Glokom ( Göz tansiyonu )Körlüğe sebep olabilir...

ben de 12 saatte bir cosopt kullanıyorum, hiçbirşey bilmiyordum glokom hakkında ki hala biliyorum sayılmaz 1 hafta önce tesadüfen kontrolde öğrendim yeni başladım kullanmaya:26: herkese geçmiş olsun:KK31:

Son düzenleme:
benim de 2 hafta oluyor aynen sizin gibi tevafuk eseri öğrendim ben de
yaşınız kaç acaba..
Genelde bu hastalık 40 yaşından sonra görülüyormuş Maalesef benim yaşım 28 :KK43:
sizinde normal tansitonlu glokom mu acaba

benim de 2 hafta oluyor aynen sizin gibi tevafuk eseri öğrendim ben de
yaşınız kaç acaba..
Genelde bu hastalık 40 yaşından sonra görülüyormuş Maalesef benim yaşım 28 :KK43:
sizinde normal tansitonlu glokom mu acaba

yaşım 24 henüz:26: ben de buna şaşırmıştım :26:
22-23 çıktı benim ölçümüm normal oluyor sanırım,sizin kaç?

Normal insanlarda göz içi basıncı 10-20 mmHG arasındaymış
Benim bu değerler arasında, sizinkiler yüksek normale göre
Ailenizde glokomlu olan var mı? Bilmiyorsanız da haberdar edin cevrenizi genetik bir hastalık ve cogu ınsan farkında olmuyor...

Normal insanlarda göz içi basıncı 10-20 mmHG arasındaymış
Benim bu değerler arasında, sizinkiler yüksek normale göre
Ailenizde glokomlu olan var mı? Bilmiyorsanız da haberdar edin cevrenizi genetik bir hastalık ve cogu ınsan farkında olmuyor...

ilk ölçümümde bu değerler çıkmıştı sonra özel bir hastanede tekrar muayene oldum orda ise 20-21 çıktı. ailemde kimsede yok:nazar: ama muayene gerekir yine tabi. arkadaşımın da 19 çıktı ama ona damla falan vermedi doktor:26:

Merhabalar...

Arkadaslar normal ınsanlarda goz tansıyonu sevıyesı 22 mmHg cıvarındadır haklısınız ama daha once de yazmıstım tek basına bu rakamsal deger bır sey ıfade etmıyor
doktorunuz ılaca baslarken 3 seyı dıkkate alır...
1) göz tansıyonun rakamsal degerı
2) gozun cukurlasma oranı
3)görme alanı testı

göz tanısonu 4o ın uzerıne cıkmadıkca belırtı vermez
her ılacın kullanım bıcımı farklıdır
ornegın cosopt 2x1 dır yanı gunde ıkı kez kullanılır
evet onemlı bır rahatsızlıktır ve eger onlemı alınmaz ve ılacları duzenlı kullanmazsanız gorme kaybı ıle sonuclanır
fakat tespıt edılmıs sızlerın bu cok guzel bırsey
ılaclarınızı aksatmaksızın devamlı kullanın
o zaman hıc bırsey olmaz

sormak ıstedıklerınız olursa burdayım
cumlelerı tam toparlayamamıssam kusuruma bakmayın hastayken bu kadar oldu

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim...
Genelde halk arasında da bu hastalık göz tansiyonu yüksekliği olarak biliniyor
sanıyorum o sebepten bizde de ılk tansiyon değerlerini soruyoruz halbuki göz tansiyon değerleri normal olsada görme sinirleri bozulmaya başlamışsa gene glokom oluyormuşuz..
Evet erken teşhis edildiği için şükrediyorum gercekten ama bi tarafım da korkuyor...
Normal tansiyonlu glokom hastalarının bazı hastalıklara yakalanma ya da bazı hastalıklarla beraber normatansif glokom olduğu syleniyor bilginiz var mı acaba...
Geçmiş olsun size de

