüzüne karşı söylemiştim hatta zamanında "sana ve annene, abine... asla hakkımı helal etmiyorum, gözümden akıtılan bir damla yaşın hesabını öteki dünyada hepinizden soracağım, emeklerim haram zıkkkkım olsun" demiştim:) iyiki de demişim, eşim de allahtan korkan biri, biraz da bunun etkisi de oldu:))

Arkadaslarin dedigi gibi tesettur kismina takildim bende…namaz kiliyor tesetturlu herkes onlara inaniyor??? Bu ne demek??? Eger tesetturlu olmasalardi tesetturlu degiller diye uzerine basa basa soyler miydin acaba???

Ayri oturuyorsunuz ve kaynanangil kavganizi duyuyorlar bir sekilde oyle mi? 2 kisinin bildigi sir degildir demisler…

Ya sen soyledin ya da esin baska ihtimal yok bu durumda. Sen soylemedigine gore esin anlatmistir. Bu yuzden aslinda evindeki adama kizman gerek..

Buarada birde baban gelince “baba borcun var mi? “ falan filan diye esine tembihlemende garip geldi. Icinden geldiyse o zaten kendiliginden sormasi gerek. Kaldiki mutlu oldugunu gostermek icin yemeye goturmek gerekmez, tabiiki elinden geldigince agirlamak istersin o baska.

Mesela senin evine gelen misafirle kayinvalide kayinbabanin ne isi var? zoraki bir sekilde bir araya getirilmisler sanki.

Birde o kayinbaba kimin iti oluyorda babani arayip kizinizi gelin alin filan diyor, sanki cocuk yolluyor. Allah boyle insanfsizlarin eline dusurmesin ve boyle kustah insanlarla karsilastirmasin bizleri colugumuzu cocugumuzu.

Lafa bak "Kizinizi hamile demem geri yollarim" Kim kimi nereden yolluyor? Terbiyesizler. Canim ailen kesinlikle kocanin ailesi ile muhatap olmasin bir daha. Kocana da soyle ailesine soylesin bir daa aileni aramamalarini. Onlara neymis? Benim basim gelse ne yapardim? Sanirim kocam araciligiyla iletirdim mesajlarimi aileye. Ailemi de tembihlerdim bir daha muhatap almayin diye, keske ailenden kim actiysa telefonu sen kim oluyorsun da kizimi bana gondermekle tehdit ediorsun, kizim her zaman basimin ustunde deseydi. Ben bile sinirlendim laflarina. Kizi eve gondermek? Hangi devirde yasiyoruz? Ev ortak. Yuva dagilirsa sen de kocani anasinin evine yollamis oluyorsun. Terbiyesizler

Arkadaslarin dedigi gibi tesettur kismina takildim bende…namaz kiliyor tesetturlu herkes onlara inaniyor??? Bu ne demek??? Eger tesetturlu olmasalardi tesetturlu degiller diye uzerine basa basa soyler miydin acaba???

Ayri oturuyorsunuz ve kaynanangil kavganizi duyuyorlar bir sekilde oyle mi? 2 kisinin bildigi sir degildir demisler…

Ya sen soyledin ya da esin baska ihtimal yok bu durumda. Sen soylemedigine gore esin anlatmistir. Bu yuzden aslinda evindeki adama kizman gerek..

Buarada birde baban gelince “baba borcun var mi? “ falan filan diye esine tembihlemende garip geldi. Icinden geldiyse o zaten kendiliginden sormasi gerek. Kaldiki mutlu oldugunu gostermek icin yemeye goturmek gerekmez, tabiiki elinden geldigince agirlamak istersin o baska.

Mesela senin evine gelen misafirle kayinvalide kayinbabanin ne isi var? zoraki bir sekilde bir araya getirilmisler sanki.

Birde o kayinbaba kimin iti oluyorda babani arayip kizinizi gelin alin filan diyor, sanki cocuk yolluyor. Allah boyle insanfsizlarin eline dusurmesin ve boyle kustah insanlarla karsilastirmasin bizleri colugumuzu cocugumuzu.

İmza
.

ya bende neden buraya takıldığınıza takıldım mesela. Kimsenin ne kadar inançlı olduğunu bilemeyiz kapalı ya da açık bellide olmaz. Ama kapalı olanlara karsı hep daha bi yalan sölemez yalandan korkar düşüncesi oluşur ve güven oluşturabilir bazılarımızda. arkadaşta etraftakilerde bunu yaşamış ve bunu kastetmiş. açık olsa sölermiydin falan gibi gereksiz yere konuyu çarpıtmaya hiç gerek yok çok amlamsız.

kayınbabanın yaptığı büyük terbiyesizlik babanı aramaya hiç hakkı yok:KK20:eşin ailesine bir tepki göstermeli yoksa bu müdahalelerin arkası kesilmez sessiz kalmasın:KK50:

