Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Gaz kaçırma

emelaydin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2009
108
4
45
merhaba benim gaz kaçırma problemim var. beni ciddi sosyal sıkıntıya sokuyor. kolonoskopi temiz çıktı.manometri sonucu sıkma basıncında belirgin azalma var.3 seans biofeedback yaptırdım. ibs var. diyet ve kegel egzersizi yapıyorum. ibs için ilaç kullanıyorum.
istediğim sonucu maalesef alamadım. bu sorundan yüzde yüz kurtulmak istiyorum
aynı sorunu yaşayanlar lütfen yazsınlar birbirimize yardımcı olalım

merhaba benim gaz kaçırma problemim var. beni ciddi sosyal sıkıntıya sokuyor. kolonoskopi temiz çıktı.manometri sonucu sıkma basıncında belirgin azalma var.3 seans biofeedback yaptırdım. ibs var. diyet ve kegel egzersizi yapıyorum. ibs için ilaç kullanıyorum.
istediğim sonucu maalesef alamadım. bu sorundan yüzde yüz kurtulmak istiyorum
aynı sorunu yaşayanlar lütfen yazsınlar birbirimize yardımcı olalım

canım merhaba bende cok gazdan sıkayetcıyım ama hıc cok fazla sorun edıp dr a falan gıtmedım genetık oldugunu düşündüm hep.dedıgın gıbı sosyal bı problem aslında ne yapmam gerektıgınıde bılmıyorum 28 yasımdayım alıskanlık kazandım sanırım takmıyorum artık ama onu tutmak kadar berbat bişe yok ates basması karın agrısı v.s v.s zor durum bızımkısı

Sevgili Emelaydın bireysel farkındalık üzerine denemeler zeytin çekirdeği sayfasını oku ben iyileştim,inşallah sana da faydası olur.Hayatımı mahveden bir süreçten sonra şimdi çok şükür iyiyim.Gençliğimin canına okuyan bu hastalığı daha önceleri yenebilseydim hayatımda birçok şey değişirdi,artık herşeye çok geç kaldık ama buna da şükür.

bu hastalıkla mücadele eden 3-5 kişi değiliz lütfen siz de yazın da bu derttn nasıl kurtulacağımızı bilelim.

bu hastalıkla mücadele eden 3-5 kişi değiliz lütfen siz de yazın da bu derttn nasıl kurtulacağımızı bilelim.
spastik kolon sayfasında anlattım.Bir miktar çaba ile mucize gerçekleşiyor.Her yerde yazıyorum ama insanlar yorum yapmaktan,bilgi almaktan aciz ne yapayım?

benimde rahatsızlıgım gaz ve bagırsak guruldamalarıydı ama sorunumu çözdüm.kesinlikle deneyin akşam yemeğini geç yemeyin yani yatmadan önceki 2 3 saat bişey yememiş olun ve yatmadan önce bi kupa dolusu adaçayı için.4 gündür bende tık yok mucize gibi geldi.bunun yanında gün içinde papatya ve rezene çaylarınıda kullanabilirsiniz

merhaba benim sorunum sadece gaz değil yani makat kaslarının az çalışmasından kaynaklanan gaz kaçırma. asıl sıkıntım bu. çok üzülüyorum ne yapacağımı bilemiyorum pskolojim çok bozuk intiharı bile düşünüyorum ara ara dayanamıyorum bazen. çevremdeki insanların bana bakışları benden uzak durmaları sanki benim elimdeymiş de özellikle yapıyormuşum gibi davranmaları. gerçekten dayanamıyorum

Ben de aynı senin gibiydim ve diyete çok ümitsiz başladım ama sonuçta artık özgürüm.Hala yakınıyorsun,bırak çırpınmayı artık söylediğim sayfayı aç oku.Dene bir bakalım,denemekten ne çıkar ki?En fazla dört ay sürüyor,sonrasında bu hastalığın tedavisi de varmış diyorsun.

Kegel egzersizlerine devam et ve yogaya başla bence.Yoga akademinin sayfasını aç,sağda film şeridi resmine tıkla sonra soldaki menüde yoga seansları var ordaki çalışmalara başla.Bireysel farkındalık sayfasındaki zeytin çekirdeği sayfasını aç oku.Uygulamaları yap.Ben lavmanı yapmadım.Acıçehre tohumunu çok şiş ve kabız olursam kullandım,orada yazıldığı miktarda.Allah yardımcın olsun.

Sevgili emelaydın belki ben de biofeedback yaptırmak için gitseydim bana da makat kaslarımın yavaş olduğundan bahsedeceklerdi,orsını bilemeyiz sen benim rahatsızlığım farklı deyip kendini sınırlıyorsun bence.