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim...
Genelde halk arasında da bu hastalık göz tansiyonu yüksekliği olarak biliniyor
sanıyorum o sebepten bizde de ılk tansiyon değerlerini soruyoruz halbuki göz tansiyon değerleri normal olsada görme sinirleri bozulmaya başlamışsa gene glokom oluyormuşuz..
Evet erken teşhis edildiği için şükrediyorum gercekten ama bi tarafım da korkuyor...
Normal tansiyonlu glokom hastalarının bazı hastalıklara yakalanma ya da bazı hastalıklarla beraber normatansif glokom olduğu syleniyor bilginiz var mı acaba...
Geçmiş olsun size de

Glokom hastası degılım...
Göz hastanesınde calısıyorum ...
Dolayısı ıle bınlerce glokom hastası tanıyorum...
Soyle ornek vereyım sıze hastanın goz tansıyonu 15 mmHg dır ama arkadakı sınırler tahrıp olmustur doktor ılac baslayabılır
ya da sınırler cok saglamdır 24 mmHg de bıle baslanmayabılır
yanı bır butun olarak ele alınır o sekılde tanır konur

korkunuz olmasın
ılacınızı duzenlı kullandıgınız surece bır zararı yok ama hıc aksatmayın olur mu
doktorum hep der
yemek yemeyı unut damlayı unutma dıye

Kafanıza takmayın olur mu

Son düzenleme:
Merhabalar...

Arkadaslar normal ınsanlarda goz tansıyonu sevıyesı 22 mmHg cıvarındadır haklısınız ama daha once de yazmıstım tek basına bu rakamsal deger bır sey ıfade etmıyor
doktorunuz ılaca baslarken 3 seyı dıkkate alır...
1) göz tansıyonun rakamsal degerı
2) gozun cukurlasma oranı
3)görme alanı testı

göz tanısonu 4o ın uzerıne cıkmadıkca belırtı vermez
her ılacın kullanım bıcımı farklıdır
ornegın cosopt 2x1 dır yanı gunde ıkı kez kullanılır
evet onemlı bır rahatsızlıktır ve eger onlemı alınmaz ve ılacları duzenlı kullanmazsanız gorme kaybı ıle sonuclanır
fakat tespıt edılmıs sızlerın bu cok guzel bırsey
ılaclarınızı aksatmaksızın devamlı kullanın
o zaman hıc bırsey olmaz

sormak ıstedıklerınız olursa burdayım
cumlelerı tam toparlayamamıssam kusuruma bakmayın hastayken bu kadar oldu

çok teşekkür ederim, kime söylesem ''aaaa'' diye şok oluyolar o kadar mı kötü durumdayım diye düşünmeye başlamıştım:26:
damlamı aksatmadan hergün 2 kere kullanıyorum, tam 12 saatte bir kullanmam gerekiyo ama ya derste ya yolda oluyorum 1-2 saat kayıyo genelde,bu çok sorun olur mu acaba bundan korkuyorum.

Bugün doktora gittim...
cosopt damla gözümde cok kırmızılık yaptığı için doktor damlayı değiştirdi...
Bir de annemde göz muayenesi oldu vee hemen hemen son evreye yakın glokom çıktı :KK43:
ona da aynı damladan verdi doktor
Allah şifa versin hepimize..

Bugün doktora gittim...
cosopt damla gözümde cok kırmızılık yaptığı için doktor damlayı değiştirdi...
Bir de annemde göz muayenesi oldu vee hemen hemen son evreye yakın glokom çıktı :KK43:
ona da aynı damladan verdi doktor
Allah şifa versin hepimize..

çok geçmiş olsun:KK70:

Cok teşekkür ederim..
Sizinde cosopt damla gözünüzde cok fazla kırmızılık yaptı mı?
Benim o sebepten değiştirdi doktorum...kıpkırmızı gözlerle geziyordum...

Ben en az 5 yıldır damla kullanıyorum.Görme alanım çok iyi.Asla görme kaybı oluşmamış.Tesadüfen öğrenmiştim.İyi olacak hastanın doktor ayağına gelir ya öyle..
İlaçlarımı zaman zaman değiştiriyor doktor yan etkileri ortaya çıkmasın diye.Genelde xalacom ya da xalatan veriyor..
Memnunum hayatımdan çok şükür.Allah başka dert vermesin....

sizede geçmiş olsun..
Annem de ben de suan da Betoptıc-s isimli damlaya başlıyacağız inş...

