Nişan nişanda geline ne alınır

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi

01fato

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2012
5
0
kızlar nişanlıyım ve nişanda kaynananız veya nişanlınız size ne getrdi ne getrimesi gerekir

nişan tepsisi veya bohçasından bahsediyorsunuz sanırım

o tür işlere hiç bulaşmadım ne biz bişeyler aldık ne onlar bize

sadece nişanda giymek için ona takım o da bana elbise aldı o kadar çok iyi yaptığımı düşünüyorum

nişan çikolatası çiçeği bohçası..yüzüğün yanında takmaya bilezik veya saat,nişan kıyafeti

Hiç sevmem bu tarz adetleri,
Nişan tuvaletimi bile aldırtmadım,herkes kendininkini alsın dedim.Sonuçta nişan benim nişanım ve kayınvalidem alırsa fikrini söyleme hakkı olacak,belki içime sinmeyecek.Kimsenin söz sahibi olmaması için herkes kendi alışverişini yapsın dedim.İyiki de öyle olmuş.

nişan kıyafetimi ayakkabımı almışlardı.bir de ayrıca kıyafet falan alınmıştı.nişan yüzüğü ,tek taş yüzük,künye, saat bir de küpe kolye yüzük şeklinde setler varya ondan takmışlardı.tabi nişan çiçeği de var.hatırladığım bunlar.

ha bir de şunu söylemek isterim.şunu isterim bunu isterim gibi konuşmalar olmayacak tabi.onlar ne yaparlarsa onu yapacaklar lafı bile edilmeyecek.benim nişanımda böyle oldu yani onlar istediklerini yaptılar.böyle şeylerin lafı edildiğinde seviyesizlik oluyor bence.

nişan kıyafeti,ayakkabısı,ayrıyeten bi kaç elbise ve takım,ayakkabı,terlik,çanta,makyaj malzemeleri,çikolata,tepsi,yüzükler,bilezik,takı seti,iç çamaşırı,gecelik takımı alınır bizde

Nişan tuvaletimi bile aldırtmadım,herkes kendininkini alsın dedim.Sonuçta nişan benim nişanım ve kayınvalidem alırsa fikrini söyleme hakkı olacak,belki içime sinmeyecek.Kimsenin söz sahibi olmaması için herkes kendi alışverişini yapsın dedim.İyiki de öyle olmuş.

Her noktasına katılıyorum ve ben de aynen bu şekilde yapmıştım.
Ve ayrıca bana ve bize göre adet diye birşey yoktur,adet insanın gücünün yetebildiğidi ile sınırlıdır!
Ailelerin karşılıklı taleplerde bulunması bana çok itici ve incitici geliyor çünkü maddi olanakları varsa zaten yapabildiğini yapar,olanaklar yetersizse BİZİM ADETLERİMİZ diye insanları sıkboğaz etmenin de alemi yok.

Nişanda giyeceğin elbiseni,aksesuarlarını kendi zevkince,henüz tanıştığın insanların bütçe ve fikir belirtmesine fırsat vermeden alırsın,gerisi onun insiyatifine kalır.. :KK34: başka şeyleri alıp hediye etmek istiyorsa etsin..(bence budur)

Son düzenleme:
Eee madem nişanlısın neden soruyorsun ki artık ? Alınan alınmış, alınmayan alınmamıştır..

Benim sözümde uygun kıyafetim vardı, nişanımda da kıyafetimi kendim aldım.. Yüzükleri de zaten Ousla beraber beğenip aldık.. Tek şu bohça olayından anlamadığımızdan annelerimiz ayarladı bişeyler..

nişan günü çiçek çikolata takı olarak yüzükler,takı seti, bilezik, saat kıyafet içinde ayrıca alışveriş yapmıştık ayakkabı,eşarp,döpiyes takım almıştık,birde şu bu alınsın muhabbetini sevmiyorum ne istiyorsa onu alsınlar bizde de öyle olmuştu

nişan kimi için eğlenceli kimi için de gereksiz bir tören
ben gereksiz olduğunu düşünenlerdenim, hiçbir şey almasalar da olurdu
ama gelenekçi biriyseniz tatlı, çiçek, nişan yüzüğü, tek taş, beş-yedi taş, set beklemeniz gerekenler arasında sayılabilir
sizden de bir saat ve onun nişan yüzüğü beklenebilir

Ben nışan bohçası yapılır diye biliyorum.Bu tür adetleri sevmediğim için açıkca söyledim ben hiçbirşey istemiyorum sizde beklemeyin dedim.Herkes kendi kıyafetlerini aldı eşimle zaten nışan yüzüklerimiz vardı birde tek taş almıştı oldu bitti.Saatmiş bilezikmiş burmaymış hiç gerek yok bence evlilik öncesi luzümsüz masraflara.

