Glokom ( Göz tansiyonu )Körlüğe sebep olabilir...

Merhaba,

Umarım sizi rahatsız etmiyorum.Mümkünse size birşey sormak istiyorum.Ben 60 yaşında bir bayanım.Çok vaktimi harcadıktan sonra bana glokom teşhisi koydular.Şimdi sağ gözümde %80 sol gözümde %70 görme kaybı var.Sinir hasarı da oluşmuş.Bana damla verdiler ancak ben çlok korkuyorum kullanmaktan yan etkilerini okuduktan sonra.Çünkü bakmak zorunda olduğum engelli ve bana muhtaç bir çocuğum var.Okuduğumda ve internette araştırma yaptığımda gördüm ki kalp hastalıkları solunum hastalıkları dahil pek şeye sebep oluyor.En son xalatan ı okudum biraz daha az yan etkili gibiydi.Ama onda da kas ağrısı,eklem sorunları gözlerde renk değişimi göz içine kirpik büyümesi gibi şeyler okudum.Siz madem bu dünyanın içindesiniz en iyisini bilirsiniz.Hastalarda karşılaştınız mı acaba bu gibi sorunlarla?Bana ne tavsiye edersiniz.İnanın çok çaresiz kaldım.

Glokom hastası degılım...
Göz hastanesınde calısıyorum ...
Dolayısı ıle bınlerce glokom hastası tanıyorum...
Soyle ornek vereyım sıze hastanın goz tansıyonu 15 mmHg dır ama arkadakı sınırler tahrıp olmustur doktor ılac baslayabılır
ya da sınırler cok saglamdır 24 mmHg de bıle baslanmayabılır
yanı bır butun olarak ele alınır o sekılde tanır konur

korkunuz olmasın
ılacınızı duzenlı kullandıgınız surece bır zararı yok ama hıc aksatmayın olur mu
doktorum hep der
yemek yemeyı unut damlayı unutma dıye

Kafanıza takmayın olur mu

Merhaba,

Umarım sizi rahatsız etmiyorum.Mümkünse size birşey sormak istiyorum.Ben 60 yaşında bir bayanım.Çok vaktimi harcadıktan sonra bana glokom teşhisi koydular.Şimdi sağ gözümde %80 sol gözümde %70 görme kaybı var.Sinir hasarı da oluşmuş.Bana damla verdiler ancak ben çlok korkuyorum kullanmaktan yan etkilerini okuduktan sonra.Çünkü bakmak zorunda olduğum engelli ve bana muhtaç bir çocuğum var.Okuduğumda ve internette araştırma yaptığımda gördüm ki kalp hastalıkları solunum hastalıkları dahil pek şeye sebep oluyor.En son xalatan ı okudum biraz daha az yan etkili gibiydi.Ama onda da kas ağrısı,eklem sorunları gözlerde renk değişimi göz içine kirpik büyümesi gibi şeyler okudum.Siz madem bu dünyanın içindesiniz en iyisini bilirsiniz.Hastalarda karşılaştınız mı acaba bu gibi sorunlarla?Bana ne tavsiye edersiniz.İnanın çok çaresiz kaldım.

Merhabalar...
Rahatsız etmek de ne demek... Rica ediyorum...
Daha önce yazan kızınızdı sanırım...
Herneyse...
Anladıgım kadarıyla c/d oranınız yuksek, yanı sınır tahrıbatınız...
Bahsettıgnız gorme kayıpları cıddı rakamlar...
Emınım doktorunuz sızın ıcın en uygun ılacı vermıstır...
SLT yaptırdınız mı o gunden sonra...

O konuda endısenızı anlıyorum, doktorlar da kendı aralarında fıkır ayrılıgına dusebılıyorlar...
2 yıl calıstıgım doktorumun agzından slt ısmını duymazken mevcut doktorlardan sık sık dıymaktayım ve kurumlarda sıkca yapılan bır laser yontemı oldugunu soyleyebılırım...

