öğretim ilke ve yöntemleri soruları

kpsshayali

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Ocak 2012
1.144
4
kızlar öğretim ilke ve yöntemleri dersine çalışanlar sorularını bu başlıkta paylaşsınlar bu şekilde daha hızlı cevap verebiliriz birbirimizin sorularını:KK34:

Kolb dört temel öğrenme stili tanımlamış ve her öğrenme stili için ağırlıklı bir öğrenme yolu belirtmiştir.

Buna göre somut yaşantı öğrenme stiline sahip bireylerin ağırlıklı olarak kullandıkları öğrenme yolu hangisidir ?

a.Hissederek,duyarak

b.İzleyerek,gözlem yaparak

c.Düşünerek,bilişsel süreçler

d.Diğer bireyleri taklit ederek

e.Yaparak,yaşantılar yolu ile

canım a şıkkı hissederek duyarak olucak sorunun cevabı anahtar kelime olarak söyleyim ;
somut:hissederek, 5duyu ve materyal
yansıtıcı gözlem: gözlem,inceleme,sorgulama (neden?niçin?)
soyut yaşantı:düşünerek, sezgi, araştırma-inceleme
aktif yaşantı:etkinlik,yaparak yaşayarak

canım a şıkkı hissederek duyarak olucak sorunun cevabı anahtar kelime olarak söyleyim ;
somut:hissederek, 5duyu ve materyal
yansıtıcı gözlem: gözlem,inceleme,sorgulama (neden?niçin?)
soyut yaşantı:düşünerek, sezgi, araştırma-inceleme
aktif yaşantı:etkinlik,yaparak yaşayarak

Evet canım doğru ama neden yaparak yaşayarak değil ? :44:

canım çünkü hissetmek ve duymak demiş bunları somut yaşantıya sahip olanlar kullanır materyali görmek ister dokunmak ister 5 duysuyla hissetmek ister yaparak yaşayarak olması için bir aktiviteyi sana soruda söylemesi gerekiyordu bunu kendi mantığına göre düşünmüceksin canım somutta aynı zamanda aktif katılımda var ama kolba göre düşünüceksin kolb demişki 4 yaşam alanı var bunlar somut,soyut,etkin katılım,yansıtıcı ve bunları açıklamış soruda da sana direk kolbun somut yaşantı için kullandığı açıklamayı sormuş yani bunu böyle biliceksin mantığı ise somut nasıl öğrenirsin dokunarak, görerek,koklayarak, işiterek, tadarak, bir materyal olur ona bakarsın incelersin ama etkin katılım olması için soruda şunu bunu yapıyor der sana:KK34:

canım çünkü hissetmek ve duymak demiş bunları somut yaşantıya sahip olanlar kullanır materyali görmek ister dokunmak ister 5 duysuyla hissetmek ister yaparak yaşayarak olması için bir aktiviteyi sana soruda söylemesi gerekiyordu bunu kendi mantığına göre düşünmüceksin canım somutta aynı zamanda aktif katılımda var ama kolba göre düşünüceksin kolb demişki 4 yaşam alanı var bunlar somut,soyut,etkin katılım,yansıtıcı ve bunları açıklamış soruda da sana direk kolbun somut yaşantı için kullandığı açıklamayı sormuş yani bunu böyle biliceksin mantığı ise somut nasıl öğrenirsin dokunarak, görerek,koklayarak, işiterek, tadarak, bir materyal olur ona bakarsın incelersin ama etkin katılım olması için soruda şunu bunu yapıyor der sana:KK34:

Çok teşekkür ederim,buna mantığım yatmıyordu ama açıklaman çok güzel,şimdi anladım.:KK42:

Yine ben.:KK53::KK14: Anacım benden başka kimse öyt çözmüyor mu ? :KK9::KK9:

Fen ve teknoloji öğretmeni,sınıfında heterojen gruplar oluşturarak,konu alanının yanı sıra bilimsel ve bağımsız düşünme becerilerini kullanma,araştırma,keşfetme,gerçek yaşam durumlarına aktarma ve sürecin sonunda ortaya çıkan raporları sunma becerilerini kazandırmayı amaçlamaktadır.