Klasik çekemeyen kaynana görümce kayınpeder olayı.
Önemli olan nokta eşinizn tavrının ne olduğu.
Görüşmemekte haklısnız.
Benim ailem şehir dışından yada hiç farketmez içinden gelecek ben kaynanamgile saygılıyım bir meselem yok ama onlar ailemi yok saysın evde görmezden gelsin hatta arayıp gel kızını al desin vay anasını.
Eşim onları tutacak olursa ananıda al git derim onlara çıkışırsada eşimn yanımda olduğundan daha çok haklı olduğumu hissederim tabiki

ayy sinir oldum ne biçim insanlarmış Allah sana yardım etsin. Genelde kız tarafı yapıcı oluyor bu erkek tarafına ne oluyor anlamıyorum. Bazıları demiş kendi ailene gösterdigin özeni göster falan diye. soruyorum böyle düşüncesizce ortalıgı karıştıran yapıcı olmayan dünürlerine saygı göstermeyen insanlara ailesi gibi nasıl davransın sevsin ???? hak edene tabiki yapılır ama haketmeyene bunu yapsa sanki değerini mi bilecekler gelinlerinin??? Dışardan konuşması kolaydır ama böyle insanlarla muhatap olanlar anlar arkadaşın sıkıntısını.

Ama eşin yanlış davranmış konunun düzelmesi için bişeyler yapmalıydı. hiç olmadı kalkıp gidin istanbula ailenden özür dilesin kendi ailesi adına. ne bileyim üzüldüm ailen için babacıgına geçmiş olsun Allah sana bağışlasın aileni canım.

daha 1 yıllık evliyim ama öyle şeyler yaşadımki
10 yıla bedeldir.
Ben evlenınce baska sehıre geldım.
Ailem istanbulda kaldı.
Taşınalı 7 ay olmuştu annem sık sık geldıgı halde babam hıc gelmemişti.
Calıştıgı ıcın ıznı yoktu
ılk defa gelecektı. Mutluydum
gıttım babama gomlek aldım hedıye sonra eşime dedımkı
babam ılk defa gelıyor cok guzel ağırlayalım dedım. Yemege goturelım dedım
sende babama baba borcun varmı durumun kotuyse sana borç para vereyım felan de dedım.
Babam zaten almaz ama moral olur babaama ne guzel damadım benı dusunuyo der dedim.
Eşim tamam dedi.
Buraya kadar hersey normaldi babamlar geldi eşim gezdırdı.
Cok guzel bı yere yemege goturduk otantık bı yere.
Babam annem hayran kaldı cok begendı.
Akşamında esım dedıkı bızımkılere gıdelım çay ıcmeye dedi.
Bende tamam dedim.
Gittim. Kayınbabam da bır havalar kaynanamda öyle.
Benım aileme karşı soğuk alakasız.
Hiç bir iyi söz yok. Onlar mısafır sonucta sankı evde mısafır yok gıbı davrandılar ben cok uzuldum
hıc bırsey demedım.
Eve donduk. Derken babam annem gıttıler esım onları guzel bı sekılde ugurladı.
Tum planım tutmustu. Babam mutlu olmustu bende mutluydum haliyle
derken aradan 1 gun geçti daha. Bız esımle kavga ettık bunu kaynanam duymuş
hemen kayınbabamı doldurmuşlar. Gorumcemle kaynanam
kayınbabam sen git babamı ara.
Babama 'kızın bızım huzurumuzu bozuyor hamıle felan dınlemem yollarım size gelın kızınızı gerı alın' demiş.
O kavgadan sonra bız esımle barıstık yemek yıoduk. Dışarda.
Annem aradı açtım
annem kavgamı ettınız dedı.
Ben yoo dedım
annem yalan soyleme kayınbaban babanı aramış kızınızı gelın alın hamıle bıle olsa ıstemıoz demıs dedı oan basımdan kaynar sular dokuldu
o kadar emek vermıstım. Babam annem benı mutlu gorsun dıye
bı cuval ıncırı berbat ettıler.
Sonra daha neler neler..
O kadar ağladım yıprandımkı.. O gorumcem yenı evlendı dılerım
bana yaşattıklarının hepsini kendısınde yaşar.
Kaynanam kayınbabamda öyle.
Bunca zaman saygıda kusur etmedım ama bundan sonra asla gorusmeyı dusunmuyorum.
Benım ıcın tamamen bıttıler..
Görümcemın bana yaptıklarını anlatsam.
Bir ınsan bunu dusmanına yapmaz dersiniz.
Ama onlar tesettürlü oldugu ıcın 5 vakıt namaz kıldıgı ıcın kımse bana ınanmadı.
Herkes onlara ınandı ama allah bılıyor kım haklı kım haksız
gorumcemde kaynanamda bana iftira attı ama dedıgım gıbı onlar tesettürlü oldugu ıcın herkes onlara ınandı..
Oyle yalanlara maruz kaldımkı dedıklerı herseyı ınkar ettıler.
Tek dertleri kocamla benı ayırmak.
Yuvamı yıkmak başka dertleri yok..
Bu arada ben kapalı oldukları ıcın bırsey demıyorum
kapalı olup yalan ıftıra attıkları ıcın kızgınım
yoksa benım (annem ablamda)kapalılar.
Ilerde bende düşüyorum kapanmak.
Ama allahım benı ıftıracı tesettürlülerden eylemesın amin..