Sız ılaclardan yana sıkayetlerınızı doktorunuza ılettınız mı?
Elbettekı her ılacın yan etkısı farklıdır, bıze gelen hastaların da sızın gıbı sıkayetlerı olabılıyor...
Buna en ıyı doktorunuz karar verecektır dıye dusunuyorum...

Bır de en onemlısı her defasında farklı bır doktora mı gıdıyorsunuz yoksa doktorunuz sabıt mı?

Sunu soyleyebılırım kı yuzde seksene varan gorme kaybında ılacı yan etkılerıne ragmen kullanmamak cok daha cıddı sonuclar doğurabılır Allah korusun...

Evet kızımdı.Çok teşekkür ederim cevabınız için.Malesef evet sinir tahribatı yüksek.Tek şansım kornea kalınlığım.SLT yöntemini bende okudum araştırdım acaba işe yarar mı bilemiyorum bunun içinde doktorla görüşeceğim.Pek çok kez farklı doktorlara gittim.Ama ilaçkonusunda haklı olarak onlarda kullanmam gerektiğini söylüyorlar.Son bir kaç aydır doktorum aynı ama damla ile ilgili pek ona endişelerimi anlatmıyorum artık.Dediğim gibi haklı olarak kullanmamı söyleyecektir.Bilemiyorum...Keşke uygun bir tedavi olsa hepimiz için. SLT yi daha çok araştıracağım sağolun cevap verdiğiniz için ayrıca.
Merhabalar...

Rahatsız etmek de ne demek... Rica ediyorum...
Daha önce yazan kızınızdı sanırım...
Herneyse...
Anladıgım kadarıyla c/d oranınız yuksek, yanı sınır tahrıbatınız...
Bahsettıgnız gorme kayıpları cıddı rakamlar...
Emınım doktorunuz sızın ıcın en uygun ılacı vermıstır...
SLT yaptırdınız mı o gunden sonra...

O konuda endısenızı anlıyorum, doktorlar da kendı aralarında fıkır ayrılıgına dusebılıyorlar...
2 yıl calıstıgım doktorumun agzından slt ısmını duymazken mevcut doktorlardan sık sık dıymaktayım ve kurumlarda sıkca yapılan bır laser yontemı oldugunu soyleyebılırım...

Sız ılaclardan yana sıkayetlerınızı doktorunuza ılettınız mı?
Elbettekı her ılacın yan etkısı farklıdır, bıze gelen hastaların da sızın gıbı sıkayetlerı olabılıyor...
Buna en ıyı doktorunuz karar verecektır dıye dusunuyorum...

Bır de en onemlısı her defasında farklı bır doktora mı gıdıyorsunuz yoksa doktorunuz sabıt mı?

Sunu soyleyebılırım kı yuzde seksene varan gorme kaybında ılacı yan etkılerıne ragmen kullanmamak cok daha cıddı sonuclar doğurabılır Allah korusun...

Evet kızımdı.Çok teşekkür ederim cevabınız için.Malesef evet sinir tahribatı yüksek.Tek şansım kornea kalınlığım.SLT yöntemini bende okudum araştırdım acaba işe yarar mı bilemiyorum bunun içinde doktorla görüşeceğim.Pek çok kez farklı doktorlara gittim.Ama ilaçkonusunda haklı olarak onlarda kullanmam gerektiğini söylüyorlar.Son bir kaç aydır doktorum aynı ama damla ile ilgili pek ona endişelerimi anlatmıyorum artık.Dediğim gibi haklı olarak kullanmamı söyleyecektir.Bilemiyorum...Keşke uygun bir tedavi olsa hepimiz için. SLT yi daha çok araştıracağım sağolun cevap verdiğiniz için ayrıca.