Sevgili emelaydın belki ben de biofeedback yaptırmak için gitseydim bana da makat kaslarımın yavaş olduğundan bahsedeceklerdi,orsını bilemeyiz sen benim rahatsızlığım farklı deyip kendini sınırlıyorsun bence.

merhaba eşekten düşenin halinden eşekten düşen anlarmış. derdimi anlayan birini bulabildiğime sevindim inşallah ben de senin gibi kurtulabilirim seninle özelden yazışmak isterim senin içinde bir sakıncası yoksa.

Özelden yazışmak için mesaj sayım yeterli değil başka bir fikrin varsa tabii ki yazışabiliriz,buradan da sorabilirsin.

merhaba eşekten düşenin halinden eşekten düşen anlarmış. derdimi anlayan birini bulabildiğime sevindim inşallah ben de senin gibi kurtulabilirim seninle özelden yazışmak isterim senin içinde bir sakıncası yoksa.

Dediğiniz gibi eşekten düşenin halini eşekten anlar.

İlk mesajınızı okuduğumda sorunuzun ne olduğunu tam olarak anladım. Biliyorum çünkü bende yaklaşık 11 yıl bu rahatsızlığı çektim. Gaz kelimesi geçtiği anda herkes midede gaz birikme, hazımsızlık, ibs gibi sorunlarla karıştırır. Oysa gaz kaçırma bu hastalıklara birlikte aynı anda var olabileceği gibi yaşam kalitesini mahveden sosyal bir kanserdir. Önce daha yardımcı olması için benim hikayemi paylaşayım.

11 yıl boyunca kimse bana yardımcı olamamıştı. İnternette bilgi alabileceğim fazla kaynak yoktu, olanlar da zaten doktorların kendi reklamını yaptığı yerlerdi. Ailem bana inanmıyordu tıpkı bu başlık altında birinin de dediği gibi "özel sorunun yok sen kendini kısıtlıyorsun" diyorlardı. En acısı tek çare bulabileceğim yerler olan modern tıp doktorları da gaz kaçırma sorunumun olduğunu düşünmüyorlardı. Hemen hepsi "psikolojiktir" deyip antidepresan ilacı verip gönderiyorlardı.

Hayat öyle yada böyle geçti. En güzel en verimli geçirmem gereken zamanlar kabus olmuştu. Evden dışarı çıkmak istemiyordum çünkü bu sorunu yaşayan herkes gibi bende çok utanıyordum. İnsanlar içinde utandığımdan doğru düzgün iş bulamıyordum. Yıllarca işsiz dolaştım.

Özel ve mahrem hastalıkların kötü yanı hayatınızı mahvetmekle kalmayıp, diğer insanların bu hastalığa inanmaması ve tedavisinin gerçekten zahmetli ve pahalı olmasıdır.

Gaz kaçırma (artık GA diyeceğim) genelde tek başına bulunmaz. Hemoroid, anal fissür, ibs gibi rahatsızlıklarla beraber bulunur. Bu hastalıklardan kaynaklandığını sanırsınız ama kendi başına özel bir hastalıktır. Özel tedavi gerektirir. GA nedensiz de olmaz. Makat ameliyatları, makatın zedelenmesi, ters ilişki gibi etmenler buna sebep olabilir. Hiçbiri yoksa bile doğası itibariyle olabilir çünkü boşaltımımızı makat kasları sayesinde yapıyoruz ve bu kaslar yıllar geçtikçe yıpranır. Yaşlı insanların sık sık gaz ve büyük abdest kaçırması bu yüzdendir çünkü kaslar artık işgöremez hale gelmiştir.

Peki ne yapmalısın? Kesin tedavi istiyorsun.
Öncelikle bir doktora gideceksen sıradan genel cerrahi doktorlarına gitme. Ben düzinelercesine gittim ve hemen hepsi GA konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı için "psikolojiktir sen kendin yaratıyorsun" bahanesiyle antideprasan ilaç verip gönderdiler. Muhtemelen sende gitmişsindir ve sende aynı muameleyle karşılaşmışsındır.

GA ve ibs için "proktolog" denilen proktoloji konusunda uzmanlaşmış yani genel cerrahinin makat hastalıkları konusunda uzmanlaşmış doktorlara gitmek gerekir. Bu doktorlar diğer genel cerrahlara göre daha uzmanlaştığından doğal olarak muayene ücretleri de o kadar yüksek oluyor.