şimdi ben bedavayamı nişanlandım yani,millet neler neler almış takmış.:KK53:

eşimde bende kendimizin aldığı takımları giydik,2 yüzük tamam.kıyafettir,bohçadır,takıdır vs...düğünde yapılır bizde.

gönüller bir olsun yeterli bence :KK66: nişanda olmasında düğünde yapılsın nolucak ki. ayrıca sevdiğin insanın yüzüğünü takmak pahabiçilemezzzzz <3 :KK66:

ayyy yapmadım iyikide yapmamış
ne taktılar onu bile bilmiyorum işte boğca falan yapmış anneler
ben gitiim kıyafetimi aldım oda gitii aldı bide yüzükleri sectik brilikte tamam iştee

ayrıca tektaşı niye nişanda bekliyosunuz anlamadım
o damadın ailesinin sorunu diil pardonda eskiden tektaş mı varmış
tek taşı erkek evlenme teklif ederken alır sevgilisine bukadar basit
nişanda tektaş istemeyide ilk defa duymaya başladım burdan

ben yeni nişanlandım 3 ekimde.
nişanlım bana söz kıyafetlerimi ve nişan elbisemi çantamı ayakkabımı baş örtümü aldı.
nişanımda bana bilezik küpe tek taşım ve altın takıldı
onların gönlünden ne geçerse benim kabulüm oldu illa şu olcak bu olcak demek bana yakışmazdı zaten
ağız tadı ve gönüllerin bir olması en önemli şey :KK16:

neden sorduğum seni niye rahatsız etti de (Eee madem nişanlısın neden soruyorsun ki artık ? Alınan alınmış, alınmayan alınmamıştır.. ) diye birşey yazma gereği duydun

merak etmeyin eğer sevdiğiniz insanla nişanlandıysanız zaten ''bedavaya'' nişanlanmamışsınızdır:KK1:

kızlar nişanlıyım ve nişanda kaynananız veya nişanlınız size ne getrdi ne getrimesi gerekir

canm bende yeni nişanlandım:) adet örfler yüznden çok tartşmalar kawgalar oluo senin ve sewdğin çock arsnda buna çok dkkt et:) herkes bişi dio şunu almadılrmı bunu yapmadılrmı :) millete nyse... Bana nişanda gelen bi küpe tektaş alyans ve kolyeydi. Güsel ufak bi lokal tuttuk eğlndk ettik:) okdr sorada bohça gelioo iştee bikaç hfta içindee 1 ay araylada erkein bohçası gidio:))

nişan tepsisi veya bohçasından bahsediyorsunuz sanırım

o tür işlere hiç bulaşmadım ne biz bişeyler aldık ne onlar bize

sadece nişanda giymek için ona takım o da bana elbise aldı o kadar çok iyi yaptığımı düşünüyorum

ben de şubat başında falan evde nişan yapıcam. isteme de aynı anda olacak... annene sor dedi benimki. ben de sordum bi şey alınır mı vs diye. benim bildiğim yüzük ve kıyafet var sadece dedi annem. ek bi şey alırlarsa gönüllerinden koparsa kabulümüzdür dedi. ben de aynı şeyi düşünüyorum. zaten kaç km yoldan gelecekler. bizim şükür maddi olarak aşırı bi sorunumuz yok, ikimiz de öğretmeniz. ama gereksiz bi şey aldırmayı düşünmüyorum. sadece şunları planladım, onları da bi hafta sonu gezer alırız:

1- nişan için kıyafetlerimiz
2- nişan yüzüklerimiz
3- nişan günü için yaş pasta ve kuru pasta
4- nişan tepsisi ve makası
5- nişan günü için tabak çanak (anneme 2 tane 6 kişilik günlük yemek takımı aldım kütahyadan, 12 kişiliğe tamamladım. 160 tlye geldi. düğün zamanı da misafirler için kullanırız...)
6- kahve takımı (annemin 12lik takımı var) ve kahve yanına mini su bardakları (12 tanesini 10 tl ye aldım)
7- desenli peçete, meşrubat bardakları, çatal kaşık bıçak vs
8- bilgisayarımı getiricem bi de müzik için :)

Son düzenleme:
X