canım öncelikle sıkıntılarından umarım tez vakitte kurtulursun... Bana göre insanların yaptığı yanlışkları ve halsızlıkları tesettürüne bağlaman çok yanlış bu inanç değil karakter meselesidir canım... Evet doğru kapalı veya namaz kılan nice iftiracı ve kötü niyetli insanlar var, ama işte mevla herkese hidayeti nasip etmez .. Rabbim ne diyor ayeti kerimesinde zenginliği dilediğime hidayeti dileğene veririm buyuruyor..bu inançla alakalı değil kişinin karakteriyle alakalı zira herkesin içine bildiği doğrular işlemiyor rabbim... Inşallah mevlam adaleti ve insanlığı içimize işletsin islam ın gerçek ahlakı ile terbiye etsin bizleri... (amin)

valla daha neler neler neler varda burda anlatamıyoum
anlatsam hergun kurana giden namaz kılan ınsan bunu nasıl yapar dersınız.
namaz kıldıgını felan bılerek soyluyorum
cunku ben şok oldum
benım bıldıhım namaz kılan kuran okuyan ınsan ınsanlara ıftıra etmez
hemen bu lafıda baska yorumlamayın
benım annemde kapalı ama asla gelınıne oyle sey yapmaz
yanı bunların amacı ne cozemedım

ya bende neden buraya takıldığınıza takıldım mesela. Kimsenin ne kadar inançlı olduğunu bilemeyiz kapalı ya da açık bellide olmaz. Ama kapalı olanlara karsı hep daha bi yalan sölemez yalandan korkar düşüncesi oluşur ve güven oluşturabilir bazılarımızda. arkadaşta etraftakilerde bunu yaşamış ve bunu kastetmiş. açık olsa sölermiydin falan gibi gereksiz yere konuyu çarpıtmaya hiç gerek yok çok amlamsız.

Kusura bakma ama bende hic oyle bir dusunce yok, kapali acik farketmez…kapanmak her musluman kadinin uzerine farz olan bir emirdir. Ama kapali olan yalan soylemez gunah islemez diye birsey yok. Kaldiki boyle dusunenlerin dusunceleri cok sacma. Kuldur nihayetinde acik kapali farketmez.
Hadi bir kere deseydi yazisinda anlardim, ama uzerine basa basa kac defa tekrar etmis ayni seyleri. Burda konuyu carpitan yorum yapan ben miyim acaba yoksa konuyu acan arkadas mi?

Ayrica farkettiysen sadece ilk cumlelerimde bunun uzerine vurgu yaptim, daha sonra ise konunun asil icerigiyle ilgili yorum yaptim.

Senin ise koskoca yazimda ozellikle bu cumlelerimi secip yorum yapman, kimin konuyu carpitmaya merakli oldugu konusunda supheye dusuruyor insani :KK34:

valla daha neler neler neler varda burda anlatamıyoum
anlatsam hergun kurana giden namaz kılan ınsan bunu nasıl yapar dersınız.
namaz kıldıgını felan bılerek soyluyorum
cunku ben şok oldum
benım bıldıhım namaz kılan kuran okuyan ınsan ınsanlara ıftıra etmez
hemen bu lafıda baska yorumlamayın
benım annemde kapalı ama asla gelınıne oyle sey yapmaz
yanı bunların amacı ne cozemedım

Canım sen onların dinlerine ibadetlerine takılma..Yanlış anlaşılıyorsun sonra..
Onların sana yaptıklarının ibadetleriyle dinleriyle alakası yok..
Onların kişilikleriyle alakalı...Ve dediğim gibi yine söylüyorum..
Kayınvalidenlere aile içi sırlarını yansıtmaaa...
Sırf babam mutlu olsun diye eşine "baba sana borç para vereyim mi" dedirtmişsin..
Ya da onlara rahat bir hayatın olduğunu göstermek için yemeğe çıkarmışsın...
Eşinin ailesinin yaptığını kesinlikleee vee kesinliklee tasvip etmiyorumm ama onlar da oğulları mutlu olsun istiyorlar..
Onun için mutsuz da kırgın da olsanız mutlu aile tablosunu kendi ailene çizdiğin gibi onlara da çizersen belki sorun kalmaz..

ya benim mantığım almıyor senin çocuğunun mutlu bir evliliği varken neden bozmak için çaba gösterirsin ki aksine büyüklerin yapıcı olması gerekirken

X