Kolonoskopi, Anorektal manometri yaptırdığına göre sen bunların hepsini gitmişsin. Kolonoskopi temiz çıkmıi, Manometri tetkiki sorununu göstermiş.

Buraya kadar güzel ve hatta sevinmelisin. Çünkü sorununu belirlemek sorunu çözmenin yarısıdır demişler :KK66:

Doktorun sana diyet düzenlemesi ve kegel egzersizi önermiş, aynı zamanda biofeedback tedavisi.

Buraya kadar da güzel. Tedaviye başlamışsın.

Ama biofeedback tedavisini yanlızca 3 seans yaptırmışsın. İşte burası hatanın olduğu yer. Biofeedback tedavisinin etkili olması en az 3 ay boyunca düzenli ve sürekli olarak yapılmasına bağlıdır. Bunu doktorun da sana mutlaka söylemiş olması gerekir.

Aynı zamanda kegel egzersizleri de öyle.

Şöyle düşün, bu vücut geliştirmeye benzer. Hatta aynısıdır çünkü vücut geliştirmede kol kaslarını, mide, göğüs, bacak kaslarını geliştirirken bu tedavide makat kaslarını geliştirerek GA sorunundan kurtulmaya çalışırsın. İkisininde prensibi aynıdır. Nasıl ki vücut geliştirmede 3 günde sonuç alamazsan bunda da aynı durum geçerli.

Kegel egzersizini nasıl yaptığını bilmiyorum. Ama doğrusu şöyle: otobüste yada ofiste koltukta otururken nasıl aniden abdest ihtiyacı hissedersin ve makatını sıkarsın, aynen yöntem bu. Tekrar sayısı ise çok önemli tek seferde 15 tekrar 5 set. Toplam 75 defa. Gün içinde farklı zamanlarda 4 kez bunu yaparak toplam günde 300 defa sık-bırak çalışması yapıyorsun.

Cümle uzun oldu ama inan 5 dk sürmüyor ve her yerde yapabiliyorsun. Hatta minibüste giderken bile :KK66:

Bu başlıkta spor ve yoga yapmanı söyleyenler oldu.
Yogayı gerçekten severim. Dinginlik ve disiplin sağlar.
Sindirim sistemi ile stres arasında doğrudan bağlantı var. Stresten uzak durarak, diyet düzenlemesi yaparak, spor ve yoga yaparak kendini biraz daha iyi hissedebilirsin. Sonuçta iyi olmak, iyi düşünmek ve iyi hissetmekle olur. IBS sorunun için belki yararı dokunabilir ama GA kaslardan kaynaklanan bir sorundur.

Bütün bunları bu kadar yazdım uzattıysam kusura bakma.
11 yıl önce bana kimse yardım etmedi. Danışacağım dertleşeceğim kimse yoktu. Ha vardı o da seansı 300 lira isteyen psikiyatristlerdi. Onların da zaten üzülme geçer demekten başka yapacağı bir şeyleri yoktu.

Bütün bu sorunları nasıl aşacağını düşünüyorsundur. Gerçek şu ki zor bir durum, hem de çok zor bir durum. Tedavisi zor. Oldukça pahalı. Kimse gerçekten neler yaşadığını anlayamaz. Zaten anlamayanlar da "bişiyin yok uyduruyorsun" der. Ama bir yerden başlamak zorundasın. Üstelik başladığın yer benden ve bu sorunu çeken benim gibilerden çok daha iyi durumda. Benim GA yanında iç hemoroid, anal fissür gibi rahatsızlıklarım da vardı. İşin acıklı yanı anal fissürünüz varsa kegel egzersizi yapamıyorsunuz. Kegel yapmayınca GA devam ediyor. Böyle bir çıkmaz işte. Daha beterlerini de vardı. Ayakkabı/ayak meselesi, her zaman daha kötüsü vardır.

İlk mesajında kesin bir çözüm yöntemi sormuştun. Evet ameliyatla olabilir ama ameliyat başarı oranı %50 iken biofeedback/kegel/diyet ile başarı oranı %70-75'tir. Üstelik ameliyatı sıradan genel cerrahlara yaptırırsan tedavi olayım derken daha beter olabilirsin. Proktologlar ise neredeyse fahiş para istiyorlar.