Elimden daha fazlası gelse keske...
Yalnız lutfen ılacınızı bır damla bıle aksatmayın...
Suan yan etkısıne ragmen damlatmadıgınız her gun tahrıbatınızı artırmaktan baska bır sey yapmaz...
Lutfen ılacınızı bırakmayın, sabıt bır doktor bulun kendınıze...
Onun takıbı altında olun, gerekırse unıversıte hastensınde kontrol altında olun...
Sectıgınız her doktor farklı bır tedavı yontemı demektır ve bır yerden sonra bu sıze fayda yerıne zarar getırır, bır doktor dıgerının ılacını begenmez degıstırır vesaıre...
Korkularınızı bır kenara ıtıp ılacınızı kullanın lutfen
bu arada ılac raporu cıkardılar mı sıze

gecen sene bana Ankarada bı prof.dr glokom (göz tansıyonum) oldugunu söyledı...Hıc bılmedıgım bu hastalıktan bu aralar cook korkuyorum o zaman bır damla vermıstı bır daha gıdemedım cünkü Almanyada yasıyorduk Almanyaya geldıgımde 1-2 ay sonra tekrar tedavı oldum bende öyle bısey olmadıgını söyledı bıraz zaman gecsın bı daha gıdeyım baska bı doktora gıderım dedım bıraz zaman gectı 4-5 ay kadar baska bır doktora gıttım o da olmadıgını söyledı...Acaba var mı yok mu bunu bıle teshıs edemıyorlarken nasıl tedavı görcem :KK43: Türkiyeye gittigimde farklı yerlerde tekrar muayene olcam inşallah yoktur...Eger varsa gecen seneden bu seneye 1 sene gectı ve ben damla fılan kullanmadım :26:

Bugün miyop kontrolüm için göz doktoronu gittim ve göz tansiyonuma bakıldı görme alanı, OCT gibi bi takım tetkiklerden sonra Glokom teşhisi konuldu ailemde de var zaten. Canım çok sıkıldı şimdi verilen damlaları kullanmaya başlayacağım umarım ilerlemez ve kontrol altına alınabilir. ayrıca lazerle gözlüklerimden kurtulmak istiyordum ama doktor korneayla uğraşmanın doğru olmadığını glokomlu hastalarda lazeri önermediğini söyledi. Dibe vurmuş durumdayım yani şimdi :KK14::KK14::KK14:

Bugün miyop kontrolüm için göz doktoronu gittim ve göz tansiyonuma bakıldı görme alanı, OCT gibi bi takım tetkiklerden sonra Glokom teşhisi konuldu ailemde de var zaten. Canım çok sıkıldı şimdi verilen damlaları kullanmaya başlayacağım umarım ilerlemez ve kontrol altına alınabilir. ayrıca lazerle gözlüklerimden kurtulmak istiyordum ama doktor korneayla uğraşmanın doğru olmadığını glokomlu hastalarda lazeri önermediğini söyledi. Dibe vurmuş durumdayım yani şimdi :KK14::KK14::KK14:

Merhabalar...

Hiç dıbe vurmanızı gerektırecek bır durum yok ınanın...

Erken teshıs koyulmus olmasına cok sevındım... Damlalarınızı duzenlı kullandıgınız takdırde kontrol altına alınan bır hastalık...

Ayrıca doktorunuzu cok taktır ettım, para kazanma durtusu olmayan gercek bır doktormus...

Moralınızı bozmayın, Rabbım dermansız dert vermesın...

Merhabalar...

Hiç dıbe vurmanızı gerektırecek bır durum yok ınanın...

Erken teshıs koyulmus olmasına cok sevındım... Damlalarınızı duzenlı kullandıgınız takdırde kontrol altına alınan bır hastalık...

Ayrıca doktorunuzu cok taktır ettım, para kazanma durtusu olmayan gercek bır doktormus...