Cok teşekkür ederim..
Sizinde cosopt damla gözünüzde cok fazla kırmızılık yaptı mı?
Benim o sebepten değiştirdi doktorum...kıpkırmızı gözlerle geziyordum...
bende hiç kırmızılık yok sadece ilk damlattığımda oldukça yanıyor,ama şu an için memnunum:nazar:
Ben en az 5 yıldır damla kullanıyorum.Görme alanım çok iyi.Asla görme kaybı oluşmamış.Tesadüfen öğrenmiştim.İyi olacak hastanın doktor ayağına gelir ya öyle..
İlaçlarımı zaman zaman değiştiriyor doktor yan etkileri ortaya çıkmasın diye.Genelde xalacom ya da xalatan veriyor..
Memnunum hayatımdan çok şükür.Allah başka dert vermesin....

geçmiş olsun. ben de tamamn tesadüf eseri öğrendim alışveriş merkezinde gezerken glokom haftası sebebiyle tarama varmış bir bakalım dedik öyle öğrendim. peki bu hiç geçmeyen bir hastalık mı? 5 yıldır kullanıyormuşsunuz merak ettim:26:

arkadaşlar ailesinde glokom olup,kendisi lazer ameliyatı olan var mı? bu durum lazere engel mi acaba?

yaşş 23 hastalık glokom cok canımı sıkıyo bi illet hastalık göz tansiyonum düşmek bilmiyor....

Öncelikle herkese merhaba,
Bu foruma annem için kaydoldum iyiki olmuşum.Paylaşımlar öylesine güzel ve destek vericiki.Benim sizlere sorum şunlar;

Annem iki yıl önce glokom hastası olduğunu öğrendik.Malesef biz öğrendiğimizde sağ gözde %75 kayıp vardı.Sol gözde tehlike altında.19 ile 24 arası gidip gelen bir göz tansiyonu var.Çok nadir 16, 17 olduğunu gördük.Pek çok damla denedik hepsi yan etki yaptı.Cosopt damla kullanıyordu en son.Gözlerinde devamlı yanma batma kızarıklık,koku almasında sorun yaşıyor ve geniz bölümünde sürekli rahatsızlık hissi var.İlacın yan etkilerini okuduğunda korkudan kullanmayı bıraktı.En çok ta solunum ve kalp üzerinde etkileri olduğunu duymak bizi çok endişelendirdi.Diğer damlalarıda inceledik.Xalatan travatan gibi...Onlarda göz rengini değiştirip kahverengi lekeler yapıyormuş.Sorularım şunlar size arkadaşlar;

**Bütün ilaçların bu kadar yan etkisi olduğuna göre en az yan etki sorunu yaşayan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi lütfen?En azından kullandığı damlayı ve yaşadığı sorunları paylaşabilir mi herkes?İlaç ismi konusunda bir sorun olmaz sanırım çünkü hepimize bugüne kadar pek çok damla verildi nasılsa.

Xalatan ve Travatan kullanıp göz renginde sorun yaşayan,kahverengi lekeler oluşan oldu mu acaba?

Cosopt sizlerde de göz kızarıklığı,yanma batma yapıyor mu?Her gün ağlamış gibi geziyor musunuz?

Alpagan P ve Azopt kullanan var mı?Varsa herhangi bir sorun yaıyor mu acaba?

Sizden ricam lütfen paylaşmanız bilgilerinizi.Çok zor durumda kaldık.Annem çok üzgün.Bende öyle.Bir yandan görmesini yitirmesinden korkuyoruz bir yandan ilaç kullanırsa ilacın vereceği zarardan.Umarım cevap verirsiniz.