Sana aslında özel mesajla ulaşmayı denedim ama sanırım 100 mesaj olunca özelden yazışabiliyorum. Bu birinci mesajım geriye kaldı 99 :KK66:

teşekkür ederim . beni anlayan bir insanla konuşmak çok mutlu etti. ben de özelden yazışmak isterim mailimi verebilirim. ama nasıl vereceğimi bilmiyorum. dediğin gibi bu çok pahalı bir hastalık. insan başka tür bir hastalığı olunca çevresiyle rahatça konuşup fikir alabiliyor. ama ben bu hastalığı eşimle bile konuşamıyorum. insanların küçültücü bakışları, anlayış göstermemeleri çok kötü. insan böyle bir şeyi mahsus yapabilir mi. belli ki bir hastalığı var diye düşünmüyorlar.alay ediyorlar. senin tedavin hangi aşamada kurtulabildin mi. benim bulunduğum ilde beofedback hijyenden dolayı başka tür hastalarda kullanılıyor. beofedback kegelden daha mı yararlıdır. farkını biliyor musun. sen tamamen iyileştin mi. hangi şehirdesin

teşekkür ederim . beni anlayan bir insanla konuşmak çok mutlu etti. ben de özelden yazışmak isterim mailimi verebilirim. ama nasıl vereceğimi bilmiyorum. dediğin gibi bu çok pahalı bir hastalık. insan başka tür bir hastalığı olunca çevresiyle rahatça konuşup fikir alabiliyor. ama ben bu hastalığı eşimle bile konuşamıyorum. insanların küçültücü bakışları, anlayış göstermemeleri çok kötü. insan böyle bir şeyi mahsus yapabilir mi. belli ki bir hastalığı var diye düşünmüyorlar.alay ediyorlar. senin tedavin hangi aşamada kurtulabildin mi. benim bulunduğum ilde beofedback hijyenden dolayı başka tür hastalarda kullanılıyor. biofedback kegelden daha mı yararlıdır. farkını biliyor musun. sen tamamen iyileştin mi. hangi şehirdesin

Sorulacak çok soru ve cevaplanması gereken, konuşulması gereken çok şey var. İnternet kafedeyim bakalım zamanım yetecek mi? :KK66:

BIOFEEDBACK ile kegel aynı prensibi kullanır. Çalışma mantığı makat kasını sık-bırak, sık-bırak şeklindedir. Bu sayede makat kası gelişir. Peki ikisi aynıysa neden farklı farklılar, birisi bedava iken birisi fahiş fiyat?

Kegel egzersizi yaparken sıkılması gereken doğru kasları çalıştırdığımızdan emin olamayız. Hele hele deneyimli bir proktoloji uzmanı nasıl yapacağını göstermemişse deneme-yanılma yoluyla birşeyler yapmaya çalışırız. Mesela ben yıllarca kegel yaptım yada yaptığımı sandım meğerse makat kasını değil kalça ve mide kaslarımı sıkıyormuşum :)

BIOFEEDBACK tedavisi kegel gibidir dedim. Aynı yöntem ama bu defa makat içine bir alıcı, kulağa bir kulaklık ve sıkma basıncını ölçen ufak bir cihaz takılır. Sen makat kasını sıkmaya başladığında sıkma basıncını ölçen alet yeterli olup olmadığını ölçer ve buna göre sana kulaklıktan geri bildirimde bulunur. Böylece doğru kası yeterince çalıştırırsın.

Uzun lafın kısası BIOFEEDBACK kegelin cihaz yardımıyla yapılanıdır denebilir.

Elbette burada hijyen en büyük sorun. Ben Edirne'de yaşıyorum. Burada devlet hastanelerinde biofeedback yok. Zaten sorunumu burada anlayan da olmadı. Eğer büyük bir şehirde Ankara yada İstanbul'da yaşıyorsan biofeedback tedavisi yapılabilir ama herkesin kullandığı alet ne kadar hijyen olabilir. Hele hele malum bölgede kullanılırken?

Üzülerek belirteyim burada hayatın en acı gerçeği devreye giriyor: Para!

BIOFEEDBACK (bundan sonra bfb diyeceğim) tedavisi veren özel genel cerrahi-proktoloji uzmanları var. Bunlar üç ay boyunca cihazı sadece senin kullanımına veriyorlar. Böylece hijyen konusunda için rahat oluyor. Önce doktor kontrolünde yapıyorsun. Sanırım senin üç seansın da doktor kontrolünde oldu. Daha sonra doktor sana cihazı nasıl bağlayacağını ve nasıl doğru yapacağını gösteriyor. Üç aylığına cihazı sana veriyor. Her hafta yada her ay doğrumu yapıyorsun diye doktora kontrole gidiyorsun. Tedavinin sonuç vermesi en erken üç ay. Benim gittiğim doktor BFB cihazı için 5000 lira, her seans için 300 lira istiyordu. 3 ayda 8000 liraya yakın para harcadım. Maddi durumunu bilmiyorum belki senin için önemsiz bir mebla olabilir ama o sıralar ben işsizdim! Daha önce dedim ya beterin beteri oluyor :)

Peki ben kurtuldum mu? Evet. Zor, yorucu ve epey pahalı oldu ama oldu.