Moralınızı bozmayın, Rabbım dermansız dert vermesın...

desteğiniz için teşekkür ederim. dediğiniz gibi Allah dermansız dert vermesin

paylaşımlarınızı okudum 43 yaşındayım dedemde olduğu için dr kontrolüne gittim daha önce hiç göz şikayetim olmadığında hiç göz dr una gitmemiştim.malasef 2 gözümünde tansiyonu 28 çıktı ve birinde de göz arkası çukurluğu hemen damlaya başladım günde 2 azopt 10 gün sonra kontrolde tansiyonun hiç düşmediği görülünce tek göze lazer ile kanallar açıldı 10 gün sonra o gözün tansiyonu 16 ya düştü şimdi öbür gözümede yapıldı haftaya kontrolüm var bence hiç damlayla uğraşmayın lazer yaptırın 5dk anca sürüyor muayene olur gibi hemde hiç acımıyor yapılırken :)))

paylaşımlarınızı okudum 43 yaşındayım dedemde olduğu için dr kontrolüne gittim daha önce hiç göz şikayetim olmadığında hiç göz dr una gitmemiştim.malasef 2 gözümünde tansiyonu 28 çıktı ve birinde de göz arkası çukurluğu hemen damlaya başladım günde 2 azopt 10 gün sonra kontrolde tansiyonun hiç düşmediği görülünce tek göze lazer ile kanallar açıldı 10 gün sonra o gözün tansiyonu 16 ya düştü şimdi öbür gözümede yapıldı haftaya kontrolüm var bence hiç damlayla uğraşmayın lazer yaptırın 5dk anca sürüyor muayene olur gibi hemde hiç acımıyor yapılırken :)))

slt lazer her hastaya uygulanmaz
açık açılı kapalı açılı glokomlarda tedavi yöntemi farklıdır
geçtiğimiz yıllarda çok iyi sonuçlar vermiyodu bu lazer
tercih edilen bi yöntem değildi
şimdi geliştirilmişse ne güzel
ama göze stend takarak göz içi basıncını düşürmeye yönelik bi
çalışma yapılıyodu sonuçları başarılı olan ve ilaçtan tamamen kurtaran

Merhaba bende 2 sene önce iki gözümden de ameliyat oldum sol gözümde görme kaybı oldu,sağ gözüm şu an iyi şükürler olsun:) ama ameliyattan sonra bulanık görmeye başladım ve iki senedir aynı bu durum.Damlalara gelince sabah 1 combigan,akşam 1 combigan 1 xalatan kullanıyorum tansiyonum 18 24 arası Alllah hepimize yardımcı olsun

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle Allah hepimize, tüm hastalara şifa versin. Benim de eşim bu problemi yaşıyor sanırım. 1,5 yıl önce üfleyen aletle göz tansiyonu 20 çıkmıştı. Cumartesi günü yine bu aletle 28 çıktı. Daha sonra doktor yeşil bır sıvıyla baktı 25 ve 26 çıktı. Yaşı 29. Ailede bilinen glokomlu yok. Bizden oct ve pakimetri testi istedi tanı koymadan önce, hasar var mı diye bakmak için ve kornea kalınlığını ölçmek için. Kornea kalın olunca basıncın yüksek olması normalmiş. Şimdi bunları yaptırmak için hastane araştırıyoruz. Ben çok endişeleniyorum, sanırım damla kullanıp da tansiyon düşmeyen hastalar varmış. Lütfen bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa yardım edebilir mi. Allah herkese şifa versin, kimseyi hastalıkla bunaltmasın. Çok teşekkürler şimdiden.

6 ay önce tesadüfen gittiğim göz doktoru tarafından glokom teşhisi konuldu. Göz sinirlerimde hasar olduğunu söyledi. Görme alanı testi de yapıldı fakat makinayı ayarını güzel yapamadıkları için sonucun sağlıklı olmadığını düşünüyorum aynı gün doktor slt lazer sistemiyle göz tansiyonumu düşürdü bunun apar topar yapılması bana pek güvenli gelmediğinden farklı bir doktora gitmeye karar verdim. Farklı bir doktora muayene olduğumda göz sinirlerimin zayıfladığı söylendi göz tansiyonu sınıra yakın bi durumdaymış. Bana durumun nörolojik te olabileceğini söyleyerek nöroloji doktorunda kontrolden geçmemi söyledi. Bu durum moralimi baya bozdu göz tansiyonu ve göz sinirleri zayıflığı olan arkadaşlar nörolojiye yönlendirildinizmi lütfen yardımcı olun moralim çok kötü.

X