Buna göre fen ve teknoloji öğretmeninin süreçte tercih etmiş olduğu yaklaşım hangisidir ?

a.Probleme dayalı öğrenme
b.Benzetim
c.Proje tabanlı öğrenme
d.Yaratıcı drama
e.Örnek olay

Son düzenleme:

Fen ve teknoloji öğretmeni,sınıfında heterojen gruplar oluşturarak,konu alanının yanı sıra bilimsel ve bağımsız düşünme becerilerini kullanma,araştırma,keşfetme,gerçek yaşam durumlarına aktarma ve sürecin sonunda ortaya çıkan raporları sunma becerilerini kazandırmayı amaçlamaktadır.

Buna göre fen ve teknoloji öğretmeninin süreçte tercih etmiş olduğu yaklaşım hangisidir ?

b.Benzetim
c.Proje tabanlı öğrenme
d.Yaratıcı drama
e.Örnek olay

burda olup sorunu hemen görmem güzel oldu canım proje tabanlı öğretim olması gerek cevabın canım öyle ise açıklayayım

b.Benzetim
c.Proje tabanlı öğrenme
d.Yaratıcı drama
e.Örnek olay
anahtar kelime kırmızıyla yazılı olanlar canım ama en çok anahtar kelime rapor:KK34:

rapor, sunum, özellikle ürün kelimesi varsa cevap proje tabanlı öğretimdir :) diğer kelimeler modern tekniklerin hepsinde var canım :KK34:

bu konu başlığına gözüm takıldı, çünkü kpss sorularıyla çok uğraştım, 2 yıl öncede kazandım, size de başarılar diliyorum, umarım çok yüksek puanlar alırsınız

burdaki anahtar kelime bilimsel olması lazım. iyi çalışmalar arkadaşlar

Bir öğretim tekniği olan beyin fırtınasının kullanıldığı öğrenme süreçlerinde sınıfta misafir olması istenmez.
Beyin fırtınasının bu ilke doğrultusunda kullanılmasının en önemli nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
a-sıra dışı fikirler üretme
b-fikirleri kolaylıkla analiz etme
c-hedefe daha kısa sürede ulaşma
d-fikirlerin sınıf dışarısına çıkarılmasını önleme
e-konunun rahat anlaşılmasını sağlama

öğrenme sürecinin sorumluluğu öğrencide olmalıdır.öğrenen başkasının kendi adına aldığı kararları uygulamak yerine kendi kontrol ettiği çabalarla öğrenmeye çalışır.öğrenenin kendini kontrol ettği bu çabalar öz düzenleme olarak tanımlanır.
Buna göre aşağıdaki öğrenme yaklaşımlarının hangisinde öğrenme öğretme sürecinde öğrencinin öz düzenlemeler yapması daha fazla ön plandadır?
a-programlı
b-tam
c-aktif
d-anlamlı
e-çoklu zeka

öğrenme sürecinin sorumluluğu öğrencide olmalıdır.öğrenen başkasının kendi adına aldığı kararları uygulamak yerine kendi kontrol ettiği çabalarla öğrenmeye çalışır.öğrenenin kendini kontrol ettği bu çabalar öz düzenleme olarak tanımlanır.
Buna göre aşağıdaki öğrenme yaklaşımlarının hangisinde öğrenme öğretme sürecinde öğrencinin öz düzenlemeler yapması daha fazla ön plandadır?
a-programlı
b-tam
c-aktif
d-anlamlı
e-çoklu zeka

cevap programlı mı canım

Bir öğretim tekniği olan beyin fırtınasının kullanıldığı öğrenme süreçlerinde sınıfta misafir olması istenmez.
Beyin fırtınasının bu ilke doğrultusunda kullanılmasının en önemli nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
a-sıra dışı fikirler üretme
b-fikirleri kolaylıkla analiz etme
c-hedefe daha kısa sürede ulaşma
d-fikirlerin sınıf dışarısına çıkarılmasını önleme
e-konunun rahat anlaşılmasını sağlama

cevap a mı canım

a-programlı
b-tam
c-aktif
d-anlamlı
e-çoklu zeka

Aktif öğrenme mi zümrem ? :44:

X