Nasıl bir hastalıksa anlatması bile yarım saat sürüyor yahu :)

Bir mesajında intiharı düşündüğünü yazmıştın. Buraya üye olmamın bütün bunları yazmamın sebebi bu mesajdı. Çünkü ben intiharı denedim bir kutu ilaç almıştım. Farkedildiğinde kıl payı hastaneye yetiştirildim.

Amacım intiharı özendirmek değil elbette. İntihar konusu bir başka başlığın konusu. Tedavi olduğum doktordan öğrendiğime göre gaz kaçırma Türkiye'de insanların %1'ini etkileyen bir sorun. Ki bunlar doktora gitme cesaretini gösteren insanların yüzdesi. Hepimiz biliyoruz ki doktora gitmeyen bir o kadarı daha var. Tedavisi bu kadar zahmetli ve pahalı bir sorunu yaşayan bunca insan varken neden bu kadar az bilgi ve dayanışma var internette ve gerçek hayatta? Bilmiyorum.

Aynı hastalıktan müzdarip, buraya denk gelen insanların yanlız olmadığını bir parça verebildiysem ne mutlu.

Sonlara doğru biraz duygusallaştım, olsun o kadar :KK66:

Bu arada sadece biofeedback ve kegel ile değil, diyet düzenlemesi ve spor programıda mutlaka gerekli. Ben bu şekilde kurtuldum. Reklam yapmak gibi olmasın, diyet için Karatay diyeti biçilmiş kaftan. Bunun yanında bizim özel durumumuzda gaz yapan yiyecekleri ve içecekleri tüketmemek gerekiyor. Tabi aynı zamanda senin IBS sorunun olduğu için bu soruna etki etmeyecek yöntem belirlemen gerek. Yani ikisini de birlikte götürmelisin.

Doktorumun verdiği bir liste vardı eve gidince bilgisayara aktarır ve burada paylaşırım. Googleden de araştırabilirsiniz.

Son düzenleme:
aynı rahatsızık bendede var..ilk hemoroid ameliyatından sonra o kadar kötü değil di...ikinci kez de anal fissür ameiyatından sonra çok beter oldu..iyileştim mi fissürüm..hayır...tekrarladı....gaz kaçağı olsa öpüpte başıma koyarım...aynı zamanda büyük abtest tutamama durumum oldu fissür ameliyatından sonra....ufak bir karın ağrısı olsa hemen tualet aramak zorunda kalıyorum..topuluğa giremiyorum...tam lafın ortasında kaçıveriyor çoğu zaman.yanımda çoluk çoçuk olursa bu işi yırtıyorum....şu anda fissür..gaz kaçırma..büyük abtest kaçırma....canımdan bezdirdi artık doktorada gitmiyorum...daha beter ettiler beni....hep yanlız dolaşıyorum....birisiyle gezintiye çıksam hareket ettikce....gaz problemi daha yoğunlaşıyor...ama yinede bu benim kaderim diyerek böyle yaşamak zorundayım....hiç bir zamanda ölmeyi düşünmedim...yinede gözüm görüyor..elim ayağım tutuyor buna şükür diyorum....benim durumda olanlarada acil şifalar diliyorum...

Bu arada sadece biofeedback ve kegel ile değil, diyet düzenlemesi ve spor programıda mutlaka gerekli. Ben bu şekilde kurtuldum. Reklam yapmak gibi olmasın, diyet için Karatay diyeti biçilmiş kaftan. Bunun yanında bizim özel durumumuzda gaz yapan yiyecekleri ve içecekleri tüketmemek gerekiyor. Tabi aynı zamanda senin IBS sorunun olduğu için bu soruna etki etmeyecek yöntem belirlemen gerek. Yani ikisini de birlikte götürmelisin.

Doktorumun verdiği bir liste vardı eve gidince bilgisayara aktarır ve burada paylaşırım. Googleden de araştırabilirsiniz.

beofedback sayesindemi kurtuldun. nerede yaptırdın. gerçekten 3 ay sonrasında tamamen iyilişilebiliyor muyuz.

3 aylığına mı senden BFB cihazı için 5000 lira istediler. tedavi için hangi doktora gittin. 3 ay sana yetti mi. ben bu derdi 16 yıldır çekiyorum. üniversite hastaneleri bu cihazı veriyorlar mı. onlara da ücret ödemek gerekiyor mu .seni bana Allah gönderdi. çok teşekkür ederim

X