Öncelikle herkese merhaba,
Bu foruma annem için kaydoldum iyiki olmuşum.Paylaşımlar öylesine güzel ve destek vericiki.Benim sizlere sorum şunlar;

Annem iki yıl önce glokom hastası olduğunu öğrendik.Malesef biz öğrendiğimizde sağ gözde %75 kayıp vardı.Sol gözde tehlike altında.19 ile 24 arası gidip gelen bir göz tansiyonu var.Çok nadir 16, 17 olduğunu gördük.Pek çok damla denedik hepsi yan etki yaptı.Cosopt damla kullanıyordu en son.Gözlerinde devamlı yanma batma kızarıklık,koku almasında sorun yaşıyor ve geniz bölümünde sürekli rahatsızlık hissi var.İlacın yan etkilerini okuduğunda korkudan kullanmayı bıraktı.En çok ta solunum ve kalp üzerinde etkileri olduğunu duymak bizi çok endişelendirdi.Diğer damlalarıda inceledik.Xalatan travatan gibi...Onlarda göz rengini değiştirip kahverengi lekeler yapıyormuş.Sorularım şunlar size arkadaşlar;

**Bütün ilaçların bu kadar yan etkisi olduğuna göre en az yan etki sorunu yaşayan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi lütfen?En azından kullandığı damlayı ve yaşadığı sorunları paylaşabilir mi herkes?İlaç ismi konusunda bir sorun olmaz sanırım çünkü hepimize bugüne kadar pek çok damla verildi nasılsa.

Xalatan ve Travatan kullanıp göz renginde sorun yaşayan,kahverengi lekeler oluşan oldu mu acaba?

Cosopt sizlerde de göz kızarıklığı,yanma batma yapıyor mu?Her gün ağlamış gibi geziyor musunuz?

Alpagan P ve Azopt kullanan var mı?Varsa herhangi bir sorun yaıyor mu acaba?

Sizden ricam lütfen paylaşmanız bilgilerinizi.Çok zor durumda kaldık.Annem çok üzgün.Bende öyle.Bir yandan görmesini yitirmesinden korkuyoruz bir yandan ilaç kullanırsa ilacın vereceği zarardan.Umarım cevap verirsiniz.

Merhabalar...
İlaçlarla bile 20 nin altına düşmediğine göre doktorların onerısı nedır bu duruma?
Her damlanın belırlı yan etkılerı olur tıpkı yazdıgınız gıbı fakat damlayı belırleyen doktordur...
Eger doktorunuzdan tatmın olmuyorsanız basşa secenekler de denemelısınız...
Bır de merak ettıgım gorme kaybı demıssınız, illakı görme alanı testı yapılmıstır. O nasılmıs? Ve gozun arkasındakı cukurlasma oranı ıle ılgılı tıptakı adı ıle cup diski hakkında bılgınız var mı?

Son sorum annenıze trabülektomi önerildi mi?

Geçmiş olsun ...

Anneme ameliyat önerilmiyor.Bu tür ameliyatlardan sonra açılan deliğin çok çabuk kapanabileceğini, yinede damla kullanmaya devam etmesi gerekeceğini söylediler.Biz araştırırken SLT denen lazerli bir operasyon bulduk.Kolay ve iyi de görünüyor ama bilemiyorum nedense doktorlar bir türlü önermiyorlar.Bu da bizi şüphede bırakıyor.Bende bu nedenle sizlere danışmak istedim.Aranızda bu rahatsızlığa sahip olup tedavi gören,ameliyat olan,fayda gören var mı herhangi birinden diye.Annemin görme alanı yapıldı.Kornea kalınlığına bakıldı.Oct yapıldı.Kornea kalınlığının fazla olmasının onun için bir şans olduğunu söylediler.Diğer tetkiklerde malesef bir gözde %75 diğerinde %50 kayıp görünüyor.Damla evet verdiler ve kullandığında düşüyor göz tansiyonu ama bir çok yan etkiler yapıyor anneme.En son alphagan verdiler.3 gün onu kullandı.Başında sersemlik,uyuşukluk,uyku hali...Nasıl anlatayım bilmiyorum ki...Kullansak bir türlü kullanmasak aynı.Ben sizlere danıştım çünkü en iyi aynı sorunu yaşayanlar bilir.İstedim ki sizlerden de duyayım ne tür şikayetleriniz var damlalarla,ya da ameliyat olvap gelmedi up düzelen var mı? Pek cevap gelmiyor ama umarım paylaşanlar olur.Umarım...

X